Čo môžu a čo ešte nemôžu jesť deti po 1. roku?

magda22
10. okt 2008

ahojte,
dufam, ze tu este taka tema nie je...
je vela veci, ktore dieta po prvom roku uz moze...
ale este par veci, ktore stale nemoze a skor tie by ma zaujimali, napr. med, kakao, arasidove maslo..
apod., teraz ma vela nenapada...
tak prosim o radu, dufam, ze si vzajomne pomozeme...

gabrielad
15. okt 2008

já dávám červenou čočku, ale do roku bych to asi nehrotila. jinak z červený čočky nám zachutnala červená čočka po bulharsku, recept byl na obalu. a je super, rozvaří se.

londyncanka
21. okt 2008

Ahoj magda,
takze z mojich poznatkov viem nasledovne, med urcite nie do 3 roku a s orieskami tak isto,dalej kakao ja davam pit svojmu starsiemu synovi asi od roka a pol, dalej, syry tvrde - ano,ano,a este raz ano...to je uplna calciova bomba pre deti,a tiez natieratelny syr je dobry ( mojim malym nechuti bohuzial)...
Co sa tyka plnotucneho mlieka, len plnotucne, vlastne ziadne nizkotucne mliecne vyrobky by nemali byt davane detom lebo maju v sebe vela Ecok..tie farbiva a prisady....no a mlieko musi byt len prevarene a ak dieta je cez den dobre vyvazenu stravu tak uz nemusi vraj pit susene mlieko ( ktore ma vela inych vitaminov co kravske nema) .Je to na tebe, ci mu das to kravske ci nie, je to aj z financneho hladiska tvoje rozhodnutie, aj ked tuto v anglicku mna to vyjde teraz tak isto, dvojicky rocne piju rano a vecer a cez den normalna strava, tak isto ten starsi...davam im susene mlieko lebo niekedy nejedia dobre cez den tak aspon z mlieka maju vitaminky..
A citrusove plody urcite este nie.
Snad to pomohlo

sirinka
24. nov 2008

ahojte...nasa klarka velmi lubi hrianky s masielkom...tu hrianku jej robim len taku polovicnu, skor je to zohriaty chlebik...len sa chcem opytat, aky mate nazor, mozem jej ho uz aj trosku postrasit cesnakom?

petraluk
24. nov 2008

sirinka nevím jistě,jestli hrianky jsou česky topinky 😅 ale jinak myslim, že malinko určitě můžeš. Pokud jí potom nebude bolet bříško, tak není žádný problém. Lukymu dávam česnek do brokolicových karbanátků a v pohodě 😉

sirinka
24. nov 2008

petraluk myslim, ze je to to iste... ja jej tiez uz davam cesnak do varenych jedal, len taky surovy som este nedala...ale trosilinku skusim, ci jej to vobec bude chutit. diky

petraluk
24. nov 2008

Já jsem Lukymu dala kousnout od sebe a v pohodě. Myslim, že pokud jí to nebude pálit, tak se nic nestane 🙂

certica
24. nov 2008

sirinka, no surovy cesnak je tazsi na zaludok, na druhej strane je to super antioxidant. opatrne skus

sirinka
24. nov 2008

ok diky moc za rady baby...uz sme skusili, naozaj som to len postrasila, nech si zvyka pomalicky... 😝 a chutilo jej...

aniska
1. dec 2008

ten cesnak musim tiez skusit;)

mamky, neviete prosim, ci dieta po 12.mesiaci moze plesnovy syr? matysek ma 14.mesiacov, dnes som mu chcela dat ochutnat s plesnoveho chlebicku, ale svokra vravi, ze sa to nesmie..

sirinka
1. dec 2008

aniska ja som este neskusala...a myslim, ze by som radsej este pockala.

orisek1
2. dec 2008

ahoj holky, se zajmem jsem si precetla tuto diskuzi, stravu maleho taky porad resim, mozna az prilis.
Aniska-plisnovy syr bych jeste nedavala, jednak jsem cetla tusim v Mama a ja, ze ty plisne na syrech jsou silny alergen a jednak kvuli riziku listeriozy.
jeste jak jste tu resily ty lusteniny - malemu je davam od roku, klidne i vickrat tydne a s jejich travenim nema zadny problem. Je ale dulezite 1. nedavat tech lustenin do jidla hodne (tj. ne jak byva zvykem napr. plny talir fazoli na kyselo), ale treba jen jednu lzicku, 2. lusteniny poradne uvarit (do mekka az rozvarena), a taky je pred varenim (az na cervenou cocku) nejlepe pres noc namocit a potom varit v jine nez namaceci vode, a 3. nekombinovat v jednom jidle lusteniny s dalsi bilkovinou - vajickem, masem.

lexis
6. dec 2008

Orechy, cukor a med v akejkoľvek forme sa deťom nemá dávať do veku 2 rokov. Dokonca orechy vzhľadom k tomu, že sú najväčšími alergénmi až okolo 3 rokov. Morské ryby po 1 roku veku dieťata sa doporučujú ale nie všetky. A s tým cukrom kvôli tomu, že dieťa sa naučí na inú úroveň sladkosti ako keď len konzumuje ovocný cukor a potom mu nebude stačiť iba jemne sladké. Čiže žiadne sladkosti. Okrem toho je v posledných rokoch zvýšený počet detí s alergiami na lepok a laktózu. To je kvôli tomu, že rodičia a hlavne starí rodičia v snahe dopriať deťom z každého rožku trošku to preženú. Čím neskôr sa dieťa dostane do styku s potravinami, ktoré môžu spôsobiť alergiu tým lepšie. Organizmus bude odolnejší a tým sa aj šanca na alergiu podstatne minimalizuje. To samozrejme neznamená že deti nič nemôžu. Nechcem tu robiť propagáciu nijakej literatúre lebo je to čisto individuálne ale keď môžem odporučiť jednu knižku, ktorá stojí za to a je to tam super všetko vysvetlené. My sme ju dokonca ukazovali aj známym ktorí sú pediatri a vo väčšine s tým súhlasili. Kniha sa volá Varíme malým deťom - Annabel Karmel.

sirinka
6. dec 2008

lexis suhlasim...az na jednu vynimku.
najnovsie teorie su zalozene na tom, ze je lepsie zavadzat do stravy lepok v obdobi okolo 6. mesiaca, ked je este babatko takmer plne dojcene a jeho traviaci trakt je chraneny MM. udajne vtedy o dost klesa riziko precitlivelosti na lepok. tak neviem.

ajlinka
19. dec 2008

aj ja som za bio....a co sa potravin tyka...tie v skatulkach tu dostat ake len chces...od 4.mesiaca aj rybacie,masove,zeleninove,syrove a ovocne....treba len zacat postupne...ja som zacala s ovocim....a po tyzdni pridavam nieco nove....riadim sa hlavne tym,co je napisane na obale...ci je to od 4-6-8 alebo 12 mesiecov...po 1 roku davam vsetko....hlavne postupne...ak dam napr.rybku....cakam tyzden....ak nahodou ma nejaku reakciu...viem,ze to bola rybka....ta vec alergii....zalezi od dietatka a jeho traviaceho sysemu....ci mu to das teraz alebo o 2 roky....vlastna skusenost... 🙂 mne ked som bola mala od 4 mes.som pila rajcinovu stavu...a som tu....kazde dieta je ine...a potom je to vec nazoru....aj kazdy detsky lekar ma iny nazor...riad sa podla seba...to je najlepsie....hlavne postupuj pomaly s novymi ochutnavkami

kuky8
27. dec 2008

ahojte, my sme oslávili prvý rok, tak opäť riešim jedálniček 🙂 Čítala som všetky príspevky - ďakujem všetkým babám, na kopec vecí sa už pýtať nemusím... Ale ešte by ma zaujímalo to kravské mlieko. Teda, nechystám sa dať ho malému piť (ešte stále kojím a jedna zn. UM mu chutí, takže zatiaľ toto neriešim), ale chcela by som strukovinové prívarky robiť s mliekom. Môžem urobiť s kravským, ak ho prevarím? A čo sladká smotana, tá sa od kedy odporúča?
Ináč padlo tu veľa dobrých názorov o tom, že sa nemusíme ponáhľať s tým pridávaním potravín... súhlasím...najdôležitejší je podľa mňa dobrý základ. Však tých "blbostí" budú jesť neskôr až až.

sirinka
27. dec 2008

kuky skus tie privarky robit s kyslou smotanou alebo bielym jogurtom, pripadne UM. po roku sa uz vraj vo varenej strave KM moze zavadzat, ja to ale este radsej riesim takto...

lucia123
29. dec 2008

Necitala som vsetko do detailov, ale co mak? Mak s cestovinami a trochu masla, je to o.k.?

hancas
5. jan 2009

poradtě někdo co už můžou všechno jíst v 1 roce??pište do IP

1veronika1
14. dec 2010

ahojte chcela by som sa spytat ci mozem davat malej plnotucne 3.5 % mlieko s kakaom ktore obsahuje hroznovy cukor,nie obycajne granko,,mala ma uz rok aj 3 mesiace..dakujem za odpoved

lara1705
19. dec 2010

môj syn ked mal 1 rok tak papal už skoro všetko. Deti do 3 rokov nesmu jesť huby.

cencul1984
28. dec 2010

moj maly mal nedavno rok a papa vsetko za radom nevyberam a boli sme u lekarky na prehliadke a je uplne zdravy aj krv na tuky mu brala a je ok a starsi ten bude mat 3 a papa vsetko od slaniny po kolace a nieje ani alergik ani tucny ani vychudnuty ale je uplne zdravy a plny energie moj nazor je...nech papaju co im chuti ak maju byt alergici alebo obezny budu aj ked budeme vyberat co dat spapat a co nie ako moja 7 rocna dcera ju som vychovavala ako sa povie "podla knihy "a teraz je chudokrvna a jedlo to vymysla a mam problem do nej dostat normalnu stravu takze kazdy si musi vybrat sam......

vivien6
3. jan 2011

ja si ani nebudem pametat co vsetko mozu a co nie co ste tu napisali... tak je toho vela 😖

dzeni
17. jan 2011

My mame 14 mesacnu a tiez papa vsetko doradu s nami.
Pri prvej som taktiez isla len podla knih a opatrne a teraz je z nej hrozna jedacka 😖
Preto aj podla mna, od 1 rocika co im chuti nech papaju. Cim je clovek opatrnejsi, tym su potom haklivejsi.

danteska
8. feb 2011

ja si tiez myslim ze po 1.roku by si malo dieta zvykat na stravu dospelych,samozrejme nic korenene,stiplave a podobne veci...ja osobne neriesim ci maly nieco moze alebo nie,ponukam mu skoro vsetko,len obedy mu nechutia..ale varit stale podla nejakych tabuliek do neviem akeho veku dietata to nie.ako si potom zvykne na inu stravu?podla mna tazko..

dana3262
8. feb 2011

Ja davam lusteniny a to i ve vetsim mnozstvi a vicekrat tydne, ale rozvarene a LOUPANE! Pulene lusteniny loupane jsou a cizrnu a mrazeny hrach loupu rucne. Ty slupicky jsou to, co nadyma a drazdi zaludek, ale zase jsou dobre na strevni stenu. Ale zase nedavam maso (kvuli kvalite), vejce, syry vubec zadne (jsou plne soli), o tavenaku nemluve (to je jedno velke svinstvo-sama ho nejim), citrusy, rajcata, papriky, ryby, lepek (ale ten brzy zavedu a taky domaciho kralika). Co naopak davam je: ryze, brambory, bataty, cerv.repa, hrasek, cerv.cocka, zluty hrach, cuketa, kvetak, mrkev, brokolice, zakys.zmetana a maslo-jako jedine mlecne vyrobky, banan, jablko, ryzove a kukuricne pecivo a testoviny, cibuli (do zakladu polevek). Jako pamlsek pohankove krupky.

dana3262
8. feb 2011

@danteska ja zas myslim, ze naopak, cim dele dite neochutna stravu, ktera ma vyraznou chut a je vesmes nezdrava tim dele vydrzi na 'zdravych' jidlech bez chuti. Tim lip pro ne, pro jejich organismus. Na lepsi si zvykne kazdy snadno 🙂

dana3262
8. feb 2011

@lexis zni to velice logicky a ja osobne tomu verim.

danteska
9. feb 2011

@dana3262 tak moj maly obedy moc nechce a samozrejme mu nedam nic nezdrave..ale ked uvarim zeleninovu polievku pre nas a neosolim,resp.osolom minimalne tak mu ju dam..ale citam co vsetko malemu nedavas-tak ja davam od 5.mesiaca mäsko,od 6,5 mesiaca lepok-cim neskor sa zacne davat tym skor je vyssie riziko alergii,raz do tyzdna som daval zltok,skusam aj syry,mandarinky papal cele Vianoce a bez problemov..naopak s hraskom opatrne-naduva a ma z toho len bolesti bruska..maly moc papavat nechcel,kym sa naucil na pecivo trvalo 3 mesiace..tak preto som rada ked aspon nieco spapa a prestala som tak prisne strazit co moze a co nie..dnes mal na obed cestoviny s dusenym kuracim mäskom-ako tak sa najedol tak som rada..ale urcite sa kazda snazi dat drobcovi co najlepsie..a toto je len moj nazor 😉

nikuska0805
9. apr 2011

dobry den ja by som sa chela opyt nevie mi niekto poradit co by som mohla varit svojej malej varim jej vsetko mozno papa uz takmer vsetko len uz neveim co jej varit stale to iste do okola uz asi ani ju nebyva poradte mi ak moze niekto dakujem

mircka
19. apr 2011