Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

emjee
20. feb 2008

burina111 • 1d • Dnes o 12:10
poradte, čo je dobré na zníženie vysokého krvného tlaku? lieky od lekára už máme

certica • 1d, 33tt • Dnes o 12:29
cesnak, magnezium, nepit bublinkove a kofeinove napoje, nesolit alebo len minimalne...
myslim, ze existuju v lekarni aj nejake cesnakove tobolky alebo nieco take

emjee • Dnes o 13:44
a mas ho vysoky ty alebo tvoj syn?

graziela
20. feb 2008

Emje, zvyseny tlak mam aj ja, pred 3 tyzdnami som preto bola ja hospit. v nemocke. U mna je riziko o to vacsie, ze som uz pri 1.tehu mala pre-eklampsiu.
Ako uz pisala certica, drz sa hlavne tymi popisanymi zasadami. Ake lieky beries a meriavas si tlak doma?Ake hodnoty?

dididi30
20. feb 2008

ahojte kocky, tak ja som mala vysoky tlak aj pred tehotenstvom aj teraz mam vyssi, ale na zaciatku som mala okolo150/85.....teraz je to lepsie.....som v anglicku a tu to tak neprezivaju, ani ma nedali do nemocnice ani tabletky..sledovali ma a ked mi to kleslo, tak to bolo podla nich ok....ale naozaj mi to klesa, tak som rada..inak mam vsetko ok, sice sem tam tvrdnutie bruska a vytok, ale to je vraj normalne....a este som pocula, ze ten tlak moze byt sposobeny aj tym,ze napriklad jedna oblicka funguje viac ako ta truha....no co ja viem, nebudem si nic namyslat, lebo len zle si privolam, tak som rada, ze je vsetko ok, hoci su sem tam nejake vynimky, ale to je normalne u tehu mamiciek....pozrite, sak niektore baby maju ukazkove tehotenstvo a babo je potom uplne ine ako si predstavovali(nebudem to rozpisovat 🤐 )....a samozrajma opacne......tak co, dobre je ako je a treba mysliet pozitivne, nie 😉

graziela
20. feb 2008

Len pre info, u tehotnej zeny je hranicny tlak 130/90. Okrem tlaku treba kontrolovat hlavne moc (opuchy), ci tam nie su bielkoviny, lebo to uz je jasny priznak pre-eklampsie. Ja som si s touto diagnozou uzila pri 1.tehu svoje a nemienim to za ziadnu cenu podcenovat a zlahcovat.
Dididi30, cudujem sa, ze tvojmu tlaku nevenovali nejaku extra pozornost. Ono sam osebe ten tlak nie je az tak nebezpecny, no ked je to v kombinacii s dalsimi priznakmi, je to velmi nebezpecne aj pre maminu aj pre mimi.
Samotny vysoky tlak okrem ineho sposobuje, ze sa zuzia cievy, teda aj prisun zivin dietatku cez placentu, jeho vyziva je potom nedostatocna a moze dojst k rastovej retardacii...To uz su ale tie najhorsie pripady...Nechcem nikoho strasit... Ja len mam osobnu skusenost z predosleho tehu, neviem, ci je to dobre, alebo skor mne na skodu, ze mam o tom tolko informacii, ale zial patrim do rizikovej skupiny a som na tuto temu velmi hakliva...je to pre mna strasiak c.1.Dufam, ze sa to tentokrat nezopakuje...

dididi30
21. feb 2008

araziela.......jasne, ze je dobre vsetko vediet, sak ma sleduju, aj na sono chodim a je vsetko ok, babo je na svoj vek o cosi vacsie, tak je to ok...teraz mam tlak okolo128/80, coz je ako tak fajn....spodny mam nizky , ten vrchny je vyssi....no neviem nevyznam sa v tom, ale dost na mna vplyva v akej som pohode a tak, teda ci som nervozna, rychla chodza....no a nepila som ani kavu a bolo to rovnake a ked som zacala s jednou denne, tak mi to klesalo, no nieje pravidlo ako pravidlo🙂......sak hej...sme haklive vsetky, no ale budem si do hlavy vtlkat, ze to skodi babu aj mne a ze budem mat chore dieta???? to si ziadna nepripusti...myslim pozitivne, lebo poznam baby co mali bezproblemiove tehotenstovo a babo sa narodilo chore....podla mna zalezi aj na tom ake mas vnutro, ake je silne, ci dokaze bojovat s tymito problemami, alebo sa im poddas.....ja sa nepoddavam, verim,ze bude vsetko ok......MOJE BABO BUDE ZDRAVE A JA SOM HAPPY..... 😉

graziela
21. feb 2008

Didi, ano, mas pravdu, mozno polovica veci sa da ovplyvnit nasim postojom...
Ja, samozrejme tiez verim, ze vsetko bude nakoniec v poriadku...hoci na zaciatku, priznavam, som bola viac v pohode, kedze aj tlak bol este taky v norme.Ono je to uplne ine, ked si to uz raz prezijes, a tazko si budes vtlkat do hlavy, ze vsetko je OK, ze teba sa to netyka, ked opak je pravdou...Moj tlak je od zac. tehu, ba aj obd. predtym zvyseny, od cca. 12tt beriem aj lieky...najskor len udrziavaciu davku (1/2 tabl.denne - dopegyt), no pred 3 tyzdnami som bola aj kvoli tlaku hospit.v nemocnici (140/100), kde mi zvysili davku na 1/2 tabl. 3xdenne.Tlak si od zac. tehu meriavam pravidelne doma, aj 4x.Odvtedy ako som sa vratila z nem. si ho aj zapisujem a vzdy v poradni ho ukazem (mavam tak 115-125/75), pretoze v poradni a u lekara mi vzdy tlak vyskoci, asi kvoli tomu stresu, lebo viem, ze vsetci aj ja sama su zamerani prave na ten tlak.
Ja Ti samozrejme len prajem, aby Tvoje tehotenstvo prebiehalo bez problemov, jasne, naco by si sa mala nad niecim trapit, ked to nema opodstatnenie...

dididi30
21. feb 2008

GRAZIELA...VERIM TI, JA TIEZ KED NIECIM PREJDEM ALEBO MA NIECO TRAPI, TAK ANI NESPIM A BOLI MA Z TOHO HLAVA 😒 JA HO AZ TAK NEMAM VYSOKY, TEDA APSON TEN SPODNY, TAK SOM AKO TAK V POHO...
LEN NECH MAME ZDRAVUCKE DETURENCE A BUDE TO OK, AJ MY BUDEME SPOKOJNEJSIE A MOZNO NAM AJ TLAK KLESNE NA IDEAL 😀

graziela
21. feb 2008

Mne sa ten tlak po 1.tehu ukludnil tak po 600-nedeli...Potom som uz ani nebrala ziadne lieky, sem-tam som si tlak premerala a bol OK, tak som na to takmer zabudla a takmer 4 roky bolo pokoj. Posledny rok pred planovanym otehotnenim sa mi tlak zacal opat zvysovat, ja som to pripisovala stresom v praci, zmena sefa, intrigy a pod., nasledkom coho som aj dost pribrala, takze nebola som prekvapena...
No, po porode budem mat so sebou co robit, hlavne tie kilecka zhodit a verim tomu, ze aj ten tlak bude potom v pohode 🙂

dididi30
21. feb 2008

grasiela..........no nebudes verit, ale ja mam vysoky tlak od kedy som v anglicku teda skoro 2 roky, zmenila som uplne cely svoj zivot a mozno je to tym....tak ja ked mam stresy tak nepriberam, som chuda pred tehu som mala necelych 50 kil na 164 vysku, vyzeram utlo a aj teraz sa mi tunajsie lekarky cuduju, ze z coho mam ten tlak, ked som taka chuda a teraz ked som tehu, tak mam pred sebou iba brusko a to je vsetko aj to brusko sa im zda malicke, ale ja som v poho.....pribrala som 6 kil a vsetko je na babu, ale zas moja osobna lekarka je rada, ze je to na babu a nie na mne, lebo tie anglicke zeny su ako rakety tucne a to iba tak do 15 sa udrzuju a potom koniec....
tak ja s kilami problem nemam, mozem jest kolko chcem nepriberiem a po porode to rychlo zhodim, dufam ze aj teraz.....ale hlavne nech su nase baba zdrave.......a ten moj tlak nieje az tak hrozny 128/80 je dobry 😉 len nech to vydria tie nase baba tych par mesiackou, nech su zdravucke a nech sme my v pohodicke 😀

graziela
22. feb 2008

Dididi30, tak to si jedna z tych stastnejsich, ze kilecka ako pridu, tak odidu...asi mas dobry metabolizmus...
A jasne, ze ak mas tlak 128/80, tak to je skoro idealny. Ja som dnes v poradni opat stresovala - 140/100...no ale prisla som domov a bol 120/75...takze psychika vie urobit svoje... ☹
Tak velmi by som chcela, aby bolo vsetko OK az do konca, ja verim, ze to zvladneme 🙂

dididi30
22. feb 2008

grazi......no vidis sama ako to je, doma je to ok a ked prides k lekarovi tak, si vystresovana a je to hore, presne ako u mna, zalezi za akou zalezitostou za nim idem.......takze sa naozja netrap, bude to dobre a urcite mas len nejaky kamienok alebo piesok v oblicke a nejed to von tak z toho krvacas, bude to dobre, neboj.....chod do meste a nieco pekne si kup, alebo si daj dobry zakusok, proste vypadni niekam, lebo tu to len budes viac prezivat.....ale ked my sme take zvedave, ze? 😅 este vydrzme aspon do toho 7 mesiaca a potom este 2 a budeme sa smiat , ze tie nase stresy bola malina 😀 verim, ze budeme mat krasne baba.... 😀

jankando
5. mar 2008

baby, ja mam tiez vysoky tlak, zvyseny a bielkovinu v moci..co to konkretne znamena? ako jedna holka vyssie spominala, ze je v anglicku a tu ich to tak netrapi tak ja tiez som tu a nik mi na to nic nepovedal

dididi30
6. mar 2008

janka...no trapi ich to istym sposobom, mne na moc hovori, ze je ok, tak neviem, ....ja mam ten tlak kolisavy tak neviem, ale nikdy nieje nizky, to som mala nizky, kym som bola soma, ked som prisla do anglicka ta sa mi teda riadne zvysil ☹ ani neviem z coho.......v akom si mesiaci??

dididi30
6. mar 2008

tak baby...ja som dnes mala tlak 145/80 tak je zase vyssi no co uz 😒

dididi30
17. mar 2008

wyviel uz som na tej stranke bola.....dnes som mala tlak 128/74, ze je to super na moj stupen tehu tak som rada a aj babo som dnes citila az nad rebrom 😀 je dlhy, moje drobatko moja laska, on to vydrzi 🙂

mywiel
17. mar 2008

To mas dobry tlak neboj tam pisu ze 140/90 je len ta mierna forma, a ty mas pod tym. Ved uz aj tak od 24t ma babo velke sance na prezitie aj keby sa narodilo hned a ty si uz v 28t.

http://www.tehotenstvo.academy.sk/index.php

Drzim palce to dotiahnes dalej. 😉

dididi30
17. mar 2008

sak hej sem tam mam ten vyssi hore ale ten spodny je vzdy ok.....ani nopucham ani nemam bielkovinu...to je astmou , preto sa mi zle dycha tak budem castejsie pouzivat sprej na astmu....aj to mam prestudovane, cim si dalej tym ma vacsiu sancu prezit az na tie plucka...a neviem preco vravia ,ze je lepsie porodit v 7 miesiaci ako v osmom 😨
a dik za palceky aj ja tebe drzim, kamoska 😀

mywiel
17. mar 2008

Neviem preco spytam sa mamy ja som sa tiez narodila v 7. mesiaci... 😀 😉

dididi30
17. mar 2008

to vazne ?? a pozri kde si to dotiahla....tak asi je to tak.... 😉

graziela
19. mar 2008

Ahojte, ja som pocula, ze v 7.mesiaci je pre babo lepsie, ked sa narodi, lebo vsetky nedozrete organy a teda hlavne plucka, mu mozu pekne dozriet v inkubatore, co je vlastne prostredie velmi podobne maternici, sice umele, ale babatku to dokaze zachranit zivot. Vo 8.mesiaci je uz vyvoj plucok akoby nastartovany a tym, ze sa babatko narodi v tomto stadiu, tak ten vyvoj ako sa zrazu stopol, prerusil a dozrievanie uz nie je take idealne... Aspon take mam informacie ja...
Inac, s mojim tlakom je to momentalne asi takto: Beriem dopegyt (1-0,5-0,5) a drzim si ho na hranici 115-125/75-80, no ale v poradni al. u lekara mi vzdy vyskoci na 140 (minule dokonca 155)/90-100. Medziinym som zistila, ze ten tlak mi sposobuje pravdepodobne ochorenie obliciek (IgA nefropatia), ktr. ma inac podobne priznaky ako pre-eklampsia: okrem opuchov, bielkoviny, vys. tlaku, priberaniu na vahe aj zvys. erytrocyty v moci.
Tak babenky, opatrujte sa, aby nas vsetko zle obchadzalo
🙂

sasasx
20. mar 2008

ahojte,
tak ja sa pridavam do klubu "vysokeho tlaku" i ked velmi nerada. bola som si polezat 9 dni v nemocnici,kde mi tlak kontrolovali a vsetko bolo v norme - prevazne 125/80, az kym som po styroch dnoch nesla k internistovi a to ma tak rozhodilo:( ze som vyskocila na 170/100:( tak mi nasadili dopegyt, tak sa mi teraz drzi spodny niekde na 80, vrchny si troska skace...:(
okrem toho mi zistili aj vysoku zrazanlivost krvi, tak si musim kazdy den pichat flexiparin...
som z toho troska nestastna, ze som v podstate len skoncila I.trimester a uz mame take problemy, ja len dufam,ze babatko sa bude vyvyjat v poriadku.
drzim vam/nam vsetkym palce;)

graziela
20. mar 2008

Ahoj Sasasx, vitam ta v nasom "klube"... aj ked by si bola asi radsej, keby si tu nemusela pisat...ako kazda z nas...No, co uz narobime...
Ake davky dopegytu beries? Moj spodny tlak sa zatial tiez drzi na tej hranici do 80. To, ze ti na internom ten tlak tak vyskocil, je pre mna pochopitelne, lebo mne vzdy vyskoci u akehokolvek lekara na 140-155/90-100...Ja si ale denne meriavam tlak sama doma, aj 4-5xdenne a zapisujem si do takej brozurky, ktr. si vzdy do poradne a kdekolvek k lekarovi beriem so sebou. Dokonca ani v nemocke sa mi to nezdalo, ze mam taky vysoky tlak, aky mi vzdy sestricky namerali (nie zeby som im neverila, ale jednoducho ja som ich len pocula suchotat pred nasou izbou, resp. blizila sa hodina, kedy chodili meriat a uz som citila, ze sa mi hrnie krv do hlavy). Asi tak na 3.den mi manzel doniesol moj domaci tlakomer a vzdy som si zmerala asi tak 5-10 minut po tom, ako mi merali sestricky a div divuci, tlak bol OK. Tak som potom sestrickam chodila dodatocne ukazovat hodnoty na mojom tlakomere...
Nikdy by som predtym nebola uverila, ako dokaze psychika s tym tlakom zamavat...No chvalabohu, zatial s pomocou liekov sa mi ten tlak drzi, niekedy mi ten horny tiez vyskakuje, ale mam ho pod kontrolou.
A nebud nestastna, ze tolko problemov...Ja nas takych naozaj vela a su aj ovela horsie pripady, to mi ver... Skus si vychutnavat tie chvile, ked je mimi este v brusku a jemu je tam naozaj fajn.... 🙂

bianca
9. jún 2008

ahojte.Akosi to tu utichlo 😕 Ja mam novo nasadeni Dopegyt.Neviete my poradit ake caste by mali byt kontroly u dr?

vikulik
9. jún 2008

ahoj bian....ja tiez uzivam dopegyt a kontroli na poradni mam raz za 3tyzdne a u internistu podla mojej potreby.. 😉

bianca
9. jún 2008

vik ahoj zlato.No ja prave nad tym premyslam lebo dr.hovoril ze sa mam stavit hned po int.kontrole koli tej rizik.poradni a tak som dnes volala a sestra ma odbila ze mam prist az tyzden

vikulik
9. jún 2008

bian..tak to je co za sestra?a povedala si jej ze mas hned prist? Ja po internom som na druhy den isla lebo moja dr.chcela vediet co a ako ...A ako sa citis?

bianca
9. jún 2008

no proste krava je to.inak mne je ok.

vikulik
9. jún 2008

Tak ak ti je ok..tak som rada 😉 no a keby nieco ani jej nevolaj, rovno chod za dr.Tak uz musime uzivat ten dopegyt..

bianca
9. jún 2008

vik a daco sa menilo ked soi bola u dr.po intrernom?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre