Je cukor dobrý na kosti?

barunka
8. aug 2006

Ahojte.
Len som sa chcela spýtať mamičiek, čo je na tom pravdy, že ak krmite dieťatko umelým mliekom, treba mu tam pridávať kocku cukru, pretože ten je dobrý na kosti.
Trošku tomu nechápem, ale pár ľudí si za týmto stojí.
Tak by ma zaujímal váš názor

ikke
8. aug 2006

😕 keby bol cukor dobry na kosti, asi by ho davali do toho mlieka rovno vyrobcovia, nie????
mimochodom, kazdy dobry detsky lekar ti odporuci mlieko s minimalnym obsahom cukru...

barunka
autor
8. aug 2006

ikke presne. všade je písané, že bez cukru, lebo môže spôsobovať zubný kaz a na každej strave je písané, že bez cukru... ak by to trebalo, podľa mňa by to tam dali.
mňa to trápi preto, lebo ma presviedčali, že to treba dať do sunáru, ale Simonka mi to s cukrom nezje.... a preto nerobím dobre. a bla, bla bla... 😠

bellezza
8. aug 2006

rafinovany cukor a med by dieta nemalo poznat do troch rokov. Okrem toho, že spôsobuje zubný kaz, dieťaťu škodí aj na tráviacu sústavu, sú to prázdne kalórie a kazí sa od neho chuť. Môže začať odmietať normálnu stravu. Ja sa snažím chrániť svoje dieťa od cukru ako to len ide.

tibike
8. aug 2006

cukor sam o sebe je označeny ako biely zabijak,nie je vhodny pre dospeleho nieto este pre deti

miriam
8. aug 2006

Barunka, a cim sa zaoberaju ti ludia, co si za tym stoja? 😠
Kazdy ma pravo na vlastny nazor, ale podla mna je to poriadna blbost!
Cukor sa malickym detickam absolutne neodporuca!!!

tibike
8. aug 2006

pobavili ma aj tie lievance,ved tie su ťažke aj pre mna,nieto pre malinke,naša tiež začala vymyslať,tak sme jej vyrabali ranajky podla nalady,rozne sme ich vykrajovali,zdobili,mala radosť a nebol to stereotyp,pribinačkov sme nedavali,ved je tvarohovy,vsetko som tu este nepočital,ale bellezza vidieť že si skusena mamička,maš prax 🙂 aj zuzi,zdravim vas a rad si tu prečitam rozne rady,som rad ze som nasiel tuto stranku

babulka
8. aug 2006

barunka, mne to hovorila moja starka ( a ta uz ma 80 rokov) ze cukor je dobry na kosti... Podla mna je to hlupost, pri vsetkej ucte k mojej starkej. To ako ked sa hovorilo, ze dam si slaninku, na premastenie crievok, alebo daj mu na noc poridanej krupicovej kase, nech spi do rana, alebo ked ty si bola v jeho veku, uz si malal to a to... Tomu sa nevyhnes, riad sa vlastnym rozumom.

bellezza
8. aug 2006

moja nevlastná svokra hlása že cukor je dobrý na mozog a že cukríky a sladkosti sú OK. V živote jej nenechám strážiť syna.
Moja mama zasa by mu dala vianočku.
Našťastie moja vlastná svokra, ktoré svoje vychovala bez cukru (to má môj muž reklamné zuby) tak jej verím a nemusím sa obávať, že by dala synovi niečo nevhodné.
Tie naše mamy, to je story na dlhšie. Keď mal Tom 3mesiace, moja mama že či mu nedám mrkvovú šťavu. Moja pediatrička, a na čo? veď má materské mlieko a stačí mu to. Okrem toho ochudobňovať ho o vlákninu čo sa nachádza v mrkve je absurdné.
áno, my sme jedli hocičo, dobre že nie ako novorodenci, ale nikto nespomenie, že posledných 20 rokov je enormný nárast výskytu cyst na pakreasi, že strašne veľa ľudí trpí rakovinou hrubého čreva a pankreatickými záchvatmi a podobným tráviacimi chorobami. Nehovoriac o tom, že imunita má sídlo v črevách. S tým je spojený aj nárast chorôb a alergií.
som za. všetko treba jesť, aj slaninu, ale treba si k nej daj tri paradajky a dve papriky. Aby to bolo vyvážené.
pekný deň

bellezza
8. aug 2006

pribinákov ani ja nejedávam, veď tam nie sú probiotické baktérie.

barunka
autor
8. aug 2006

baby, ďakujem. aspoň ste ma utvrdili v tom, čo som si myslela. a babulka, pravda je taká, že aj mne to vraví moja babka a tá je v mnohých veciach najmúdrejšia na svete. Ani dnes sa so mnou nebaví, doslova ma ignoruje... ale čo už...
ešte jednu vec by som sa chcela spýtať... čo vravíte na solenie??? aj soliť vraj treba, lebo soľ je zdravá, ale mne sa to zdá trošku od veci. prinajmenšom aspoň do jedného roka by som nechcela soliť...

tibike
8. aug 2006

namiesto soli sme použivali na dochutenie vnate,petrž.vnat ,bazalku,oregano a podobne,solit sme nesolili,ved ladvinky sa vyvijaju,nie je to dobre a treba davat pozor na takzvane skryte soli a cukry tiež

sylvie
8. aug 2006

mna tiez svokra stale nuti jest sladke veci, ze aby som mala sladke mlieko.. nechapem, naco mam mat sladke mlieko, ved malemu aj tak chuti.. tiez sa mi to zda ako nezmysel.. a tiez od nej stale pocuvam, ze ked ona mala deti, tak robila to a to.. atd.. ale to bolo preboha pred 30 rokmi !! odvtedy sa vela veci zmenilo a prislo na vela veci.. vid bellezza..

bellezza
8. aug 2006

sylvie, ja malému nesolím a sebe len veľmi málo. mama keď je moje jedlo, vraví, že chutí ako slama. Okrem toho soľ zvyšuje krvný tlak a zadržiava vodu v tele.
Odkedy nemám otca (zomrel 27.3.2004 na cystu na pankreasi) tak nekorením, neštipľavím, nearomatizujem, používam len oregano, bazalku, petržlen a vňať, a dobrotu bez glutamanu. A dávam si sakra pozor na čo jem ja a moje dieťa.
Soliť len opatrne. Veľmi opatrne. Jód je treba, aby sa mala ako kyselina listová a železo vstrebávať, ale určite nepreháňať.
Chuť mlieka sa dá ovplyvniť len do veľmi malej miery.
Deckám by som začala soliť (opatrne) od tých 2-2,5 roka.

ervotoc
9. aug 2006

no jasne,tak to ma byt,nech si hovori kto co chce,detsky organizmus nie je pripraveny na taku zataž.Hm a k tomu ci si Rudka ustražim,myslim ten mekáč,jasne ,spravim vsetko pre zdravie mojho dietata,su aj ine miesta na oslavy,mekač mi pride miestom nevhodnym,tod moj nazor,nikomu neberem ked tam pcha svoje dieta ,no ja tam moje bravat určite nebudem..nie som zástanca mega zdraveho stravovania,to nie,ale ked sa mozem vyhnut tučnym,mastnym,maximalne nezdravym jedlam,preco by som sa im s malym nevyhybala?no a jasne ze sa to da ustrazit,ked vedies dieta k niecomu od mala,tak sa da vsetko. 🙂 to je len moj nazor,nemienim sa tu hadat s niekym ani nic podobne 😉 no a k tym pribinackom,ano je aj rozdiel ci je dojcene,ci na umelom,ale ja pribinacka urcite dietatu tak malemu neponuknem,nielen ze obsahuje tvaroh,ale nema v sebe ziadne probiotika,nic,to je prazdna strava,pokrm s minimalnymi hodnotami,ked si preratas gramaž a obsah nejakych živin či vitaminov...ale neberem nikomu,ked dava dietatu či uz pribinacka,ci lievance,hranolky...ja len tvrdim,ze je to nevhodne,nezdrave,zaťažujuce a nebudem to mojmu drobcovy pchat,robit,budem sa vyhybat takym miestam a tvrdim,ze sa to da. 🙂

silvinka
9. aug 2006

tibike mna tiez pobavi kopec prispevkov od ervotoca a nerozoberam to mimo temy, a ta gramatika ... no ale nie to som chcela

barun cukor do mliecka urcite nepridavaj a netreba ho pridavat tak skoro ani do inej papanicky pre krpca, solit netreba tiez ved babo nema take dokazene chute solou ako my takze pre neho je dobra zeleninka aj bez soli

inak po precitani niekt. prispevkov sa mi oci pretacaju, mam pocit ze niektore osoby su z nejakej hornej zakopanej a zjedli vsetku mudrost sveta

silvinka
9. aug 2006

ta gramatika sa netykala ervotoca som to zle napisala pardoooooon 😀

tilly
9. aug 2006

ja som si tiež hovorila, že mu nedám nič s cukrom, nič solené a pod. ... ale nedá sa... stačí, že ide na chvíľu k našim, moja mamka do neho tlačí piate cez deviate, hlavne zmrzlinu, keď ju okríknem, tak povie, že mu nič nedáva, no asi som slepá 😀

môj názor je, že to netreba s ničím preháňať...

babulka
9. aug 2006

Ked mozem moj maly skromny nazor - netreba nic prehanat, ani prilisny liberalzmus, ani striktnost - tiez sa mi zda cudne, ked tu (kdesi v inej teme) niekto napise, ze svoje deti bude vychovavt maximalne liberalne, nech si robia co chcu ( 😖 ) a potom ze by mu nedali jest to, to, ani to, lebo to nema to, ani to... Bud - alebo.

Ja Matika budem usmernovat pokial to bude mozne, nesuhlasim s privelmi liberalnou vychovou - v dnesnej dobe sa z takej moze rychlo stat nezvladnutelna a nezvladnuta - a ani pokial ide o stravu, a verte mi, nas Matik si toho s crievkami a travenim zazil za tych necelych 8 mesiacov viac nez dost (zainteresovane vedia), a chodime do gastroporadne a aj lekari su nazoru, ze vsetko s mierou. A solit a sladit tiez zatial nemienim, a ked bude mat rok a nepotvrdi sa mu alergia na KM, kludne mu dam Pribinacka aj Termix 😉

kala
9. aug 2006

ja sa tiež pridám no naša Mišenka papá víživky ale len tie čo majú cukor, tie bez cukru nechce a inak papá všetko bez problémov čo sa týka zeleniny aj ovocia nič nevypľúva alebo nebadám že by jej niečo nechutilo, mám kamarátky čo tiež dávali s cukrom víživy a deti sú zdravé nemajú problém so zúbkami, no a čo sa týka soli tiež nesolím a ak začnem tak od 1 roka a to len s morskou soľou

virginia
9. aug 2006

Strava ma byt hlavne vyvazena. Jasne, ze neberiem maleho do mekaca, to som pisala o sebe, ze raz mesacne si mekac dam a nikto ma nepresvedci, ze je to horsie, ako nejaky slovensky fastfood. Aspon mam istotu, ze je to hygienicky nezavadne. Ja malemu tiez nedavam pribinacaka, ale preto, ze papa kludne bielu aktiviu, takze nemusim. Ale zas na druhej strane, kasicky, ktore sa bezne davaju na veceru, podla mna nemaju lepsi pomer zivin, tuku, cukru a kalorii ako pribinacik. Zvyknem mu robit ryzovu kasu s glukozou a cerstvym ovocim. Ale obcas dostane piskotku alebo nieco ine, snazim sa, aby dostal minimum rafinovaneho cukru a bielej muky. Nie som 100%, ale snazim sa, aby moj syn zdravo rastol. A myslim, ze sa mi to dari.
Inac, stare mamy maju pravdu, ak tvrdia, ze cukor je dobry na mozog. Mozog cukor potrebuje, aby mohol fungovat. Ale v inej forme nez rafinovany 🙂.

barunka
autor
9. aug 2006

Baby, ďakujem za názor. Viem, že niekedy sa naozaj niektorým veciam vyhnúť nedá. Napríklad môj krstný syn nechcel odmalička zjesť nič neosolené, tak ho predsa sestra nenechá len preto umrieť od hladu.
Teraz už je všetko. Klobásu, slaninu, čokoládu, čipsy... sestra ho predsa nestíha stále kontrolovať a keďže má už takmer dva roky, dokáže sa obslúžiť aj sám. Mne minule vyjedol všetky cestoviny z pekáča a ani som o tom netušila...
a čuduj sa svete, zje jedlo aj mačke, s kosťou sa podelí so psom a ešte nikdy mu nič nebolo...

bellezza
9. aug 2006

ak jedlá pre deti obsahujú aj cukor, potom sa treba vo zvýšenej miere hýbať...
virginia cukru je dosť v ovocí. To stačí.

bellezza
9. aug 2006

nedivte sa, že som striktne proti cukru, ale u zubárky som trpela dosť. Snažím sa tomu vyhnúť.

silvinka
9. aug 2006

virginia a to je jeden z dovodov preco ja pribinacika davam lebo veve je straaasne prieberciva, bielu aktiviu nechce napinaju z nej,mala obdobie ked nechcela nic mliecne a to som akurat prestavala kojit tak som bola rada ze spapa aspon pribinacika

pozerame s ana to mozno inak lebo nase detiska uz maju pomaly ale isto rok ,tiez neberiem veve do mekaca , a dokonca ani lievance ako si niektori myslia jej nedavam, to len ze niekto necital dalej ze moje tehu lievancove chute ma uz presli a dnes som dokonca zistila pri debate s mangelom ze lievance v mojom ponimani nie su to co je myslene, ja som mala na mysli pancakes kt. som detiskam davala v us na ranajky pomaly kazdy druhy den a preto ma soklo ze sa robia na oleji lebo na pripravu na oleji si teda vobec nespominam , no ale uzatvaram temu pancakes, lievance, pribinackovia,mekac a pod. ,

este ma napadla ale jedna ci viac otazok

Ervotoc ak si za take striktne dodrziavanie zdravej vyzivy ,davas malemu bio potraviny alebo take dusicnanove echt hnojene ovocie a zeleninku ???? A ked sa vyhybas cukrarnam znamena to ze doma nepecies, v obchode obchadzas regal so sladkostami? a posledna otazka ty vsetko doma varis ? t.j. malemu si nekupila zatial ziadnu kasu alebo hotove jedlo od hippky alebo inej firmy ? Ak vyvaras tak klobuk dole a ver ze casom budes rada ak sa aspon raz za cas budes moct vyhnut hrncom, samozrejme ak nie si zienka domaca....ja teraz pri malej uz mesiac neviem co je oddych,co je mat upratany byt, neviem co je piplat sa s jedlom = oddychujem ked spim,upratujem ked manzel malu kupe a to len v tej miere aby tu nebola spina a prach,ak varim tak len take 10 minutovky, proste sladky zivot pominul ked zacala veve chodit a ver ci nie ten mekac mi veru dobre padne aj ked iba obcas

babulka
9. aug 2006

Silvinka... ten posledny odsek - touché. Suhlas absolutny, aj ked my sa len na chodenie pripravujeme. A ked maly cez obed spi, spim aj ja. Mozno by som si mala za nasim Petrzalskym cinzakom spravit male policko, kde by som pestovala mrkvu a inu zeleninu a inak sa vyzivala v bio cinnostiach a izolovala maleho od vsetkej tej pliagy sucaneho sveta.

barunka
autor
9. aug 2006

babulka s tou zeleninou, buď rada, že nemáš záhradu. My máme za domom a parádne veľkú ale ja na ňu s prehľadom kašlem. raz za čas tam zavítam odtrhnúť nejakú somarinu, ale viac nestíham... a nieto stíhať to, ešte keby mi dieťa chodilo. už takto je toho dosť...
vlastne mne tu pobehuje každý deň krstný syn... katastrofa... 😝

silvinka
9. aug 2006

babulka v petrzalke za panelakom zahradku ? to by bol pohlad 🙂 ale tam by si veru bio zeleninku nevypestovala 🙂 tie vypary z aut tusim sa treba prestahovat do hornej dolnej na kraj lesa tam pestovat bio zeleninu a chranit dieta pred vplyvom dneska 😀

no nic idem nieco porobit kym krpata spinka tak sa zatial majte 🙂

barun my sme nasu zahradu uz zcasti zrusili zajtra tam ideme davat travnik a v duhej rastie par rajcin,zemiakov ale v takeeeeeej burine ze ich ani nevidno

babulka
9. aug 2006

Silvinka, Barunka, verte, ze ja teda nie som zahradny typ. Maximalne doma kvietky, ale z tych by som fakt matikovi najest nedala (tolko k mojej anti-liberalnej vychove 😉 ). K tej bio zelenine - manzelovi starki maju zahradu a ked sa da, berieme zeleninku a ovocie odtial, a ked sa neda, kupim na trhu, co uz, nebudem zhanat po celom meste domace bio zazraky, ani na to pravdu povediac nemam. Viem, ze vzeleninke byvaju casto kadejake dusicnany, ale tomu sa asi nevyhneme nikto a nikdy.

silvinka
9. aug 2006

jeej az teraz som si vsimla tvoje motto .. nadhera mala by som sa ho drzat ale az po tehulkovani 🙂

ozaj daju sa u nas vobec v blave kupit bio produkty ? mam na mysli zeleninu a ovocie, neviem nieco som videla v au parku ale mam pocit ze zele a ovo ani nie, my sme chodievali na nakup do hainbrugu do billy tam maju bio produkty od vymyslu sveta ale teraz ked je veve uz baba velika nejako nevyhladavam bio produkty, tiez vezmem co dopestujeme v zahrade a ovocie nakupim kde sa da

tilly
9. aug 2006

môj krpec je strašný živáň, ale pestovať zelninka by sa pri ňom dala, aj by pomáhal, teraz krásne pomáha trhať burinku, mám zasadenú mrkvičku a petržlen, to budem teraz oberať, jahôdky sme mali výborné, sladučké, aj som mu dala, nič mu z toho nebolo, ale že by som bola striktne za bio potraviny... no neviem, či by mi to pomohlo, ono je to možno fajn, pre panelákové deti, ale ja ho tu neustrážim, čo si dá vonku do pusiny, dnes som ho nachytala, ako sa snaží rukami piť vodu z maxovej (pes) misky... ja ho neustrážim, stále za ním lietam, ale aj tak si občas niečo do tej pusy strčí, okrem toho bez piškótky ani kolečko neurobíme, neudržím ho v kočíku, odkedy chodí sa to skrátka nedá...

Ovocie mal inak väčšinou od našich zo záhradky...

Inak výborná je frutapura, je to nesladené, čisté ovocie, ale je to z nejakých sladkých odrôd, tak je to sladučké, my to milujeme, ale teraz, keď je čerstvé ovocko, je to škoda dávať...

Bell, tak to mu ani nedávaš pusinky? lebo aj tým sa prenášajú baktérie,ktoré spôsobujú zubný kaz...

A k tej výchove, hej snažím sa byť liberálna, ale odtiaľ potiaľ, vždy keď povolím, niekde spadne a udrie sa...
ale dosť vecí mu dovolím v rámci spoznávania sveta, nechcem mať z neho ťuťka, ktorý si nič neomaká neokuká, nech si podporuje prirodzenú inteligenciu 😀