Ako z dieťaťa vychovať šťastného a dobrého človeka?

alami
10. mar 2008

Zamýšľali ste sa nad tým, čo vlastne zo svojich detí chcete vychovať? Niekedy to bolo jednoduchšie - cieľom bolo - nech je to dobrý človek. Ale , čo je to dnes byť dobrým človekom? Majú sa dnes tí dobráci dobre? Alebo je lepšie byť sebavedomý, tvrdý, možno aj trochu bezohľadný... Kto sa má dnes dobre? No slušný, tichý žiačik, ktoráho bude každý v škole (aj v živote)odstrkovať asi nie... Či vychovať nejakého rozdrapenca??? Tak teda, k čomu vychovávate svoje deti vy? Čo od nich očakávate? Akých ich chcete mať?

geegee
10. mar 2008

ja si myslim, ze vychovavat treba citlivo s ohladom na podstatu dietata, teda na jeho povahu. Kazda mama chce dat dietatu to najlepsie do zivota. Ja sa budem snazit formovat jeho vnutro tak, aby si sam nasiel sposob sebavyjadrenia a sebapresadenia medzi ludmi, ktory mu bude vyhovovat a pomoze mu dosiahnut svoje ciele. Cize v skratke, nelamat, nebudovat dieta na , predstavu, obraz aky mam ja, ale jemne formovat a podporovat to, co treba, co je na nom dobre

mirka414
10. mar 2008

ja uz dnes moju dcerku ucim kazdeho pozdravit,nadherne povie ahoj a poda rucicku 😵 😵 ,snazim sa jej venovat,spolu sa rozpravame,venuje sa jej aj moj svokor a ten vychoval dobre deti a dokonca si dve aj adoptovali 😵 ja s nej chcem mat slniecko,ktore spoji vsetkych ludi dokopy,ked sa usmeje...vie sa tak nadherne smiat a krcit nostekom...

alami
autor
10. mar 2008

No ale napr. ak vidíš, že sa ti dieťa v kolektíve detí vždy drží vzadu, môžeš urobiť dve veci:
1. pomyslieť si - aký je zlatý, že dá druhým prednosť
2. povedať mu - no poď trochu dopredu, nech aj ty vidíš...
Je to na tvojom rozhodnutí - možno maličkosť, ale v živote dieťaťa je to veľká vec: som posledný? či prvý? Alebo taký zdravý stred?
Ak ho len ponecháš na jeho rozhodnutí, bude vždy vzadu, aj neskôr v škole - ten čo nič nevidí, nič nestihne, nikam sa nedostane... nemyslíš?
To je len príklad, takých príkladov je v živote veľa.Aj výchova musí mať cieľ, tak ako všetko. inak je o ničom.

mirka414
10. mar 2008

...preto jej uz teraz hladam kolektiv deti je ich u nas na dvore vzdy neurekom a krasne sa spolu jasia. 😵

bubba
10. mar 2008

treba brat do uvahy aj vrodene dispozicie,vychovavat s laskou,vyvarovat sa chyb,ktorych sa dopustali nasi rodicia a stari rodicia a dat im zaroven aj pocit volnosti a slobodneho nazoru a hlavne nebat sa povedat starym rodicom,pribuznym a pod,ze si nezelate aby napr.rped vasimi detmi nadavali,aby sa pred nimi nevrlo k sebe spravali a pod...vela zavisi aj od toho co dieta vidi a pocuje u inych clenov rodiny nielen od svojich prefektych rodicov 😉

geegee
10. mar 2008

V praci som zazila vela nestastnych deti, ktore hladali pomoc, pretoze rodicia z nich chceli mat take deti, ake si predstavovali ze by mali byt ☹

etuska
10. mar 2008

Do urcitej miery sa tomu nevyhneme 😉 ,ale naozaj je potrebne ku kazdemu dietatu pristupovat citlivo a individualne.Myslim,ze zatial kazda,ktora tu prispela svojim nazorom mala na mysli skor vnutorne potreby dietata a to je fajn 😉 ,pretoze poznam priklad z praxe,kedy rodicia chceli jedinacika,aby mu mohli "dat vsetko" 😖 -lenze pod tym pojmom mysleli bohuzial len materialne veci.
My sa snazime s manzelom venovat svojej dcere v ramci svojich moznosti-a hlavne sa veeeeeela spolu rozpravame 🙂 a tiez sa nehanbim svojmu diatatu povedat "Lubim Ta","Som na teba pysna","Si sikovne dievcatko" a podobne....
Niekedy je tazke najst tu spravnu mieru medzi laskou a "opicou laskou",no usilujem sa o to kazdy den,aby nam z dcery nevyrastol "maly tyran",ale" dobry clovek" 🙂

mokuska
20. jún 2008

myslim si,že dieta treba zahrnut laskou a porozumenim a naozaj pristupovat ku kazdemu inak a vytvorit im doma prijemne prostredie,do ktorého by sa tesili oni aj vy.Suhlasim s Bubbou a este k tomu dodam nadat sa manipulovat starými rodicmi ani príbuznými,ako mate svoje deti vychovat,nech sa kazdý stara len o to svoje

titkovamiriam
20. jún 2008

dieta musi mat pocit bezpecia a lasky od rodicov 😀 ,dolezita je najma komunikacia od malilinka a pocuvat svoje deti,nie im len rozkazovat.Nemali by sme ich ani moc rozmazlovat a ani im tvrdit ze zivot je lahka cesta,musia vediet ze v zivote su aj problemi a tazkosti.
Mam troch synov,ti dvaja starsi presli rozvodom mna a ich otca.dlho som bola s nimi sama,tak som sa velmi nemohla rozhadzovat a casto som nemala ani tak vela casu byt s nimi akoby som chcela.Naucili sa byt velmi samostatny co uz teraz pochvalujem,lebo mozu kde kolvek prist a vedia si po sebe ustlat ,uprata a aj si navarit. 😀 .
17r.syn chodi casto zo skoly aj na viac dni prec a nemusim sa obavat ze nieco vyvedie,lebo som ich vzdy viedla k tomu aby si davali pozor na seba aj ostatnych a ked chcel ochutnat prvu cigu tak som to vedela 🙂 .Pri Marekovi sa my snad tiez podari mat statne dieta ked sme nanho uz styria/ja,otec a dvaja bratia 😀 /.
Dufam ze moje deti budu stastne aj ked budu mat v zivote urcite prekazky,no musia vediet ze vsetky problemi sa daju zvladnut a vzdy moze byt aj horsie ☹

mouse
20. jún 2008

Alami, byt sebavedomy a dobry clovek vobec nie su protichodne vlastnosti. Dieta moze byt sebavedobe aj mat dobre srdiecko. Plne suhlasim s geegee. Hlavne deti nelamat, neblokovat a nevkladat do nich nase programy. A - s laskou sa da vela poriesit... napr. vychovat z dietata dobreho cloveka so zdravym sebavedomim 😉

bobulka34
21. jún 2008

je faktom, ze dnesna doma sa dobrakom nehodi, ale ja budem stastna ak moja dcerka bude mat dobre srdce. Takych ludi je malo. Teraz je hlavne mat peniaze, jeep, chodit na dovolenky a robit resp. vlastnit super firmu. A naozaj k tomu stastiu staci zdravie, kusok miesta pre zivot a stastne oci dietatka. A ako ho vychovat, sama to neviem. Niekedy si myslim, ze ju rozmaznavam a niekedy aj skriknem. Ukaze to cas.

tilly
21. jún 2008

presne mi píšeš z duše, tiež nechcem, aby bol môj malý odstrkovaný, aby poslúchal bez rozmýšlania na slovo, ale zas by som chcela, aby bol dobručký, poslušný... je to trošku zložité 😀