Hyperaktívne ročné dieťa. Čo si o tom myslíte?

psyxooo
9. jún 2008

Stale rozmyslam nad mojim drobcom, bude mat rok, a zda sa mi ze je hyperaktvny. V noci spi od 21h do 6-7h a cez den 1 x 1,5h okolo obeda. A zvysok dna 😉 co znamena ze skoro cely den beha a je len na nohach, chodi od 8.mesiacov. Pri jedle vydrzi sediet 5 minut, ked ho nestihnem za tu dobu nakrmit, tak zvysok jedla ho musim nahanat. Kupat sa nedokaze po sediacky, ale postojacky vo vani, ak ho kupem vo vanicke, tak tiez nesedi, ale klaci a kazde 2-3 minutky sa snazi postavit, tak zvadzame boj, aby aspon klacaL Nedokaze sa ani hrat, maxim.5 minut obsedi, potom zase lieta, a takmer vzdy ked ho nejaka hracka zaujme, tak ju studuje postojacky.
Co si o tom myslite?
A inak, je treba s tym nieco robit? Lebo podla mojich informacii nie je hyperaktivita liecitelna.
Co ma ale najviac zaraza, ze ja som pravy opak, uplne pohodlny az takmer lenivy clovek, manzel podobne, ten je trosku aktivnejsi, ale vseobecne tiez pohodlny, tak po kom to ma? Pocas tehotenstva som sa stravovala zdravo, takze to nie je zapricinene stravou, ani jemu nedavam níic nezdrave,
Uz ako sme ho priniesli z porodnice, bol mimoriadne zivy, vsetko chcel vidiet, a to sa u tyzdnovych babetiek tak casto nevidi.
Mate niekto podobne dietatko?

zuza.m
13. feb 2010

tiež si myslim že su to len žive deti,lebo ak už ma niekto diagnozu že hyperaktivny tak je to o niečom inom.s takymi detmi už treba pracovat odborne a velmi citlivo milion krat opakovat do okola to iste.
teda nie že by som ja nemusela všetko 100x opakovat 😅 ale su ešte velmi maly.teras než som ho obliekla som bola normalne spotena trepoce sa kope nadhadzuje uteka a naschval pravy opak urobi a ešte sa tomu aj rehoce.inak maly nevie sediet kludne ani na nnočniku .už zistil že aj na nom sa da pohybovat. 😅

ivkaivka
17. aug 2010

určite su to živé deti, u deti s hyperaktivitou (ADHD, ADD) ide o drobne dyfuzne poškodenie mozgu. A u takychto malickych deti je fakt skoro hovorit o ADHD

lilyen2011
9. feb 2012

Mamičky má z Vás niektorá hyperaktívne dieťa?

- môj malý má 2,5r (v lete bude mať 3r) a včera nám doktorka povedala, že ho asi pošle ku psychológovi, lebo je až moč živý
- upresním za 10minútový pobyt v ambulancií (bola som dať dcérku očkovať) stihol zamknúť ambulanciu, zhabať doktorke všetky hračky, bonboniéru a dať to do tašky, ktorú ani neviem kde zobral
- doniesol lekárke fľašku s použitými ihlami
- mám na neho "vodítko", aby mi nebehal a to som ho mala polovicu času na tom vodítku (odopla som ho len na chvíľku, keď sestrička išla pichnúť malú, aby ju nedrgol náhodou)
- nakoniec to dopadlo tak, že aj dr povedala, že nech si ho radšej na to vodítko zapnem a dostal toffifee, len aby už išiel preč...
- doma tak isto neobsedí ani 2min
- v stoličke na papanie, cestuje po izbe (hádže sebou dopredu a dozadu ako keď ste na hojdačke a tým sa posúva dopredu)
- vo vani pobehuje hore-dole a tiež nesedí (hoc sa veľmi rád kúpe)
- je vynaliezavý (zoberie si stoličku, aby sa dostal kam potrebuje - lozí mi po skrinkách, kuch. linke a pod.)
- vie si otvoriť okno
- bezpečnostnú poistku zo skrinky mi odtrhol
- upozorňuje na seba ako sa len dá
- ráno sa zobudí a potichúčky vylezie z postieľky a uteká z izby
- kontroluje, či sa na neho pozerám a ak nie, tak robí "zle"
- nič mu nedá pokoja (nič - aj keď mu 10000000x poviem, že to sa nerobí, tak aj tak to urobí)
- chodí do chladničky a vyberá odtiaľ veci
- pokiaľ sme vonku, tak uteká, ak ho dám na vodítko ide kľudne
- ak nie je po jeho, čo i len malý odpor z mojej strany začne hrozne kričať, hádže sa o zem
- nechce nič jesť - na silu ho musím nútiť (aj si vyberie, napr. jogurt zje 2lyžičky a povie mňam, no dobrovoľne ho nikdy nedoje - treba ho donútiť ) - on totiž nechce sedieť a preto to nechce dojesť "nemá čas sedieť v stoličke"
- uspávame sa aj 4-5hodín
- ak na neho hovorím potichu a kľudne ignoruje ma
- ak ho straším varechou počúva na slovo...
- VIE O SEBE, ROZUMIE VŠETKO, ČO MU ČLOVEK POVIE (dones mi z kuchyne utierku, alebo najprv toto a potom budeme tamto, UVEDOMUJE SI ČO OD NEHO CHCEM, len to nechce robiť, VIE O SEBE, pozná názvy vecí aj na čo sa používajú (napodobňuje moje činnosti) - upratovanie, zametanie.... SCHOVÁVA VECI (ak vie, že robí zle, alebo zobral niečo čo nemôže mať - nedovolím mu napr. baterku alebo môj telefón a pod. tak to schováva - pod vankúš, za chrbát...) KLAME (povie, že spinkal, pritom nespal - len ležal asi 2min a "chrápal" samozrejme naschvál) alebo že niečo spapal, pritom to len schoval a pod...

- VIE MI NIEKTO PORADIŤ, ČO BY BOLO VHODNÉ NA JEHO USMERŇOVANIE?
- skúšala som veľa od prosenia, cez odmenu, príkaz, kričanie, vyrážka bitky, kút (státie v kúte), silné obijímanie (ak mal nervy a kričal )nepomáha nič

Ď 🙂 A 🙂 K 🙂 U 🙂 J 🙂 E 🙂 M 🙂 !

crca
9. feb 2012

@lilyen2011 Pááni,asi tak polovinu věcí co jsi popsala dělá dcera,druhou syn 😀 je pravda,že manžel měl hyperaktivitu definovanou přímo od dr.když byl malej,takže na 50%s tím můžu počítat i u dětí 😀 Ale spíš je k tomu blíž dcera,jak píšeš-mám hlad,jdu si pro jogurt.....vytáhne ho z ledničky,otevře a atím to končí,max.do něj jednou hrábne,,to že mě do lednice leze i kluk,to je jiná...ten tam leze pro salám 😀 😀 Holka neposedí,pořád někde šplhaj a lezou...je možné,že máš dítě hyperaktivní,jen mě příjde brzo na takový závěr 😉 ale zase upřímně byla bych taky ráda,kdyby šla někam na vyšetření,než půjde do školky 😉 Držím palce a pevné nervy 😀

lilyen2011
9. feb 2012

@crca tak toto je asi len špička ľadovca, robil už aj horšie veci, len človek má v pamäti hlavne tie "najnovšie" :-P tak ja mám celkom pevné nervy, len už niekedy fyzicky nevládzem s ním čo sa týka, neustáleho behania za ním a dookola robenia toho istého (myslím tým, že keď napr. poskladám deky, alebo upravím posteľ, tak to vydrží možno 10min, takže už niekedy kašlem na to, a robím to len 2-3x za deň.)
- no jeho špecialitou je guláš na zemi (všetko čo môže pohádže po zemi tak, že sa nedá chodiť) - vyhodí z postieľky paplón, vankúš aj matrac!
- alebo vysype celé vrece s hračkami na zem, do toho čo vidí
- ak sa mu do rúk dostane balík plienok (1rázovky - tak sú všetky porozhadzované po izbe)
- prípadne ide na WC a aj toaletný papier natrhá na mikro mikro kúsky a sú všade!
- je to tak, že jednu a tú istú vec musím urobiť aj 3x, takže si pripadám niekedy ako deja vu (len zdvojené)

- doteraz som si sama hovorila, že to je len obdobie vzdoru (veď okolo roka je prvé a potom ešte niekedy takto)
- len som si nevšimla, kedy mu skončilo to prvé obdobie a kedy mu začalo druhé, lebo podľa mňa je v období vzdoru už vyše roka permanentne...

- jedinou výhodou toho, keď mal rok a niečo bolo v tom, že si nevedel ešte otvoriť dvere a vyliezť z postieľky inak robil toto isté čo robí aj teraz (len bol trochu slabší, menší a teraz je ešte aj drzí...) - ukazuje na mňa jedným prstom, že no no no a "konec" resp. aby som bola ticho, že on chce teraz toto, tak ja ho mám poslúchať...

- kam som to dospela... dieťa mi hovorí, čo a kedy budem robiť a ešte mám byť aj ticho 😀 😀

crca
9. feb 2012

@lilyen2011 😀 😀 ta poslední věta mě pobavila,něco mě to připomíná 😀 Mě třeba holka v 9měsících!!!vylezla na tu dřevěnou vysokou jídelní židličku co měli na papání,jsem nechápala,pak mě vylezou oba na trubky od radiátoru,které vedou nahoru do patra v pokoji.... 😀 taky mám někdy pocit,že už jsou dost "velký" na to,abych za nima neustále pendlovala a hlídala je... 😅 Zlatě,když jenom leželi a zakvičeli jen na mlíko 😀 😀

lilyen2011
9. feb 2012

@crca takú mám doma dcérku.. za chvíľku bude mať 8mes, no tá je celý deň ako anjelik... sem-tam na ruky trošku potancovať, inak sa hraje a jediné čo chce je papať 😀
- jej začína hodinka pozornosti cca 19:00 to je jej hodinka (vtedy plače a stále by sa len nosila a mojkala a neviem čo túlila) 🙂
- inak nevyžaduje takmer nič (našťastie, lebo keď oni začnú obaja tak na večer, tak to som ako vrtula točím sa dookola a neviem komu čo skôr...)
- no uvidím dokedy jej to takto vydrží 🙂 chi

paris3
5. apr 2012

ahojte! mam 8 mesacnu dcerku a tiez je to od narodenia velmi zive dieta. od jej troch tyzdnov mame problemy so zaspavanim, kedysi to bolo veeeelmi zle. zaspala cez den len v kociku a cely cas musela byt vozena, inak sa zobudila. vecer to bolo este horsie, v postielke hodinove revy, kym zaspala... a to som skusala asi vsetko ☹ poslednu domu sa denne spanky upravili, spinka cez den v manzelskej posteli.... ale to tam musim lezat celu dobu s nou!!! odkedy sa vie postavit, tak vecer v posteli zaspava tak, ze cca 45 minut vstava, sada si, kotula sa, robi vselijake figury az potom, ked sa unavi, tak odpadne a zaspi.... potom ju prelozim do postielky. v postielke si trieskala hlavicku do tyciek a potom hystericky plakala, takze to nefungovalo. noci su tiez zle, casto sa zobudi, posadi sa, otoci sa, udre sa do tycky a zase rev. toto niekolko krat za noc....
inak cez den sa tiez od malicka nezastavi, neobsedi.... ked bola mala, bola z toho mrzuta, ze sa nevie hybat... teraz, odkedy je pohybliva, sadne si, plazi sa atd, tak je ovela spokojnejsia, vie sa trochu aj zahrat atd.
ale ako tak citam vase prispevky, tak mozem cakat, ze to bude este horsie, ked zacne chodit.... normalne mi mraz po chrbte chodi, ked si predstavim tie situacie... ako vylezie dieta na stol, do okna atd...
uz teraz som z nej casto unavena, co bude potom? 😒

mima1311
5. apr 2012

@paris3 mam doma nieco podobne 😖 😀
@lilyen2011 no poviem ti ze mas co robit , moj je zatial len taky ,, slabsi ,, odvar , ale to ma len 7 mesiacov ...pocitam s tym podla toho co uz teraz robi , ze sa mozem pripravit na pekne kusky ..

Od malicka mu bolo beda ,, oblezat ,, 😀 sadat a vstavat na rovne nohy zacal uz v 3 mesiacoch , ked somm ho pritahovala za rucicky , vstal v tom veku na rovnych nozkach , o lezani ani pocut , ked ,, nesedel ,, tak sa nosil na rukach a ze nonstop , lezal len ked spal a to v kociku za sustavneho hybania sa , aj minutove zastavenie ho vedelo rozobrat , okolo 4-5 mesiaca spaval vylucne v pivnici 😠 , teda u nas je to skor ako pracovna a mm tam ma dielnu , nechcel vtedy spat ani v kociku , doma v izbe zabudni , ani nahodou , ale ked sa uz slo s nim dole schodami , tak privieral oci , aj toto obdobie preslo ,potom zaspaval aj v izbe , ale to som ho pol hodinu drzala na rukach a po polozeni spal 5-10 minut , neviem ale vobec pri nom co je to hranie v postielke , to som este doteraz nezazila , v pol roku uz nieze sedel , ale sa uz sam postavil v postielke a prve co bolo pozhadzoval ,, kolotoc,, a dokonca este aj tu prisrobovanu tycku , na ktorej visel , najväcsia zabava je stat a triast s postielkou ,, chudinkou podedenou uz asi 100 rocnou 😀 ,, tak ze vrzga nenormalne a cakam kazdu chvilu kedy sa rozsype , ten vrzgajuci zvuk ho doslova startuje k este väcsiemu heglovaniu , ak sa mu starsi pubosi zasmeju , je dokonca schopny este aj pomaly mostik dozadu pri tom predvadzani sa spravit ,. teraz ked je uz velky chlap 7 mesacny 😀 , beha okolo postielky ako duracelko a z komody co mam pri postielke vsetko lieta von , skreci , neplace ale skreci a vrieska ako v pralese , upriamuje na seba pozornost ...zacal uz liezt , to u mna nastala dalsia etapa , ked ho z oci nemozem spustit ani na sekundu , priplazi sa hocikde , chyti a stavia sa ,,,samoska ze sa chyta vylucne o take veci , ktore mu mozu spred neho ujst , kupene hrube puzzle , na ktorom mal lezkat a hrat sa , dokaze s tymi malymi prstekmi rozobrat za 5 minut do jedneho kusa , priplazi sa k stolu , postavi sa a vsetko zo stola lieta , to iste sufle , ani jeden neobide , aby ho neotvoril a vsetko mi zneho nevyhadzal , dokonca ma uz naplanovanu trasu po ktorej systematicky ide , 15 minut v izbe a nespozna ju nikto , neni nic na svojom mieste , co ho total fascinuje je mobil a ovladac , ja uz nevladem a stale sa to stupnuje , mali sme tu staru drevenu stolicku , tu sme uz v pol roku museli zrusit a kupit novu s popruhami , lebo stacilo ked som sa zohla po nieco na zemi , uz v nej stal , kolko x sa mi zdalo ze stoja pri nom asi vsetci andeli strazni , ze nespadol , to iste robi v nakupnom voziku aj v kociariku , musi byt vsade uviazany a napevno ...prezliest a prebalit ho zvladam vylucne ja , ini sa neodvazia , treba pri tom aspon 10 ruk co by ho drzalo , pri celom ukone jaci na celu chalupu , chcel by sa obliekat vylucne postojacky a ked si ho dovolim dat lezat , tak chyta histericke amoky , to ze uz mi ako 5 mesacny otvoril trubu a vyberal plechy ani radsej nespominam , vsetko mame doma pozahackovane , poschovavane ale neda sa vsetko , nic pri nom nespravim , neviem ako to bude dalej , je velmi vnimavy , ked sa mu sustavne venujem a ukazujem , vtedy je zvladnutelny ale veru neda sa to stale , inac je zlaty , je to moj milacik , len sa bojim , ze co bude takymto tempom dalej ...ved vsetky male deticky nove veci zaujimaju , ale on ked nieco zazrie , vypada ako bycek v arene ked sa mu mava cervenou zastavou , total sa po vsetko hadze , vsetko chyta , zvaluje , nici , vyhadzuje , ked ho drzim a sustavne vysvetlujem ze ,, nie ,, to ,, nemoze,,tak ma stipe , len az sa k danej veci dostane ....
Ako tu tak vas citam a to len jednu , dve stranky , mam sa naco tesit a vidim ze nas je tu viac , tak vela sily nam vsetkym , az to ustojime s pevnymi nervami 😀

jabadaba
5. apr 2012

neviem, kup si gumennu babiku namiesto ziveho tvora, dietata v tomto pripade. Ak teda cakas, ze dietatko bude sediet vo vani ako ta gumena nastrabocena babika! Ved je to zivy tvor, so zdravym zaujmom o okolie, o prostredie, v ktorom sa nachadza. Ak by nejavil zaujem, tak s najvacsou pravdepodobnostou nebude v poriadku! No a co, ze stoji vo vani pri kupani? Mas s tym aky problem? Ze pobehuje pri jedeni? No a? Tak mozes ho priputat ako v starych anglickych sirotincoch, tam mali kadejake praktiky stare zatuchnute vychovavatelky, no normalne rozhodne neboli. To asi nebude tvoj pripad, ze ? Tak prestan hladat muchy na svojom normalnom, zdravom dietati. Hyperaktivita je vazna diagnoza, to musi potvrdit neurolog v sucinnosti s psychiatrom a u rocneho dietata je dost odveci o tom vobec uvazovat. To je stvorenie, ktore sa vyvyja, zacina vnimat, hltat vsetko okolo seba, spracuvat podnety a to vsetko robi lebo to tak priroda zariadila a zariadila to tak preto, aby sa mohlo mlada zdravo vyvyjat! Tes sa z prejavov svojho dietatka a nehladaj ziadnu patologiku tam kde nie je. 😉

znamia
5. apr 2012

@lilyen2011 ahoj, v takom veku je dost skoro hovorit o hyperaktivite. ono sa to aj trosku inak prejavuje nez to co popisujes.
ale viem presne co myslis! mam 21m dcerku, ktora dokaze cloveka niektore dni doslova ustvat. dnes sa jej to podarilo s nami oboma uz o 11.00!!! 😅 mohla by som s uplnou vaznostou odfajknut vsetko z tvojho zoznamu (vratane lezenia na parapety a otvarania okna) a zopar dalsich 'extra' ti tam pridat. ako napr. ak nevystihnem ten presny okamih, ked uz nechce dalej jest, tak mi to natrie na stol, seba a ked sa podari, tak aj na zem. premiestnuje sa v zasade behom, von ci dnu... spava od narodenia 30 minut denne, ako baby 3x za den, teraz len raz. asi nema vyznam pokracovat 😒
ja vsak viem, ze urcite hyperaktivna nie je a to preto, ze som sa o hyperaktivne dieta sama ako nanny starala a dalsie ma moja kamoska. to su skutocne ine pripady, nez nase deti. okrem toho, ja som vraj bola sama taka. lekar mame povedal, pani, jej nic nie je ona je len taka zla!
ja si myslim, ze tvoj syn ma tiez taku tu kombinaciu inteligencie, zvedavosti, rychlosti a najma nebojacnosti ako moja. s mojou sa ale da dohodnut. neviem ako rozprava tvoj syn, ale moja dobre a tak sa snazi aj dost hadat, skor nez nieco riesit rozhadzovanim a podobne. ale mozno aj tam dospejeme...
ja mam uz roky zauzivane pravidlo 'troch', 2x nieco poviem a ak to musim povedat, poziadat o to este aj 3x, tak nasleduje trest. na ten ale este pri 1. napomenuti upozornim. ten je podla danej situacie a dietata. na nejake zabera odopretie nejakeho jedla/ sladkosti alebo telky alebo odchod do izby(a ak tam urobi bordel, tak si ho aj poprace, lebo inak ani jest nebude. to urobi tak nanajvys 2x) s mojou malou toto este na 100% fungovat nemoze, ale uz to zacina chapat.
uz neriesim situacie, ako spominane obedy, nikam to neviedlo a akurat som mala ja nervy. odplienkovavame a to uz 2. mesiac. jednak preto, ze je kazdu chvilu chora, tak sa stale vracia o krok vzad. a jednak preto, ze ona nema cas na to mysliet 😉 a viem, ze to vie, pretoze nam to funguje ked sa dostane z choroby.
upratujem zvycajne az ked ide spat, ale ked uz toho mam fakt dost (ale nesmiem byt napalena, lebo to nefunguje) tak ju prinutim si ten bordel upratat samu. bez kriku, ale neuprosne. a taky ten toaletak, tak to dostane vysavac alebo metlu s lopatkou a ja len davam pozor a asistujem. to ma rada, len niekedy je z toho vacsi neporiadok nez bol.
ja som uz chodiaca mrtvola. uz si to vsimol aj lekar a tak teraz chodievam po vysetreniach...
a vsetci nas doberaju, ze kedy dalsie. ale vzdy ich to prejde po tom, co s nami stravia den 😉

lilyen2011
5. apr 2012

@mima1311 Ja som mu tiež pôvodne kúpila "puzzle koberček" a chcela som mu spraviť v izbe mega (na celú plochu izby), aby mohol loziť bez toho, že by mal odreté kolená, aby to mal mäkké a pod. No tiež to chytil a šup do ľava, do prava, za seba no boli všade... Ja som to pekne skladala, aby to aj farebne ukázalo (nie 2rovnaké farby vedľa seba a pod.) no trvalo mi to aj pol hodiny, kým som skončila a jemu zase 2min, kým to zničil 😠 Takže suma sumárum som mala tie puzzle pre seba, lebo som sa s nimi hrala akurát ja 😀 Asi po pol roku som sa na to vykašlala a puzzle predala a je kľud 😝
- s tým viazaním. Ja mám na malého aj "vodítko" ľudia na ulici v nemom úžase - nechápu, čo to je? Dieťa na vodítku...vlastná svojpomocná kombinovaná výroba 😀 Popruhy na chodenie (postroj), 😀 ucho z tašky z kočíka (vôdzka) a z galantérky ručne ušitý opasok na klipsku s reguláciou v páse (režim leto/zima - na bundu a tak) + krúžok na kľúče (okolo opasku, aby mohol behať okolo mňa dookola bez prekážky, zároveň to slúži na "pripevnenie vôdzky" ) - toto som spravila po pôrode, keď malý chodil pri kočíku a raz mi ušiel a skoro skočil pod auto (išla som s kočíkom dole z vchodu a kým som zišla po tom stupienku na kočíky, tak už utekal. Rozbehla som sa za ním, no dobehla som ho až tesne za obrubníkom na ceste) "INFARKTOVÉ STAVY" 😒 no tak odvtedy beriem vodítko ak ide malý pešo. Ak nemusí, tak ide v kočíku (kúpila som pre dvojičky a mám trošku kľud) - v obchode, autobuse a tak... Ak je malý v obchode bez nákupného vozíka, alebo nie je v kočíku, tak mám dosť veľký problém.. všetko chytá "toto papať" alebo sa mi hádže o zem, ale rapídne až tvárou ku dlážke. Zasa scény a divadlo pre publikum (toto má veľmi rád, myslí si, že sa ku nemu budem chovať inak ak sa na mňa pozerajú ľudia a dostane všetko čo chce, len pre toto divadielko s krikom a nervami) - OMYL... ja som ten typ, čo zakričí aj na verejnosti ak mi pretečie pohár trpezlivosti (mám jej veľmi veľa, no odtiaľ-potiaľ rodič som tu ja)
Malý je odjakživa veľmi temperamentný - povahovo dominantný, sebavedomý a tvrdohlavý, zároveň inteligentný a vnímavý - presne vie, čo od neho chcem, kde to je a čo môže/nemôže... jednoducho provokuje.
- ak urobí niečo zlé, príde za mnou a ukáže mi to, alebo začne jojkať a lamentovať rukami "toto uobiu" -toto som urobil.. vtedy mu poviem kľudne, že čo to zase urobil a prečo je zlý a tak. (chcem, aby mal vo mne oporu a nebál sa priznať k niečomu, ak aj spravil niečo zlé)
- ak som s ním sama (bez obecenstva), tak ma poslúcha na slovo - ak poviem nie, tak je to NIE a nie možno, asi ... proste nie a hotovo.
Vonku? - opak - tam má publikum a je úplne iný - predvádza sa
- kontroluje ma (ak idem na wc, príde - pozrie sa (uistí sa, že som tam) a vie, že má chvíľku času na "zlobu", kým prídem vždy niečo vyvedie... Všetko hádže na zem, ide do skrine, rozhádže všetky hračky, vylezie na skriňu, alebo robí malej zle (hrá sa na otecka a poučuje ju) sranda, no musím dávať pozor, lebo niekedy je až moc starostlivý (ak malá plače, dá jej síce hračku, alebo ak papá, tak sa rozdelí, no kŕmi ju aj s vecami, ktoré nie sú určené na jedenie - servítky, papier, rôzne predmety)
- raz sa mi dusila ☹ a to som bola s kamarátkou 0,5m od neho a ani sme si nevšimli, že jej dal niečo do úst...

- všetko mám tiež vo "výškach" ak by sa dalo, tak mám asi všetko hore na policiach, alebo na plafóne. Bezpečtnostné poistky u nás 0 bodov, na okná som dala spraviť železné poistky (také želiezko, čo sa musí odháknuť a až potom sa dá otvoriť okno - aj to je dosť vysoko) - priestor okolo okien je bez nábytku. Malý si totiž to okno vie sám otvoriť a veľmi oblubuje sledovanie áut a autobusov, takže som na pozore.

- detská stolička raz skončila na garníži, lebo si ju zobral a akoby nič ide si loziť po skriniach až ku hornej polici po hračky...
- paličky do uší = tabu..
- nožnice = ide malej strihať ucho
- krém na zadok = do vlasov veď čo normálka...
- vlhké obrúsky = najlepší čistiaci prostriedok na zem, stôl, skrine... veď nemáme handry čo budeme ... naraz vytiahne všetky obrúsky ...
- záchod - treba aj 5x spláchnuť po sebe ... jeej ako to ide 😀 juchúú
- kľúče = do zámku a skúša ísť von z bytu...
- múka, prášok, špagety, sirup, olej, piškóty, kečup, mlieko, kaša v prášku, čaj... otvoriť a vysypať/vyliať kam sa len dá. (raz som mala po celej izbe múku, pri odstraňovaní a následnom vysávaní mi zhorel vysávač)
- 1l sirupu si zobral do postieľky a vylial na matrac = čistý zisk, musela som ísť v ten istý deň kúpiť nový, lebo sa to nedalo ani vytepovať pesiaknuté durch a lepkavé... mravce vitajte u nás 😝
- ešte šampón a mydlo, sprch gél = jednoznačne votrieť do suchých vlasov 😎

- denne periem 3práčky oblečenia (len detské - nepočítam návlečky a deky a pod. veci)
- ak mu dám do fľašky piť, dá si vodu/malinovku do úst a vypľúva to všade a potom po tom capká, prípadne si to nalieva do štupla od PET fľaše a takto to pije (alebo kvapká malej na hlavu)

- lúbi ju a je starostlivý na svoj vek, no niekedy to až preháňa.. niektoré situácie sú dojímavé, iné komické, pri niektorých mi naskakujú zimomriavky od predstavy, čo sa mohlo všetko stať.
- už ho poznám veľmi dobre a aj sem-tam cca viem čo chce zase urobiť, no všetko pozamykať, schovať a ustrážiť jednoducho nemôžem, veď nežijeme v krabiciach ani vo väzení.. na druhej strane nech sa radšej zašpiní a vyblbne teraz ako v puberte. Ak bude teraz šibal, možno sa vybúri teraz a potom bude už ok, no ak ho budem neustále len čistiť a napomínať, aby bol úplne ukážkový a "dokonalý", tak v puberte mu prasknú nervy a zdrhne z domu alebo niečo horšie.

KROTIŤ, NO NEOBMEDZOVAŤ A NEDUSIŤ asi tak nejako - už som sa zmierila s tým, že sa trošku viacej namakám a nabehám a, že v škole budem na rodičovskom najhoršia a u triednej pravidelne. No čo už aj také deti musia byť... Radšej nech je trošku priebojný, akoby mal byť "ťuťko", ktorého budú šikanovať, no nechcem zase aby bol "grázel" - taký optimálny stred - zdravý jedinec 😀 😀 😎

sonia2010
16. apr 2012

@sakura77 ahoj sakura. čítala som tvoj príspevok. ja mám syna, bude mať 17mesiacov zachvíľu. tvoja malá je cca o rok staršia. písala si že je tiež veľmi živá, no už je to od vtedy vyše roka. Zaujímalo by ma či sa zmenila alebo je stále taká? Môj malý je nezmar, tiež celý deň lieta, už fakt nevládzem. Plus ešte kojím a v noci si pýta niekedy aj 6krát. Nikto mi ho nechce pomerkovať na dlhšie, to len keď ozaj niekam nutne musím ísť, k dr. a pod., pretože sa boja že ho neustrážia a ublíži si, lebo neprestajne vymýšľa a robí čo nesmie. (partner chodí na týždňovky, svokra robí v Anglicku, svokrovi by som ho nezverila ani omylom a naši už sú z neho pomaly šediví) Už ma nebaví ako ho všetci musíme stále len okrikovať a aj tak to nepomáha. na prechádzku pešo sa s ním ani nedá ísť, pretože on nevie pekne pomaly kľudne kráčať, stále uteká. Viem že každé dieťa je iné ale myslíš že môžem aspoň dúfať že sa to zlepší?

sakura77
17. apr 2012

@sonia2010 ahoj,ja som pisala vtedy este o starsom synovi,bohuzial ten je besny doteraz 😀 zacalo to v porodnici a neskoncilo,doteraz dost vela vyzaduje pozornost,ale tak predsa uz len je vacsi tak o neico je to lepsie,dcerka je tiez potvorka mala ale o tej som do cca 2 narodenin ani nevedela,ta je samostatna ,vie sa sama zahrat,vyberie si sama co chce robit a robi si,zatial co syn ma uz 5 a stale vyzaduje aby sa s nim niekto hral,nevie si sam vymysliet a ked uz,tak oslavujem 🙂 ale tak oproti enmu mi neprisla enjak moc aktivna,az ekd sme teraz boli viackrat po sebe v nemocnici a vzdy sa madoktori pytali ze ci je aj doma taka hyperaktivna 😀 tak mne to oproti nemu take neprislo,no....takze mame doma dve žive detičky 🙂 nejak som si uz zvykla,al tak obcas pozavidim ked vidim take poslusne rodinky ako idu pekne,nie ako my vecne jak banda z luniku 9 s krikom 😀 a verim ti ,je to niekedy o nervy,tiez si obcas pripadam ze nonstop po nich ziapem...ale tak tvoj je este malinky,nauci sa,treba trenovat,no....drzim palce 🙂

sonia2010
17. apr 2012

@sakura77 ďakujem za tvoju odpoveď 🙂 takze musím ozaj len počkať a uvidím či sa to zlepší alebo pôjdem ja na psychyatriu 😉 a aj tebe prajem teda pevné nervy, pa 😅

lesna
4. máj 2012

...a možno máme iba indigové deti... 🙂

jami2
8. máj 2012

Máš normálne zdravé dieťa. Môj syn má 13 mesiacov a máme doma to isté (jedenie, spanie, kúpanie....).

gangulienka
8. máj 2012

moja dcerka ma 1,5 roka a tiez ma v zadku vrtulu dokonca prestala spavat cez obed...rano vstava medzi 7.00-8.00 a vecer ide spat okolo 21.00, cely den sme vonku od rana do vecera....len pri jedle obsedi lebo strasne rada papa :D....starsia je na tom rovnako tiez furt lieta ale ta aspon v 1,5 roku spala cez obed aj dve hodky 😝 .....no a vecer ja odpadavam oci sa mi krizia pri panelaky a baby v pyzamach chytia druhy dych a skacu z gauca :D

rose1988
13. jún 2012

Moja mala bude mat teraz rok no tiez je strasne neposedná, vzdy jej chodia nozky, rucky. Trepoce s nimi ako by chcela uletiet. Rozumie celkom dost okrem NIE nevitahuje z kosa smati a podobne 🙂 prosis si chrumku ? ano tak tomu rozumie. Tiez sa vecer prehadzuje a je celkovo dost nekludna zaujimalo by ma ci sa vam zda ze sa vase deti nudia je mi divne ze take male dieta sa moze nudit, celi den krici alebo mrnci, musim sa jej na 100 per venovat inak to je aaaaaa, hmmmm, atd.

adelaine
13. jún 2012

@psyxooo mas normalne zdrave dieta, mne sa nepaci ako vsetci vsetko zvaluju na dg. hyperaktivita bez toho, aby vedeli co to obnasa...
podla mna nie je skor normalne, ze dieta sa nezaujima o okolie a sedi tak, ako ho tam matka pred hodinou polozila (obrazne povedane 😉 ) dieta co veela vyskusa, zazije, vela vie...je sikovnejsie, zdatnejsie,odolnejsie...
ja mam presne takeho mojho maleho ako popisujes .. (zacal v 8.mes. lozit,)
inak, lozil s obrovskym nasadenim a rychlo, to mu ostalo doteraz, bude mat 2 roky a on nechodi, on beha...a nikto mu nestiha 🙂 🙂 🙂 🙂
a nikdy som nerozmyslala nad tym, ze je hyperaktivny.

amabilis
14. jún 2012

@psyxooo Mám extra živelné první dítě. Oproti tvému skutečně mnoho nespalo (myšleno v kuse). Usínal pozdě mezi devátou a desátou (někdy i později), několikrát za noc se vzbudil zcela fit (takže byl klidně hodinu, hodinu a půl vzhůru) a vstával kolem páté hodiny ranní. Odpoledne pak spal několik hodin. Teprve až když si ve dvou a půl letech odboural odpolední spaní, byl schopen spát téměř celou noc. Vstává se u nás denně kolem šesté hodiny, ale děti usínají kolem osmé. Ano děti - pořídili jsme mu sestřičku. je to nebe a dudy - trpělivá, vydrží si sama hrát na jednom místě. pro mě neuvěřitelné. Spinká celou noc už téměř od roka. Usne mezi osmou devátou a vstává až v šest. Pak spí asi dvě hodiny po obědě. Být jako její starší bráška, zbláznila bych se 🙂 Nicméně nemůžu napsat, že se syn zklidnil. bohužel on vykazuje mírné známky hyperaktivity, teď už si to mohu dovolit napsat, dřív se to obvykle moc poznat nedá. Ale jak získává rozum, tak je prostě vidět, že některé věci nejsou úplně OK. I tak je ale pořád šance, že má pouze nezralou nervovou soustavu, což u takhle malých dětí je úplně normální. Je mu tři a půl roku.

Taky bojuju se zneužíváním slova hyperaktivita. Spousta matek tak totiž označuje své temperamentní dítě, aniž by vlastně věděly, co ono slovo vlastně znamená a že je to chemická porucha v mozku. U tebe je jasné, že to víš. To píšu jen na okraj.

157misicka
4. aug 2012

@psyxooo ahojky moj mala syncek ma teraz rok a pol a presne co citam od vas..je ako keby ste pisali pribeh o mojom syncekovi..tiez je vlemi zivy..neobsei, ani pri jedle ani pri hrani..proste presne vsetko ako vas...mozem sa vas spytat ako sa to u vas vyvinulo???vidim ze tema je uz starsia...tak ak sem este chodite nakuknut..bola by som rada ak by ste mi napisali 😎 dakujem 🙂 😉

evina1909
5. okt 2012

dievčence moje milé....budte radi,že máte krásne a žive,zdravé detičky..my sme rovnako na tom ako zajčik Duracel a tešíme sa s toho..spomeňte si na detičky,ktoré by s veľkou radosťou aspoň trošku dokázali to čo tie vaše...poznám také a nie jedno.. 😢 .takže tešte sa s toho ako vaše detičky dokážu vyvádzať od rána do rána,ja viem,že je to únavné ale my sme šťastný ked vidíme u malého Alexa tú radosť ked niečo vyvedie...vyrástli s toho aj dve staršie,vyrastie aj on...užívajte si radosti pokiaľ môžte..Evina 🙂

wega123
27. nov 2012

radsej mat zive dieta ako napriklad postihnute, ktore bude iba lezat a nevnimat, nemyslis? V dnesnej dobe sa prilis sklonuje hyperaktivita. Spomente si 20-30 rokov dozadu, ked sme boli male, take slovo ani neexistovalo a vsetky deti sa dali vychovat.

paxpace
2. feb 2013

@majaaita a.ako.?:)

aklepirk
2. feb 2013

Ja si myslim ze v dnesnej dobe je "hyperaktivita" velmi moderna... Staci ze je dieta zivsie. Mozno upravit stravu dietata... menej cukrov....skusit ho zamestnat niecim.... aj moj syn je velmi ale velmi zivy, ale napr. pri papani sme si stanovili pravidla, ze ked sa papa, tak sa nebeha... pri prebalovani treba chvilku vydrzat a potom moze znova behat....atd atd

mia18112
2. feb 2013

@evina1909 Len pre Tvoje info, z hyperaktivity dieta nikdy nevyrastie!!!!! Ak tie Tvoje vyrástli, tak neboli hyperaktívne. Poznám veľa mamičiek, ktoré tvrdia, že majú hyperaktívne dieťa a pritom majú doma normálne dieťa. Vždy sa spýtam, ci to majú aj na papiery? Nám diagnostikovali hyperaktivitu, ked mal maly 1 rok - na neurologii. A poviem Vám, je to také divoké, ťažké a náročné, že už ani nemáme pomyslenie na druhé bábo!!!! Kto nezažije nepochopí......

mia18112
2. feb 2013

@wega123 Ano, ale veda a medicína idu stále dopredu. Tiez sa za 20 - 30 rokov objavili nové veci, suvislosti...teraz myslim všeobecne o chorobách, ľudskom tele, v tomto prípade o fungovaní mozgu. Hyperaktívny mozog proste inak funguje....keby si sa tomu trochu venovala, vedela by si, ze to nie je ,,moderné,,.

abbie
2. feb 2013

@mia18112 uplne s tebou suhlasim, mam kamosku, ktora vravela, ze jej syn je hyperaktivny, mal vtedy 18 mes. ... ked sme sa stretli na oslave, tak jej "hyperaktivny syn" presedel celu oslavu 😀 😀
moj syn je zivsi, vonku rad uteka, rychlo ide po schodoch bez drzania a nasa suseda mi raz povedala, ze on je hyperaktivny a ja som jej na to povedala, ze hyperaktivny urcite nie je, ze to je porucha 😖 niektori ludia absolutne netusia, co sa skyra pod slovom hyperaktivita

mia18112
2. feb 2013

@wega123 Prepáč za tú poslednú vetu, že hyperaktivita je moderná. To patrilo príspevku od aklepirk.