Ako často mám dávať malú sedieť?

klaymanova
29. mar 2008

posledne dni som si vsimla ze ked lezi na chrbatiku,tak dviha hlavku.Ale ked ju dam sadnut tak sa jej to nepaci..necham ju este radsej castejsie polezat alebo davat sadnut?

marcelka11
29. mar 2008

Ahoj, ked Ti mozem poradit, tak ju nedavaj sadat. My sme po navsteve neurologicky aj dr. z rehabilitácie a jednoznacne neodporucaju davat babo sadat ked to samo nevie. Urcite nepodopierat, neobkladat vankusmi aby nespadlo. Dieta si najde svoj sposob, jedno skor, druhe neskorsie.

ivca82
29. mar 2008

Skúsila by som ju za ručiky tahať do sedu. Naša malá sedí už skoro mesiac bez opory ale poctivo sme cvičili 😉 Ale do ničoho ju nenúť, ak sa jej zapáči tak sa bude sama tahať do sedu a raz dva bude sedieť aj sama 😵

klaymanova
autor
29. mar 2008

ja ju nechcem nutit,ale velmi dviha hlavicku ako keby niekam chcela ist ja neviem 😀 prezivam to vsetko od znovu a synator bol uplne iny,tak sa pytam 🙂

junovka
29. mar 2008

Nelka mi to iste robila , ako pise ty.Tak som jej dala za chrbatik 2 velke vankuse, vedla keby sa prevratila male vankusiky a tak hopkala, samozrejme nie dlho.Ja neviem....ono to dajako prislo samo-pri oboch.Na 6 mesiacov mi obe krasne same uz sedeli, bez akehokolvek podopierania. 😉 Kazde dieta je individualne.

martinaema
29. mar 2008

no pokiaľ ja viem, tak deti sa majú dávať sedieť až vtedy, ked sa do toho sedu vedia dostať samé. Mne malé tiež dvíhala hlavičku v ľahu, ale dr. mi povedala, že to deti takto cvičia a nemám to unáhliť

lendy1
29. mar 2008

Výňatek z rehabilitačního článku:
Kdy se tedy dítě samo posadí?

Samo si sedne nejdřív v 8 měsících až z polohy na čtyřech, jenže maminka má pocit, že už klidně může sedět v půlroce a neví, že mu tím zablokuje veškerý další spontánní vývoj, protože dítě odmítá lézt a dělat další věci.

A proč maminky tak předbíhají vývoj a děti předčasně posazují, aby si v sedě hrály a"nezlobily"?

Máme pocit, že nejčastěji začnou děti posazovat, když se pediatr při půlroční prohlídce zeptá, zda už dítě sedí. Zřejmě mají pocit, že už by to mělo dělat, když se na to pan doktor ptá a začnou je posazovat.
Pro zdravý vývoj dítěte ale udělají rodiče nejvíc, když je dají na zem na deku a nechají je prostě jeho vývoji, aby se mohlo překulovat, aby se snažilo dostat na kolínka apod. V žádném případě by je neměli dávat do různých hopsadel a chodítek - to je vyloženě škodlivé, i když se stále vyrábějí a prodávají.
Nejzdravější způsob pohybu je pro dítě lezení a je strašně důležité, aby dítě toto stadium nejen nepřeskočilo, ale aby lezlo co nejdéle. Tedy žádná chodítka, žádné vodění za ruce!

Takže žádné posazovaní, dokud si dítě samo nesedne-pokud nemá dost pevné svaly a to mamina jako laik nepozná hrozí i skolioza páteře a jiné potíže, které se mohou objevit až v dospělosti.
Jinak doporučuji tuto diskuzi 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

silvia123
29. mar 2008

No to som sa chcela aj ja spýtať, malý mi už dávno nechce ležať cez deň, doteraz sedával nohami obkročmo mne na nohe a boli sme pri stole a hral sa s hračkami, ale nejako ho to už omrzelo a už aj to sa mu nepáči. Tak som ho skúsila dať samého sadnúť na posteľ. No len neviem či už takto môže sedieť. Sedí totižto sám bez opory a hrá sa s hračkami, chrbátik má rovný, občas sa stane keď sa naťahuje za nejakou hračkou že si lahne. Sám sa ale do sadu nevie dať, tak neviem, môže sedieť keď to už vie sám bez opory, alebo mám čakať až keď sa do toho sedu dostane sám?

maca793
29. mar 2008

moja poriadne ani nesedela ani nelozila, a už stála a od 10,5mesiaca sama začala chodiť.

boden
29. mar 2008

Ahoj, urcite by som ju do sedu nedavala. Je to tak ako pise napr. Lendy, ked bude babo pripravene (bude mat dostatocnu svalovu oporu atd.) samo sa posadi. Na to nas velmi upozornovala aj nasa doktorka, ked dviha hlavicku este neznamena ze chce sediet, len skusa nieco nove. Do pohyboveho vyvoja zdraveho dietatka nie je dobre zasahovat a predcasne davanie do sedu alebo choditka je skodlive. Moze mat za nasledok napr. zle drzanie tela, skoliozu atd.

ingrid78
29. mar 2008

Ahojky, ja plne suhlasim s Lendy. Ja som Kajku nikdy nedavala sediet a vyslovene som cakala kedy sa jej to podari samej z polohy na styroch. Podarilo sa okolo 8,mes. To uz moj otec hisacil, ze nie je normalne ze este nesedi,aj ked mohla, poobkladana vankusmi. To je stara teoria.
Momentalne veselo 4-nozkuje a zacina sa staviat na nozky aj ked nemotorne, ale nauci sa dievca, ma cas. 🙂
Takze netreba nic silit,vsetko pride samo 🙂

sammy
29. mar 2008

Moja mala takto dviha hlavu uz asi mesiac, no ani ma nenapadlo, ze by to robila preto, ze si chce sadnut.
Mavam ju bud v lehatku alebo dost vela casu travi na zemi na brusku a zo dna na den vidim pokroky - obracia sa z chrbatika na brusko a naopak, na brusku je schopna preruckovat dookola okolo vlastnej osi niekolkokrat, ked ju nejaka hracka zaujme a dnes som si vsimla, ze uz sa zacina davat na styri. Zatial sice nemotorne, ale parkrat sa jej podaril aj taky okamih, ze bola na kolienkach a laktoch zaroven. A to este nema ani 6 mesiacov 🙂 O sedeni ani nechyruje, ked s nou cvicim a dviham ju za ruky, hned pada dozadu. Ale vobec sa s tym neponahlam, nanajvys ked je velmi nekludna, "posadim" si ju na nohy a chrbtom opriem o seba.

dika
29. mar 2008

Ahoj, ked sa to malej nepaci, tak ju nedavaj sediet, citi sa v tom nepohodlne, ma este kopec casu na to.....

veva1
31. mar 2008

ahojte.
pod pojmom sediet sa mysli aj polosed na rukach? Je tiez skodlivy a malo by babatko len lezkat? Tomasko ma 4mesiace a asi tyzden my sedava na rukach.Nie dlho ,mozno tak polhodku denne. Ked ho skusam zdvihnut za rucky,tak sa netaha do pol pasa ale cely sa zapiera do paticiek. Mam s nim takto cvicit,je to dobre? Ci netreba a pride to samo?

katia7
31. mar 2008

no ja neviem co je dobre 😅 ale moj maly sa tiez tahal do sedu za rucicky ked mal asi styri mesiace tak som ho nechala,sameho som ho sediet nedala ale tak ako pises na rukach som ho nechala ked chcel,bol totiz dost zvedavy a lezat moc nechcel.teraz ma osem a pol mesiaca a sedi krasne sam ale stale neprisiel na to ako satam sam dostat 😀 inak tiez sa mi uz dost dlho zapiera do noh akoze chce stat ale to som mu dovolila az ked mal tych osem mesiacov, necham ho nech sa postavi len davam pozor aby nestalna spickach(mam paranoje z neurologov,uz tam aj tak chodime koli ocku)a po par sekundach ho posadim, asi vie co robi 😉

vocko3
31. mar 2008

tiez by som ju nedavala sadat, aj nam to povedali na neurologii, ze pokial sa babo same neposadi tak nedavat ani neobkladat vankusmi a podobne. nasa mala sa sama posadila az ako 9 mesacna a je to v pohode. ona vlastne v tom deviatom mesiaci spravila velke pokroky, lebo sa posadila, na druhy den zacala lozit, potom sa postavila a teraz beha za rucky.

kuspitka
17. máj 2010

ahojte.
mala ma 5mesiacov a uz ju davame sadnut ,ked ju nedame tak strasne place uz stoji aj na nohach.
mozem ju davat aj do choditka?
napiste mi prosim do IP...dakujem.

bibione
8. jún 2010

moj sa takto tiez tahal do sedu,stacilo,aby som mu podala ukazovaky,hned ma chmatol a sam sa pritiahol,ale nic som nasilu nerobila,vydrzal tak max minutu a potom si lazkal,toto ho bavilo tak mesiac,ked objavil nozky 😀 uz bolo po sedeni...teraz asi 3 dni sledujem,ze sa pri lezeni dava na bok a dokonca sa raz aj posadil...ani neviem ako sa mu to podarilo,ale to bolo fakt len raz 😉 inak ho mavam max na kolenach

datkova
13. jún 2010

@bibione tvoj syn už lozí??

bibione
13. jún 2010

@datkova ano lezie ako drak 😀