Vysoký krvný tlak. Máte niektorá skúsenosti?

anabel
13. dec 2006

Ahojte hľadala som, ale túto tému som nenašla a tak sa chcem spýtať, či máte niektorá s tým skúsenosti - vysoký krvný tlak

poleva
30. sep 2007

ja mám vždy nízky...ale vraj lepšie tak ako vysoký

miriamka
30. sep 2007

No tak som si dnes u maminy merala tlak,bola klasika nizky,116/62,ale uz to vidim...zajtra u dokyho bude vysoky ☹

maruschka
30. sep 2007

miriamka,ja som si vždy odstála dve hodiny v čakárni a tak mi parádne vždy klesol tlak,že som sa ledva dovliekla do ordinácie.Lebo je fakt krásne,keď čakáreň je 2x2 metre a na troch lavičkách sedia prispaté 15-18,ktoré si idú dať razítko do študentského preukazu alebo predpísať antiku.A tehotné si to tam pekne odstoja.Takže to je taký návod na nízky tlak 😀 😀

julova
30. sep 2007

no marushka - ja by som si ho asi zvysila tym, ze by som im pekne vyhubovala 😠 😀 😀

maruschka
30. sep 2007

😀 😀 dobrý nápad julova 😀 😀 Raz sa mi ušlo miesto na lavičke-v 9 mesiaci a od samého šťastia,že sa mi to podarilo som zaspala a skoro som prepásala radu k doktorovi 😀

miriamka
9. okt 2007

No baby...tak asi moj pripad ten vysoky tlak nebude,lebo odkedy som doma z nemocnice si kazdy den doma meriam a mam pravidelne tak 105/62...takze to ma daleko od vysokeho.
Inac ten nizky tlak je zly alebo to je ok?

emjee
9. okt 2007

miriamka nizky tlak je dobry (ak neodpadavas resp. netoci sa ti hlava)

graziela
9. okt 2007

Ahojte, z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze nizky tlak je lepsi ako vysoky.U mna osobne pri 1. tehotenstve (ku koncu, par dni pred porodom) prepukla pre-eklampsia, mala som tlak 160/110, kvoli tomu mi bola vykonana sekcia. Ihned mi boli naordinovane lieky na znizenie tlaku, hned po prepusteni z porodnice som musela navstivit internistu a lieky som brala este asi 1-2 mesiace po porode.Bolo to naozaj velmi neprijemne a ja len dufam, ze sa to znovu nezopakuje aj druhy krat, hoci posl. polroka mam tiez mierne zvyseny tlak, hlavne ten diastolicky, mavam niekedy aj 115-130/95.Dufam len, ze to je len stresmi, no a mozno hraju rolu aj kilecka navyse ☹ ...Velmi si zelam, aby som to opat nemusela prezivat a neprajem to nikomu...drzte palceky 😉

miriamka
10. okt 2007

Dakujem baby,
ja dufam,ze mi ten nizsi tlak ostane...citim sa dobre,len obcas sa mi troska zatoci hlava ale je to pohoda.

schatje
11. okt 2007

Ahojte. Ja mam vysoky krvny tlak od 18tt. zacalo to 160/110, tak som bola tyzden sledovana mojou doktorkou a nakoniec mi nasadila prasky dopegyt, ktore som najprv brala 3x denne. Teraz ich beriem 4x denne. Tlak mam cez den normalny a u doktorky ho mam tak 140/90, 130/90. Prasky dopegyt budem brat az do konca tehotenstva, lebo vraj sa ten tlak ku konci zvysi. Doktorka mi povedala, ze nemusim mat strach ani o miminko ani o seba, ze to bude v poriadku a ja musim byt v klude. Tak som doma v klude 🙂

miriamka
16. okt 2007

Ahojte,
takze aj vcerajsia kontrola u lekara bola dobra,tlak 100/65 takze pekne nizky 🙂

nika76
29. okt 2007

Mne to zistili dnes,cely zivot mam nizky tlak,halva s ami kruti,a naraz toto,doki povedal,ze je to preto,ze som tehu 1x a ze sa to stava z nicoho nic,a ze to nijako neovplyvnim,ze je to akoby choroba v tehotenstve,ale jednemu nerozumiem...
1x som mala 155,po hodine 136 a po dalsej pol hodine 127...Alebo je normalne,ze kolise? Dali mi lieky no neviem ci ich mam brat,kedze sa znizil,skusim pomerat zajtra,baby co sa mzoe najhorsie stat ak mam vysoky tlak?pred 2 tyzdnami som ho este na kontrole mala velmi nizky :(

zabka1003
29. okt 2007

Nika vysoký tlak je nebezpečný, lebo môže byť príznakom preeklampsie, čo je ochorenie v tehotenstve, pri ktorom je vysoký tlak, bielkovina v moči a opuchy..
Preto ti dal lieky, aby tomu predišiel..ja by som ich určite brala

nika76
1. nov 2007

Zabka ano aj opuchy mam ,uz sa necitim dobre vo svojej kozi,je mi nanic,az teraz si viem predstavit ako sa citia tlsti ludia,ved to je hrozne,ja som mala vzy 50kg a mam 20 naviac,mam vodu dokonca v prstoch na rukach,ale z coho to je? ved ani nesolim...fakt minimalne..

prvapomoc
1. nov 2007

ninka určite ber tie lieky.vysoky tlak je velmi nebezpečný môže viesť až k Hellp syndromu,babo sa môže narodiť velmi skoro a ty môžeš skončiť až na ARO.ja som mala preeklampsiu tak viem o čom hovorím a ešte som aj sestrička.
tie lieky treba brat lebo ja ked kolíše,v krvi sa musí dosiahnuž určuta hladina toho lieku aby sa tlak vyrovnal.vysoký tlak aj zužuje cievy na placente a uberá tak živiny dietatku.

držím palce 😉

graziela
1. nov 2007

Ahojte, ja som tu uz tiez pisala asi tak pred mesiacom ohladom pre-eklampsie a vysokeho tlaku, to som este netusila (hoci pevne dufala), ze som tehotna 🙂)))
Momentalne som v 8tt, prave vcera som bola na 2.kontrole u mojho gynekologa a kedze moj TK v posl.dobe kolise(jeden den je uplne idealny 120/78, na druhy den zvyseny 120-125/85-95) opytala som sa ho aj na tento problem, navyse s tym rizikom, ze aj pri 1.teh. som mala preeklampsiu.Odporucil mi navstivit internistu a ze pre istotu nasadime DOPEGYT.Co som sa aj dost nalakala, nie som velmi zastancom kadejakych liekov, no viem, co vsetko to obnasa ☹((
Tak sa teda chystam navstivit internistu, no tak v kutiku dufam, ze predsa len nebude nutna medikamentozna liecba. Mam pred sebou este 32 tyzdnov a ked si predstavim, ze az do konca sa budem musiet dopovat liekmi...Ak to bude ale naozaj nevyhnutne, tak samozrejme nebudem o tom diskutovat.
Este k tym tlakomerom, ja som si asi tak pred rokom kupila digit.tlakomer tiez od Hartmannu, nie zapästny, taky klasicky na biceps.A meria dost spolahlivo, porovnala som si to aj s tlakomerom v poradni, TK bol rovnaky.
Budem rada, ked sa ozve nejaka tehulka s podobnym problemov, papa

kisska
1. nov 2007

Ahojte, mna doktor chcel minuly tyzden poslat do nemocnice kvoli vysokemu tlaku (150/95), ale bola som si ista, ze je to kvoli stresu (dialkovo vypomaham v praci, aj ked som PN). Viem, viem, ze to je kravina, ale nikdy som si nemyslela, ze mi tlak vyskoci tak vysoko... Doteraz som mavala ucebnicovy... Teraz uz sekam dobrotu, oddychujem a setrim sa, ale aj tak sa mi pohybuje okolo 135-140/70-80... Chcem sa spytat ci nepoznate nejake tehulkovsky vhodne prirodne "stahovace" tlaku. Z cesnaku ma boli zaludok, takze ho mozem len opatrne a k ostatnym veciam, ako su bylinky som sa zatial nedostala... Pouzivam aj hlboke, "brusne" dychanie (z jogy) na ukludnenie ale na to potrebujem viac cviku, aby som sa vedela uplne uvolnit. Mate vyskusane nieco podobne?

zabka1003
2. nov 2007

Graziela..
ja ked som zistila, že som tehotná a išla som prvýkrát do poradne, namerali mi 135/95 a potom ešte 130/90. Tak ma hned poslali na interné a tam mi namerali tlak normálny (čomu som sa veľmi divila, lebo som sa tam bála fakt moc). Doktor (internista) povedal, že mám syndróm bieleho plášťa, že sa mi z toho tlak zvyšuje. Ja som si potom začla merať tlak doma (máme klasický ortuťový tlakomer) a tlak som mala doma VZDY nízky. Tak som z toho jeleň, ale odvtedy som mala až doteraz tlak normálny vždy ked mi merali aj u gynekologa.. Neviem kde bol vtedy prvýkrát problém, možno som si potrebovala zvyknúť na nemocnicu, možno mali zlý tlakomer alebo to bola náhoda, ale viac sa to nezopakovalo..a dúfam, že to vydrží až do konca..
Tým som iba chcela povedať, že to ešte nemusí nič znamenať, skús sa poradiť z internistom, on bude vedieť či je lepšie brať lieky, alebo je to len strach..
Želám Vám všetkým aby ten najvyšší bol 120/80 😉

nasstenka
2. nov 2007

ahojte,

ja som sa na vysoky tlak liecila uz pred tehu. Teraz som v 11. tyzdni a od zaciatku uzivam Dopegyt (najskor 1 + 1/2 a teraz 3x1). Tiez som sa zlakla, ze mam v tehu uzivat lieky, ale aj gynekolog ma ubezpecil, ze je to najbezpecnejsi liek v tehotenstve a vysoky tlak je ovela nebezpecnejsi. Nie je mi vsetko jedno, dufam, ze to dobojujeme do uspesneho konca. Je to moje prve tehu a po piatich rokoch vytuzene babo 😖 . Nemate nejake typy, ako tomu tlaku pomoct aj inak? niekde som citala, ze dobry je aj rascovy caj, neskusali ste niekto?

pekny vecer

ejdzi
2. nov 2007

Ahojte, ja som si tiez svoje s tlakom uzila. Ja som brala Dopegyt na zaciatku tehu a potom som mala cely cas tlak 110/70 akurat v 37.TT mi vyskocil na 150/90 tak si ma hned nechali a brala som dopegyt 3x1. Potom to uz nezaberalo, a rodila som cisarskym s tlakom 190/120 takze naozaj to nepodcenovat. Ale tazko poradit co na to pomaha, hlavne vela oddychovat, byt v klude, a pocuva uja doktora 🙂)) drzim vsetkym palce

certica
3. nov 2007

aj magneB6 trochu znizuje tlak

dzidzuska
10. dec 2007

ahojte no ja sommala vzdy tlak 90/60 a na pohotovst ma doviezla s tlakom 220/150 museli v momente rovbit cisarsky rez mali sme stastie ze sme prezili tak nam povedala navyse u mna nastali komplikacie.Uz som mesiac po tom a stale mam problemy kazali mi vyhladat internistu,mate niekto skusenosti s tym ake to je po porode cize stav v akom sa jja nachadzam?

majcik
10. dec 2007

Ja som mavala vzdy skor nizsi tlak, aj v tehotenstve doposial tak 90/60, 100/60 a dnes mi rano sestricka namerala 140/60.. mam za ulohu si merat tlak aj doma a keby vyskocil spodny nad 90 a vrchny nad 150, mam sa hlasit u mojej gynekologicky. Mali ste niektora podobny problem v takom stadiu tehotenstva ako som momentalne ja? Vdaka 🙂

zuz11
10. dec 2007

dzidzuska, ja som mala v tehu vyskoky tlak, brala som na to lieky 3x denne, den pred porodom som uz mala aj bielkoviny v moci a lieky uz na tlak nezaberali.... ( brala som ich mesiac a skoro cely ten mesiac som prelezal aj v nemocnici)
no a tyzden po porode sa mi tlak upravil, ale aj tak navstevujem hned od porodu internistu koli chudokrvnosti 🤐

graziela
7. jan 2008

Ahojte,
no vidim, ze davno tu uz nikto neprispel k tejto teme a vlastne ani ja som sa trosku odmlcala...
Mom. som uz v 18tt (zajtra sa zacina) a od cca. 11tt som zacala uzivat uz spominany Dopegyt, zo zaciatku 2x denne po pol tabl., ale z takej davky som mala tlak az moc nizky, teda ani nie moc, ale ja som sa uz pri 110/70 necitila dobre. tak mi moj gynekolog aj dr. internistka odporucili brat aspon taku udrziavaciu davku 2xdenne po 1/4 tabl. Tlak si meriavam doma pravidelne a s dopegytom sa mi zatial drzi na takej este opt. hodnote 115-125/75-85.
Okrem toho ale, v poradni vzdy s napatim cakam na vysl. vys. mocu ...len aby tam nebola bielkovina ☹ , lebo toto som si uz raz prezila... Zatial ale vsetko ostatne prebieha v poriadku a naozaj radsej budem cele tehotenstvo uzivat tabl. (ktr. babatku neskodia), akoby som mala mimi aj seba nejako ohrozit...Velmi si zelam, aby nam to tentokrat dobre dopadlo, hoci do konca je este daleko....joooooj, este cca. 22 tyzdnov...Dufam, ze nam to vsetkym rychlo ubehne a hlavne bez problemov 🙂
Najde sa nejaka mamina v rovnakom tyzdni ako ja a s rovnakym problemom?
Prajem vam vsetkym pekny vecer!!!

graziela
28. jan 2008

Ahojte,
ako tak pozeram, za takmer mesiac sa tu nic nezmenilo... z coho mozno dedukovat, ze pravdepodobne je naozaj malo takych mamin tehuliek, ktr. trapi podobny problem ako mna, co je samozrejme pozitivne 🙂
Napriek tomu by som sa rada pripomenula 🙂)

certica
29. jan 2008

graziela ahoj, ja mavam tiez na poradni hranicny tlak, zvacsa 130-140/90, minul e som tusim mala 120/80, bola som niekedy este pred 20tt kardiologicky, dala mi tiez preistotu dopegyt, vraj staci 2x pol tabl. denne alebo len 1x a uvidim, co to so mnou spravi, ci sa mi nebude tocit hlava....ale ja som to vobec ani nezacala uzivat. doma, ked som si merala tlak, bol uplne v pohode. mam dost vysoky pulz (105-110), ale na to mii povedala, ze je to v tehu normalne. bielk. ani opuchy nemam, takze verim, ze to bude v pohode az do konca.
ty ten dopegyt dobre znasas? mna odradili vsetky tie vedl. ucinky a tiez fakt, ze ja vlastne vys. tlak doma nemam

graziela
29. jan 2008

Ahoj certica, no kde sa my uz len nestretneme ? 🙂
Ja som sa tomu dopegytu tiez zo zaciatku dost branila, ale u mna ten tlak dost kolisal aj doma, no a na internom mi vzdy namerala dr. az 140/100, co som bola uplne prekvapena...Zacala som ho uzivat az po 2 tyzdnoch sustavneho domaceho merania TK a potom mi aj moj gynekolog odporucil aspon taku udrziavaciu davku 1/2 tabl. denne (rano a vecer po stvrtke). Najskor som brala tusim po pol. tabl.rano a vecer, ale taka davka bola pre mna dost vysoka, mala som po nej na mna moc nizky tlak (106-108/68-70) a tocila sa mi hlava, tak som znizila davku a je to v pohode. Ziadne vedlajsie priznaky nemam. A povedala som si radsej budem cele tehotenstvo tie lieky brat, pre babo su vraj neskodne... ovela horsie by bolo to zanedbat a zial nasledky byvaju aj velmi smutne ☹ Ja som mala pre-eklampsiu na konci 1.tehu a nechcela by som to zazit znova ... preto radsej takto preventivne ...

certica
29. jan 2008

tak to je jasne, chapem. ja mam takyto tlak vsak aj bezne mimo tehu, takze s preeklampsiou a pod. to do suvisu nedavam. jasne, ze ak by sa pridruzili aj dalsie indikacie, tak to zacnem uzivat. drzim palce, aby ta to tentokrat obislo 🙂

graziela
29. jan 2008

dakujem certi, aj ja pevne verim, ze sa zaobideme tentokrat bez tej zakernej diagnozy ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre