Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

mia81
5. jan 2010

ahoj ja som mala prvy cisar. urgentny kvoly preeklampsii ,pri druhom som mala tlak stabilizovany(2 tyzd. pred porod. som bola v nemoc.)130/90,jazva v pohode ,na 3 prsty som bola otvorena ,vekovy rozdiel 2r. a 8 mes. a aj tak nakoniec robili znova cisarsky.

Ale neskor som spoznala pani ,ktora mala vysoky tlak a rodila normalne takze neviem podla coho dr. urcuju sposob porodu ked sa blizi termin .

Citala som uz aj o zenach ,ktore mali prvy cisarsky a druhy klasicky.

pink_lady
5. jan 2010

Matulienka, to tazko povedat,ja som mala vysoky tep uz pred tehu,to nikoho nezaujimalo (chodila som i na kardio a brala lieky), tlak je pre nich zavazny pokial nie je stabilizovany a mas v moci bielkoviny ktore sa zhorsuju. Vacsine zien co maly 'len' vysoky tlak tak vyvolavali porod prirodzene. Mne sa velmi zhorsovali odpady a tlak sa nedal stabilizovat, maly bol zadockom navyse mam problemy s prieduskami a v lete sa mi dychalo otrasne takze u mna to bola tiez sekcia...myslim ze keby idem rodit prirodzene tak by som postavila do pozoru celu nemocnicu 😀

matulienka.d
5. jan 2010

Noooo, tak uvidíme, ako ja dopadnem veru. Som fakt zvedavá...... 🙂
Aaaa ďakujem za odpovede...

silvia.vesela
17. jan 2010

Ahojte tehulky,
chcem sa vas spytat, ci mate skusenosti s vysokym tlakom v tehotenstve?
Ja som len v 16tyzdni a na poslednej prehliadke som mala tlak 140/75, ale bielkoviny v moci som nemala. Je to ok podla vas? Alebo je to zaciatok gestozy?

garonka
17. jan 2010

silvia
maš uplne v pohode tlak, spodny maš super nestresuj, hraničny u tehotnej je 140/90 ak by si mala 90 je to zle, nasadia lieky a ak nemaš bielkoviny je to fajn, tak hlavu hore, užívaj si tehotenstvo a žiadne stresy 😉

tina2
18. jan 2010

Ahoj Matulienka, chcem sa len spýtať, či máš aj bielkoviny v moči a opuchy a či dávaš prednosť prirodzenému pôrodu? Aký vysoký máš tlak a pulz? .Ja som totiž predošlé 2 tehot. mala vysoký tlak, ale obe deti som rodila prirodzene, aj keď mi pôrody vyvolávali na konci 40 t. kvôli v.tlaku a teraz čakáme po 7 rokoch 3. babulo,opäť mám problémy s tlakom/13.týždeň/ ale snáď sa mi podarí rodiť opäť "normálne". Držím prsty 🙂

masabi
22. jan 2010

Garonka,ja tu nechcem nikoho strasit ale nesuhlasim s tym co pises,tlak nad 130/80 sa považuje za zvýšený u zdravého človeka a u ženy v tehotenstve 140 nie je najlepší.Po prvý krát som mala v živote 140/85 a to pred dvoma táždňami cca 11tt a myslela som že sa mi niečo stane,závrate,nepríjemne bolesti hlavy a td.Každý aj keď len zvýšený tlak a zvlášť v tehotenstve musí byť sledovaný,zaberie aj Magne B6,a my potrebujeme v tehu byť v pohode a hlavne sa vyhnuť gestoze a& ešte horšej preeklampsii.

garonka
22. jan 2010

masabi

každý lekar ma svoj meter, každý tvrdí niečo ine, ja som cele tehotenstvo mala tlak 120/80 a130/80 viac sa berie do uvahy diastolicky ten spodny srdcovy, môj maly je krasne vyživeny, prietoky su oki, a 140/90 je u tehotnej hraničny, jasne je zle ak su bolesti hlavy, bielkoviny v moči a ine príznaky 😉
aj na webe a v knihach sa uvadza aky sa tlak berie do uvahy a ako píšeš hlavna je pohoda a kľud 😉
maloktory lekar nasadí lieky na tlak 130/80 keďže ten spodny je ideal 😉
ja mam teraz zvyšeny ale pôrod pred dverami tak hadam bude všetko oki
prajem ti krásne tehuľkovanie bez vysokeho tlaku 😉

zuzba
27. jan 2010

ahojte babule,
tento týždeň v pondelok mi namerali vysoký tlak 170/110, z čoho som nechápala, lebo celé tehu som mala tlak v pohode. poslali ma posadiť sa ešte do čakárne a o päť min. mi namerali 150/95. poslali ma domov s tým, že ak si namerám opakovane 140/95 mám nasadiť lieky, ktoré mi predpísali - Dopegyt. Pritom beriem aj Salbutamol na kontrakcie - už od 33týždňa. teraz som v 36+2 a ešte mi ho kázali brať. Len si nie som istá, či sa môže Dopegyt kombinovať so salbutamolom, lebo podľa info-letáku sa to dosť bije. nemáte niekto skúsenosti s týmito liekmi? inak nemám ani opuchy ani nejaké ťažkosti, tak naozaj nechápem, prečo taký tlak :(. do poradne idem až v pondelok. Ďakujem za odpoveď

garonka
27. jan 2010

zuzi

fuha to je silna kava to čo maš za doktora? ten tlak je pre teba a babo veľmi nebezpečny ah jaj 😔
mňa by môj lekar hneď hospitalizoval 😕
inač s dopegytom mam skusenosti aj ja brala som ho v prvom trimestri kedy mi vyskočil tlak na 160/100 a potom na 170/90 okamžite ma poslal ležať tlak sa mi tym liekom upravil na ideal 120/80 🙂 nemala som ani opuchy, len bolesti hlavy ma par dni potrapili.
cele tehu som mala ukažkovy tlak až teraz v poslednom mesiaci mi kolíše spodny mam 90 hoci niektorí lekari beru hraničny tlak u tehotnej 140/90 taky mam teraz i ja i dnes mi namerali ale po hodinke premerania som mala 130/80 nechapala som
len pekne odychuj, nestresuj sa aby sa ti nezvyšil ale ma prístup tvojho lekara šokoval ah jaj

pink_lady
28. jan 2010

Fuuha, zuzbi,no mam dost 😲 ja by som uz v tvojom pripade sprintovala asi aj sama do nemocnice,170/110 je uz i na odlucenie placenty, i 150/95 je vela
Masabi, gestoza = preeklampsia, 130\80 je naozaj v uplnom poriadku. Nemusel by byt v pripade, keby tvoj bezny tlak byva 100/50, pretoze za problem sa povazuje, ak tlak vystupi o 30jednotiek oproti priemernemu tlaku

lulupopo
28. jan 2010

ahojte baby,
trpim opuchmi uz nejake dva mesiace, doteraz to bolo bez vysokeho tlaku... povinne si musim merat 2x denne, ale vcera som tak neskutocne spuchla, ze uz ani tie najvacsie slapky neobujem... a hla tlak som mala zvyseny, nestresovala som, dnes rano na seba kuknem total spuchlina a tlak 128/94 myslite, ze by som mala kontaktovat svojho doktora, ale pockat nejaky ten dnik?

pink_lady
28. jan 2010

lulupopo - opuchy - dolezite je ci ti po stlaceni ostane jamka, vtedy je to uz zle...ale dr by som kontaktovala ...radsej...

suziad
9. feb 2010

ahoj, dnes som bola v prvej poradni a namerali mi tlak 135/81 sestricka vravela ze to je vysoky, predtym som mavala skor nisky, ale bola som napeta ci je vsetko v poriatku, Myslite ze to moze byt nejaky problem!?

lienkad
9. feb 2010

lulupopo..ja som mala len male opuchy a to preto že som dlho stala v praci a doktorka ma vypísala na pn a kazala my menej soliť..No znamej ked velmi opuchli nohy tak ju poslali do nemocnice na tyžden...tak určite chod k lekarke ona ti najlepšie povie....

garonka
9. feb 2010

suziad celkom normalny maš tlak tvoja doktorka je kus paranoidna, 120, 130/80 je idealny tlak 😉

brisilda
9. feb 2010

ahojte kocky prosim vas co pomaha na znizenie tlaku? citala som, ze rajcinovy dzus .Inak uzivam dopegyt no akosi nezabera ☹ tlak mam 135/75 no dnes ked som nemala cas si trosku polezat sa mi zvysil na 145/80 samozrejme asi o 15 minut nato ked som lezala tak siel dole na 140 ale aj tak podla mna by mal pri liecbe dopegytom byt nizsii alebo nie? zatial uzivam tento liek iba 5 den prosim ak poznate este nieco na znizenie dajte vediet ocenim skor nieco prirodne 😉inak magnezium uzivam tiez ale to nema nic spolocne so znizenim tlaku

garonka
9. feb 2010

brisilda nemaš zly tlak moja
ja mavam už 140/90 😠
ale dopegyt by mal znižovať tlak počkaj to postupne pôjde mne v nemocke davali dopegyt 2x1 a tlak mi klesal až po 7 dňoch ale stale som mala spodny 80
vraj cesnak zabera i ja ho sem tam si dam

brisilda
10. feb 2010

garonka ja si nameram ocas aj 150/90 ☹ ale to je po vatsine vtedy ked nelezim a stale nieco robim nakolko som musela ist k lekarovi ja dufam, ze mi dopegyn zaberie nerada by som znova do nemocnice ☹

garonka
10. feb 2010

brisi to ti verím, tlak robí poriadnu šarapatu, treba kľud, pokoj ale to sa občas neda a aj pozeram maš ešte jedno dieťa tak to sa veru neda len tak odychovať že?
neboj dopegyt zaberie, ja som z neho tak spala ako dudok 😀

susika
11. feb 2010

ahojte. ja som počula o tzv. strachu z bileho palšťa. na mna to teda sedi. prvé bábo som porodi,.a skor,a le nikto mi nkdy nepovedal prečo. bielkoviny v moči neboli, ani cholesterol zvyšený, ani opuchy, robili EKG a všetko v poriadku.tlak mi lietal, podla toho, ako som bola u lekára vystresovaná, mna len zavolaju dnu a už cítim,ako mi tlak stupa..je to hrozné, lebo včera som bola u gyn.ešte nemám tehu knižku, idem o tri týždeen, či bábu bije srdiečko, ale už teraz mám strach z opakovania. po porode malej napísali, že matka počas tehu mala hypertenziu-vysoký tlak.neviem, z čoho to usudili. tlak mi počas tehu leital od 120/8O-14O/90-len v 30TT sa zistilo, že bábo od poslednej kontoly vobec nenarastlo a že je podvyživené....ja to skor davam na vinu mojmu organizumu, či sa nejako nebraniol. ja som mala velky problem pribrať a pribrala som len asi poslendé 3 mesiace.

posledné 2 týždne rped porodom som stravila v nemocke, davali mi tiež dopegyt, ale neviem, či učinkoval, aj ked bola osm ovalená, malatna, davali mi aj magnezium, z takej kombinacie som bola už uplne mimo a nedokazala som prejsť sama ani an azchod, čo mi ho tak skresali a ked prišla sestrička, tak aj tak som mala 130/80.tak potom sa už snažili len babo udržať. a iank , rodila som normalne, a bez enjakého zasau som pri strese z porodu a strachu mala tlak 130/85, takže nerobili z toho halo, lebo tlak bol OK.to rpeto, lebo som nemala kedy myslieť na lekarov, to mi už bolov tedy jedno, len nech sa dieťa narodí a nech je OK

maatkka
11. feb 2010

susika dobre som to pochopila ze si tehu???

brulka
11. feb 2010

ahojte baby. tiez mam problem s tlakom. uz pred otehotnenim som mala vyssi. teraz beriem maximalnu davku dopegytu a i napriek tomu mam tlak rano 130/80, cez den 165/95 a vecer dakedy aj 150/100. som v 11 tt ale lekari zatial nerobia ziadnu paniku. mne lekar povedal ze pri tlaku 140/90 treba sledovat ci sa neobjavia opuchy a bielkovina + pravidlene doma merat tlak. pri tlaku vyssom ako 150/100 potom uz treba riesit hospitalizaciu a dalsie lieky. mne uz ani nemaju co zvysit lebo dopegyt beriem 2x2 tablety. vraveli mi ze treby vydrzat 1 trimester a potom sa daju dat aj ine lieky ako dopegyt. dopegyt je v tehotenstve liek prvej volby lebo je dlhe roky odskusany. ale po prvom trimestri su mozne aj ine lieky, ktore by mali byt bezpecne. inak ak mate niektora strach tak tak treba merat doma tlak ale tak ze sa posadit a minimalne 5 minut sediet az potom merat. a v lekarni sa daju kupit pasiky na ocuranie, ktore ukazuju ci je bielkovina v moci alebo nie. chystam sa to kupit. robim si dost velke starosti ako zvladnem este tych dlhych par mesiacov ale snazim sa byt kludna a verit lekarom. nic ine nam aj tak nepomoze. tlaky ake tu spominate 135 / 85 su uplne v pohode. ale samozrejme vsetko je indvidiualne, pre niekoho je mozno aj to vysoky tlak. ale musime byt kludne, hlavne ziadna panika, ta pri tlaku skor pohorsi ako zlepsi.

brulka
11. feb 2010

a este sa tu niekto pytal co pomaha znizovat tlak. velmi dobra je stava z repy (predavaju napr v bille v tych chladenych boxoch s cerstvymi stavami) a potom cesnak (predavaju aj v lekarni ako tobolky) a samozrejme nesolit a dostatocne pit (ked sa malo pije je husta krv a srdce sa viac namaha aby to upumpovalo takze sa zvysi tlak). vsetkym tlakarkam prajem vela zdravia a hlavne klud na stastne donosenie babatiek 😵 😵 😵

brisilda
12. feb 2010

kocky ja som dnes rano ostala v soku ked som si namerala tlak 110/70 😕 nozmalne som myslela, ze mam polamany tlakomer 😨 takze dufam ze teraz prezmenu mi tlak nebude klesat lebo ma asi klepne 😀 uvidim aky budem mat tlak pocas dna 😉
brulka ja som bola v nemocnici a len raz mi namerali tlak 155 a uz domna pchali lieky vraj to je velmi nebezpecne lebo pri vysokom krvnom tlaku sa zacina odlupovat placenta a moze dojst k umrtiu plodu 😖 nechcem ta teraz strasit ale u nas doktori beru vsetko vazne dokonca mi internista nasadil lieky pri tlaku 140 na 90 Dopegyt 2 x1 tabl.

susika
12. feb 2010

brisilda-je to pravda, je neberzpečný. bábo je nevyživoané...ja do teraz fakt nechapem, čo sa vo mne udialo. ale pripisujem to, že som ako tehula bola 2x na vylete a šli sme do kopca, bol to len jeden kopec azkaždým, tak či vtedy, ked som sa nezadycýhala..to som bola v nejakom asi 20tt...alebo to bolo zo stresu, pýtala osm sa do práce, hoci som nemusela a robili mi také nervy.....
no a moja placenta po porode..oničom, lekár sa len zhrozil, ako tam tá malá mohla prežiť...10x10cm vraj mala, ked ju vybrali.....a o ničom, ani keby chcem použiť pupočníkovú krv, tak by bola na nič....
brulka-super, aspon si ma ukludnila, aj ked neviem, aká budem "kludná" ked budem o tri týždne v čakarni.ale to mi asi ak bude všwetko v poriadku, daju len tehulovsku knižku a až potom nastane to ostané o další mesaic...aspon tak to tuším bolo pri malej....
tlaku 135/80 nepripisovali fakt velký vyznam...ale do man pchali kadečo a nikdy som nevedela čo...aj nejaké kvapky na prekrvenie palcenty, asi ked už dopegyt neučinkoval...inak tie kvapky osm si kupila aj vtedy, kde som odsavala mliečko, aby išlo lepšie, lebo som už obla taká vyčerpaná, že osm ho ťahala ako z chplpatého koberca 😀

aspasia77
12. feb 2010

Ahojte.Brali ste niektorá lieky na tlak aj pred otehotnenim?

brulka
12. feb 2010

aspasia ja som brala dopegyt uz dva mesiace pre otehu. ale dopegyt je dost slaby, to mi mudra vravela uz na zaciatku ze to nemusi uplne dobre zabrat 😖

a brisilda samozrejme ze vysoky tlak v tehotenstve je velky problem. a teda vie byt paradne nebezpecny, dokonca fatalny. to vie kazda jedna zena co si trosku nieco precita a sa zaujima. ale vsetko treba brat individualne a pri tlaku 130/85 sa neblaznit. vela ludi ma vyssi tlak u lekara pretoze ma uz dopredu strach a vela ludi ma nekvalitne tlakomery doma a tie tiez nenameraju presne. takze treba merat davat bacha a ked nahodou sa nieco nezda nevahat a volat lekarovi. a samozrejme vzdy treba posudzovat aky bol vychodiskovy tlak pre otehu alebo na zaciatku tehu. vies ked ma niekto tlak svoj normalny 90/60 tak chapem ze ma strach aj pri tlaku 130/85 ale ak mas normalny tlak 120/80 a zrazu ti stupne na 135/85 tak to nie je ziadna pohroma. hysteriuo to nikam nedotiahnes. myslim ze kazdy gynekolog berie tlak velmi vazne, moj aj tvoj tiez o to sa nebojim 😉

a to ze nasadil pri tlaku 140/90 lieky je len dobre lebo idealny tlak to nie je.

brisilda
12. feb 2010

brulka kazdy doki je iny ten moj obracal ocami ked videl moj tlak a ked som sa dostala do nemocnice tiez neboli nadseny 🙄 podla mna nechceli cakat na rapidne zvysenie tlaku tak mi nasadili liecbu 😉 ja dufam, ze uz bude vsetko OK snazim saa nerozculovat , vyhybat sa namahavej praci a vela lezim 😉 no najviac zaberaju lieky ktore uzivam (nastastie) 😉
inak s tym tlakomerom mas pravdu ja som donho dost investovala a teraz si meram tlak kazde 2 hodinky 😉aby som mala prehlad a mohla ukazat aj dokimu ako mi tlak skace ked som doma 😉inak mam istotu ze funguje perfektne lebo v nemocnici po merani tlaku sestrickou som si ho ja znova premerala a vysiel rovnako 😀
Ja ked si nameram tlak 140 na 90 tak som nervozna proste som strachopud a velmi sa bojim o maleho 😒a ked si predstavujem pohlad lekarov tak ma to zhrozi este viec 😒 mate pravdu strach bielych plastou namna uz zacina mat tiez neg. ucinok 😔

martinex
12. feb 2010

ahojte kocky...

ja som pocas tehu mala problemy s tlakom...moj gynekolog to vobec neriesil,pricom tlak som mala ozaj vysoky,tak som v 22tt zmenila gynekologa-co bolo moje stastie... nova gynekologycka ma hned poslala k nefrologovi-ten mi nasadil Dopegyt, spociatku som brala 1xdenne no po tyzdni mi tlak znova stupal,tak som skoncila pri 3x1tbl. tlak som mala ako tak ok,aj doma som sa sledovala... ale k tomu sa pri pridali opuchy noh-tie boli mierne uz od 14tt, cize som nakoniec skoncila v nemocnici v 32tt s diagnostikovanou preeklampsiou....vsetci len dufali,ze donosim maleho aspon do 36tt no nakoniec som prirodzene rodila v 39+5,takze akurat..
ale urcite nic nepodcenujte,ale zase ani prilisne sledovanie urcite nerobi tlaku dobre... podla mojej skusenosti,treba sa setrit,prilis nepresilovat organizmus proste vsetko s mierou

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre