Užívanie Euthyroxu v tehotenstve

lulu1502
14. jan 2009

Ahojte neviete mi niektorá poradiť prosím Vás. Ja mám asi 2 roky vyoperovanú štítnu žľazu. Doktor mi vždy vravel že ak zostanem tehu tak musím okamžite prísť a zvýši mi dávku. V júni som ostala tehotná krv mi zobral len v tedy a viac odmietol. teraz v poslednom čase sa cítim dosť unavená až mám depresie a uzkosti. Je to tým že mi chýbajú hormony? Prosím poradte čo mám robiť.

pookie
14. jan 2009

Ahoj Lulu, aj ja som na Euthyroxe, isla som k endokrinologovi hned ako som zistila ze som tehotna a trochu mi zvysil davku, je dolezite sledovat to v tehotenstve, ako to ze ti krv brali iba v juni a odvtedy nic? Urcite chod za nim cim skor ak si unavena (sice teraz tazko povedat ci je to stitnou zlazou alebo tym ze sa blizis ku koncu tehotenstva) a dokonca sa pridruzuju depresie, mozno potrebujes vyssiu davku. Mne ju upravili iba 1x ale to mam znizenu funkciu, nie vyoperovanu ako ty.

bianca
14. jan 2009

ahoj.Ja beriem Letrox ale to je viac menej to iste.Na kontroly som chodila stale.Hodnoty som mala mizerne tak som sa dostala na niekolko nasobok davky ktr.som brala pred tehu.Dost ma zaraza ze ti vzali krv iba raz.Po porode koli tom brali krv aj malej a to opakovane aby sa vylucila neaka porucha stit.zalzy

lulu1502
autor
14. jan 2009

No on mi odmieta brať krv druhý krát a dokonca mi dal kontrolu krvi až v oktorbri ale já som mu povedala že cchem skôr tak mi ju dal na máj aj tak sa mi to zdá divné a vôbec sa nestará o mňa veď mi ju bral len v júni keď som ostala tehu a viac už nie ale mal by mi to zvýšiť lebo aj dieťa podľa mňa berie hormony, nie?

veronika81
14. jan 2009

lulu a to ti odmieta brať krv endokrinológ? To je ozaj zvláštny prístup, ja mám zníženú funkciu štítnej, beriem L-thyroxín a keď som ostala tehotná, volala som svojej endokrinologičke. Hneď ma aj objednala na krv, výsledky som mala v poriadku tak dávku mi nezvyšovala, ale povedala že to treba sledovať každé tri mesiace. Bola som teda na krv jedenkrát v prvom aj druhom trimestri a ešte teraz idem začiatkom februára v treťom trimestri. Tie hormóny sú pre správny vývoj bábätka dosť dôležité. A s gynekológom si sa o tom nerozprávala? Lebo mne ten môj hneď na začiatku povedal, že pri problémoch so š.ž. treba túto v tehotenstve tiež sledovať.

wali
14. jan 2009

lulu, ja mam tiez euthyrox a som bez stitnej, no pri prvom teho som na kontroly ku endokrinologovi chodila kazde 2 mesiace a podla potreby upravovali davku - ale stacilo len 2x za cele tehu. teraz som znova tehu a uz som tam raz bola, a o mesiac idem znova. tak mi to pride naozaj cudne, ze ta kontroloval len raz. mne stale omielali, ze jakmile ostanem tehotna, hned prist. ved tvoje telo musi teraz utiahnut nielen tvoje naroky, ale aj babatka, tak celkom nechapem pristup tvojho endokrinologa 😕 asi by som sa ho na to opytala napr. s tym, ze mu povies, ze tvoja kamoska, ktora je v rovnakej situacii chodi castejsie na kontroly, tak preco teda ty len raz za cele teho? ja viem, ze je to vymyslene, ale takto sa budes stresovat, tak sa radsej opytaj.

pookie
14. jan 2009

To ti odmieta krv zobrat endokrinolog ci tvoj gynekolog? Ak endo tak by som ho asi skusila zmenit, no viem ze najst endokrinologa je dost zlozite a caka sa dlho tak si za tym stoj ze chces aby ti zobral krv, ako pisala veronika, hormony su dolezite pre spravny vyvin dietatka tak by som to len tak nenechala. Ja som bola aj u svojho endo na SK a ten mi tusim hovoril ze beru krv v kazdom trimestri, tu v UK mi brali kazdych 6-8 tyz. takze dufam ze som bola naozaj "podchytena" a vsetko je ok. Verim ze aj tvoje babo je v poriadku no nenechaj sa odbit, ved unava je jednym z prejavov ze asi tych hormonov potrebujes viac.

lulu1502
autor
14. jan 2009

Ďakujem za radu. Já chodím inak doktorovi Hechtovi do Nitry, máte s ním niektorá skúsenosti? Já len zlé a sestrička sa taktiež správa nepekne. Veď mi ani nevedeli povedať keď vyvraciam tabletku ráno či si mám dať druhú to na začiatku tehotenstva ešte...Já si taktiež myslím že mi chýbajú hormony lebo mne sa to všetko začalo únavou a teraz som až depresívna. Je to ťažké.

veronika81
14. jan 2009

lulu, asi by som ozaj uvažovala na tvojom mieste o zmene endokrinológa, hlavne keď píšeš že máš zlé skúsenosti, ešte ak bonus aj sestrička je zlá.. Vážne nerozumiem takémuto prístupu, ja dokonca aj keď som nebola tehotná som chodila na pravidelné kontroly cca. každých 6-9 mesiacov a nie ako teba (ak som to dobre pochopila) chcel objednať až o rok a pol 😠
Do konca tehotenstva tú zmenu už asi ani nestíhaš, skús si "vydupať" aspoň ešte jeden odber krvi a po pôrode preč od neho! Normálne mi rozum zastáva 😖 ako môže byť takýto doktor, to mu vôbec nezáleží na pacientoch??

bianca
14. jan 2009

lulu skus poziadat tvojho obvodaka ci by ti nevzali odbery.Ked mu povies aka je situacia urcite to spravi.Inak by som urgentne hladala noveho endokrinologa ale myslim ze to je v Nitre rovnako komplikovane ako bsade inde.Prajem vela sil a pevne nervi.Nenechaj sa odbit

medea
14. jan 2009

Lulu, ak sa necítiš dobre, určite by som Ti radila riešiť to s gynekológom a prípadne aj s endokrinológom. Ale myslím, že nemusí byť dôvod na obavy. Ja mám zníženú funkciu štítnej žľazy, užívam Euthyrox a po otehotnení mi endokrinologička jemne zvýšila dávku s tým, že na ďalšiu kontrolu mi stačí prísť až po šestonedelí. V rámci screeningu v I. trimestri testujú aj hormóny štítnej žľazy a výsledky som mala ok, dokonca zanedbateľne vyššie (čo je u mňa úspech). Myslím, že tieto hormóny sa sledujú aj v iných štádiách tehotenstva, takže by si mala byť pod kontrolou. Každopádne, ak nemáš voči endokrinológovi dôveru, určite ho zmeň, držím palce 😉

montinka
14. jan 2009

ahojte aj ja uzivam euthyrox a mam znizenu funkciu stitnej zlazy a hned ako som bola tehu tak som sla na endosku lebo tak mi kazala doktorka kontrolovala mi hormon kazdy mesiac a asi dvakrat mi zvysila davku. hm asi by som tam ale uz mala aj teraz skocit ci mi ju uz netreba aj znizit ale pri malej akosi na to nie je cas. 😝

mneme
15. jan 2009

Ahojte, mamicky so znizenou funkciou, ako je to s kojenim pri uzivani Euthyroxu?

rebeka1977
15. jan 2009

Ahoj, euthyrox musis uzivat stale, to nic nemeni na tom ze kojis, je to len nahrada za to co neprodukujem tovoje telo. Ja chodim na kontrolny odber kazde 3 mesiace, yatial nic nemenili. Mozes poskodit velmi vazne plod a aj svoje uz narodene babo a samozrejme aj seba ak to vysadis. Ja ho beriem uz vioac ako 10 rokov, teraz som2x tehotna
to zvysovanie davky zavisi od toho ake mas vysledky, mozu to zvysovat ajanemusia

mneme
15. jan 2009

Dik, potreba uzivania mi je jasna 🙂 , skor ma zaujimalo, ci to moze nejako negativne ovplyvnit mlieko. Viem, ze kvoli hormonalnej substitucii nemozem darovat krv, tak som chcela vediet, ci to ma vplyv aj na mliecko.

zuzana76
15. jan 2009

lulu, inak asi chodime tomu istemu endokrinologovi, tu v NR ich nie je vela a je to zvlastne, mne zase nebral krv hned na zaciatku, povedal,ze ked je dieta este male matka nepotrebuje zvysit davku a potom som isla asi v 4-5 mesiaci a potom mi zvysil zo 100mg na 150 mg L-Thyroxin, potom som isla na kontrolu este v juni, teda po 3 mesiacoch, to som bola uz v 8 mesiaci, ale nepamatam si, ci mi bral krv, ale tusim nie, a potom som isla na kontrolu po porode, ked mal maly 2 mesiace, vtedy mi bral krv samozrejme a znizil mi davku znova na 100 mg. Aj mne hned povedla,ze mam prist ako zistim ze som tehotna, a bola som prekvapena, ze mi nebral vtedy hned krv, ale az o tie 3-4 mesiace.

zuzana76
15. jan 2009

lulu, aha, tak teraz som citala ze chodis Hechtovi, ja neviem, mne sa zda ok. Sestricka sice naladova, ale da sa. A s tym zvracanim, ved ako ti moze povedat ci si mas dat druhu tabletku, ked nevie kolko sa vstrebalo z tej prvej davky. Mne to takto vysvetlil, ze sa mam snazit , ak sa da, nezvracat tu polhodinku, dovtedy sa ta tableta vstreba ako tak a uz je dobre.

zuzana76
15. jan 2009

mneme, podla mna to neovplyvnuje nejako mlieko, ved si dodavas do tela to, co tvoje telo neprodukuje

lulu1502
autor
15. jan 2009

zuzana76. On je taký divný doktor.Aj mne stále vravel že akonáhle otehotním treba prísť a zvýši mi dávku. Otehotnela som v juni a na začiatku júla mi bral krv a povedal že výsledky sú v poriadku že to nechá tak tú dávku na 125mg čo som aj doteraz užívala. teraz som bola naposledy na kontrolu v novembri, nebral mi ani krv ani mi nerobil sono ani nič a keď som sa ho pýtala či netreba prísť na krv povedal že netreba ale ako môže vedieť či sa mi to nezmenilo predsa dieťa rastie a berie z matky hormony. A vieš na kedy mi chcel daď kontrólu až na október to je pekne dlhý čas. Som mu povedala že chcem skôr kontrolu tak mi ju dal na máj.No otrasný je. Si s ním spokojná?

zuzana76
15. jan 2009

lulu, to fakt dlha doba, ja chodievam na kontroly kazdeho polroka, ked nie som tehotna a pocas toho tehotenstva som mala kontrolu 3x, ale asi len raz mi z toho bral krv. Ved povedz este obvodnej, ze nech ti zoberie krv, ze sa ti to nezda, alebo gynekologovi, ktoremu chodis? A potom teda zmen lekarak, ked nie si spokojna, aj ja som sa zo zaciatku cudovala,ze naco mi teda kazal hned prist, ked mi nebral krv, ale som sa upokojila, ked som citala aj tu na MK diskusie, ze zo zaciatku to dieta nepotrebuje vela hormonov, a on mi bral krv az potom, v tom 4-5 mesiaci a este som isla na kontrolu v 8. mesiaci- ale to si uz vazne nepamatam ci mi brali aj krv, ale asi nie. Ale ja chodievam aj na hematologiu a tam robia tiez podrobne analyzy, tak som sa nebala, lebo aj tam som bola pocas tehu na kontrole asi 3x a este aj 2x som bola na nefrologii, takze u mna to bolo poistene aj tymito vysetreniami, ze keby nebolo nieco ok, tak to niekto z nich zisti. urcite si daj este zobrat krv bud u neho alebo niekoho ineho, ze sa proste citis zle.

lulu1502
autor
15. jan 2009

zuzana76. No vidíš aký je každej berie krv ako sa mu zachce a já si myslím že mi mal zvýšiť dávku po 5 mesiaci predsa dieťa rastie a berie matke hormóny z tela.ty máš vyoperovanú žľazu? Já mám už 2 roky vyoperovanú žľazu a užívam Euthyrox 125mg.

zuzana76
15. jan 2009

nie, ja ju mam, ale mam znizenu funkciu stitnej zlazy, ja uzivam L-Thyroxin 100mg , pocas tehotenstva 150mg

zuzik25
15. jan 2009

Aj ja beriem Euthyrox 100 a to mi brala krv len na zaciatku v auguste a termin mi dala az na februar. Dost ma to vtedy zarazilo, ze tak neskoro a ona ma odbila tym, ze to staci. Pred tym ako som ostala tehu mi stale prizvukovala ze hned treba prist na krv, a pravidelne to sledovat a nic z toho. Na kontrolu idem uz teraz v pondelok, lebo mi dochadzaju lieky, tak mi urobi aj prehliadku. Dufam, ze je babo je ok.

montinka
15. jan 2009

aj ja som brala euthyrox 100 ale potom mi zvysila ze pat dni 100 a dva 150 a potom to zase zmenila ze 5 dni 150 a dva dni 100.

pookie
16. jan 2009

Ja som presla zo 125 jeden den a 150 druhy na 200 denne a to mam znizenu funkciu, po porode by som mala prejst zase na striedanie ale aj kojenie je zataz tak sa uvidi.

lulu1502
autor
16. jan 2009

No já len nechápem prečo mne to nezvíši já stále beriem 125mg a z toho vlastne berie bábätko.Já ju mám vyoperovanú a to je dosť vážne podľa mňa lebo já mám hormóny len z tabletiek.

pookie
17. jan 2009

Ved to, ze pri mojej znizenej funkcii mi to zvysili a predsa nejake hormony mi hadam ta moja stitna zlaza vyprodukuje takze pri vyoperovanej by to mali zvysit automaticky. To je ale moj nazor, nie som lekarka ale dava to logiku, ak ti ju nechce zobrat on tak poziadaj svojho obvodneho alebo gynekologa, hlavne ked si unavena, to je podla mna jeden z priznakov ze potrebujes tych hormonov trosku viac. Drzim palce, daj vediet.

dadulik
17. jan 2009

ak je vsetko ok z krvicky, nemusi ti doki zvysovat v tehu davku 😉
mne tiez v tehotenstve lekarka ponechala davkovanie ako predtym 😉

lulu1502
autor
18. jan 2009

dadulik. Ale prečo zvyšuje dávku tým čo majú predsa len zníženú alebo zvýšenú činnosť štítnej žľazy to by mali potom aj pri vyoperovanej lebo já som odkázaná len na tabletky. Já si pamätám keď mi vysadlili tabletky pred operáciou moje telo dostalo taký šok že som len spala a nebola som schopná ani rozmýšlať.Já to nechápem ako sa môžu ku každej pacientke inak správať jedna chodí každé 3. mesiace na krv a já len raz na začiatku a viac netreba ževraj. Sa mi rozum zastavuje.

lenko
18. jan 2009

ja mám tiež zníženú funkciu ŠŽ, mne endokrinologička povedala, že keď budem v treťom mesiaci tehotenstva mám prísť na krv. Hneď mi zvýšila dvojnásobnú dávku, a na kontrolu som chodila každé 3 mesiace, dokonca pred pôrodom, ale keďže som mala dobré výsledky tak stačila tá zvýšené dávka a po pôrode som mala prejsť na svoju pôvodnú dávku. Po 2mesiacoch od pôrodu som bola zase na kontrole, stačila mi moja pôvodná dávka a to kojím stále. Teraz o dva týždne mám ísť na kontrolu, tak hádam aj keď stále kojím mi zostane pôvodná dávka ako pred tehom.

dada78
30. jan 2009

Ahoj, ja mám tiež zníženú činnosť štítnej žľazy a beriem L-Thyroxin 100, u lekárky som bola hneď ako som zistila, že som tehotná.Kontrolu THS robí aj gynekológ vrámci kontroly krvi, ale pokiaľ si liečená endokrinológom, mal by Ti vyšetriť krv a prípadne upraviť dávky, to gynekológ nemôže.
Pri prvom synčekovi som po pôrode užívala na striedačku 75mg a druhý deň 100mg, teraz chodím na kontrolu každé tri mesiace. Nedaj sa odradiť blbým doktorom, bábo potrebuje určitú dávku hormónov a v tehotenstve sa zväčša dávky zvyšujú. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre