Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

emjee
18. aug 2008

zabka1003 • 1d • 3. júl 2007 o 13:06
Tamia...
A ako to dopadlo nakoniec?
Ani ti ten tlak neskúšali liekmi znížiť?

hedunecka • 1d • 19. júl 2007 o 16:48
baby chcem sa spytat ci vieto nieco o vysokom pulze..ja uz asi 2tt mavam aj 90-115 tak som rozhodla zajst ze lekarom a cele tehu som mala tlak 110/70 a teraz zrazu 140/80..najviac sa obavam o ten pulz..naposledy ked kontrolovali malickej srdiecko tiez mala vysse 160 ale sestricka nic nepovedala/to som mala vtedy teplotu/

susik77 • 1d • 19. júl 2007 o 16:53
hedun: pri teplote sa tep zvysuje, takze je to ok...v tehu je bezny tlak 110/70, ale v tom 3.trim. sa zvysuje, takze aj na tlak 130/80 mi nic nepovedali, tych 140 sa mi zda dost, ale horsie by bolo, keby bol spodny nad 85

hedunecka • 1d • 19. júl 2007 o 17:04
boze a najhorsie na tom je ze dokina isla na dovolenku a pride az 6 😖 takze az vtedy mam aj poradnu..

susik77 • 1d • 19. júl 2007 o 17:05
nemas doma tlakomer?

hedunecka • 1d • 19. júl 2007 o 17:11
mam...praveze..tlak mam doma ok/inak mohla som mat u nej preto taky vysoky lebo som isla po sxodox/ale pulz mam vzdy vysoky!ked som isla k nej dneska mala som 100 a teraz jak som prisla dala som si sprxu tak ze 115 😕

elliana • 1d • 19. júl 2007 o 17:22
aj pulzy su v tehu vyssie a je to normalne, v poslednom trimestri musi srdiecko prepumpovat o cca 2,5 l krvi viac a pocet pulzov sa zvysuje...len ziaden strach, ja som mala tiez v poslednom trimestri pulzy nad 100

elliana • 1d • 19. júl 2007 o 17:24
a toto teplo tiez nepomaha, ja sedim doma na zadku, nemam brucho /teda mam, ale nie tehu brusko 😠 / a mam pulzy 90/min.

susik77 • 1d • 19. júl 2007 o 17:31
hedu: mne sa to tiez stalo-v 19.tt-isla som k lekarke po schodoch-namerala mi 160/90 😎 nemohla som tomu uverit 😎 Dala mi potom toho holtera na meranie tlaku-meral mi tlak 24 hodin a mala som skoro stale nizky...a to uz ma chcela nechat na rizikovom a nasadit lieky...a odvtedy mam skoro az doteraz nizky tlak-okolo 110/70-65 😎

hedunecka • 1d • 19. júl 2007 o 17:37
😀 😀 jeeeej babulky keby to bolo tak ako pisete.. 😉
uvidim zajtra na tom ekg potom napisem ako sme dopadli..ci ma hned nesupnu do nemocky.. 😒 😀 snad nie!

susik77 • 1d • 19. júl 2007 o 17:39
drzim palceky, ozvi sa 😉 ale myslim, ze to bude ok 😉

sonulik1 • 1d • 19. júl 2007 o 18:20
hedunecka co sa tyka pulzu ja ho mam tiez stale okolo 100 a dr. mi nepovedala ze by to nebolo v poriadku a to mi pritom tlak a tep poctivo kontroluje lebo na zaciatku mi tlak parkrat riadne vybehol

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 12:52
takze sa poslusne hlasim: 🙂 dnes mi robili EKG a zistili mi iba miernu tachykardiu a doktor povedal ze je to v tychto horucavax normalne a aj pokrocilim tehotkom 😉 tlak som mala zase v poho 120/80(henten som mala asi preto taky vysoky lebo som isla po schodoch 😀 )
povedal mi len ze ked sa mi objavie opuchy alebo zvyseny tlak mam sa hlasit u gyn.a kedze mi na moje prasiatkove nozicky povedal ze ix nemam opuxnute tak potom tomu nerozumiem ako vyzeraju opuxnute nohy 😕 ja to vidim sama na sebe ze ix mam hrozne a navyse ma dost bolia pri xodzi!hlavne klby..a tu taxykardiu mozem mat aj z mojej miernej anemie 😉 takze mi kazal vela pit a byt v klude a vetranej miestosti..trosku ma ukludnil ale bojim sa toho konca pri porode..to budem mat asi tep 200 😀 😀 a ma tam slak trafi 😀 😅

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 16:29
ale hedunecka neboj sa - urcite to bude v pohode. este jedna rada ohladne opuchnutych noh - opuch najlepsie zistis tak ze si na jedno misto zatlacis prstom - pokial tam nachvilu ostane jamka mas nohy opuchnute. pokial sa ti hned koza "vrati do povodneho stavu" je vsetko ok

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 16:39
son no ja ix mam take makke a spravi sa mi tam iba biely flak na xvilku ale jamka nie..ale ked si ix xytim mam ix jak napustene vodou take makkucke 😀

inak ty sa volas sonka? 😕

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 16:43
pokial ti tam ale nestala jamka tak to nebude opuch - je to tip mojej babicky a nieco na tom bude lebo internistka i to na kontrole skusala tak isto - tebe to tak nerobili po ekg?
inac ano - som sona 🙂

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 16:46
jeeeeeej aj ja som sona 😀
no xytil ma za clenok a povedal ze nam opuxy ale mne sa zdaju hrozne tie nohy vsetci mi to hovoria ze ix ma jake opuxnute..a navyse ma pri xodzi bolia..

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 16:49
tak cau Soni - tesi ma 🙂
inac kamoska mavala tiez strasne opuchy a stale ked vidi mna sa divi ze ja nemam - chvala bohu, no kazdopadne si tie nohy co najviac vykladaj hore, malo by to pomoct - aspon sa mozes vyhovorit ze sa "len tak povalujes s vylozenymi nhami" 😀 😀

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 16:54
aj mna 😀
no mne to praveze nezabera mat vylozene nohy a navysse mi je to neprijemne tak ma to divne boli tak jak keby mi trpli abo co..
inak preco sa nepridas k nam do septembroviek kedze pozeram ze mas termin 4dni po mne 😉 a vy neviete este pohlavie? 😕

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 17:06
nevieme pohlavie - drobec sa nam nechce ukazat ☹ ale na ultrazvuku nam povedali ze by to mohlo byt dievcatko ale v polohe akej babo bolo ze to nakoniec moze byt inak - takze vlastne nevieme a ja uz by som tak chcela kupit nieco ruzove...

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 17:19
😒 jej tak to mi je luto mne sa mala tak otacala do 24tt az sme isli na 3Da tam mi to povedali.. 😉 teraz mas kedy uzv?

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 17:28
nam to tiez povedali na 3D + vcera som bola na kpntrolnom uzv na kramaroch - tam povedal lekar zhruba to iste - napisal do papierov dievcatko ale s otaznikom - ja ale verim ze to bude "baba" - mam ten citak od zaciatku a myslim ze keby to bol chlapec ze to uz musia vidiet

hedunecka • 1d • 20. júl 2007 o 17:38
sak prave 😉 aj mne to hovorili keby tam boli vajka ze to je vidiet hned..a hlavne v takom pokrocilom tehu

sonulik1 • 1d • 20. júl 2007 o 17:45
aj ja si myslim - a myslim ze baby hovoria tak opatrne lebo sa nemaju o co "opriet" kdezto u chalanov je to evidentne takze to lahko potvrdia - na 3Dcku nam aj povedali ze baby na 100% nikdy neslubujeme. kamoska je este len v 19tom tyzdni a uz maju potvrdeneho chlapca - kdezto my v 32hom nic

bubinko83
4. nov 2008

babule,boli ste aj hospitalizovane pred porodom kvoli tonu tlaku? Planujete aj druhe babo? Nebojite sa? Ja som mala tiež vysoky,ale ja mam ,,chorobu bieleho plašta,, takže bol vysoky len v ambulancii.Inak som mala super tehotenstvo 🙂

gi2504
7. dec 2008

Ahojte zienky, prosim Vas ake lieky uzivate na vysoky tlak v tehotenstve?
a uzivali ste ich aj pred tehotenstvom?

gi2504
7. dec 2008

Prosim o radu, uzivali ste niektore lieky aj pred otehotnanim na vysoky tlak a ak ano, tak ake?

babulka123
9. dec 2008

babulky mam jednu otazku.. viem ze vysoky tlak sa povazuje hlavne ak je spodny nad 80 .. to je uz zle..
ale ak si meriate denne tlak, meriate ten tlak v klude alebo ked normalne nieco robite a napadne vas zmerieat si ho.. rozmyslam nad tym ze ked maju niektore holky ten pristroj na meranie tlaku tak to musia tie hodnoty inak lietat.. ja mavam v klude tych 130/80.. co je zatial ok, ale dost sa bojim ze pojde hore... ja som len chcela vediet ako to v praxi funguje.. dakujem velmi pekne..

graziela
9. dec 2008

Babulka, tlak si treba meriat VZDY v klude, najlepsie je,si ho zmerat tak 3x po sebe a urobit priemer. Ja mam s tym bohate skusenosti, pri 1.tehu som mala pre-eklampsiu a pri 2.tehu tiez velke riziko, tlak som mala od zac. zvyseny, cele tehu som uzivala lieky, kvoli tomu som bola nutena od 20tt ostat doma na rizikovom a teda tlakomer bol mojim spolocnikom celych 9 mesiacov...na zac. tehu zvykne tlak mierne klesnut, ku koncu naopak stupat...no netreba to brat na lahku vahu...za hranicny sa povazuje tlak 130/90...

babulka123
9. dec 2008

graziela .. takze v klude a apson 3x po sebe.. ok..
lebo ja mavam obcas take desne hodnoty ze 1x mam napr 155/74, potom 128/80 a 3x 120/77.. takze ak robim priemer je to v podstate ok... snad... ten prvy je vzdy vyssi ale cim viac meriam tym ide dole.. ale asi ide o to, skor ako zacnem merat byt v klude...

graziela
9. dec 2008

Babulka, v klude, to zn. aspon takych 5 minutiek...a je to normalne, kazde dalsie meranie byva nizsie...preto si treba zmeriat viackrat...ja som si ako tehu merala tlak aj 5-6x denne a zapisovala som si ho do knizky, s tym som potom chodievala na kontroly, pretoze u dr. som mala tlak vzdy vyssi ( aj 140/100)...

babulka123
9. dec 2008

graziela velmi pekne dakujem za rady.. no som zvedava ako to bude... ale snad existuju nejake lieky keby nahodou ... vies ja som dobra baculka a trosku heheh teda dost sa obavam mojich hlavne poslednych mesiacov tehu lebo to bude v lete a ja leto a teploty vobec neznasam.. a neviem si predstavit ake to bude ked budem este aj s kotlikom .. ale dufam ze to dopadne vsetko dobre...

lencici
9. dec 2008

ja mám vždy tak okolo 130/80 niekedy 140/80 bojím sa isť k lekárke lebo ta mi vravela že mám schudnúť len ono mi to nejak neide.....no nie bojim ale hlavne hambím ....

babulka123
9. dec 2008

no v prvom rade sa nehambi... ja sa bojim a to je rozdiel ale ja som teraz otehotnela po ivf a mam 90 kg, tak si vies predstavit moje obavy... ale vratim sa k tebe...

pokial ja viem pokial je spodny tlak 80 a menej je to uplne ok... tlak 130/80 je priam ukazkovy mala som ho teraz 2 x pred ivf na predoperacnom a dr. ma skor pochvalila ze je to suer, takze toho sa ozaj nemusis bat..
lencici .. prosim ta hlavne klud.. priznam sa ze pokial som nezacala citat o tlaku nieco tak som myslela ze som uplne ok, potom som si 2 x za sebou namerala divnu hodnotu a tom som este nebola tehu a uz som zacala patrat .. no a vies ako to bolo... pomaly som verila tomu ze mam infakrt a mozgovu mrtvicu dokopy...

takze urcite by som to nepodcenovala... ako hovori graziela meraj si ho mozno castejsie a viac krat za sebou a ak by to bolo horsie tak by som isla k lekarake... schudnuta neschudnuta...

graziela
9. dec 2008

Babulka, ja som mala pred 2.otehotnenim 88-89, rodila som ako 105-kilova!!!!Kvoli tomu tlaku a riziku pre-ekl. mi robili sekciu (2.krat)...pocas 2.tehu mi nahodou zistili v 20tt, ze mam IgA nefropatiu obliciek, mala som opakovane krv v moci...ktr. mi prepustali bohuzial oblicky...a teda som zistila, ze nie moja (nad)vaha sposobuje ten vysoky tlak, ale prave naopak, v dosledku toho ochorenia obliciek som za posl roky len priberala, mala som aj dost kolisavy tlak, co v tehu je este viac na pritaz...No musim si zaklopat, po porode sa mi tlak krasne upravil, tabletky (uzivala som Dopegyt, ten je bezpecny v tehu, aj pocas dojcenia) som vysadila, obcas si tlak doma premeriam a je ukazkovy - 120-75-80...no a oblicky si musim ist dat este skontrolovat, na nefrologiu budem musiet chodievat pravidelne 1xrocne, tak dufam, ze horsie to nebude...no, mna zas teraz pre zmenu trapi nieco ine...teraz v 30-tke mi diagnostikvoali artrozu bedr. klbov, takze hoci som par tyzdnov po porode zhodila vsetky prebytocne kila, este mi chyba nejakych 20kg, aby sa aspon trosku ulavilo mojim klbom...
Drzim vam palceky, aby vsetko dobre dopadlo 🙂

rut
5. jan 2009

Prosím vás, neviete mi poradiť niekde na nete tabuľku tlakov v závislosti od veku a pohlavia? Manžel (35 rokov)mal pred týždňom tlak 198/119, zastupujúca lekárka mu dala lieky, teraz má okolo 145/95. Dnes bol u svojej lekárky a tá mu povedala, že na jeho vek je tak tlak 198/119 normálny. Keď som sa pýtala ľudí z môjho okolia, všetci vraveli, že je to tak na infarkt. Aj podľa vyhľadávania na nete tlak nad 140/90 už ne je v poriadku, ale nenašla som nikde závislosť od vekua polavia. Ďakujem.

deborah1
19. feb 2009

Ahojte.Dnes som bola v poradni,som v 13tt a sestra mi namerala tlak 165/85 a poslala ma na EKG. 😒 No doktor na to nič nepovedal,neviem či si to nevšimol alebo čo.. Ale jedna známa-zdravot.sestra mi povedala,že to mám z nervozity,veď iba keď človek vybehne po schodoch,tlak môže toľko vyskočiť.Je pravda,že ja hneď vystraším a aj som bola pred poradňou dosť nervózna.Nemáte tu niektorá podobný problém? 😕 A ešte sa chcem spýtať,neviete,či treba veľa piť pri vysokom alebo nízko tlaku?Teda či tlak,keď je málo tekutín,klesá alebo stúpa?Ďakujem za rady.

habibi78
19. feb 2009

rut, ja som raz bola na pohotovosti, kde mi pichali infúzie a prijali tam chalana, ktorému prišlo na stavbe zle.... opakovane mu namerali tlak 190/120, nechali ho na hospitalizáciu, tak potom vystresovaný volal manželke a radil sa, lebo tam nechcel ostať.... lekár mu povedal, že je to už nebezpečný tlak..... chalanisko mohol mať okolo 35 rokov..... tak nech si tvoj manžel dá na tlak pozor, ideálne nech zmení lekára......

bokovka
19. mar 2009

ahojte prosim vas brali ste niekto v tehotenstve dopegyt? alebo dake ine lieky na tlak? vdaka 😎

mami.sk
19. mar 2009

bokovka, ja som brala dopegyt aj magnesium na vysoký tlak v tehu 😉 aj teraz keď kojím mám ho trochu vyšší a dnes na kontrole na internom mi lekár povedal, že zase magnesium 😒 tak beriem poctivo 😉

kwatka
19. mar 2009

ahojte. Včera som bola u lekárky, a potvrdila mi tehotenstvo, som v 6 týždni, takže robila len vaginálne sono, brušné sa robí až od 10-12 týždna, takže ma objednala na 21.4. Merala mi tlak a vyskočil mi na 150/90, áno je trošku zvyšený, ale sedela som v čakárni od pol ôsmej do pol dvanástej, ešte som ku tomu mala strach, či bude všetko v poriadku, tak možno preto mi vyskočil. Inak ja som v minulosti nikdy nemala nízky tlak, vyždy vyšší ako nízky. Ale doktorka si nedala povedať predpísala mi magnezium B6-tablety, ktoré mam brať 2x denne a ešte aj tabletky vasocardin 50, že vraj preto, lebo keď mam vysoký tlak, tak sa zúžujú cievy a babatko sa nemusí dobre dokrvovať. Mne sa zdá skoro hneď brať tabletky na jedno meranie tlaku. Inak trpím syndrómom bieleho plášťa, tak sa ani nečudujem, že som ho mala vyšší.
Prosím Vás, mám brať tie tabletky? To magnezium v pohode, ale myslím ten vasocardin.
Doktorka mi povedala, že sa nemam bať brať tie lieky a mam ich brať, a mám ju počúvať, lebo ona je zodpovedná za nás obidvoch.

deborah1
19. mar 2009

Kwatka,mne minule v poradni namerali vysoký tlak,no doktor si to vôbec nevšimol /v knižke/.Sestra ma poslala na EKG,tak som aj šla,a tam mi namerali nejako 125/80-doktorka povedala,že treba merať 3-krát po sebe,lebo 1.krát zvykne byť vyšší.No a povedala,že zatiaľ mi nič nebude na ten tlak dávať,len ho treba sledovať.Doma,keď si meriam,mám normálny,až skôr nižší,tiež si myslím,že to mám aj ja z nervov.Dnes som bola v poradni a sestra mi zase namerala 150/80-a doktor na to zase nič nepovedal.Ešte aj sestričke som povedala,či mi ho nezmeria ešte raz,a ona nič nato,neviem či ma nepočula.Tak ja som z toho tiež udivená,ako to je-v poradni vysoký,na internom akurát,doma nízky /snáď máme dobrý tlakomer/.Inak,Kwatka,ti poviem,ja vôbec neviem,aký som mala tlak v 1.trimestry,mne ho vtedy vôbec nemerali,1.krát som bola v poradni asi až v 12.-13.týždni,v 5tt som bola iba na sone pre potvrdenie tehotenstva.Tak vidíš,kdo sa má v nich vyznať?Inak,sú určite lieky na tlak,kt.sa môžu v tehu,ale ja si myslím,že mohla aspoň pár dní počkať a poslať ťa na interné alebo ti ho zmerať na druhý deń.. 🙄

bokovka
31. mar 2009

inak zlata perla ...obvodna mi predpisala lieky na tlak bez vysetrenia internistu... je to normalne? 😀 😝

blondinka42
29. apr 2009

caute baby!dnes som bola na internom a namerali mi tlak 140/80,velmi sa bojim,lebo nikdy predtym som nemala vysoky tlak...najhorsie na tom je,ze mi gynokologicka povedala,ze vysoky tlak obmedzuje vyvin plodu...to znamena,ze babo nebude rast tak ako by malo a mohla by som aj potratit....stalo sa to uz niekomu?Ja len dufam ze mi daju nejaku liecbu a ze sa ztoho dostanem.

blondinka42
29. apr 2009

co je dobre na znizenie tlaku

mami.sk
29. apr 2009

blondinka - vacsinou sa dava Dopegyt v tehu 😉
a najlepsie pre babatko je byt v klude, malo solit a urcite neuskodi aj magnezium 😉

natashkaa
5. máj 2009

baby tak ja mam doma normalny az nizky a jakmile pridem do poradne som tak rozhicovana ze mam aj 150/90 srdce mi busi ako zvon. Jedine co mi na to povedal bolo ze to vidi na mne ako sa bojim a ze nech si ho meriam a kontrolujem doma a ze nech sa otuzim ze ako chcem rodit. Tak hystercim dalej 😀

zuzkaaaa
5. máj 2009

natashkaa
tak tlak mám aj ja tak isto, doma je nízky a akonáhle mi zmeria sestrička v poradni tak až 150/80 a minule som mala 120/90 ale asi s tým už nič nespravím, ale ak z hlboka dýchaš pred tým ako ti zmeria tlak nie je taký vysoký, už to mám vyskúšané 😀

natashkaa
5. máj 2009

zuzkaaaa

no zajtra idem a uz sa teraz psychicky pripravujem lebo ja sa bojim tej reakcie sestricky oni tak hysacia zacne mi rozpravat boze to je strasne to neni dobre a podobne no a chod tam potom kludna a este v poslednych tyzdnoch tehotenstva 😀 zajtra to teda vyskusam a dam vediet. 🙂 teraz som si merala doma a 120/84 skoro ukazkovy ale to som uz nervozna na zajtrajsok

zuzkaaaa
5. máj 2009

tak to sa ti nečudujem, ja som bola minulý týždeň vo štvrtok ale už od nedele som nevedela na iné myslieť, stále len tlak, a to už v čakárni u lekára ani nehovorím 😀

natashkaa
5. máj 2009

tak ale nakoniec si mala tych 120/90 co je hrdinske zvladnutie situacie 😀

zuzkaaaa
5. máj 2009

😀
tak zajtra myslím na teba a nezabudni z hlboka dýchať 😀

natashkaa
5. máj 2009

urcite napisem 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre