Zlé výsledky triple testov. Mate skusenosti?

tina7729
15. dec 2011

☹ dnes som dostala vysledky triple testov a mam ich pozitivne ☹ Downov syndrom tam mam 1v 130 ( v termine ), Riziko NTD tam je 1v 17000 a v poznamke je ze Riziko Downovho syndromu je vyssie ako je ocakavane len podla veku matky (1 v 930) ☹
bojim sa strasne a som v koncoch,v stredu som objenana do nemocnice a tam sa uvidi co dalej. Mam 30 rokov som prvorodicka.

macamac
15. dec 2011

@tina7729 ahoj, viem,že si teraz vystrašená a je ti všelijako 😒
ja osobne nemám s tým skúsenosť,ale mne môj gynekológ vždy hovoril,že mal pacientky,čo testy malo ok-a narodili sa deti postihnuté a také,čo ich mali zlé-a deti zdravé
ja v rodine som mala prípad-pri oboch tehu zlé výsledky,išli až na genetiku-a dnes sú to už dve krásne zdravé slečny 😉
takže-asi ďalšie vyšetrenia ťa neminú, určitosť by vniesla amniocentéza-s určitým rizikiom vyvolania potratu 😔
a na začiatku si musíš sama sebe odpovedať-či prijmeš aj "postihnuté dieťa", či si to vieš predstaviť a máš na to silu a predpoklady. lebo ak áno-všetky ostatné vyšetrenia sú potom zbytočné....poznám aj baby,čo sa k tomu takto stavajú....
je to na každom človeku samom a jeho postoji k životu

držím palce a prajem ti,aby to bol len "planý poplach"

traktor
15. dec 2011

@tina7729 tak toto som prezivala aj ja...tak viem, ako sa citis..ja som mala este horsie vysledky 1 ku 30 a Maťko je zdrave dietatko 😉 ..tieto testy nie su presne, vela maminkam vyjdu zle, zneprijemnia im tehu, su v strese..hoc by si tehu mali uzivat..staci zle vypocitany termin, choroba maminky atd, atd..dôvodov je vela..v zahranici sa uz od tychto testov upustilo.. viac sa dozvies v tejto teme https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/triple-testy-afp-testy-pozitivny-nalez-downov-syndrom-narodilo-sa-vam-zdrave-dietatko/ pozri kolkym vysli tieto testy zle a babätka su zdrave 😉 ..drz sa, vsetko dopadne dobre

sashabb
15. dec 2011

@tina7729 tiež som mala zle vysledky a maly je zdravý. Pošlú ťa zrejme na amnio, ja som ju odmietla, veď všetko bolo pekne vidieť na sone. Veď sa merá hlavička a všetko okolo a ak by bol nejaký problem boli by vidieť odchylky.

Zbytočne sa nestresuj, veď len v mojom okolí mali baby veľakrát zlé výsledky a pritom bolo všetko v poriadku. Ja tymto testom vôbec neverím a veru druhy-krát by som ich aj odmietla 😠

maria30
15. dec 2011

@tina7729 hlavne sa nestresuj... okrem mňa sme tu x- mamičiek, ktoré mali aj horšie triple testy a máme deti zdravé... tieto testy sú väčšinou len zbytočný strašiak pre mamičky... ale takáto téma tu už je, tak si skús vyhľadať a uvidíš, že väčšinou to dobre dopadne 🙂

anjelicek26
15. dec 2011

@tina7729 - rozhodnut sa musis sama, ci sa budes bat do porodu alebo risknes ist na amnio, pri amnio mozes prist o babo, riziko je cca pol percenta co je 1:200... ty mas riziko na down 1:130... ja by som sla... ale to som ja, ono spytaj sa najprv sama seba, keby ti potvrdia taku diagnozu, dokazes sa toho pokladiku v brusku vzdat? Ak je odpoved nie, nemusis chodit nikam.

duplinka
15. dec 2011

@tina7729 už som raz v podobnej téme prispela a urobím to opäť. Tie výsledky neznamenajú, že máš choré dieťa, ale že s podobnými výsledkami je štatisticky 1 zo 130 detí naozaj choré. Takže ešte raz: 1 ZO 130!!! Ešte stále ostáva 129 zdravých. A takisto 1 z 930 podľa veku. Čiže zvyšných 929 zdravých. A okrem toho, podľa veku sa nestresuj. Ja som mala 29 keď som otehotnela a výsledky podľa veku mi tiež vychádzali zle. Pritom to nie je tak veľa.
Záver? Sú to iba štatistiky. Nie skutočne závery. 😉 Držím ti prsty. Mimochodom, ja som na amnio bola, bohužiaľ sa odbery nepodarili, takže sme aj tak boli v neistote. Čiže podľa mňa je to zbytočné vyšetrenie, pretože sa môže stať, že sa nepodarí ani tebe, alebo inej babe. A čo z toho? Len čo sa bábätko stresuje. Už by som mu ten šok druhý krát nedopriala. Veľmi bolo po zákroku nervózne.

svetlankat
15. dec 2011

@tina7729 urcite to nebude take zle ako to teraz vyzera, hlavne klud.

lucik85
15. dec 2011

triple testy su velmi nepresne, aj ja som mala zle vysledky a mam zdrave dieta🙂 ja som aj vsetky dalsie vysetrenia odmietla lebo som si bola ista ze si dieta nedam zobrat tak ci tak ..a pri amnio je aj riziko potratu a to som nechcela riskovat...

stardust
15. dec 2011

@lucik85 treba si uvedomit, aky output davaju tripple testy. Davaju iba pravdepodobnost, ze dieta ma Downov syndrom...kym v reale ta zaujma, ci je dieta postihnute alebo nie. Ak niekomu vyjde "zly" vysledok 1: 130 a narodi sa mu zdrave dieta, je to v suhlase s vystupom vypoctu.

l.s
15. dec 2011

tie testy su uuuplne nanic moj gynekolog povedal ze on by ich zrusil lebo zbitocne stresuju mamicky aj ja som mala pri1 zle a drobec je zdravucky.

mirka285
15. dec 2011

@tina7729 vobec sa nestresuj,ja som mala tiez zle vysledky a dieta mam zdrave...inac triple testy sa uz skoro nikde vo svete kvoli falosne pozitivnym vysledkom nerobia 😉

anjelicek26
15. dec 2011

@l.s - ako pise @stardust - vypocty su spravne. Len to rata pravdepodobnost, ver mi ak ma niekto napr. to riziko 1 zo 130 a das do radu tych 130 mamiciek, tak to JEDNO dieta dieta ten down ma bude a 129 maminiek nadavat na tripple testy, ake su "nespolahlive", lebo ich deti su zdrave. Ved za tym nie je logiky. Isteze sa aj zo zlym vysledkom rodia zdrave deti, inak by predsa vyslo v teste 100% postihnute... ako viem o maminke, co ma dietatko z downom a vysledky mala 1:1800... no ich to trafilo, 1799 maminiek nie.

Ale inak s tym strasenim suhlasim, mne robili rozsirene testy v 13.tyzdni, priplacala som si za to, vysli skvele, su omnoho presnejsie ako tie v 16. tyzdni... Na tych som potom ani nebola, moja lekarka nevidela dovod a ona je fakt kapacita.

stardust
15. dec 2011

@anjelicek26 podla mna nie su zeny dostatocne informovane (alebo nechcu byt) o interpretacii tychto vysledkov a stresuju sa uplne zbytocne.

traktor
15. dec 2011

ja viem o maminke, ktora mala amnio a dietatko bolo postihnute, hoc vysledky boli vyborne 😖 ..ono je to take..ak uz sa raz napise, ze testy vysli zle..ani po amnio nebude zena celkom v klude..stale tam bude ten cervicek vrtat..co ked..ked sa rozhodnem pre amnio, zas sa budem bat, co ked sa nieco stane..stat sa môze aj pri pôrode, po pôrode..to nestrasim, to je realita..treba si aj verit..cakame zdrave dietatko, nase..zvladneme to do stastneho konca..viem..nahoda je svina..ale jeden by sa s toho zblaznil..urcite si najst odbornika, absolvovat morfo ultrazvuk..a v sebe spracovat..ak by..co by som robila..ak nic..neriesit dalej

traktor
15. dec 2011

@anjelicek26 maloktory lekar upozorni na tieto skorsie testy, ktore su ovela presnejsie ako triplle test..tie by mali byt uz davno zrusene a mali by sa robit povinne vsetkym tehulkam tie skorsie testy..predislo by sa zbytocne stresom..mamicky by mali byt viac informovane..co sa u nas fakt zanedbava..staci si precitat niektore temy tu..na co vsetko sa mamicky pytaju, comu vsetkemu nerozumeju..

anjelicek26
15. dec 2011

@traktor - ja som mala taku lekarku prve tehotenstvo, no mozno to aj bolo lepsie slepa nevedomost, ja ani netusim, ako mi vysledky vysli pri Saske, ani sa mi nedostali do ruk... pri malom som uz chcela vediet vsetko a aj som otvorila usta, nechala si to vysvetlit...

Mna na tie testy upozornila lekarka, ze je tu ta moznost a podla nej omnoho spolahlivejsia, tusim 70€ tie testy stali. Aspon ma poriadne ukludnili tie vysledky + morfologicky ultrazvuk uz len potvrdil, ze je Maxi uplne zdravy.

Inak on ma napriek vsetkemu takmer neuzavretu chrbticu, ma tam len taku blanku a priehlbinu, tak neviem, ci toto nemalo niekde v testoch vyskocit ako riziko 😕

adrika25
15. dec 2011

Pripajám názor môjho gynekológa, ktorý ma ešte pred testami upozornil, že výsledky aj ked by vyšli "zle" nezanamená, že je niečo v neporiadku a že na 90 percent sa stretol s tým, že ak boli výsledky zlé, bábätka sa narodili zdravé. Sám mi povedal, že tieto testy občas vedia narobiť viac škody ako úžitku.

tina7729
autor
15. dec 2011

dakujem Vám trošku ste ma upokojili,aj ked dnes spat len tak lahko nebudem 😢 bojim sa o babo,uz teraz ho velmi lubim. je to strasne,ak to tak je preco nezrusia tie triple testy a nerobia vsade tie z krvy skor?

tina7729
autor
15. dec 2011

no v stredu idem do nemocnice,tak dam vediet co som sa dozvedela. ale asi si dam urobit ten odber plod.vody.

anjelicek26
15. dec 2011

@adrika25 - ja mam pocit, ze nikto nechape pojem statistika. Zly vysledok by bol 1 k 1. Aj 1 z 3 znamena dve zdrave a jedno chore dieta. Tie dve zdrave deti su uplne normalne. Inak by ta statistika nevychazdala.

ewisam
15. dec 2011

@tina7729 Tinka pokoj, viem, ze je to tazke, ale svojho drobceka budes lubit, nech by sa narodil akykolvek a ako pisu moze a urcite aj bude zdravy i napriek zlym testom- mozu sa mylit

tina7729
autor
16. dec 2011

@ewisam dakujem, ja viem a pevne budem verit ze sa tie testy len mylia a bude babo v poriadku. a co sa tyka toho ci si nechat alebo nie aj ked bude chore,to neviem ☹ mozno sa to niekomu bude zdat ze som zla a ze myslim len na seba,ale ja by som nedokazala sa postarat o take babo ☹ mrzi ma a boli ze to takto musim napisat 😢
mozno aspon moj nazor je ze aj pre to babo to bude lepsie ako sa trapit celý zivot,co z neho potom bude mat? nieje aj tak dost tazky? ☹ neodsudzujte ma za to,to je len moj nazor ale neviem ci by som to dokazala si ho dat vziat,fakt neviem ☹ je to tazke a este nadtym premyslat je skoro pokial sa nedozviem posledny a definitivny verdikt. celu noc som nespala len som sa prehadzovala a myslela na moje nenarodene babo 😢 co bude,velmi sa bojim. ale Vám vsetkým dakujem za povzbudenie,ste milé

mimca20
16. dec 2011

@tina7729 Drzim palce. Ja som tiez ako prvorodicka bola pred 5 mesiacmi v 30rokov. Testy som mala OK, takze netusim ako sa citit, ale musi to byt hrozne tazke. Clovek urcite len premysla a premysla.
Ja som skor mala vycitky po porode, lebo sme o maleho mojou chybou skoro prisli (nezil prvu minutu, udusil sa v porodnych cestach), nema ziadne nasledky zatial nic tomu nenasvedcuje, ale mrzi ma to dodnes.
Pracovala som pred nastupom na matersku pri hluchoslepych a poviem ti, ze ich rodicia nie su nikdy vysporiadany s tym, ze ake maju deti. Aj ked vidiet, ze im davaju lasku a vsetko co potrebuju, ale beru aj tu myslienku, ze ked sa oni pominu co bude s tymito ich detmi. Ze kde skoncia a ako budu zit.
Dokial budes mat definitivny verdikt, bude to tazke ale snaz sa prihovarat drobcovi v brusku, nech citi ze ho lubis. Rozhodnutie bude len a len na tebe, na tom ako sa citit zvladnut to vsetko. Nik ta za to nema pravo odcudzovat ani nic podobne, ked sa najdu taki ludia tak nech tiahnu docerta.... Pekny dnik

stvura
16. dec 2011

@tina7729 ja som si rovnaky vysledok vypocula cca pred coskoro 4mi rokmi (mala som 31r), dokonca s horsim vysledkom (1:127 a 1:132 opakovany test na moju ziadost, lebo vtedy sa este nerobil len tak). Objednaj sa na amnio, budes mat istotu a zvaz ci ano alebo nie chore dietatko...ak sa da, tak morfologicky utz, ak uz nie je casovo neskoro, lebo genetika je podla mna strata casu ak ste obja zdravi a viete ze nemate ziadne ochorenia v rodine. Apropo...moj 3r a 4m stary spekulant je az velmi zive a zdrave dietatko, ktore spekuluje od rana do vecera!

tina7729
autor
16. dec 2011

@mimca20 dakujem ti si zlata

veve39
16. dec 2011

@anjelicek26 presne tak a stale je to pritom len statisticka pravdepodobnost...

mne to vyborne okomentoval moj gynekolog :
"ak budete mat vysledok 1v3(cize velmi "zly"), prave vy mozete byt niektora z dvoch zien, co maju pravdepodobnost na uplne zdrave dieta...
ak budete mat napr. vysledok 1v4000 (cize fantasticky), prave vy mozete byt ta zena c.4000, ktora bude mat dietatko postihnute...."
zrozumitelne prirovnanie, mne to po zlom skriningu velmi pomohlo v dalsich rozhodnutiach...

veve39
16. dec 2011

@traktor uz si presne nepamatam cisla, ked som konzultovala s genetikom (MUDr.Križan Peter, skutocna kapacita v odbore), on mi spomenul, ze amnio dokaze odhalit cca 100 VVCH (vrodenych vyvojovych chyb), tych najcastejsich....
pritom je vraj v sucasnosti znamych az cca 5000 s ktorymi sa moze dietatko narodit - preto sa moze samozrejme stat, ze napriek negativnemu vysledku amnio moze babo mat niektoru z menej castych VVCH....

anjelicek26
16. dec 2011

@tina7729 - preco sa zdat nenormalne zla? Je to tvoj zivot, tvoje brusko, tvoje rozhodnutie. Nikto nebude nikoho sudit, casto su prave sudene mamicky, co si postihnute dietatko nechaju, ze znicili zivot sebe, celej rodine :( Pockaj a uvidis, ja by som si take dietatko tiez nenechala :( Oplakala, pochovala :( Ale bolo by to nefer voci mojim starsim detom sa na 200% venovat len tomu, co by to tak extra potrebovalo. Ale v tomto je asi kazdy iny....

tina7729
autor
16. dec 2011

@anjelicek26 neviem preco,kazdy to zoberie inak. ja viem ze by som to nezvladla ani po psychickej ale ani po financnej stranke. uz sme sa aj s priatelom o tom bavili a on je toho nazoru tiez. 😒 pocula som ze ten raztrep chrbtice je aj virusove charakteru. ze ak ma zena v tele virus tak to vznikne. ☹ to je hrozne ja to uz nemozem ani citat 😢

anjelicek26
16. dec 2011

@tina7729 - tak to ani necitaj, pozri to riziko neni take hrozive, 1:130 znamena stale 129 zdravych deti. Hlavu hore. Po amnio budes mudrejsia a aj ti povedia, ci mas v brusku chlapceka ci dievcatko 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre