Hyperaktívne ročné dieťa. Čo si o tom myslíte?

psyxooo
9. jún 2008

Stale rozmyslam nad mojim drobcom, bude mat rok, a zda sa mi ze je hyperaktvny. V noci spi od 21h do 6-7h a cez den 1 x 1,5h okolo obeda. A zvysok dna 😉 co znamena ze skoro cely den beha a je len na nohach, chodi od 8.mesiacov. Pri jedle vydrzi sediet 5 minut, ked ho nestihnem za tu dobu nakrmit, tak zvysok jedla ho musim nahanat. Kupat sa nedokaze po sediacky, ale postojacky vo vani, ak ho kupem vo vanicke, tak tiez nesedi, ale klaci a kazde 2-3 minutky sa snazi postavit, tak zvadzame boj, aby aspon klacaL Nedokaze sa ani hrat, maxim.5 minut obsedi, potom zase lieta, a takmer vzdy ked ho nejaka hracka zaujme, tak ju studuje postojacky.
Co si o tom myslite?
A inak, je treba s tym nieco robit? Lebo podla mojich informacii nie je hyperaktivita liecitelna.
Co ma ale najviac zaraza, ze ja som pravy opak, uplne pohodlny az takmer lenivy clovek, manzel podobne, ten je trosku aktivnejsi, ale vseobecne tiez pohodlny, tak po kom to ma? Pocas tehotenstva som sa stravovala zdravo, takze to nie je zapricinene stravou, ani jemu nedavam níic nezdrave,
Uz ako sme ho priniesli z porodnice, bol mimoriadne zivy, vsetko chcel vidiet, a to sa u tyzdnovych babetiek tak casto nevidi.
Mate niekto podobne dietatko?

mia18112
2. feb 2013

@aklepirk Tebe som chcela napisat, co som uz napisala v 2 prispevkoch rovno pod Tvojim.

mia18112
2. feb 2013

@yuchaaa Nie, nie je to v poriadku, ale aj tak Ti nik nepomoze. My sme koli tomu navstivili neurologa. Ale jedine riesenie , ze nam predpisali nejake kvapky - aj to len na 1-2 týzdne, kym my - rodicia nacerpame silu a dospime sa. My chodime spavat o 22 - 23 hod , vcera napr. 23.45 hod!!!!!!! V noci sme hore aj 3 -4 razy, nekludne spime. Rano sme hore uz o 6 hod. Cez den spime tak 1 hod, alebo vobec. Celkovo spi nase ani nie 3 rocne dieta ledva 8 hodin denne. To nie je normálne. To je malo aj dospelemu jedincovi. Zaspavanie je tiez katastrofa, vyše 2 hodin. A to mi bude niekto rozpravat o rezime dna a priprave na spanok! Nic ine od narodenia nerobime. Pikoska na zaver: Rekord sme mali 14 krat za noc hore !!!!!! Ufff . No maj druhe dieta? ! 🙂

wega123
2. feb 2013

@mia18112 v pohode .... vela sa clovek dozvie aj v knihe "Neziaduci ucinok : smrt" tam je dost presne popisana hyperaktivita z pohladu pharma firiem "bohuzial", tiez jeden z "obzorov"

aklepirk
4. feb 2013

@mia18112 tym ze je hyperaktivita "moderna" som nemyslela nic zle. ja viem ze hyperaktivita u deti je... ale mam pocit ze to ze je dieta zive, neznamena vzdy ze je hyperaktivne. Totiz ked som si precitala tie prispevky vyssie, tak cca 1/2 z nich mi prisla proste o tom, ze "moje dieta je zive = je hyperaktivne" netreba hned utocit, ze? 😉

mia18112
4. feb 2013

@aklepirk Ja som neútočila na nikoho predsa. A máš pravdu, však som to aj napísala, ze polovica maminiek si mysli, ze maju doma taketo dieta a pritom to nie je pravda. Preto sa vzdy pytam, ci si to myslia, alebo to tak naozaj je. Ale na druhej strane ma hnevaju ludia, ktorí hyperaktivitu zlahcuju, akoze to je len nejaky novodobý výmysel. Napr. moji rodicia a svokrovci ešte stále nechápu a nerozumejú - oni su ta generácia, ked hyperaktivita este ,, neexistovala ,, . Ale pomaly zistuju, ze ich vnucik, je naozaj iny ako ostatne deti jeho veku.

ani3012
4. feb 2013

@aklepirk @mia18112 máte pravdu baby,obe 😉

duratlicka
26. mar 2013

Nasa mala je tiez hyperaktivna.Ma 15 mesiacov a vylezie nam po rebriku na poschodovu postel.Do roka sme boli hrdi na to,aka je sikovna,ze v 10 mesiacoch chodi, a podobne,ale teraz to uz prestava byt sranda,kedze sa k tomu pridavaju zachvaty hnevu,hadzanie sa o zem a behanie 1000 koleciek za hodinu.Isto je to kombinacia magnezka,liekov v tehu,mobilu a ockovania.Otazka znie,co s nou dalej?

duratlicka
26. mar 2013

@mia18112 Ziadna z nas nechce svoje dieta zaskatulkovat ako hyperaktivne,ani sa na to vyhovarat,ale teraz cez vikend som si vsimala ine deti,vsetky boli "normalne",len nasa mala amoky a behala ako zmyslov zbavena.Vie to posudit len neurolog?Kde najdem info,ako sa k takym detom spravat?

beethoven
2. apr 2013

ahoj, spravnu odpoved, ci tvoje dieta je naozaj hyperaktinve, by ti mohol dat detsky psycholog, psychiater alebo neurolog. Hyperaktivita sa neda vyliecit natrvalo, ale s hyperaktivnym dietatom sa da pracovat, aby zmenilo spravanie a neskor sa lahsie integrovalo do kolektivu, alebo sa zmiernili jeho problemy s pozornostou, nespavostou. K tomuto sa da docielit prostrednictvom intenzivnej psychoterapie, cviceniami na koncentrovanie aktivity mozgu ci pri zavaznejsich pripadoch farmaceutikami. O priznakoch hyperaktivneho dietata si mozes precitat nieco tu http://najmama.aktuality.sk/clanok/226206/hyper...

jancip
2. apr 2013

Protože mám také velmi živé dítě (i muže🙂 ), ptala jsem se na toto téma svého kolegy psychologa. Říkal, že tak do 3 let by byl s diagnostikou hyperaktivity velmi opatrný. Že nadměrná aktivita dítěte může být známkou i velké zvídavosti nebo vyšší inteligence.

matozazzo
2. apr 2013

Je to OK 🙂 Moju malu volam tornado, torpedo, strela... Nechodi, ale beha, neposedi, doma som uz bola zufala... A to som ucitelka v MS, jasliach 🙂 Prva bola oproti nej anjelik 🙂
Nech si kazda mamicka mysli, co chce, dietatko potrebuje mat rezim!!! Nie je hyperaktivne, ale nervozne, a to je rozdiel!!!
V prvom rade, spanie po 20 hodine je neskoro a raz za den nestaci!!!
Ked mi davali do jasiel rocne deticky vycerpane mamicky, ze uz nevladzu, dieta uspavaju 2 hodiny, cez den spi hodinu, neposedi atd. - myslim, ze sa tu viacere najdu, najprv sme si "pohovorili" o zmene rezimu. Okamzite presli deticky na dvojfazove spanie! To bol prvy krok, zaciatky tazke, deti stojky na hlave, chceli hojdat aj hodinu v kociari... tym, ze sme sa striedali 3 pani ucitelky, dietatko veeelmi rychlo pochopilo, ze to nie je mama 😀 Ak dietatko vstava o 6, prva unava prichadza po 8hod. Prejavy? Zacina byt mrzute, vacsina mamiciek popisuje ako "umrncane, taha sa na ruky, nevie posediet"... Sup do postielky, ale prebalene, napapane alebo flasa s mliecko. Prvy spanok, niekedy hodinka, inokedy hodinka a pol neskor len polhodinka... Dietatko vstava odpocinute, usmiate, napapa sa a pokracuje v hre dnu alebo vonku, idealna je prechadzka, pobyt vonku na ihrisku... Okolo pol 12 - 12 hod obed, hygiena a sup napapane, prebalene do postielky, tym, ze spia dopoludnia, poobede zaspavaju okolo 13-13.30, ale okolo 15 hod sa budia usmiate, plne energie ale na hranie, nie "zlostenie"... Rodicia spokojni, ale problem nastava vecer okolo 19, dietatko nechce ist spat, je mrzute, place, rodicia doslova "bojuju" do 20 - 21 hodiny... v noc sa budi atd. Ale ak "spolupracuju", do 2 tyzdnov vidime vysledok 🙂 Okolo 18 hod vecera, sprcha, alebo postiskanie sa s rodicmi, ziadne blaznenie a o pol 7 - 7 sup do postielky... precitat rozpravku, ak chce, alebo nakojit, dat flasu s mliekom a ide sa spinkat... prve vecery sedeli pri nich, ale nepolavili... po 2 tyzdnoch som videla usmev na tvari, ze KONECNE mali vecer pre seba a dietatko spalo od 19 hodiny!!! A v noci sa zobudilo LEN 1- 2 x 🙂 Rano vstavalo aj neskor a nie mrzute, ale odpocinute, vyspinkane... Ak dodrziavaju rodicia tento priblizny rezim ako v jaslickach aj doma, maju "klud" aj pocas vikendov... Obe moje dcerky tak funguju, a aj ked mam male torpedo, vybea sa v jaslickach, vyhraje, som aj s nou - vtedy nepracujem a venujem sa len jej, naucila sa krasne sediet za stolom nielen pri jedeni, ale aj kresleni... Teraz pocas sviatkov sme "nedodrziavali" rezim kvoli rodine, vcera to bola totalna katastrofa ... spala raz denne a okolo 17 hod som myslela, ze ma vystreli ☹ A dnes klasicky rezim a od 19 hod krasne spinka 🙂

biancarv
15. aug 2013

@psyxooo ahoj ja mám teraz takého malého Riška presne ako ty opisuješ tu pred piatimi rokmi 🙂 a preto by ma zaujímalo, aký je tvoj Riško dnes. Aby som približne vedela čo ma čaká :D aj ja mám 6ročného druhého synátora, ale to je také kľudné pohodové dieťa, ale tento malý Riško má 8 mesiacov a teda dáva riadne zabrať, ničoho sa nebojí a je presne taký ako ty opisuješ v úvodnom príspevku. 🙂

psyxooo
autor
15. aug 2013

@biancarv ahoj, no veru, Risko je teraz uplna duracelka, nic sa nezmenilo. Od roka mi spaval len raz denne a od dvoch rokov cez den vobec. Ma energie za styroch, ja mu nestacim ani nikto, niektori jho kamarati su uz unaveny a on sa este len startuje 🙂 Cely den sa mu usta nezastavia, ked konecne zaspi, tak je tu neskutocne ticho 😀 😀 ale clovek si zvykne na vsetko. Neboj nic, vobec neznamena ze bude aj tvoj Risko taky aky je ten moj, deti sa strasne menia. A ak aj bude, tak ak uz budes padat na hubu, tak si povies ze je dobre ze je taky, lebo sa aspon v zivote nestrati. A vzdy prinesie nejake vzruso alebo aspon dobre rozviri prach 🙂 Ja mam teraz zase pre zmenu totalne kludne dievcatko, tak som zvedava co sa z nej do buducna vykluje.

michaela334
12. sep 2013

@psyxooo moja mala je podobne na tom zacala som ju od 11,45 uspavat zaspala 1,-1,5 a potom okolo 17,h spi 2h este sa mi zobudi okolo 22h dam jej napit mlieko a spi az do 8.45rana asi zaklad riadne sa najest napit prebalit pohrat a to ma 1 aj dva tyzdne.až sa niekedy cudujem kde v sebe ma tolko energie 😉

jarmila1990
12. sep 2013

ahojte zeny...ja mam 7 mesacneho syna a teda KATASTROFA!!!! nevidrzi ani dve sekundy sediet, ani pri jedle, stale musi kopat nohami alebo buchat sa/alebo nie rukami stale sa kyve a otaca, stava sa, myka zo sebou a do toho este aj stale krici... a to vsetko naraz!!! ked ho kupem tak sa mi otaca, postavi sa a zas lahne a zas sa otoci naopak....v choditku mi lieta po celom byte, nahana psa- ked ho nahodou chiti tak chudak pes- to len chlpi lietaju :D ten uz pred nim uteka 🙂 no ja som z neho na nervy...s hrackami sa hrat nechce, uz mame plny kos hraciek ale jeho nic nezaujima 🙄 ale zle robit to ho bavi 😀 ked je dieta len zive tak sa aspon nachvilocku zastavi....ja ked pozeram vonku na tie deticky co su schopne sediet chvilku v klude tak len ticho zavidim... 😀

jarmila1990
12. sep 2013

@aklepirk mno a to je presne rozdiel medzi hyperaktivitou a zivim dietatom...hyperaktivnemu neurcis pravidla...on by aj chcel vydrzat, ale mozog je rychlejsi...

jarmila1990
12. sep 2013

@mia18112 mne diagnostikovali hyperaktivitu ked som bola mala...neviem ci z toho virastie dieta, alebo nie....asi sa to skor v dospelosti nauci ovladat...ked sa nad tym zamyslim asi mi to ostalo.... 😀 😀 😀 a hlavne cim viac pohybu mam tym viac ma to nabudi k hybaniu sa 😀 ako zacarovany kruh 😝 😀

palomka
12. sep 2013

aj ja mam take dieta a prve bolo uplne ine, kludne a pokojne. a toto?? uplakane, neposedne a nezbedne 😀

simi999
30. máj 2014

Mam 2 deti, dievča novorodeniatko a za par dni 2 ročneho aktívne pobehujuceho chlapca. Ak ho mam mať cely deň sama iba ja tak večer som vyčerpana a z nervamy na konci. Ako oči otvorí je nanohach, už leti ku počitaču pozerať auta alebo chce zapnuť televizor, sustavne chce svoje pozeranie prehadzovať, chodi za mnou každych 5minut že chce niečo ine, alebo hadže auta po zemy, on skače po gauči, beha z izby do izby, od rana do večera je v pohybe, v kľude je len keď ma fľašku a ľahne si kým ju vypije. Vonku letí z bytovky rovno ku ceste, keď ideme do auta nahaňam ho okolo bytovky, keď sa ideme prebaliť a poviem poď sem vždy uteka predomnou. Pripadne vylezie na posteľ a odtial na okno kde ho nedočiahnem. Ak mu niečo nedovolím začne vrieskať na plne hrdlo, a to malu mam sustavne na prsniku lebo ma len 3tyždne a stale plačka, boli ju bruško. Dnes od 13 - 20tej som ju mala na rukach a popritom som jej cicik odtrhavala od ust aj 20x za tie hodiny. Keď ho prebaľujem, vrieska lebo musi byť chviľu na chrbte, keď je tak tiež len par lyžic lebo aj pri jedeni musi behať, nevydrži sedieť

mirkatn
24. júl 2014

Moja sesternica je specialny pedagog a vcera videla maleho prvy raz. Po par minutach mi hovori: hmm mas hyperaktivne dieta, ale to prejde len sa to bude prejavovat vo vyssom veku inak, moze skakat stale atd... Takze sa tesme hihi

kudrlivka
24. júl 2014

@psyxooo myslim ze mas len zive a zdrave dieta, hyperaktivita je aj o niecom inom ako ze si nevie sadnut. len je zvedavy a ked sa naucil behat tak sa mu jednoducho nechce sediet na mieste a kukat do blba, on ma este co objavovat. uistujem ta ze byvaju aj horsie deti

timeacica
22. jan 2015

@atevi AHOJ no hiperaktivita sa diagnostikuje od 2 rockou dietata aj ja mam doma dievcatko detska doktorka nas posielala psichologicke a ona povedala e iba na papier moze dat ked dovrsi 2 rockou mame velmo ten hyperaktivitu to nam uz potvrdila ale malinka az marci bude mat 2 rockou tak uz potom nam napise bohuzial ako tam chodime na kontroli vela deti tam chodi nastastie nie sme sami co mame taky problem dietatkom...

brumka
22. jan 2015

@psyxooo podla mna nieje hyperaktivna, normalna moja v tom veku spala hodinku poobede a v noci od 23h-4rana a o o 1 bola hore a niej hypúeraktivna. od 2 rokov mi nespi vobec, a to mozeme ist na plavanie, behat bicyklovat úroste hocico robit poobede mi nezaspi. a hyperaktivita sa zistuje v neskorsom veku min 3 roky a viac skor v predskolke a v skole. ja neviem neberem nikomu ze hyperaktivita je choroba ale ja to tak neberem, je to len zive zdrave dieta ktore potrebuje viac pozornosti.

gossa
22. máj 2015

Ahojte, chcela by som sa opytat na vas nazor. S malym (20 mesiacov) som bola nedavno u detskej psychologicky na vlastnu ziadost. Asi cca 3 mesiace dozadu som sa malemu menej venovala (pripravovala som sa na skusku) a dost pozeral pri tom telku. Dost sa zmenil, zacal si tocit kolieska, nevsimal si ma atd. Trosku som sa vyplasila, lebo vyzeralo to na priznaky autizmu (podla internetu). Tak som sa objednala k neurologicke, ta to samozrejme poprela, kedze maly ma ocny kontakt, smeje sa, hra sa s hrackami atd. Odvtedy uz zacal dost napredovat, stale sice iba blaboce, poriadne nerozprava, ale uz sa vie sam zahrat (napr. si podava kruzky na palicu sam podla velkosti, pekne si kresli kruzky na papier..). Len je dost aktivny, ked sa mu nedari, zacne to rozhadzovat okolo seba, dlhsie pri jednej hracke neobsedi. Psychologicka mi na sedeni povedala, ze asi bude hyperaktivny. Lenze maly napr. spava aj zaspava velmi dobre (13 hodin denne), doteraz nemal ziadny vazny uraz (po schodoch ide bez drzania, na smykalku chodi uz sam..). Iste veci mi sedia s tou hyperaktivitou, ale ine zase nie. Co si vy myslite, podla mna je to este priskoro robit taku diagnozu.

christy_
24. aug 2016

@psyxooo Dobry den prajem chcem sa oopytat, mam s malym presne taky isty problem upravilo sa vam to nejak. :(

psyxooo
autor
24. aug 2016

@christy_ nie, nic sa nezmenilo, stale ma energie za styroch.... ledva zaspi o 22 a uz 6.30 je hore, niekedy aj pred siestou. Nikdy fakt nikdy nie je unaveny a huba mu ide nonstop 😀 clovek si zvykne na vsetko 😝

domika225
13. sep 2023

@sonia2010 ahoj môžem sa Ťa opýtať? Vyrástli ste z tej hyperaktivity? Máme podobný problém. Mala je neposedné, veľa rozpráva a neviem ju naučiť trpezlivosti.

domika225
13. sep 2023

@psyxooo ahoj, môžem sa spýtať ako ste na tom teraz? Je časom kludnejší? Ja stále dúfam, že moja malá hyperaktivna z toho vyrastie. Tiež sa jej huba nezavedie a furt musí dačo robiť.

sonia2010
14. sep 2023

@domika225 Ahoj. Syn bude mat za 2mesiace uz 13rokov. Musela som si tu najst moj prispevok a precitat si, co som tu vtedy vlastne pisala. Ono sa to asi neda porovnavat, kazde dieta je ine. No syn bol "hlavny triedny rozpravac a soumen do konca 4.rocnika. cize asi do 10rokov. Ako nastupil na druhy stupen do inej skoly, zmenilo ho to. Tam zrazu vela novych ucitelov, tam uz si nedovolil na hodinach rozpravat. Teraz patri k hrstke najslusnejsich deti v triede. Ale samozrejme prisla uz aj puberta, takze obcas to mam s nim doma tazke. Ale uz takym inym stylom, ako ked bol maly. Ono to treba asi proste len prezit a cakat. Mam aj 6rocnu dceru. Ta bola oproti synovi ako malinka anjel. Dobrucke, kludne dieta ktore sa zahralo aj same. No aj jej asi pred pol rokom narastli rozky, uz aj ona chce mat svoj nazor a tiez ma obcas dokaze vytocit. Popripade ak sa to u vas nezlepsi, skus vysetrenie na hyperaktivitu. Neviem sice aky je potom dalsi postup, ci sa s tym dietatom aj na tom nejak pracuje... To uz je na tebe. Alebo to proste len nejak prezit a cakat, raz z toho urcite vyrastie. Drzim palce🙂

domika225
14. sep 2023

@sonia2010 ďakujem za odpoveď 🙂 tiež dúfam, že to nebude nič, prečo by mala navštevovať špeciálnu školu, že stačí, že si zvykneme a potom aj v škôlke a škole to bude ok