Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

brisilda
1. mar 2010

inak ja to nechapem lebo ja som mavala pred liecbou tlak 130/70 az ked som sa dostala do nemocnice mi tlak bvyskocil na hranicne hodnoty a tam mi nasadili dopegyt ☹ no a terza po 2 az 3 tt uzivania mam problem 😝

jaaty
1. mar 2010

sleduj, zapisuj a povedz to lekárovi.
Dáviš si aj ráno tabletku? Kedy pred jedlom či po ňom? Možno toto treba zmeniť.

matulienka.d
1. mar 2010

brisilda, určite by som to povedala dr. pre istotu.......lebo keď aj užívaš tabletky na zníženie tlaku, pochybujem, že by sa mal znižovať až natoľko, aby si ho mala taký nízky......ja aj keď užívam tabletky, tak sa mi drží na hranici....keby som ich neužívala, tak neviem, neviem.... ☹

opina
1. mar 2010

dakujem matulienka.d,no snad to vyjde co najskor,lebo moje biologicke hodiny uz tykaju 🙂

brisilda
1. mar 2010

kocky tak ten tlak mi cezden skace no maximalne si nameram tych 130/70 odkedy uzivam lieky no kazde rano ked vstanem mam tlak cim dalej tym nizsi teraz to uz je asi v pohode labo uz sa mi lepsie dycha no rano je to karatstrofa ☹ inak lieky uzivam po jedle a az po 10 hodine alebo po 11 😀 skoro rano sa bojim do seba na tak nizky tlak este cosi hadzat 😀 a inak zapisujem si kazdy den aky mam tlak zajtra idem na poradnu tak hadam sa svet dovtedy nezruti dik za radu kocky 😉 mozno ked sa bude dat mi znizi davku ale pochybujem 😝

brulka
1. mar 2010

caute baby 😉

matulienka pekne meno, paci sa mi mcihaela 🙂

opina tak tak tlak je horsi ako tabletka, o tom by ti vedeli povedat baby co im museli robit cisarsky v 30 tt. babatko s porodnou vahou 900 gramov atd. vtedy si uvedomis ze radsej tabletku ako takyto tazky start do zivota. okrem toho na tlak moze doplatit i mamina - je to proste riziko pre obach - pre mamu i babo.

brisilda, ja by som dokonca tvojmu lekarovi zavolala hned a necakala az do najblizsej poradne. ked ti je az takto zle, to tiez nie je dobre. ja sy myslim ze by ti mali bud znizit davku alebo postupne dopegyt vysadit. podla mna tie lieky beries zbytocne. ale to nech posudi lekar. ak si nie je isty aky ten tlak mas, mali by ti spravit holterov monitoring tlaku. distanes manzetu tlakovu na 24 hodin denne, a pristrojcek zaveseny okolo krku ktory ti bude merat tlak cez den kazdych 30 minut a v noci kazdu hodinu. pocitac vypluje potom vysledok a bude sa presne vediet co za tlak mas. a tam ti vyjde ze mas priemer denny s nocnym 90/60 a dopegyt dovidenia.

mne ked na zaciatku tehu nasadili dopegyt tak som vravela ze neucinkuje a pritom holter mi potom vysiel priemerny tlak 130/80. posledny holter bol horsi 140/90 som zvedava co tehu so mnou spravi v druhom trimestri. no ale treba verit ze sa to udrzi 😉

vsetkym drzim palce !!!! 😵 😵 😵

lji
1. mar 2010

teraz neviem či sa to tu už rozoberalo ale aj tak sa spýtam... čo to znamená keď spodný tlak mám vysoký? mávam tak 120/80 vždy ale teraz mávam tak 120/95 alebo 110/95. nie je to divné? meriam si stále lebo u doktora som mala prvý krát 146/110 😕 😕 😕 tak mi doktor povedal že to môže byť so stresu že som unho ale mám si stále meriať. a doma mám fajn tlak. teda až občas na tú spodnú hodnotu...

brisilda
1. mar 2010

brulka vies ja idem na poradnu zajtra tak sa mi zda zbytocne volat dokimu no volala som obvodacke lebo som mala nadchu dala mi bioparox a teraz mam 2- jity herpes na perach ☹ moznoze to dychanie mam sposobene aj tym liekom ja uz neviem no zajtra budem mudrejsia ranny tlak sa mi nepaci ale este stale nesom na tom tak zle aby som panikarila len som chcela pocut vas nazor 😉 takze dakujem
inak ja uzivam dopegyt 2krat jednu tabletku cize ta davka sice neni vysoka ale stacila by mi aj jedna nie? 😀
lji no ja ti s takym tlakom neporadim ☹ ale ten spodny tlak mas vazne vysoky asi by bolo najlepsie aby ta doki poslal na interne

brulka
1. mar 2010

brisilda a ja mam odkial vediet ze nejdes na kontrolu o mesiac 😀 jasne ze ked ides zajtra tak sa spytas zajtra v poradni. ja som skor myslela ze by som volala vtedy, keby bola dalsia poradna o tri tyzdne alebo o styri. to by som radsej vybavila aj telefonicky nejaky termin na extra konzultaciu tlaku. asi ti vysadi jednu tabletu a ostanes len na jednej si myslim 🙂 . ved uvidis zodpovedny je za teba tvoj lekar tak snad vie co robi. su aj ine veci ktore kazdy lekar hodnoti a to my neovladame 😉

lji no horny tlak je systolicky a hovori o tlaku krvi pri srdcovej systole cize stahu, naopak diastolicky znamena ze je srdce v pokoji. preto je dolezitejsia spodna hodnota, pretoze pri tej srdce oddychuje.
ale este mi povedz aky mas doma tlakomer ??? taky na zapastie ??? lebo tie na zapastie casto nemeraju presne. kludne mozes mat normalny tlak len tlakomer mas zly. u doktora si mohla mat strach jedno jedine meranie este nic neznamena. skus si kupit dobry tlakomer alebo si vezmi k lekarovi na porovnanie ten co mas doma aby si zistila ci ti dobre meria. ten spodny by mal byt urcite nizsi. co ti na to vravi lekar ???

lji
1. mar 2010

zapisujem si len tretí deň (kontrolujem už dlho).len minulý týžden som bola na poradni.takže doktor na to ešte nič. nie nemám na zápästie. mám digitálny aj klasický. vôbec neverím celkovo tlakomerom, každý meria inak 🙄

brulka
1. mar 2010

ten klasicky tlakomer je myslim dost presny lji. ale nestresuj sa zatial 😉 ved mesrias a lekar uvidi a posudi co dalej. neviem vobec co by to mohlo znamenat, ten horny mas krasny tak mozno je to fakt iba chyba tlakomeru. a to si s oboma namerias tu istu hodnotu? nechaj niekoho ineho nech ti zmeria tym klasickym. a co povedal lekar kedy mas prist na dalsiu kontrolu ???

lji
1. mar 2010

no prave som si domerala. najskor mi ten digitalny blbol a potom mi digitalny ukazal 119/80 a klasický mi merala mama a tam bolo 130/90. aj predtým ten klasický ukázal o 10viac. len občas mi to ukáže aj 140/110 tak to chvilu pockam, akoby sa ukludnim a zas je dobre... trochu ste ma tu vyplašili tým že pri vysokom bábo nedostáva dostatok živín ale asi by som sa mala v prvom rade upokojiť 🙄 k doktorovi idem o týžden. teraz má aj tak dovolenku.

brisilda
1. mar 2010

brulka ja som myslela ze som to spomenula 😉 inak mas pravdu nemas to skade vediet 😀 no zajtra budem mudrejsia 😉
co sa tyka tlakomeru tak v tom mas uplnu pravdu treba mat vazne kvalitny tlakomer a treba nanom aj vediet merat ja som ten svoj otestovala ked som lezala v nemocnici a poviem vam ze mi vysla presne namerana hodnota ako na klasickom tlakomeri ktory pouzivaju v nemocnici 🙂
lji neviem co mas za doktora no mna ten moj posielal na interne ked mi namerali vickrat po sebe tlak nad 130/80 a az v nemocnici mi nasadili lieky lebo mi namerali tych 150 😢 a to ho vobec nepremeravali stacilo im, ze t namerali raz aviac to neriesili a nasadili liecbu co bolo podla mna unahlene ale nestazujem sa lebo stale lepsie ako keby mali nieco zanedbat

brulka
1. mar 2010

brisilda aj podla mna sa u teba unahlili ale ako vravis lepsie tak ako naopak. takze aspon vies ze na teba davaju naozaj pozor 😵

hlavne ziadnu paniku. hlavne je kontrolovat tlak a lekari uz to chytia pod kontrolu keby daco. citala si matulienkyn prispevok? vsetko sa da poriesit ked sa sleduje a zasiahne v spravny cas. takze naozaj v prvom rade sa ukludni a velmi si o vsetkych moznych rizikach radsej na internete ani necitaj lebo sa budes sama seba hystercit. hovorim z vlastnej skusenosti 😀 😀 😀 ja som si kupila tie pruzky na moc na zistenie bielkoviny a hned prvy krat ako som to pouzila som si v rychlosti zle precitala navod, nechala ten pruzok prilis dlho namoceny a ked som ho vytiahla mala som nielen bielkovinu v moci, ale aj bilirubin a kadejake ine hodnoty. no proste hned panika a hned ma aj ladviny boleli a pichalo ma v boku - proste hysteria pur. na druhe rano musel testovat aj muz svoj moc a vsetko bolo ok. pri dalsej kontrole v poradni som si vsimla ze sestricka ten pruzok len namoci a hned vytiahne.

to len maly prispevok co moze sposobit panika. ved hej musime byt zodpovedne lebo nejde len o nas ale ide aj o nase deticky ale niekedy je lepsie klud a trosku trpezlivosti a nechat radsej na lekara nech posudi. som si ista ze najdolezitejsie je, ze zistia vobec ze ma niekto vyssi tlak a potom sa vie, ze treba davat pozor. a ked sa dava pozor a vcas lekar zasiahne tak sa riziko minimalizuje. musime mysliet pozitivne 😉 🙂 😵

lji
1. mar 2010

brisilda na doktora sa nemôžem sťažovať. sám mi povedal že keby je to takto stále tak ma ihneď posiela do nemocnice. a celkovo sa snaží, aj ked som ležala v nemocnici tak chodil osobne za mnou pozerať ako sa mám.

Veď keď pôjdem na kontrolu tak sa radšej spýtam či nenasadíme rovno ten liek. ležať v nemocnici určite nechcem (teda pokiaľ nie je zle samozrejme). a keď píšete že ten liek neškodí bábu tak radšej to ako sa stále stresovať či mi presiahne tú hodntu alebo nie...

Brulka podobné poznám 😀 ja väčšinou pri čítaní príbalového letáčiku k lieku nájdem všetky vedlajšie účinky 😅

blondinka42
1. mar 2010

a to ten dopegyt mi moze nasadit gynekolog alebo na internom?

matulienka.d
1. mar 2010

blondinka, mne dopegyt nasadila dr. na internom.....mala som ho strašne vysoký, potom sa druhý trimester pekne držal a teraz posledný trimester sa mi zasa začal dvíhať, takže užívam 3 tbl. denne a 5tbl.magnesium.... ☹

a napriek tomu som bola dnes na poradni a som už otvorená na dva prsty, tak neviem, asi na mňa neučinkuje našťastie to magnesium /vraj udržuje krčok tvrdy a znemožňuje otváranie/.... 🙂 🙂 🙂

blondinka42
1. mar 2010

matulienka.d ty beries magnezium az 5 tabliet denne?ok ale kolko mg magnezia je v jednej tablete?lebo mas aj slabsie,aha no ak uvidim ze doktor sa nejak necini a budem mat stale vysoky tlak tak mu poviem nech mi ho predpise.

blondinka42
1. mar 2010

Mam jednu otazku,skodi sex v tehotenstve ak ma zena vysoky krvny tlak?????

matulienka.d
1. mar 2010

no ja mám tie klasické magnezium, to si kúpiš aj sama v lekárni....sú v modrom obale je ich tam 50ks.....a užívajú ich baby aj keď nemajú problém s tlakom, ale napr. s tvrdnutím bruška, krčami v lýtkach a tak.....je to 500mg

no a sex???? no ja som ho až tak strašne veľa nemala, nakoľko mm je stále v práci na turnusy, ale napríklad dnes mi ho dr. nasadila, že by som to mala veru už poriešiť.... 😀 😀 😀
ale pre istotu sa spýtaj tvojho dr.....
a aký máš ty vysoký tlak????

brisilda
1. mar 2010

kocky ja uzivam magnezko tiez zo zaciatku 6 tab. denne a teraz uz iba 3 😉 inak matulienka si uz v 39tt to uz aj rodit mozes naco ti je este magnezko? mne ho dali na zastavenie kontrakcii v nemocnici a uzivam ho lebo dodnes mam pri dlhej chodzi tlak v podbrusku a cele mi stvrdne tak na polomakko ☹ vtedy viem zesi musim lahnut 😔
inak co sa tyka sexu tak v pohode blondinka sexovat mozes aj pri vyssiom tlaku ja casto nesexujem lebo mi stvrdne brucho a neviem sa ani pohnut a mavam to od zaciatku tehotenstva ☹ a teraz ked som na rizikovom to ani neriskujem tie 2 mesiace uz vydrzim 😀

opina
2. mar 2010

baby,mam otazocku,nechce sa vam z toho dopegytu stale spat?

garonka
2. mar 2010

opina ja som ho brala v nemocke a bola som z neho veľmi spava 🙂

brisilda
2. mar 2010

opina mne nie 😀 ja aj o polnoci mam kopec energie 😀

matulienka.d
2. mar 2010

brisilda, ja fakt netuším prečo mi ho nechcú vysadiť......stále sa boja toho tlaku ako zareagujem.....užívam ich 5xdenne a tlak mám stále 140/90.....takže možno sa boja, že keby mi ho vysadili, tak by sa ešte zvýšil a to by bolo riziko...... Ale tak mi včera na poradni povedala dr., že som už na 2 prsty otvorená, takže uvidíme.... 😀

no keby som bola ospalá z toľkých liekov, tak by sa mi to veeľmi páčilo, ale žiaľ, mám skôr problém so spánkom....dnes som zaspala ráno kolo 6-tej.... 😠 😠 😠

lji
2. mar 2010

baby môžem mať na vás otázku?? tie čo papáte to magnézium. to máte ako tabletky teda a to množstvo ste si "naordinovali" samé alebo od doktora?? ja som si dnes kúpila šumivé tabletky... je to 89% dennej dávky...tak to je to isté alebo nie? a ešte dotaz.. máte po ňom nižší tlak alebo sa vám ustálil? ďakujem...

mia81
2. mar 2010

lji ak mas vysoky tlak tak sumive tabletky ti nepomozu ho znizit ,teda aspon mne nepomohli a v lekarni mi poradili magne B6.

lji
2. mar 2010

jej dakujem... musím sa pýtať aby som nebola blbá... 😅 ....a to magne B6 si si dávala podla svojho uváženia podla príbalového letáku alebo s dohovorom lekára alebo ako si potrebovala?

mia81
2. mar 2010

ja som to uzivala podla odporucania lekara.hlavne vela oddychuj a zbytocne sa nestresuj vysoky tlak je nebezp. tak pre dieta ako aj pre zenu

brisilda
2. mar 2010

lji mne magnezko predpisal tiez doktor su to tabletky magnezium 500mg uzivala som 3x2 tabl. a potom mi to doki znizil na 3x1tabl.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre