Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

rebeka
14. dec 2006

ahoj anabel, osobne zatial nie, ale moja teta mala. Ale ona mala aj velmi silny organizmus a az extremne dobru obrany schopnost. A tak sa jej telo rozhodlo, ze dieta je vzdy parazit a 7 krat potratila. Kym si 8 tehotenstvo neodlezala v nemocnici. Tam jedine co robili bolo, ze jej znizovali tlak, aby organizmus nemal silu branit sa proti tehotenstvu.
Nechcem ta strasit, ale ak mas vysoky krvny tlak tak hlavne vela odpocivaj.

titkovamiriam
14. dec 2006

mysli ked ho mas pocas tehotnosti,alebo ho mas uz davnejsie.ja som mala 3tehotenstva a pri konci som bola vzdy v nemocnici.1syna som rodila s tk220/180.

anabel
autor
14. dec 2006

No ja som mala vždy tlak skôr nízky aj na začiatku tehotenstva bol 120/80 ale včera som zistila že je vysoký 145/80-90 mám strach že cez sviatky budem v nemocnici dá sa to liečiť aj liekami doma? Na poradňu mám ísť v utorok

titkovamiriam
14. dec 2006

No mne vzdy povedali ak ten spodny ide nad 140.Podla mna to namas az tak zle lebo 80-90je v pohodicke.Hlavne sa moc nestresuj ,nerob vianocne upratovanie a tak.Lieky som nebrala,tak neviem ani ci sa niake davaju.Kamoska rodila v oktobri a tlak jej lietal od 5m.,tak bola pn.V nemocnici nemusela byt.V utorok sa na vsetko spytaj lekara.Ak si meriavas tlak doma,rob to az sa rano najes a nieco vypijes.Aj z nedostatku tekutin sa tlak zvysi,alebo z hladu.
Maj sa

anabel
autor
14. dec 2006

Ďakujem pekne titkovamiriam trošku si ma upokojila

rebeka
14. dec 2006

skus papat cesnak. ten tlak upravuje.

zuzu13
14. dec 2006

anabel, ja som mala 140/100 chceli ma nechať v nemocnici ale som si to dala do poriadku. Jedla som denne orechy a pila minerálku magnesia, a tiež cesnak

susik77
13. mar 2007

ahojte, vcera mi internistka zistila vysoky tlak- 160/90. Vo stvrtok idem na kontrolu, a ked bude vysoky, nasadi mi asi Dopegyt a zostanem na PN. Dost ma to zacalo stresovat- bojim sa preemklampsie, ze miminko nebude vyzivovane. Myslite, ze takyto tlak je uz nebezpec. pre mimi?

katusha
13. mar 2007

ahojte, no ja som si uzila 10 dni v nemocnici a pustili ma minuly piatok. do nemocnice ma moj dr. poslal s tym, ze ma picha v podbrusku, lenze nakoniec som tam lezala kvôli tlaku 😠 vzdy som mala nizky tlak, aj v poradni aj pred tehotenstvom a zrazu mi v nemocnici tvrdili ze mam vysoky tlak (150/100). vôbec mi to nejde do hlavy ako to ze tam mi namerali taky tlak, nasadili mi dopegyt a teraz ked si doma meram tlak tak mam nizky ( 110/60 ).
susik77, ten dopegyt teda nic moc, ja som po nom strasne ospala a malatna a do toho uzivam este aj magnezium, takze moc srandy so mnou nie je 😖
na pn som uz od zaciatku marca a budem este urcite aj do konca mesiaca. ale citim sa dobre, tak dufam, ze sa to aj u teba upravi 😉

susik77
13. mar 2007

ahoj katush, ja to mam asi rovnako, na vsetkych kontrolach na gyn. som mala nizky tlak, vysoky tlak som mala akurat v puberte, tak 1 rok, potom sa to znovu upravilo. Ja som bola na PN od 6.do 12.tt, potom od 13.do 20.tt pracujem a teraz mi hrozi znovu PN ☹ Moc ma to nenadchlo, sme s manz. v zahranici, takze cely den budem doma sama, aj kamaratky su v praci ☹
Ale hlavne aby mimi bolo v poriadku 🙂
Nevies nahodou, aky vysoky tlak moze byt uz pre mimi nebezpecny?

katusha
13. mar 2007

susik77 tak to naozaj neviem, ake hodnoty tlaku su uz nebezpecne, ale mna v nemocnici stale strasili, ze uz nad tych 120/80 je v tehotenstve dost 😒 ja si myslim, ze 120/80 je v pohode, zbytocne robia z komara somara. to vies, doktori su taki, ze sa nad tebou budu radit v latincine ale tebe nic nepovedia pokial sa ich vyslovene nebudes vypytovat 😠
inak ja som na ten tlak skusala aj ten bylinkovy Rajec - s medovkou, a myslim ze to pomaha a potom este caj z materinej dusky a s pamajoranom. vyskusaj 😉

k.a.t.k.a.
13. mar 2007

ja som mala celé tehu ukázkový krvný tlak až na konci 😖 som skončila s cisárskym kvôli preeklampsii .. ale vysoký krvný tlak som mala len posledné 3dni už v nemocnici + vysoký odpad bielkovín no a bola som strašne naliata vodou .. ked videli výsledky moču tak ma okamžite ešte v ten den poslali na sekciu, ale to som už prenášala 7 dní

susik77
13. mar 2007

dik 🙂 A drz sa 🙂

katusha
13. mar 2007

katka a to kvôli tlaku mozu robit cisarsky??? 😕 to som netusila

k.a.t.k.a.
13. mar 2007

to bolo aj kvoli tomu že malá bola koncom panvovým 😉 no a k tomu ten tlak a bielkoviny .. tak nebolo nad čím rozmýšlať

susik77
14. mar 2007

katusha: dnes mi dali taky pristroj: holter na meranie tlaku- musim to mat 24 hodin a kazdu polhod. mi to meria tlak. A zatial mam same nizke hodnoty: okolo 110/70. Tak to u lekarky bol asi skor nej. omyl, al. nahoda...

yenn
14. mar 2007

Ahoj kocky,

taky se pridam. Minuly tyden mi vbylo tak nejak divne, sla jsem za obvodni lekarkou a ta mi namerila 150/80 a poslala na interni vysetreni. Jinak predtim jsem mela trvale 120/60-80, pred tehu i potom...porad stejne, pohoda. A najednou takovy skok.

Vzali mi krev, moc, udelali EKG a dali holtera. Podle vysledku se jen parkrat objevil tlak pres 130/90, za celych tech 24 hodin asi 5x. Tak pry to neni na leky, mam to jen sledovat a za mesic na kontrolniho holtera.

Pak to bylo dobry, ale ted uz mam zase druhy den okolo 140/80 😒

susik77
15. mar 2007

Ahojte, tak dnes som bola na kontrole na interne, tak mam skor nizky tlak: okolo 100/65 🙂
Ale mam si ho tak raz za tyzden merat. Som rada, ze je to v pohode a nemusim brat lieky 🙂

sonulik1
9. apr 2007

Ahojte, aj ja som so svojho tlaku nestastna, doma si meriavam pravidelne a vzdy sa mi zdalo ze mam skor nizky tlak, v poradni mi vsak vzdy nameraju okolo 150/90-95, teraz mam uz pri merani v ambulancii taky stres ze sa ani nedivim ze mam tlak vysoky. Doktorka - gyn. mi kazala pravidelne 2x denne merat tlak a poslala ma k internistke - co bola mimochodom asi 70 rocna tetusa ktora uz asi len vypomaha na dochodku a ta povedala ze ten tlak nie je az taky zly /aj podla tabulky mnou nameranych hodnot/ ale hned mi nasadila dopegyt - vraj pol tabletky denne. Mne sa to zda ale zbytocne, co si aj doma meriam tlak vecer mavam do 120/80 - casto aj menej, len dvakrat mi tlak vyletel vyssie ale nikdy nie tak ako u lekara. V jednej knizke som dokonca citala o tzv. syndrome bielych plastov kedy sa potvrdilo ze vysoky tlak je len zo stresu z lekarov - mne to ale nikto neveri. Tu som sa docitala ze ste niekt. dostali tzv holter - myslela som ze u nas taky komfort hadam ani nie je, chcem sa spytat ako ste sa k nemu dostali - dali Vam to na internom, alebo? Aj ja chceeeem, samozrejme aj pre svoju kontrolu a keby sa mi potvrdil vysoky tlak tam tak ok ale takto mam pocit ze sa zbytocne cpem liekami ☹

janamacka
9. apr 2007

ahojcek sonulik, nenecham ta trapit 😉 ja beriem dopegyt 4 krat denne po siestich hodinach, brala som aj s dcerkou, teraz je to trochu horsie. syndrom bielych plastov existuje, porozpravaj sa so svojim lekarom o tvojom strachu.
ak mam byt uprimna, pol pirulky dopegytu denne ti nic nespravi. udrzi ti tlak na stalej hodnote, bez skackania, co je dôlezite pre tvoje babo, ak si v 18 tyzdni, nemas sa coho bat.
inah holter je asi naozaj prepych, ani ja som sa ho nedockala, mam doma tlakomer a meriam si pravidelne, inak by som musela byt v nemocnici.
prajem tehu bez stresu, dufam ze som pomohla, ak ta este daco trapi tak sa pytaj 😀

mimma
9. apr 2007

Mne sa zdá, že holterov monitor tlak ani nemeria...Ten sa dáva skôr vtedy, keď zisťujú poruchy srdcového rytmu. Mala som ho raz, kvôli extrasystolám, ale tlak to nemeralo.

janamacka
9. apr 2007

mimma: 😉 horevyššie piše sussik, ze ho na meranie tlaku mala, tak neviem ja som o nom pocula prvykrat od nej 🙂

sonulik1
9. apr 2007

janamacka, mne sa to zda tiez blbost pol tabletky - a to mi ta doktorka najprv povedala ze si mam davat dvakrat denne STVRT tabletky - boze ved to ani nejde rozpolit na polovicu - nie to este na stvrtky. o strese z lekarov som uz doktorke hovorila a hovorim stale a teraz mi tlak stupa duplovane hned ako vidim tlakomer lebo lekarka sa potom na mna tak zdesene pozera akoby som mala hned umriet. Ked sa ta ale mozem spytat - aky mas tlakomer? Ja mam digitalny na zapastie - na to mi dokonca internistka povedala ze tie su nespolahlive a k nameranej hodnote treba este pripocitat tak +10 az 15, no neni to blbost? to by potom hadam nepredavali. Pre istotu som si vsak ten svoj tlakomer zobrala so sebou do poradne a tlak som si s nim premerala hned po merani sestrickou a hodnota mi vysla ta ista takze v tlakomeri urcite chyba nebude

janamacka
9. apr 2007

sonka ja som kupila tlakomer od Hartmanu vola sa Tensoval, stal okolo 2000,- sk,
je spolahlivy, v lekarni ti ho vyskusaju je tam trojrocna zaruka, ja som mala 170 na 120 tak nemôzem risknut pripocitavanie. 😀
lacnejsie dig. tlakomery meraju orientacne, zalezi co mas doma.
ja som ani nepocula ze sa ordinuje aj pol tabletky ci stvrt, ale naozaj ak jej ide o to aby ti udrzala stabilny tlak bez malych odchyliek, tak potom ta polovicka mozno stoji za uvazenie, dopegyt je liek ktory sa u tehotnych pouziva odpradavna, bez nasledkov. vysvetlovala mi to lekarka na rizikovom kam chodim, ked nezaberie ani max. davka, tak sa pridavaju ine, uz menej bezpecne kombinacie, co tebe nehrozi 😵

sonulik1
9. apr 2007

ved prave preto sa mi to nepaci ze sama lekarka povedala ze ten tlak nie je az taky zly a napriek tomu mi dopegyt dala a hned aj povedala ze ten dopegyt je pre mna /na to aky mam tlak/ dost silny ale ze ine slabsie mi nemoze dat lebo sa zas neodporucaju pre tehotne

janamacka
9. apr 2007

je pravda ze dopegyt utlmuje, uspava, tak skus ak mas dobry tlakomer pockat este dva tyzdne a meriat si tlak doma pravidelne v hod. intervaloch. pravidlo je ze musis byt kludna, aspon 5 min. po sediacky, to iste vies. Dietatku vlastne vyssi tlak zuži cievy a ziviny nedostane v takom mnozstve ako by malo. U tehotnych sa za hranicu povazuje 140/90, hospitalizuju pri 150/100. to znamena ze aby si neublizila babu, spodny tlak je dolezity, pri 90 - 100 ma dietatko uz problemy. dufam ze som pomohla, urcite bude vsetko OK, len sa treba setrit a nestresovat. 😀

sonulik1
9. apr 2007

muzicek sa mi smeje ze si mam kazdu hodinu merat v robote, nech si odmeram ked mam stresy 🙂 snazim sa nestresovat ale v praci to naozaj niekedy nejde - inac vtedy to normalne citim ze asi aj babu je zle lebo ma hned zacne pobolievat v podbrusku tak uz som sa poucila a snazim sa byt v "klidku" ale niekedy sa tomu nevyhnem, citala som ze niektore baby boli kvoli tlaku aj na PNke, ale to neviem, lekarka mi tiez o PN nehovorila aj ked sa stale zhrozi ze ten tlak je hrozny...

janamacka
9. apr 2007

ja som PN uz od februara, babu je vtedy isto zle, aj mna hned bolelo brucho a pichalo ma, neskôr ma bolela velmi hlava - hlavne záhlavie, mávala som v strede hltana tlak ako na vracanie, bolo to otrasne. s terkou som bola v nem. 3 mesiace, teraz zatial len dva tyzde a som doma, dufam ze to nezakríknem, zatra idem na poradnu.
asi to nespomenula, ked sa branis ze ho mavas doma nizky, a aky mas tlakomer?

sonulik1
9. apr 2007

som spominala - mam digitalny ale na zapastie, ten je vraj menej spolahlivy ale ked som si s nim merala v poradni, nameral mi rovnako ako ten doktorkin tak neviem. drzim palce aby si to mala v pohode aby si nemusela do nemocnice. zatial dakujem za rady, utekam trosku k telke - idu moje oblubene zufale manzelky 😉 ved hadam este popiseme. zatial papa

janamacka
9. apr 2007

pa, to pozeram aj ja, drzim palceky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre