Aké syry môže jesť 10 mesačné dieťa?

shiju23
1. nov 2007

chcela by som sa spytat,ale syry moze jest 10mes dieta,viem,ze od 4mes. moze tvrde ,ale v jedle, neviem,ako je to teraz, poradte prosim,tak rada by som mu dala nejaky syrcek.neviem,ale zda sa mi,ze makke syry este nemoze,alebo ano?
a este by som sa chcela spytat,ze ci moze sam syr zjest bez chleba,ci v jedle.
dakujem vopred za kazdu radu.

emjee
1. aug 2008

chambord • Dnes o 11:28
Ahoj.Malému je právě deset měsíců.V některých receptech pro kojence, které jsem našla na internetu od 10 měsíců je už uveden tvrdý sýr - např.květákový nákyp.Dávali jste sýr už takhle brzy?A když ano, jaký jste kupovali? Díky

sirinka • 1d • Dnes o 11:40
ja som davala od desat a pol mesiaca ale len striedmo, plnotucny. eidam, karicku...treba dat pozor kvoli obsahu soli, inac je to ok. a niekedy som pridala do varenia alebo na chlebik bambino..

petraluk
2. aug 2008

Tak mě dr. řikala, že jako první je nejlepší lučina, žerve nebo cottage až později zkusit tvrdé sýry a pak tavený. A jak píše sirinka u tvrdých a tavených je třeba dávat pozor na obsah soli 😉

Chambord koukni na www.kojeni. net tam je všechno popsaný 😉

petraluk
2. aug 2008
frog
3. aug 2008

Ahojky,mě dr. řekla že malá může eidam 40 a 45%,a pak termizované sýry,jako je cottage,lučina..a dneska jsem jí potřela chlebík tenoučkou vrstvičkou(půl trojhránku na krajíc chleba)tavenýho sýra Lipánek a jak jí to chutnalo 😉 ,ale zas má na dlouho vystaráno.

krista
5. mar 2009

makkyy • 1d • Včera v 17:38
Ahoj,chtěla jsem se zeptat odkdy začít dávat sýry a jaký druh.Díky

many • 1d • Včera v 17:44
ahoj ,já mu začala dávat lučinu 🙂

andy80 • 2d • Včera v 18:03
Čerstvý přírodní sýr (albert), Lučina, Žervé

berenika39 • 2d • Včera v 18:22
Dávám v sedmém měsíci jen žervé, to obyčejné, v alobalu, to jak vždycky vyteče, když ho koupíš 😀 😀 . Rozpatlám ho s banánem, jablíčkem, hruškou, mnamka 😉 .

evily • 1d • Dnes v 09:26
Berenika39: když to rozpatláš tak to dáváš jen tak samotné nebo s pečivem? 😉

lendy1 • 1d • Dnes v 10:09
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

alishia • 1d • Dnes v 10:50
ja davam obcas i kiri syr.

berenika39 • 2d • Dnes v 11:14
evily: my ještě nepečivujeme, jednak nemáme zuba a jednak chci pečivo dát až v osmém měsíci, není kam spěchat. Dávám to samotný. Půlku žervé a celý banán, ten rozmačkám na kašičku vidličkou a v hrnku smíchám, jde to dobře. Jablíčko a hrušku jednoduše dám do misky a i s tou půlkou žervé rozmixuju tyčovým mixérem. Je to moc dobrý!

andy80 • 2d • Dnes v 11:23
berenika39: jj tohle dělám malé taky to obyč. žervé s ovocem namísto jogurtu. Malé to šmakuje.

kisska
5. mar 2009

urcite nesolene - tvarohove zerve (gervais) alebo lucinu, ale aj tu treba pohladat, lebo napr. Lucina od karicky tiez obsahuje sol. Ale tiez to s nimi netreba prehanat, urcite by som to nemiesala s ovocim namiesto tvarohu. To skor jogurt. Tvaroh ma prilis vela bielkovin, ktore zatazuju oblicky.
Dobre su tvrde syry do ruky na cvicenie, ale tiez len obcas, aj ked tena si viac zostane rozzuzlany na zemi nez v puse, ale cvicit treba 😉
Syry staci zacat davat az ked mate zavedeny lepok, aby deti nepapali suche chlebiky/pecivo ako obmenu masla (ci uz rastlinneho alebo praveho) a natriet len tenko - zatriet dierky 😉

deina
2. jún 2009

Pre starsie dieta by bol ktory taveny syr vhodny? Doteraz maly jedaval len lucinu, cottage, mozzarellu a tvrde syry, tak neviem, aky taveny by mohol.

sisstin
2. jún 2009

deina: já bych dala ten kidiboo, není tam tolik tavících solí 😉

titkovamiriam
2. jún 2009

tvrdy urcite nie je to sama sol,este tak syr lucinu a neskor tvaroh.

vanilkabb
2. jún 2009

My sme papkali gervais 🙂 najradsej s ovocim 🙂

gabkazabka
2. jún 2009

Nasa pediatricka je detska gastroenterologicka a od 10.mesiaca mi povedala davat obycajny tvrdy syr typu Eidam 😕 Natriet chlebik rastlinnym maslom a nastruhat syr....aj to malej davam a velmi jej to chuti.Myslim,ze to neuskodi,inac ani ja nesolim ani necukrim

zdenallicka
3. jún 2009

HOlky, tavene syry jsou nejvetsi shity!! Se syrem jako takovym to nema nic spolecneho! Vysoky podil soli, navic tavici soli, ktere jsou pro cloveka velmi nezdrave a zatezujici...
Nejim je ani ja sama, natoz abych je dala decku.. A navic jeste tak malinkemu... 😕

Tavící soli
látky, které mění vlastnosti bílkovin při výrobě tavených sýrů za účelem zamezení oddělování tuku
Tavící soli pomáhaji stabilizovat bílkoviny a tuky v tavených sýrech, které jsou potom snáze roztíratelné. Jako tavící soli se nejčastěji používá E339, E450 a E452.

http://www.emulgatory.cz/skupiny-ecek-a-pridatn...

Poctete si...

http://zdravi.centrum.cz/jime-zdrave/2009/5/21/...

zdenallicka
3. jún 2009

Jo a o Lucine se odbornici pro deti taky moc dobre nevyjadruji...

petka80
3. jún 2009

Zdeni, o Lučině? Fakt? A co přesně? 😕

titkovamiriam
3. jún 2009

vsak tavene ani ja nemusim som potravinarka a viem z akeho grcu sa vyrabaju no lucina je ok.

lalitagopi
3. jún 2009

Miriam? potravinárka? to je super! a sú vôbec syri, také ktoré sú ok? tie tavené sú asi všetko sajrajt, však? ale ak chceš, môžeš nám o otom pre inšpiráciu povedať...mňa osobne to fakt zaujíma, troška do toho zahliadnúť...
my sme si ešte dávnejšie zisťovali, tak LIPTOVske sú ok, žiadne chemické ani živočíšne syridlá z bitúnkov neobsahuju....

zdenallicka
3. jún 2009

Lucina - Není výjimkou, že francouzské, italské nebo holandské sýry obsahují 60 procent tuku. Nejhorší jsou plísňové sýry, zralé „staré“ sýry, mascarpone, bohužel i lučina. Zlatý český eidam s pouhými 40 procenty!

Velmi tucne... Tezko stravitelne... POzor na ledvinky vasich deti... 🙂

titkovamiriam
3. jún 2009

ja som syry zaradila az v dvoch rokoch a to jemne struhany tvrdy syr eidam,no skoda ze dnes su tak urychlovane pri zreti a nezreju prirodzene-makke syry su pasterizovane so vsetkeho sajrajtu co najsu v syrarni-ci uz plesnive ,okorale a pod-zdravotne niesu skodlive ved ich pasterizuju no je to brrrrr byt pri tom.

inak lucinu mi doporucila pediatricka od roka 🙂 ,ono zasa toho deti tolko nepojedia.zato ty moji starsi jedia syry na kila 😀

petka80
3. jún 2009

No právě - když namažu kousek chleba lučinou, tak to proboha není takové množství, aby to poškodilo ledviny či co 😕 Ono obecně tvaroh by se měl až od roka a to občas, ale zas tak moc bych to nedramatizovala 😖
Já teda dávám lučinu, žervé a eidam.
Jinak prý o.k. je i mozzarela a taky ricota.

zdenallicka
3. jún 2009

Peti, jasne, ale nektere maminy v ramci "zdrave stravy a prilisne starosti o sve dite" tu lucinu daji klidne i 4x tydne a maji pocit, ze pro sve dite delaji to nejlepsi, co muzou.. Neni to pravda...
Staci si jen o tom precist a zjistit, co a jak... Informaci je dnes habadej..🙂

zdenallicka
3. jún 2009

No a kdyz uz jsme u toho, poskozeni ledvin nepoznas za tyden ani za rok - svinstva se ukladaji dlouhodobe...

To jen tak na okraj... A uz mizim..🙂

titida
3. jún 2009

Zdeni - tuky dětem nevadí, vadí spíš množství bílkovin (na ty ledviny)
a navíc se obávám, že názory na podávání jiné bílkoviny než v MM se dost různí (jako na lepek,...)
takže já myslím, že tavený nikdy, tvrdý sem tam od roku a půl, od dvou a sýry typu lučina velmi tence namazané tak kolem roku 🙂

petka80
3. jún 2009

Jasně 😉
Ono právě že informací je dneska sice habaděj, ale často si odporují......
Ono taky co teda pořád na ten chleba mazat, že...... A taky někdo tu psal, že mu dr. doporučila rostlinné máslo, to zas někteří označují za největší shit a doporučují pouze klasické máslo.
Jinak já tu lučinu klidně dávám i 4x týdně a na to třeba ještě marmeládu 😔 😀
Taky jsou děti, které sní všechno, a jsou taky děti, kdy je máma ráda, když sní aspoň něco, ať je to cokoliv...... 😉

titkovamiriam
4. jún 2009

presne -vsetko z mierou

jarkanova
7. jún 2009

Ahojky 🙂
Co se týče sýrů pro děti, tak určitě nedoporučuji různé tavené sýry. Obsahují spoustu éček (můžete vidět na zadní straně obalu), který můžou bránit vstřebávání vápníku do organismu. Naopak doporučit můžu třeba Lučinu, která je v podstatě vyrobená jen z přírodních produktů a navíc u nás doma všem moc chutná 🙂

libka1
9. jún 2009

A kidiboo, babybell a podobne detske syry neobsahuju menej soli? Moja sa ide za tymi kidiboo tycinkami utlct, radsej jej dam to ako piskotu, tak neviem... mozno robim chybu...

editah222
9. jún 2009

Libka - kidiboo je prý spíš taveňák než tvrdý sýr. Nejsem odborník takže to je informace z druhé ruky od doktorky.

Já to dělám tak, že neteři jsem nakrájela tvrdý sýr na větší kostky a narazila je na barevné tyčky, když se mi hodně chtělo tak jsem vykrajovátkem vykrájela i různé zvířátka a tak. Malé se to moc líbilo a hlavně ji to chutnalo.
Začala jsem s Eidamem a pak pomalu přidávala nové chutě, moc ji jede Cheddar - je oranžový a chuťově výraznější.
Ale kupuju jen dražší sýry, které snad jsou vyrobeny z lepších a kvalitnějších surovin, nejlépe v BIO kvalitě.
Dnes je ji 6 let a sýry má raději než šunku a normálně papá i mozarellu s rajčátky a do salátu dávám cottage sýr, na těstoviny miluje parmezán - ten má v sobě moc vápníku.

petka80
9. jún 2009

Ty tyčinky Kidiboo jsou podle mě v pohodě, tam žádné tavící soli nejsou, aspoň podle obalu, taky je dávám....... 😉 Je to vlastně obyčejný pařený sýr, ne taveňák. Mluvím teda akorát o tyčinkách, oni toho dělají víc a to jsem tak nestudovala......

libka1
9. jún 2009

Tiez som myslela tie tycinky, chutia ako parenica, len mi pride trochu maksi ten syr, davala som aj tavene kidiboo, ale to jej nebralo, tak to uz nekupujem, mala by tie tycinky jedla nonstop 😅

pepibubu
19. jún 2009

Ahoj holky, v Globusu mají BIO tvrdé sýry - tuším že Eidam, Ementál a ještě jeden - ten si moc nepamatuju.... Cena je teda trochu vyšší -cca 25 kč za 100g (no a eidam maj v akci za 8 Kč 😀 ) tak mi taky vrtá hlavou mu ho zkusit dát, ale nevím nevím, 10 měsíců má v pondělí tak abych to náhodou nepřepískla...

A to kidiboo no nevím, taveňák bych dala - stejně jako Pribinák, Lipánek, Lučinu atd - až po roce, přece jen je tam hromada tavících solí....