Chytanie bábätka cudzími ľuďmi. Aký na to máte názor?

kamajka
20. júl 2011

Aký máte názor? Ja to vrcholne neznášam,keď niekoho známeho stretnem,koho ale môj syn nikdy nevidel a nepozná ho a začne sa mu vesele prihovárať, hladiť po rúčke, po líčku v kočíku, možno som divná, ale nie je mi to po vôli. Som ale aká hlúpa povaha,že nechcem byť zlá, či dokonca podľa niektorých drzá a povedať nie, nechytajte ho, ja si to neželám...... 😒

rough
20. júl 2011

aaaaaaale coby, uplne v pohode povedz, ze si neprajes aby sa ho dotykali. Zvlastne, je uplne normalne ked ma niekto psika a povie ludom aby ho nehladkali (lebo si pes nema co zvykat na dotyky cudzich ludi) ale pri vlastnych detoch mu to pride blbe. Mas moju uplnu podporu, ja neznasam ked sa aj mna samej chytaju nie uplne blizki ludia (take to dotknutie sa ramena, poklepanie po pleci, chytanie za vlasy a pod) a som si ista, ze to nebudem v priapde "cudzich" ludi tolerovat ani u svojho dietata.

hoota
20. júl 2011

@kamajka ahoj, ja to tiez NEZNASAM, ked je to dobra kamaratka, tak ok ale tiez nedovolim ho vybrat z kocika len tak na ulici alebo ked prave dofajcila. minule mi ho suseda vytiahla z kocika kym som odomykala dvere, tiez som akosi nevedela nic povedat. tazko to priamo povedat niekomu ze nie nechytaj ho, tak som si raz dala na facebooku do statusu, nieco v tom zmysle, ze budem uz sekat tie ruky co mi vsetci strkaju do kocika a mnohi priatelia to postrehli bez toho aby to niekto zobral osobne 😉 😀

zuzin78
20. júl 2011

@kamajka ahoj ani ja to nemam rada . pri starsej dcerke som jednej cudzej pani v obchode povedala, nech moju dcerku nechyta s ruku a ani nikde inde, nakolko si rucicky dava do ust a moze nieco chytit a ona ich ma spinave. ta pani sa urazila,ale mne to bolo jedno, ani som ju nepoznala a, vyuzila sekundu co som sa otocila a nieco zobrala z regala a ona hned hlavu v kociku a uz sa prihovarala.
reagujem takto aj pri druhej dcerke.
neboj sa povedat Nie, je to tvoje dieta a ty rozhodujes kto sa ho dotkne. a ked nieco chyti tak ty s nim budes hore celu noc ,ked bude plakat a nie ten dotycny clovek, co sa ho dotyka. 😠

pandula
20. júl 2011

@zuzin78 super napisane. presne ako vravis. aj ja som uz ludom povedala svoje. hlavne ked bola babanko som regagovala hned teraz uz viacej zvazim kto atd... 😉

zuziq
20. júl 2011

@kamajka a ti ludia tvojmu dietatu nejak ublizuju? ja si myslim, ze je to uplne normalne, ak sa ludia prihovaraju malym detom... ved tie deticky su take "roztomile" a reaguju na kazdy podnet, im je jedno ci cloveka poznaju alebo ho vidia prvy krat... na jednej strane ta plne chapem, ale na druhej je tvoje dietatko dost velke na to, aby si ho musela chranit pred pohladmi a dotykmi inych ludi... nikto mu predsa nijako neublizuje a mne pride dost divne ak by som sa usmiala alebo prihovorila nejakemu dietatku ked sa na mna napr. pozera ci usmieva a jeho matka by ma zahriakla 😕 samozrejme vybrat ho z kociara bez opytania, to je uz drzost, ak ma dieta par mesiacov, tiez samozrejme treba brat ohlad na znecistenie, ale pokial uz budete mat pomaly rok, tak sa bat toho, ze ho niekto pohladka po lici naozaj nema vyznam - ani nevies co vsetko uz tvoje dieta malo v ustach, ked sa veselo plazilo po byte, ci cupitalo po vonku 😀 takze vsetko treba brat s mierou a s nicim to netreba prehanat 😉

zuzin78
20. júl 2011

@pandula treba povedat, lebo niektori to beru automaticky, ze kazde babatko mozu chytit a bozkavat . ja som na to alergicka.

natalianr
20. júl 2011

mne osobne pohladkanie alebo mile gesto smerom k malemu neprekaza,,,som hrda ze je usmiaty a ze sa usmieva aj na okolo iducich ludi 🙂
ale chapem to, ze niekomu to je proti srsti, takze urcite si povedz svoje....(kto je inteligent neurazi sa 😉)

kamajka
autor
20. júl 2011

@zuziq ja sa toho nebojím len mi je to nepríjemné, prihováranie ešte v pohode,však aj ja sa škerím na detičky, ale nechytám ich a ani by som si to nikdy nedovolila,či majú rok alebo dva alebo päť...

kamajka
autor
20. júl 2011

@zuziq teda,aby sme sa chápali,ja nie kvoli nejakým mikróbom 😀 , viem,že tomu sa vyhnúť nedá, neprekáža mi, keď ho chytajú moji priatelia,ale cudzí mi vadia, neviem prečo

zuziq
20. júl 2011

@kamajka podla mna je to podvedomy strach... ked sa maly narodil, nikto okrem mojho manzela ho nesmel zobrat na ruky... ci uz moja rodina, alebo manzelova, kypela vo mne zlc.. aj ked som vedela ze to nie je ok, nemohla som s tym nic urobit... nastastie vacsia to chapala a ja som si stale hovorila, ze nikto mu neublizuje a pod... nastastie to postupne preslo a som velmi rada, pretoze dotyky v zivote kazdeho cloveka su nesmierne dolezite a to nie len od ludi ktorych pozname, ale aj tych neznamych. Je to sucast komunikacie a formuje to osobnost kazdeho z nas... samozrejme aby cudzi clovek ocmulaval moje dieta, to by som nedovolila ani ja, ale ak niekto ide o kolo a zacne sa rozplyvat, aky je nas maly krasny a pohladi ho po vlaskoch, skor som na to ako jeho mamina pysna 😉

ewana73
20. júl 2011

no nas maly to napriklad nema rad,ked ho nasilu chytaju a tahaju ini ludia.ak podide sam,ze chce dat ahoj ,tak ho necham ale ak vidim,ze evidentne nechce,tak ho beriem aby potom nemal stresy 😒 . a dam jasne dotycnemu najavo,ze sa mi to nepaci. on sa napriklad od babatka boji svokry,to sme si uzili az hystericke zachvaty ked ho zobrala na ruky a on nechcel,tak som ho musela od nej nasilu zobrat lebo ho nechcela dat a len hucala do neho a on chudak len plakal ale jej nazor,ze to treba dieta nech si zvykne 😠 .. a kooolko reci okolo toho....takze tam chodime uplne len vinimocne .

azarijka
20. júl 2011

@kamajka ja neviem, je to mozno len osobny pocit kazdej z nas,ale ja na to nevidim nic zvlastne, ved male babetko je take zlate neviem preco by sa ludia mali od neho drzat na meter daleko len aby daco na neho nepreniesli.
neviem teda ake je tvoje dieta, ale moja vsetko co vidi chyta do ruk a do ustociek, minule nasla papucu a kym som si ju vsimla uz ju celu olizala 😀 a co mam je spravit vyplach ustnej dutiny? 😀 myslim ze ked ju niekto pohladka po ruckach alebo lickach urcite prenesie menej bakterii ako z tej papuce resp. inych veci co vklada do ust.

ja som rada ked moje babetko svojim usmevom potesi aj okoloiducu tetu a ta ho pekne pohladka po licku, ktovie mozno je sama opustena a takyto kontakt s babetko jej spravi hned krajsi den 😉

berus222
20. júl 2011

@kamajka ja to tiez neznasam, ked mi niekto cudi ochytava maleho. vrchol bol, ked mu ludia pchali ruky do kocika. este som nikomu nic nepovedala, ale uz som parkrat nemala k tomu daleko. ani ja sama nemam rada, ked sa ma niekto dotyka pri rozhovore alebo len tak. takze som aj ja divna 😅
som za, nech sa pozru, prihovoria, ale nech nechytaju.

wieruss
20. júl 2011

no ako Vas tak citam, tak rozmyslam, ci aj na mna niekedy zname/kamosky takto nehovorili, lebo velakrat sa mi stalo, ze ked som zbadala to babenko krasne v kociku tak uplne automaticky som sa natiahla, ze ake je krasne a pohladkala po licku ci rucicke 😅 ( a pravdaze som sa zabudla opytat) ako jasne, ze uplne cudzie deti by som si nedovolila, ale aj tak ... Ked tie babenka su take krasne, ani sa necudujem, ze ich ludia okolo Vas chcu hladkat

hadassah
20. júl 2011

ľudia si vo všeobecnosti neuvedomujú, že majú špinavé ruky. Ja dieťa nemám, ale toto tiež nebudem trpieť. Keď idem ku kamoške na návštevu, kde má malé dieťa a viem, že sa ho budem dotýkať, prvá cesta smeruje do kúpeľne a umyjem si ruky. Najviac streptokokov, stafilokokov a žltačiek je na madlách nákupných košíkov, kľučkách, peniazoch, kľúčoch a tlačítkach od výťahov - koľko rúk sa toho všetkého denne dotkne? Malé detičky nemusia kvôli cudzím ľuďom ochorieť.
Jednoznačná odpoveď je NIE - nechytať detičky na ulici.

anjelaa
20. júl 2011

mne by sa tiez urcite nepacilo, keby cudzi (nie znami, u tych by mi to asi neprekazalo) ludia chytali a hladkali moje babatko, pokial je este v kocariku😕 . Od urciteho veku si myslim, ze treba rozlisit, co sa smie a co nie. Ja sama sa kolkokrat zastavim pri dietatku (povacsine uz ide o batola, nie novorodenca alebo dojca) a ked vidim, ze sa na mna diva, alebo usmieva, tak samovolne sa mu aj ja prihovorim (kedze su take rozkosne 😀 ), ale je pravda, ze dotknut by som sa ho nedotkla, ak ho nepoznam, to mi nepride vhodne a nikdy neviem, ako moze dotycny dospely reagovat. Milujem deticky, ale pride mi to samozrejme, ze by som ich nemala chytat bez povolenia. No uvidim, ako budem reagovat v reali, ked sa drobcek narodi a dostanem sa to takej situacie 😀

ttrrinitty
20. júl 2011

ja na tom nevidím nič zlé,ak sa ludia bábu prihovárajú,či ho letmo pohladia,ale na ruky by som teda úplne cudziemu človeku moje dieta nedovolila zobrat,ja som nebola nikdy taká,že by som svoje dieta stránila od ludí,ale zasa na druhej strane,som v mojom okolí nemala príliš takých ludí,teraz myslím cudzích,čo by sa nejako extra vnucovali a brali na ruky moju malú,čomu som aj rada,pretože cudzí človek to nemá čo robit,ale prihováranie mi teda vobec nevadí,tiež to inak posudzujeme podla toho,či máme ešte bábenko,alebo už viac ako ročné dietatko,tie kritériá potom ubúdajú,ale poviem vám naša malá bude mat pomaly tri ročiky,no úplne cudiemu človeku by som ju do rúk vziat nedovolila,prihovorit,pohladit po líčku prípadne po rúčke,ale hned na ruky to nie,a to nie som žiadna fajnovka,nehovorím známy,priatelia,rodina,nič mi nevadí,vypusinkujú,pohladia,popestujú,ale cudziemu to podla mojho názoru neprináleží 🙂

martinaaaaa
20. júl 2011

@kamajka ahoj aj ja to neznasam tiez sa mi stalo ze maly mal asi dva tyzdne a pani v obchode sa mi strcila do kocika (prave dochytala peniaze kde sa nachadza milion bacilov)bohuzial som maleho musela nechat trochu dalej od seba - jednoducho bezbarierovy pristup skoro som ju tam dorazila a povedala som jej ze co si to dovoluje a ona prekvapena sa zmohla na to ze tieto mlade mamicky to akosi prehanaju s tou opatrnostou

paula_1
20. júl 2011

Ale však toto nie je o baciloch ak to správne chápem 😀 . Ja sa tiež cudzích detí nechytám ani keď sú z rodiny ani kamarátkiných pokiaľ samé nechodia že ku mne prídu. Iba ak mi ich vyslovene "strčia" do rúk aby som podržala, alebo sa opýtam. Som zvedavá ako zafungujú potom po pôrode hormóny u mňa. čo všetko dovolím a čo nie. Ale ja som dosť odľud za brucho ma našťastie nik nechytal ale ak tak by som asi ruky lámala 😀 😀 😀

zrzulka
20. júl 2011

Mne to strasne vadilo kym bol drobcek malicky ale hlavne kvoli tomu ze som a bala aby nieco nechytil. Bohuzial nasa prva dcerka ochorela s trvalymi zivotnymi nasledkami takze ja som mala z toho az des zeby sa to mohlo zopakovat. pamatam sa ako mal maly 2 mesiace. Bola som s nim prvy krat na nakupe kedze som bola sama nedalo sa tomu vyhnut a zrovna vtedy pristupila k nemu predavacka a uz sa ho chcela dotknut. V tom momente mi vystrelila ruka a tu jej som od neho odtlacila. Teraz ked si na to spominam mi je to az trapne ako som reagovala ale v tej chvili 😝 Tiez sa urazila a poznamenala len tolko ze ona ma ciste ruky 😠 Cela tato situacia mi prisla zvlastna. Neslo len o mikroby ale moj syn prave spal.
Teraz ked ma rok mi uz nevadi ked sa ho niekto dotkne kvoli mikrobom. Uz je velky ale nie je mi to prilis prijemne. Ani ked sa dotykaju mojej dcery ktora ma 3 roky. A vrcholne neznasam slova typu posluchaj mamicku lebo si ta vezmem. Viem ze sa to tak hovori a ze to snad ani nemyslia v zlom ale preco takto strasit deti? Ved je jasne zeby som ju nikomu nedala ani za vsetky poklady sveta 😀 😀 😀 To ze obcas nema svoj den alebo je nastvana neznamena ze ju mam menej rada. 😉

sisaha
20. júl 2011

no trosku pritiahnute za vlasy...ak mi niekto na ulici pohladka dieta po ruke, licku a nie je zrovna asocial, tak mi to neprekaza...deti treba socializovat a nie ich drzat v sklenníku.. Bozkávanie detí cudzími ludmi je uz iná kapitola a to sa mi este ani nestalo. Takze na otazku odpovedam, nie nevadi mi to..

ewana73
20. júl 2011

no teraz este napisem nieco trochu mimo temy ale uplne ma vie vytocit ked niekto da mojmu malemu do ruky lizatko alebo nejaka mamicka s inym dietatkom vytiahne z balicka piskotu a dava mu ju .. nas maly napr. lizanky neje a piskoty alebo ine podobne susienky nesmie (dovody preco nesmie teraz nebudem rozpsovat) dolezity je vysledny efekt,lebo mamicky ,kt.nemaju takyto problem to nevedia pochopit.a samozrejme ked maly hned zvedavy by to vzal do rucky preskumat a do pusy no a vezmite potom dietatu z ruky ... 😒 no a samozrejme dotycna osoba potom pozera na mna ,ze co som to za mamu,ze nedoprajem a vyjavene ,ze 20mesacny nepozna co je to lizatko...za toto by som vrazdila 😠

cikyta
20. júl 2011

A čo by ste povedali na to, ked sa ku vašemu dieťatku v kočíku rozbehne 2-3 ročné dieťatko, ktore si "svoju čistotu" neuvedomuje a pohladká vaše bábätko ??? Prípadne mu vezme do zapatlaných ručičiek jeho hryzaciu hračku ???
Takéto veci sa stávaju častejšie,ako dotýkanie dospelých 😉

kvetinqa
20. júl 2011

@cikyta presne toto iste som sa chystala napisat! Mne sa pomerne casto stava, ze mi pride ku kociku 2-3rocne dieta a zacne maleho hladkat po tvari, pripadne mu chyti ruku alebo hracku. Stalo sa mi to dokopy asi 10krat a iba raz rodic toho dietata zareagoval a dietatku vysvetlil, ze maly je este malinky a nema sa ho dotykat. 9krat sa maminky pozerali s usmevom na svoju ratolest a ja som penila. Takyto typ imunizacie ja fakt nemusim. Ked sa malemu niekto prihovori alebo ho pohladka po hlavke, nemam nic proti, ale dotykanie sa ruk a nedajboze este bozkavanie, tak to teda nie 😠 Aj ked popravde, zareagovala som iba dvakrat.

ajka30
20. júl 2011

Ja som to tiez totalne neznasala, ked bol syn malicky a "cudzi" ludia ho chytali neumytymi ruakmi za rucku 😠 😠 Co si neuvedomuju, ze to dieta si stale cmulya prstiky ???? A nikdy som nikomu nedovolila vytahovat ho z kocika. A ani som nedovolila ho pestovat na rukach inym okrem mna a manzela a mojej mamy mininalne do 3-4 mesiacov. Takisto nepestujem take male cudzie deti, ved clovek nikdy nevie, aky virus momentalne v tele ma, dospelemu to nemusi urobit ziadyn problem, ale takemu malickemu babu to moze sposobit obrovske problemy...

katy1979
20. júl 2011

@ewana73 moj syn do 2,5 roka nepoznal lizatka naucil sa az od druhych deti on nevedel co s tym ma robit aj ked mu to niekto dal do ruky. a teda moj syn tiez vybali cukriky ci keksiky na ihrisku ale vzdy sa maminky opytam ci mu smiem dat ci nie. nie vsetky deti vsetko jedia a niektore nemozu jest. to dieta nema napisane na cele ze halo nemozem muku ci cukor ci kadeco ine.

chytanie dospelými mi vadilo ale deti som nikdy neriesila. nasli sa rodicia ktorí ich ohriakli ze to nesmu a niektorí nie ale kym mu oci nevypichovali ci nebrali hracky ktore zvykol zuzlat tak som to neriesila.

masinka
20. júl 2011

ked mala prva dcerka cca 3 mesiace, lezkala v kociku a predavacka po tom ako mi vydala peniaze ju zacala tymi spinavymi paprcami hladkat po licku... islo ma rozhodit ( no ale slusne som ju poziadala nech ju nechyta...) tiez mi vadilo ked mi hocikto cudzi pchal hlavu do kocika a funel na malu. ked uz sedela v sportaku, tak uz ma nevytacalo, na ihrisku v piesku bola v kontakte s cudzimi detickami a popchala kadeco do pusy... no, aj imunitu treba budovat. ale do toho pol roka, kym nemala aspon zakladne ockovania tak mi to fakt vadilo. a ja tiez cudzie deti nechytam.
niekde som citala dobru radu - ak vam taketo veci vadia, dajte si na kocik sietku proti hmyzu - to uz by bola fakt maximalna drzost keby niekto pchal ruky pod nu 🙂
druha dcerka kocik neznasala, nosila som ju v manduce, tam sa nikto neodvazil strkat mi ruky do vystrihu aby ju pohladkal po licku, tak ju maximalne pohladili po ruke.... druhe dieta je druhe dieta, to uz clovek nie je taky precitlively 🙂 pri tretej mi hadam nebude vadit ani ked ju zacnu cudzi pusinkovat

azarijka
20. júl 2011

no ja sa nad niektorymi prispevkami nestacim cudovat 😉 sa normalne bojim ze moja mala ked bude trosku vacsia nebodaj pride k napr. 10mes babetku a pohladka ho v kociku ci na mna proti-mikrobom-bojujuce mamky nezavolaju policiu ze ich moja mala zaspinila 😀
ale nenahnevajte sa a neurazte sa 😉

dusika11
21. júl 2011

ahojte ..ja sa chcem len podelit s mojim nazorom, ktory nemusi byt pre vas smerodatny..mam dvojicky vo veku 6 tyzdnoch ochoreli kvoli bezohladnosti a hluposti inych ludi..chytili prave takto virus rsv..skoncili sme na are v nemocnici na dychacich pristrojoch a kysliku 5 dni sme bojovali o zivot..preto sa priklanam ze taketo male babetka maju byt chranene..jednoznacne lebo ten dospely moze mat daky virus este neprejaveny a pre male babetka su niektore formy virusov a bakterii smrtelne..konkretne tento rsv virus zasahuje bez akejkolvek teploty pluca ma rychly spad,,zapal pluca udusenie do par dni...preto naco riskovat..je mnoho bakterii a virusov pre male deti smrtelne...takze opatrnosti nikdy nie je dost...je ine brat veci do ust a ine prist do styku z modifikovanym ludskym virusom ktory sa vyvija len preto aby cloveka nakazil a niektore aby cloveka usmrtili...tod moj nazor..pri starsich detoch je to uz asi troska ine.ale aj tak chranit.treba...lebo bohuzial nechcem strasit ale aj tu na Mk je dost hrozostrasnych pribehov ako sa deti nakazili a svoj boj prehrali...

martinafilova
5. sep 2013

Ja tiež priam neznášam, keď mi dieťa chytajú cudzí ľudia - bozkávajú ručičky, hneď chytajú ručičky. No naposledy ma tak vytočila moja suseda, keď som jej v bežnej komunikácii povedala, že už má druhý zúbok a ona využila moju nepozornosť a hop.-šup sa jej pozrela do pusy a samozrejme s využitím svojich rúk, na ktorých má bradavice. Totálna drzosť. Dlho som rozmýšľala ako jej to povedať, že si to neželám aby ju chytala, ale povedala som a mám pokoj aj keď chodila dlho bez odzdrvenia.