Dojčenská voda versus voda z vodovodu

bliss
24. aug 2007

Chcela by som vediet, prečo sa nesmie používať pre bábätká voda z verejných vodovodov, keď by mala byť chlórovaná a nezávadná, ale je potrebné všetko variť (i polievky) z dojčenskej? Chápem, že vo vode z vlastných studni je kopec dusičnanov, ale čím je nebezpečná upravovaná pitná voda?

jamik
24. aug 2007

To som nevedela, ze sa pre dojcata nesmie pouzivat prevarena verejna voda! Kde si sa to dozvedela??

lenadka
24. aug 2007

da sa povedat ze nicim mozno je vacsi predpoklad ze pocas zmien rocnych obdobi sa meni jej kvalita. Dojcenska je upravovana-pre dojcata, odchlorovana, resp. nechlorovana a pod. Je stale pod drobnohladom - kontroluje sa jej nezavadnost. Inak od roka by som ju uz nepouzivala-zda sa mi to zbytocne. Niekto zacina aj skor, prevari vodovodnu vodu, na polievky som dojcensku pouzivala malo. Na mliecko aj aj. Nelam si s tym hlavu. Ak mate vodovod tak preco nie ved mikroby varenim zabijes a chemia sa podstatne pocas roka nemeni 😉

butrus
24. aug 2007

no ja si myslim, ze prevarena sa moze, ved na com nas odchovali nase mamy? Vtedy ziadne lucky a ine vody vo flaskach neboli 😉

jamik
24. aug 2007

a varenim sa voda aj odchloruje, takze si tiez myslim, ze neni o com. 🙂

bliss
autor
24. aug 2007

No dozvedela - skor by som povedala, ze v kazdom dojcenskom recepte je pisane, ze treba pouzit dojcensku vodu. Tak to bola len moja dedukcia. Som rada, ze bola zla 🙂

shiju23
24. aug 2007

ani neviem,ze dake dojcenske vody su, tuna v uk ziadne nie su, iba sa prevaruje obycajna voda z vodovodu ako aj na varenie, tak aj na pitie.takze ja nevidim dovod ju nepouzivat, ak by bola nejak nebezpecna, tak by bola vo viacetych krajinach, co nie je.

lenadka
24. aug 2007

bliss, vsade to pisu, lebo take su odporucania, ale napriek vsetkemu si myslim, ze je to aj velky reklamny tah-dobre zarabat na cistej vode nie?
Ved aj niektore stolove vody sa tvaria ze su mineralky-taka zlata studna a tak 😝

bliss
autor
24. aug 2007

Zlata studna je prave pre tych, ktori nechcu pit stale mineralky(vraj ani to nie je zdrave) a vo vode maju dusicnany, lebo maju vlastnu studnu. 🙂

benabianca
24. aug 2007

len tak mimochodom,tu v Irsku dojcenska voda neexistuje,vodu musime len prevarat!!!A detom teda nic nie je 😉

snezienocka
24. aug 2007

mne v anglicku dononca polvedala dr. ze mozem malemu miesat jablkovy juice s obycajnou vodou z vodovodu. ani nie prevarenou. to uz od 7 mesiacov. prevarenu iba na mliecko. a to som citala ze voda v londyne prejde oblickami cloveka 6 krat.

alysea
25. aug 2007

Ahojte, ja som kupovala malému dojčenskú vodu skoro do dvoch rokov, kým sme si nedali namontovať do bytu čističku na vodu. Viete, voda z vodovodu je v podstate "čistá" ale z hľadiska rozborov robených na hygiene sú stanovené normy, ktoré sa nesmú prekročiť, stačí, keď sú splnené limity nezávisle na tom čo ide o stropné hranice. Sú oblasti, kde je voda totálne predusičnanovaná a tam nepomôže ani preváranie, a dieťatku potom môžu začať modrať pery, čo je dôkaz toho, že pre veľký obsah dusičnanov v tele sa mu dostáva málo kyslíka. Okrem toho sú vody, ktoré obsahujú ťažké kovy, aj keď je to v malých množstvám, ukladajú sa v tele a myslím, že pre vývoj bábätka sú veľmi škodlivé, predsa také malé telíčko sa s tým len tak nevysporiada.

biccy
25. aug 2007

Ja som tiez,ako Alysea,za dojcensku vodu.

sstefi
25. aug 2007

Ja tiež nevidím dôvod, prečo aj do toho 1 roka nepoužívať vodu z vodovodu. Samozrejme prevarenú. 😉

bubaczik
25. aug 2007

mne dievcata vyrastli na vode z vodovodu..a tu su..zdrave...chlapci uz fungovali na lucke,aj ked pred 6rokmi to este nebolo "in",a nebolo ju dostat bezne v obchodoch..a vy ste na akej vode vyrastli?nie s tej "kohutikovej"?

tretulka
25. aug 2007

ja som dojcensku vodu pouzivala na varenie len kratko, potom uz len vodu z vodovodu, na pitie som mu prevarala a kedze ideme mat rok, tak pomaly asi aj prevarat prestanem

natana
25. aug 2007

ja používam dojčenskú len tam, kde som si nie na 100% istá, že voda z vodovodu je nezávadná. inak len obyčajnú prevarenu. a nič mojim dietkam nie je
to na obaloch je písané preto, aby niekto náhodou nedával vodu so studne (asi nejake trafene mamky v tomto smere existujú), inak si to neviem vysvetliť a potom jasne marketing 😀

alysea
25. aug 2007

bubaczik no tak na otázku na čom sme vyrastali my, myslím je zbytočné odpovedať, lebo je jasné, že na kohútikovej, ale budme k sebe úprimné, životné prodtredie pred 20 -30 rokmi a dnes je neporovnateľné a s tým súvisí aj kvalita vody. Je to na rozhodnutí každej maminky, čo dáva svojmu dieťatku, ale moja sestra bola pre mňa príkladom, prečo nedávať obyčajnú vodu. Má dvojičky a vodu len prevárala a zrazu jedna začala modrať, nasledovalo kopec vyšetrení zo srdiečkom a podobne, kým múdre tety doktorky neprišli na to, že problém je vo vode. Takže ja som neriskovala a som rada, že som sa rozhodla tak ako som sa rozhodla.

adetka
25. aug 2007

na dverach nasej pediatricky je napisane, ze voda z vodovodu v Nitre nie je vhodna na pripravu dojcenskej stravy... ma neskutocne vela vodneho kamena... vsetko cop v nej umyvam ma neuveritelne stopy po vodnom kameni... takze pouzivam Lucku aj na varenie prikrmov (a kedze sme dost drobucke dietatko, tak budem asi este dlho)... ale ako viem, tak napriklad voda v Bratislave je vraj najcistejsia z vod na celom Slovensku...

kamajka
25. aug 2007

Ja mám dve deti, a dojčenskú vodu som kúpila len keď nám na 6 hodín odstavili vodu z dôvodu opravy potrubia. Čiže my sme prevarenú vodu z vodovodu používali pri oboch deťoch od narodenia. 🙂

babulka
25. aug 2007

Aj my sme pouzivali prevarenu vodu z vodovodu, kupovanu len obcas, vacsinou ked nebola prevarena na zriedenie dzusikov, inac na mliecko a na varenie vodovodovu. Teraz uz nezvyknem prevarat, iba ked niekam ideme, kvoli zmene vody. Uvazujem nad kupou tej filtracnej kanvice, ja sama mam rada cistu vodu, tak asi zainvestujeme.

dannynka
25. aug 2007

ahojte,ja som prevarenu vodu pouzivala na cajiky od narodenia....a nic. 😉 😉
a ked sme zacali dokrmovat kasickami tak som zo zaciatku pouzivala dojcensku vodu ale asi len mesiac lebo ked som videla ze jej nic z prevarenej neni tak som zacala pouzivat tu...aj som z nej varila a aj varim....a vsetko je v pohode... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

jajaalf
25. aug 2007

caute,aj ja si myslim,ze ked sa voda z vodovodu prevari urcite jedobra a neskodi ved snou varime a ju pouzivame dost v domacnosti
aj ked ja tu v italy ju nepouzivam,nakolko je nepitna.

vesi
25. aug 2007

baby, ktoré rodili na antolskej, mali ste prednášku od primára? mestská voda sa prevarená môže dávať.

kajabb
25. aug 2007

My používame radšej kupovanú vodu. Je na nej vyznačený nízky obsah sodíka, niekde som čítala, že sodík bábätká odvodňuje 😕 Radšej by som používala vodu z vodovou, je to lacnejšie, ale nemám istotu či je OK

sstefi
25. aug 2007

Sodík náhodou nezadržiava vodu v tele 😅 ? Nerozumiem sa do toho, len sa mi tak zdá. Aj počas tehu sa odporúča piť minerálky bez sodíka kvoli opuchom, tak ja len preto 😉 .

vesi
26. aug 2007

áno, sodík zadržiava vodu v tele. 😉

certica
26. aug 2007

zadrziava vodu a zvysuje tlak 😉 , su to soli

tilly
26. aug 2007

nám tu robili rozbor vody, robili hneď aj rozbor lucky a tá naša voda je lepšia... tak my sme moc lucku nepoužívali, len obyč. vodu a od nejakého 10teho mesiaca som neprevárala ani na pitie

kajabb
26. aug 2007

Tak neviem 😕 , asi je to opačne, asi sodík vodu zadržiava, nerozumiem sa do toho 😒 Ale určite to nie je pre bábätká dobre, také soli 😢 Mne vadí aj to čo pláva, keď prevarím Lucku, také biele čiastočky 😒 Všade sa hovorí len o Lucke, ale neviem, nič iné neexistuje? Veď ani pre dospelákov sa neodporúča piť veľa minerálky, tak potom čo pre bábätká? Taká obyčajná voda bude asi lepšia.
Tilly, kto vám robil rozbor vody? Ja som z BB, možno to aj niekde je zverejnené, ale netuším kde.