Čo môžu a čo ešte nemôžu jesť deti po 1. roku?

magda22
10. okt 2008

ahojte,
dufam, ze tu este taka tema nie je...
je vela veci, ktore dieta po prvom roku uz moze...
ale este par veci, ktore stale nemoze a skor tie by ma zaujimali, napr. med, kakao, arasidove maslo..
apod., teraz ma vela nenapada...
tak prosim o radu, dufam, ze si vzajomne pomozeme...

gabrielad
13. okt 2008

Erikasadek - dneska už se ale dají koupit i jogurty plnotučné nebo nízkotučné BIO a to samé i s mlékem. I když mě osobně chutná BIO mléko plnotučné 😀 .
Asi se nic nemá přehánět, takže jednou tak a jednou tak. Nedávám vyloženě nízkotučné, to mi přijde až nezdravé.

sirinka
13. okt 2008

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...
to k tomu koziemu mlieku.
ono UM sa aj preto vyraba vylucne z KM, pretoze je ludskemu najblizsie, s najpodobnejsim zlozenim. aspon tak som to pocula, ktohovie ale ake vyskumy maju velke spolocnosti na vyrobu UM, ci len enjde o to, ze KM je najlacnejsie 😒

erikasadek
13. okt 2008

vazne tak to mate stastie, tu nie je , aspon som nikdy nevidela light, na bio produktoch

tak to je fajn...aspon ze u vas tu kricia, ze aspon na bio nachajte vyrobok aky ma byt.... 🙂

erikasadek
13. okt 2008

osobne ja si myslim dieta do 3 rokov by nemalo pit colu, vela cukrikov , ked mozne ziadne, cokoladu, hranolky, vyprazane, jedla ...., kolciky a ine sladkosti ktore nepatria na detsky tanier

ale vela zeleniny a ovocia as primeranou davkou bielkovyn ( maso) syry kvalitne , jogurty pokial mozno biele a bez cukru... mozno sa opytate da sa to , u mna ano moj syn doteraz nevedel co su cukriky a cokoladu ochutnal len raz, ale zato, chce poriadne jest a uneho je to zelenina a masko, hranoplky ani nahodou, ...

takze da sa....

pokial sa prida na zeleninu a lebo salat cisty olejom olivovym , alebo za studena lisovanym , tak bez namietok, je ine davat tuky za studena a tuky , ktore prsli tepelnou upravou...

gabrielad
13. okt 2008

no já myslím, že každý odborník tak to jiný názor 🙂

sirinka
13. okt 2008

gabrielad to je pravda. v zasade sa treba riadit svojim instinktom. mne napr. kozie mlieko voooobec nechuti 🤐 , tak by ma ani nenapadlo davat ho mojim detom a napriek tomu, ze vsade sa popisuju jeho blahodarne ucinky, nejako sa nevie na trhu presadit...

nadmerny prijem tukov vo vyprazanich jedlach, problemy so zubami kvoli nezdravym sladkostiam, udeniny a karcinogenne ucinky... s tym netreba zacinat prilis skoro a naucit nase deti na striedmost v dospelosti v tychto chutnych, ale zdraviu nie moc prospesnych pozivatinach 😝
existuje vela roznych vyskumov na ucinky niektorych latok na detsky organizmus, ja to beriem vazne, ved ked v buducnosti povedia, ze to bola blbost, nic tym nepokazim, ak moje dieta zacne jest tieto veci neskor. ale ak sa teorie potvrdia, aspon si nebudem musiet nic vycitat...

gabrielad
14. okt 2008

Sirinka - já osobně jsem také kozí mléko ještě nepila.Ale asi bych ho měla ochutnat, aspoň budu vědět jaké je 🙂 . Dřív jsem měla mléko dá se říct každý den, ale teď v posledním půl roce jsem o něj nějak ztratila zájem. Že by tím kojením?
Nedávno jsem si uvědomila, že jsem spoustu věcí už nejedla tak 2 roky. Nejdřív kvůli kojení (teda kojím stále), protože malá snášela některé potraviny hůře, pak kvůli tomu co vařím malé a nějak mi i to ani nechybí. Naopak jsem objevila spoustu nových dobrých potravin o kterých jsem ani nevěděla.
Sama radši některé potraviny dám později, není kam spěchat. Takže sladkosti u nás nejsou vůbec vítané, pribináček tak ten si myslím, že min. do 2 let oželíme, vždyť jogurty jsou zdravější, solím minimálně tzn. jen občas trošinku, smažený jídlo tak to bych jí teda nedala, párky, šunku tak to už vůbec ne a někdo je dává už od roka. Občas se podivuji nad tím co mnohé restaurace nabízejí pod kolonkou dětská jídla. Tak možná ještě pro ty starší, občas se dá zhřešit, ale pro ty malé naprosto nevhodné. Tak možná si tam nechat připravit zeleninu a tu bych malé mohla dát.

sirinka
14. okt 2008

gabrielad mna nutili pit kozie mlieko kvoli ekzemu 😠 😖 ... cerstvo nadojene, este teple... mam voci nemu averziu...
aj ja zvyknem malej zobrat v restike zeleninu, minule rizoto s kuracim maskom, mnam, bolo vyborne...
tie detske menu su vacsinou vyprazane rezne s hranolkami, len je to na malom tanieri 😔 no co narobime....
no a parky su kapitola sama o sebe... kto toto da rocnemu dietatu, tak uz neviem....

gabrielad
14. okt 2008

no zrovna včera jsem jukla do jedné témy a tam psal někdo o tom jak dávám dítku něco málo přes rok párky a jiné další mňamky ☹ . Lepší někdy nečíst.
A spravil se ekzém nakonec anebo ne?
Já jsem nedávno ochutnala kozí sýr, měla jsem představu, že bude hnusný, aspoň tak mi ho popisovala jedna kamarádka, ale mě chutnal.
Jo taky jsem několik let nemohla pomazánkový máslo. Chodila jsem do mlékárny na brigádu a ta vůně 😅 stáčeného másla mě dost dlouhou dobu pronásledovala.

sirinka
14. okt 2008

gabrielad ja mam ekzem od narodenia, to od toho mlieka mi mal zmiznut, ale ja som ho nedokazala konzumovat 🤐 nakoniec sa mi ekzem upravil s prvym tehu...

erikasadek
14. okt 2008

a kozi syr je pochutka, no mlieko to uz je tahsie a aj jogurt je tazke, treba si zvyknut na chut , ale syr mnam mnam....

magda22
autor
14. okt 2008

kozi syr je vyborny, aj pekne drahy, ale je dost soleny, tak to by som malemu asi nemohla dat..
alebo poznate nejaky menej soleny?

lu777
14. okt 2008

ja kozi syry moc nekupuju, jsou moc drahe... ale koupila jsem si tuhle kozi jogurt a fakt dobry, nektera firma to neumi udelat a smrdi to, ale tenhle mi fakt jel (jen zas nevim znacku z hlavy, ze)

jinak odtucnene vyrobky jsou nezdrave a to i pro dospele 😉

ja se ridim tim, ze nejzdravejsi je to co nejprirozenejsi = co nejmin zpracovane, bez pridanych prichuti a chemikalii apod...

jinak mne teda uplne mrazilo tuhle kdyz jsem videla detske parky... je to vylozene odpad, to vsichni vime a na tom nejake umele strivko ci co, soli, chemikalie, skroby, no hnus... ja si dam parek tak jednou za rok, maly ho teda rozhodne dlouho neuvidi... tim, ze babicky mame daleko a skoro je nevidame a obe jsou na zdravou vyzivu, tak to zas ma tu vyhodu, ze mi ho nikdo za zady nenakrmi kdecim ...

gabrielad
14. okt 2008

Sirinka - tak to je fajn, že se ti to spravilo 😉 .

Děti by neměli do 3 let jíst nic přibarvované a ani chemicky konzervované. Je fajn, že už je dneska aspoň výběr a třeba už i sirupech, které občas dávám, ale hodně zředěné.

erikasadek
14. okt 2008

vazne je drahy, tu nie, a slany nie urcite nie.....
suhlasim , bez farbiv, a konzervacnych latok......; len to nie je take lahke ze??najst

sirinka
14. okt 2008

baby a co kiwi? ja som teraz malej dala, snad nedostane reakciu... 😖

junovka
14. okt 2008

siri...moaj Nely jedla kiwi na 13 mesiacov a pohoda 😉 Odsleduj 3 dni a uvidis.

erikasadek
14. okt 2008

sirinka ja ti poviem za seba, ako sa deje tu. 😉

kiwi do 3 rokov nie ako aj tropicke ovocie, hlavne jked je v rodine alergik....

stupa coraz viac alergikov na kiwi.....

gabrielad
15. okt 2008

Tak kiwi jsem zatím nedávala a asi jen tak ještě do příští zimy dávat nebudu. Přesně jak píše Erikasadek - tropické ovoce. Sice mě láká ho dát kvůli množství vitamínů, ale pro jistotu zatím počkám.
Teď jsem si vzpomněla jak se moje tchyně, když byla těhotná osypala poté co snědla kiwi, předávkovala se

sirinka
15. okt 2008

😠 tedaaa...jedine ze si dopestujeme vlastne, slovenske kiwi 😀
http://www.rodinka.sk/index.php?id=489276
no a mama a ja special o vyzive tiez exoticke ovocie povoluje od roka, tak teraz neviem... 😠

shela
15. okt 2008
gabrielad
15. okt 2008

No mě osobně z té tabulky vstávají vlasy na hlavě ☹ Takhle odvážnou tabulku s příkrmy jsem teda ještě neviděla.

zade
15. okt 2008

Ako je to so strukovinami?
My mame velmi rdai hrstkovu ci sosovicovu polievku, no nedavno som pocula, ze to pre rocne dietatko este nevhodne! Ako to teda je?

sirinka
15. okt 2008

zade strukoviny mozes...dokonca som niekde citala, ze maju byt raz do tyzdna, ale to mi pride trochu moc...

gabrielad no mne ta babatkovska tabulka tiez pride nie celkom vhodna, skor sa riadim tou s mama a ja. ale co sa tyka exotickeho ovocia, vsetky informacie sa zhoduju...ze po prvom roku sa moze

janeses
15. okt 2008

Ahoj holky, naše malá ma skoro rok a půl a papá vše co jí dáme.....taky se jí snažím dávat vše zdravé, ale nějakou čokoládku jí sem tam taky už dám...jí hodně ovoce ,zeleniny, mlíčko má ráda, je to jedlík... 🙂

Mě se ta tabulka líbí, myslím, že odpovídá, my jíme nějak podobně.

magda22
autor
15. okt 2008

sirinka strukoviny raz do tyzdna ti pridu trochu moc? ja by som povedala, ze minimalne raz do tyzdna 😕
oproti nejakemu exotickemu ovociu ... 😔

sirinka
15. okt 2008

magda22 exoticke ovocie som dala raz v celom jej zivote, a ak dobre citas, sama o tom polemizujem, ci je to spravne...
strukoviny su aj pre mna prilis jest raz tyzdenne, tak si myslim, ze detsky organizmus nie je odolnejsi...neviem. mna proste po nich dost nafukuje a to by som bola nafuknuta nonstop...
a v podstate ani nemam fantaziu, na ake sposoby by som tie strukoviny pripravovala. ty ich davas malemu tak casto?

magda22
autor
15. okt 2008

ja davam asi trikrat za tyzden...vies, strukoviny nie su len fazula, ale aj cicer a sosovica..je vela druhou sosovice, cervena, zlta, ktora sa moze davat od 8. mesiacov, je velmi lahko stravitelna, da sa dat do pomazanok, v polievke, dusena zo zeleninkou, privarky..je toho dost..
a ja som to s tym exotickym ovocim myslela tak, ze by som to tak strasne neriesila, ved je to plne pesticidov, a v poslednej dobe mam pocit, ze je aj problem kupit dobry pomaranc, ja osobne uz vobec nekupujem, jedine v bio kvalite....

erikasadek
15. okt 2008

ahojte, hlavne nie z farncuzkej polynezie banany nato pozor, nedovno bol skandal u nas kvoli tomu, pretopze ako viete, pred niekolkymi rokmi, tam francuzska vlada robila jadrove pokusy, a vznikla taml aj skladka jadroveho odpadu, no a zem je nasiaknuta...

takze po 20 rokoch sa skumalo preco z celeho francuzskeho teritoria, je tam najviac ludi postihnutych rakovinou, a bingo, v zemi je 1000 nasobok prekrocenych noriem , radiace, tak pozor...

sirinka ja tom od mojej lekarky... top tropicke pozor hlavne u deti ktorych rodicia su alergici, alebo jeden z nich ak nie tak aj po 2 roku sa moze....

vatsinou sa nic nestane, len niekedy, proste to pride, tak by bola skoda mat alergiu na cely zivot kvoli par mesiacom....

sirinka
15. okt 2008

teda u nas asi 3x do tyzdna nehrozi ☹ sme radi, ak zvladame 2-3x za mesiac...