Hyperaktívne ročné dieťa. Čo si o tom myslíte?

psyxooo
9. jún 2008

Stale rozmyslam nad mojim drobcom, bude mat rok, a zda sa mi ze je hyperaktvny. V noci spi od 21h do 6-7h a cez den 1 x 1,5h okolo obeda. A zvysok dna 😉 co znamena ze skoro cely den beha a je len na nohach, chodi od 8.mesiacov. Pri jedle vydrzi sediet 5 minut, ked ho nestihnem za tu dobu nakrmit, tak zvysok jedla ho musim nahanat. Kupat sa nedokaze po sediacky, ale postojacky vo vani, ak ho kupem vo vanicke, tak tiez nesedi, ale klaci a kazde 2-3 minutky sa snazi postavit, tak zvadzame boj, aby aspon klacaL Nedokaze sa ani hrat, maxim.5 minut obsedi, potom zase lieta, a takmer vzdy ked ho nejaka hracka zaujme, tak ju studuje postojacky.
Co si o tom myslite?
A inak, je treba s tym nieco robit? Lebo podla mojich informacii nie je hyperaktivita liecitelna.
Co ma ale najviac zaraza, ze ja som pravy opak, uplne pohodlny az takmer lenivy clovek, manzel podobne, ten je trosku aktivnejsi, ale vseobecne tiez pohodlny, tak po kom to ma? Pocas tehotenstva som sa stravovala zdravo, takze to nie je zapricinene stravou, ani jemu nedavam níic nezdrave,
Uz ako sme ho priniesli z porodnice, bol mimoriadne zivy, vsetko chcel vidiet, a to sa u tyzdnovych babetiek tak casto nevidi.
Mate niekto podobne dietatko?

gucz
9. jún 2008

moja malá bude mať teraz 11 mesiacov, ešte nechodí sama ale tiež mám čo robiť, ak ju mám ustrážiť. To kúpanie máme podobné, kúpem ju preto vo veľkej vani, ak je moc rozjašená a ja unavená, tak ju len osprchujem, pričom ona stojí vo vani a drží sa okraja. Neboj sa malý z toho vyrastie, to je len taký vek.Okolo tretieho roku ho to sčasti prejde. Môj brat, je o dosť mladší odo mňa, bol tiež také extrémne živé dieťa a teraz je to absolútny hnilák 😀 , má 16 rokov a kto ho poznal ako decko, ten nechápe

majaaita
9. jún 2008

Psyxoo, jediné, co můžu říct, že máš normální živé dítě 🙂 Krásně spí (i když se ti to třeba nezdá 🙂 a pokud si vydrží až pět minut sedět, není hyperaktivní 🙂 Prostě objevuje svět, svoje fyzické možnosti, všechno mu přijde zajímavý.

kacenka6
9. jún 2008

Ja mam problem rovnaky. Moja ma rocik a nezastavi sa ani cez den a dokonca ani v noci. Cez noc sa stale prehadzuje, vykopava nohami a toci sa po celej posteli. Den prezivame rovnaky ako mas ty. Pytala som sa mnohych mamiciek, co s tym. Vraj sa mam s tym zmierit a neriesit to. Jedno dieta cely den presedi v kociku, pomaly bez pohybu, ine - ako moja, sa nezastavi a energiu z nej nemozno vycerpat. Skusala som ju znicit behanim po obchodoch, hranim s inymi detmi, plavanim a vselicim moznym. Jediny kto bol z toho unaveny, som bola ja. Takze ja som s tym uz skoro zmierena a ty sa nad tym netrap. Patrime do skupiny mamiciek s hyperkaktivnymi deturencami 😵

kamilecka
9. jún 2008

V TV hovorili ze to ze dieta je hyperaktivne moze byt z toho ze ked mamicka bola tehotna tak vela telefonova a z mobilu alebo ho mala casto pri sebe

majaaita
9. jún 2008

Kamilecka, v jakém pořadu to říkali? Mě to přijde jako nesmyslný strašení.

Jinak k té hyperaktivitě - pochopitelně můžeš požádat pediatričku o konzultaci na neurologii, kde hyperaktivitu mohou potvrdit na EEG. Ale klasická hyperaktivita se projevuje v kojeneckém a batolecím věku i výrazně jinak, než živostí.

tinaa
9. jún 2008

psyxooo, tak nasa Sara je taka ista. Prebalit ju? Nemozne, nevydrzi polezat ani par sekund. Ked ideme k dr. do poradne, manzel musi ist so mnou, aby mi pomohol. Tiez spinka za cely den asi 3 hodiny a ostatok casu je stale v pohybe. Ani pri hrackach nevydrzi. Jedine v kociku, ked ideme na prechadzku, sedi. Inak sa stale hybe. Ja to nijako neriesim, je proste taka aka je 🙂

majaaita
9. jún 2008

Kamilecka, spíš bych to viděla na to věnování se dítěti - a na subjektivním pohledu maminek. Spousta maminek neví přesně, jak se projevují ostatní děti, nebo mají kolem sebe spíše klidnější a pak to hned vypadá, že mají extrémně živé děti.

bublina7
9. jún 2008

No taky mame malého neposedu. Taktéž chodí od osmého měsíce a máme co dělat ho uhlídat. Je pořád o krok napřed než my, tak nevím jak to budem zvládat až se pustí nábytku a vykročí do prostoru 😀
Ale myslím si, že je to lepší než mít dítě buchtu, které kam posadíte tam ho taky najdete. 😝

vrabec
9. jún 2008

Psyxoo, ja som bola na tom podobne, myslela som, ze nasa mala je hyperaktivna a mala som z toho obcas poriadne depresie. Ako pises, hned po prichiode z porodnice bola velmi cula, malinko spinkala v porovnani s ostatnymi babatkami. Mala necelych 5 mesiacov, ked mi cez den prestala uplne spavat, takze vstavala o cca pol siestej a do vecera do siedmej bola nonstop hore, ani po kojeni nikdy nezaspinkala. Okolo 8 mesiacov mi zacala spinkavat cez den aspon cca 40 minut, inak bola neustale v pohybe. V 9.mesiaci zacala chodit, to bolo 13 hodin nepretrzitej starostlivosti a hlavne bdelosti. Ja som odpadavala od vycerpania a ona bola uplne v pohode. No a pred mesiacom zrazu zlom, v noci stale spi od 19,30 do cca 5,00, ale cez den mi prespi niekedy aj hodinu a pol, ak vstane pred piatou tak aj dve. Takze sme sa teraz dostali do stavu, v ktorom ste teraz vy a mam pocit, ze som sa nikdy nemala tak dobre. Zvysny cas co je hore, neustale chodi, lozi, aj ked este nema rok, tak doobeda chodime vonku uz bez kocika, vydrzi cca 40 minut behat bez oddychu. Jednoducho je ziva, ale zrejme nie hyperaktivna. Neboj sa a hlavne sa pokus aspon jeden den v tyzdni nechat komplet starostlivost o maleho na otca a trochi sa psychicky daj dokopy. Drzim palce.

lucinkaaa
9. jún 2008

uplne suhlasim s majaaitou. na to aby mamicka mohla povedat, ze ma hyperaktivne dieta, to by musel posudit lekar. vacisnou su deticky lepsie a horsie zvladnutelne.

kamilecka
9. jún 2008

Majaaita nehovorim ze to je pravda 😀 Deti vo veku okolo roka +/- objavuju svet a musia vsetko vidiet,chytit, preskumat a to moze byt aj tym ze na ine veci nemaju cas ved je tolko zaujimavych veci okolo nich

majaaita
9. jún 2008

Kamilecka, no právě. A ono to trvá ještě hodně dlouho, než posedí 🙂

tvarohacek
9. jún 2008

majaaita: jaké jsou tedy projevy hyperaktivity např. u kojence kromě zmíněné živosti? Náš malý je hodně hodně podrážděný, vzteká se. Na EEG jsem byli, kvůli RHB a je to ok.

petule.h
10. jún 2008

hyperaktivita je vlatně určitý druh nemoci(slabě řečeno) a přesně jak píšete holky, musí to posoudit doktor.Dnes živé a aktivní dítě se u mnohých matek označuje jako hyperaktivní...ale není to tak.Třeba tyhle děti chodí do speciálních tříd, pokud jsou ve školkách, kde se stará učitelka max o 8-10 dětí, aby to zmákla a věnovala se jim..některé mívají i asistenty, protože to jsou děti hodně neklidné, nesoustředěné...Já mám dítě dost živé, taky neposedí, taky ho nic dlouho nebaví...apod, ale hyperaktivita to není, jen aktivita 🙂

milhaus
10. jún 2008

aj moja je taka ale na hyperaktivitu je ešte skoro hovorit

majaaita
10. jún 2008

Tvarohacek, zvýšený motorický neklid - ale ne ve smyslu živosti, ale spíše nekoordinovanosti pohybů přetrvávající po celý kojenecký a batolecí věk. Neschopnost zacílení pozornosti, oční tiky, selektivní hluchota (ne ve smyslu neposlouchá, ale opravdu neslyší), schopnost soustředit se počítá maximálně na desítky sekund. Výrazná emoční dráždivost.
Vše se kontroluje na EEG.
Hyperaktivity ve smyslu živosti, neposednosti - mohou za tím být lehčí poruchy chování, pozornosti, vše korigovatelné např. vhodným pedagogickým působením (jak zmiňuje petule.h). Hyperaktivita ve smyslu LMD/ADHD je korigovatelná léky, které předepisuje neurolog, ale je trvalým znakem mozku. Narozdíl od "hyperaktivity", která je upravitelný vhodným přístupem, hranicemi apod.

sakura77
10. jún 2008

no,my mame doma tiez tento pripad "extra zive dieta"-mam z neho dost,plus vsetci okolo,je schopny vystavit styroch ludi a este stale nema dost 😀 zatial to beriem tak,ze ma proste taku povahu a casom uvidime,aj ked minule bola u mna sestra so svagrininym synom,som nechcela verit vlastnym ociam,kde sme ho posadili tam sedel,co som mu dala do ruky,s tym sa hral,dokedy som mu to nezobrala,ked som ho dala sediet do kocika,tak sede a obzeral si okolie,ked som ho dala lezat do kocika,tak tichucko lezal- som bola v soku!!!! 😀 no proste deti su rozne,akurat tieto nase nam daju viac zabrat,no... 😉

petule.h
10. jún 2008

no každé období má své...

sanny
10. jún 2008

psyxooo akoby som citala o nasom maxovi, stale trenuje, nedal si pokoj kym nesedel nelozil nechodil a odkedy sa postavil, tak sa nezastavi, rezim dna mame rovnaky a cely den behame a objavujeme, chodi od 9mes a pekne sam ani ruku uz nechce, takze som mu cely den v patach, ale je to zlaticko a som rada ze nie sme sami 😀 u nas v okoli su tiez deticky co su o dost kludnejsie, ale uz som si zvykla 😎 skor sa zacinam bat prejavov vzdoru ako to prezijeme

psyxooo
autor
10. jún 2008

jej, no takze som v tom neni sama, to ma tesi. Len skoda, ze v mojom okoli su vsetky deti take kludne, to moje je najnajnajzivsie. Preto si ani neviem predstavit zeby som bola opat tehotna, aj ked vacsinou kazde dieta je ine, ale riskovat taketo iste, a mat ich po sebe- no asi rovno na psychiatriu 😉

loren
10. jún 2008

psyxooo to asi mame viacere taketo deti su riadne zive a vkuse sa vrtia a potrebuju akciu budme radi ze take su a zamestnavajme ich stale niecim
ja viem je to o drzku niekedy ale aspon mame viac srandy 😉

susik77
10. jún 2008

Ahojte, aj ja mam doma"duracelka" 😎 vystavi nas obidvoch s manzelom 😎 ona sa niek. prejavuje tak, ze ked vidi ine deti,al. nieco, co ju zaujme, prip. ked sa manzel vrati domov z prace, zacne dychcat a "tancovat" 😀 strasne sa tesi 🙂
potom pred spanim asi polhodinu place, uspavam ju v kociku, zaspi len vonku hrozne sa tomu brani 😝
prebalovanie ani nespominam, riesim to tym, ze jej dam nieco do ruky, v posl. case je to krem na zadocek v tube 😎 to iste prezliekanie-plac, akokeby sme ju tyrali 😎
ale myslim, ze bude strasne mudra, lebo ju vsetko strasne zaujima 🙂
pohybovo tiez dopredu, teraz sa to spomalilo, zatial v 9 mes. len chodi pri nabytku, prip. za ruky ale zacinala sa otacat na brusko v 2.5 mes., v 5.mes. sa plazila, v 6 stvornozkovala, v 7. postavila a teraz trochu chodi. A je aj strasne ukecana 🙂

petule.h
11. jún 2008

no právě, pořád je něčím zaměstnávat, jenže to je celkem náročné, když je baví mlácení, sporáky...tedy u nás vše opačně, jinak vše tak 1 minutu(čtení, malování) jasně, mám pomalované zdi voskovkama 🙂 ..tomík je opravdu živej a je to celkem náročné a dost se vzteká, vynucuje...mlátí do mně...ale čekám, že se to tím miminem trochu zlepší...myslím, že jo, ale nechme se překvapit 🤐

atevi
13. jún 2008

Moj syn bol aktivny od narodenia. Ked citam prispevky o vasich detoch tak si hovorim, ze je to presne ako u nas doma.
Ako babo nechcel lezat v kociari ani v postielke, davala som ho na gauc alebo do autosedacky, aby nieco videl. Ked sa zacal prevalovat z bruska na chrbatik, rak cestoval po celej obyvacke a je to tak do teerez (2roky). Akonahle rano vyskoci z postele, tak sa do vecera nezastavi.
Prebalit som ho nevedela v klude, lebo mi stale nioekam utekal, pri kupani ako 6mes sa pravaloval na burko na chrbatik, niekedy v 8mes vyskakoval z vanicky, vo velkej vani behal hore dole a vobec mu nevadilo, ze kazdu chvilu spadol. Po roku mu uz nestacilo behat po izbe, zistil, ze sa da vyliezt aj vazssie, tak zacal vyliezat na stol a pod. Cize neustale musim robit nejake opatrenia, prestavovat nabytok, zabezpecit skrine a pod.
Ale mam potesujucu spravu, ak su deti v tomto podobne, tak okolo 1,5 roka sa to bude zlepsovat. V poslednych tyzdnoch je maly pokojnejsi, trpezlivejsi, nebeha tolko, nevylieza kazdu chvilu nieka, skratka ma ine zaujmy. Teraz zacal viac komunikovat, zaujimaju ho knihy, casopisy, hra sa s nejakymi predmetmi na jednom mieste. Uz ho to behanie az tak nebavi.
Ale nastal iny problem a to je obdobie vzdoru. Ale to je ina tema.

Co sa tyka hyperaktivity, ja som zase citala, ze do nejakych troch rokov sa neda diagnostikovat. Vraj spravanie takych malych deti s tym nema nic spolocne. Po tych troch rokoch sa hyperakt. len zacina prejavovat a to viacerymi sposobmi. Nie je viditelny len jeden symptom, ale musi byt splnenych viac podmienok, aby bola stanovena diagnoza.

klarinkav
24. jún 2008

Ahoj holky, no tak s nasim prckem je to uplne stejne jako se tady docitam. jsem rada, ze ma nekdo podobny problem. U nas se spi pres den maximalne hodinu, nekdy, kdyz je dobra nalada, tak hodinu a pul..v noci cestuje po cele postylce, kdyz si ho vezmu k sobe, tak nemuzu ani spat, protoze ho furt drzim ,aby nespadl
Ted se zacal i bouchat do hlaicky, kdyz se mu neco nelibi, z toho je mi nejak uzko, tak snad ho to prejde. Jinak sice jeste uplne nechodi, ale hracky uz ho pomalu ani nezajimaji, cely den je na nozickach, ukecany jak radio, no...ale myslim, ze hyperaktivita se projevuje jeste mnohem hure, takze je to podle me presne to obdobi kolem roku, kdy proste deti chteji vsechno a nevi co driv...

yuchaaa
12. feb 2010

no ja mam s malou rovnaky problem ,lenze najhorsie je to uspavanie,v noci ju nemozeme ziadnym sposobom uspat od cca osmej s nou bojujeme v postely,nosime na rukach niekedy ju aj nechame behat nech sa eset unavy ,ale skorej ako o polnoci ju neuspime a rano je uz o pol siedmej hore a to nehovorim co sa deje cez noc-prehadzuje sa z boka nabok,ked spi s nami na manzelskej tak ju celu v spani prelozi-no hroza...cez den spava tak hodku,ale uspat ju je zase des,aj ked niekedy padne od unavy aj sama...je to tiez v poriadku?

denduska
13. feb 2010

ahojte, tak my sme taki isti, neuveritelne je ziva, nakrmit a prebalit horko tazko, na kocik sme uz davno zabudli, ale uz som si na to zvykla lebo tatino bol v detstve tiez hyperaktivny.
Ja som zasa citala ze 95% hyperaktivnych deti ma deficit horcika, najcastejsie preto lebo matky uzivali v tehotenstve vela magne B6..co je aj moj pripad 😀 takze u takych deticiek sa da dodavat horcik..u nasej som este neskusala, ale nieco na tom bude.

crca
13. feb 2010

Ahoj holky,taky se hlásím do klubu 😀 Mám dvojčátka a holka je jak z divokejch vajec 😅 ,když jí vezmeme za podpaží a vyzdvyhneme,tak i ve vzduchu kope nohama 😀 ,od půl roku mi stojí,teď stojí bez držení,vyleze mi i na krmící židli,jak může,tak je schopná vylézt i na skříň(máme šuple s čudlama a ona je jak horolezec) a o nocích ani nemluvím,mě příjde,že prostě neumí vypnout ani v tom spánku.Přes den naspí 2x20-30min a to naposledy spí,po obědě,kolem půl jedné,pak jdou spát až o půl sedmé.Ještě,že kluk je normální 😀 Jo a je nám 9,5 měsíce 😅

sweetangel20
13. feb 2010

podľa mňa máme všetky normálne živé decká 😀 aj ja mám také, ja už ledva fučím a malý v pohodičke vládze vyvádzať 😀