Je cukor dobrý na kosti?

barunka
8. aug 2006

Ahojte.
Len som sa chcela spýtať mamičiek, čo je na tom pravdy, že ak krmite dieťatko umelým mliekom, treba mu tam pridávať kocku cukru, pretože ten je dobrý na kosti.
Trošku tomu nechápem, ale pár ľudí si za týmto stojí.
Tak by ma zaujímal váš názor

babulka
9. aug 2006

silvinka, ja uz som skoro mesiacoov po tehu, a moje hmotto je zatial len moje motto 😀 Skutek utek. Tie bio potreaviny som videla len v Auparku, aj to asi nemaju ovocie a zeleninu. Ako som pisala, ked sa da, dame malemu vsetko zo zahradky, mal vyborne marhulky, mrkvicku, petrzlen, kalerabik, ale ked sa neda, tak mu musim dat z trhu. Inej cesty niet, lebo by hladoval. A nezblaznim sa z toho, ze budem v depke, kolko skodlivin tam mohlo byt a ci mu to ublizi alebo nie. Viem, ze nic nie je idealne a 100% pure.

Tilly, k tej vychove, podla mna je liberalna vychova ta, ked rodic dovoli dietatu vsetko(a mylim tym starsiemu, ktore uz vie pochopit, co je dobre a co zle, alebo aspon si to da vysvetlit, nie male, ktore skusa co moze, lebo je to nieco nove). sorry ak sa niekoho dotknem, ale az ma trha, ked niekto povie, ze nech si moje dieta robi co chce, nebudem mu nic zakazovat a nech si vyskusa sam, co je pre neho dobre a co zle. To uz rovno ho mozem zaviest k drogovemu dilerovi ppripade k skinheadom do pobocky a nech skusa, ci ho to nezabije alebo ci ho nezavru. Tot vsjo. Decku treba dat mantinely. nase deticky su este prilis male na taketo uvazovanie, takze este sa nas to netyka.

bellezza
9. aug 2006

napríklad u nás by sladkosti zhnili. Piecť som piekla asi 5x v živote, nemal to kto jesť.
Hippky sú fajn, keď máš ísť k doktorke a nemáš čas navariť. Inak pre syna varím každý deň čerstvé, keď nestíham, tak vyberiem z mrazáku, to čo nedoje, vždy urobím viac.
Keď dieťa naučíš na Hippky, bioprodukty, môže sa stať, že normálnu mrkvu a zemiak nezje, alebo sa z toho veľmi vyhádže, prípadne si bude musieť na normálne potraviny zvykať.
Všetkým vyťaženým mamkám odporúčam tlakový hrniec, v ktorom je hocaké jedlo do 35 minút hotové.

bellezza
9. aug 2006

Tilly, dávam, ale na líčko a na čielko 🙂)) a zuby mu umývam ráno a večer 🙂 BTW: máme 16zubov
babulka, určité mantinely treba, to je pravda, ale nájsť tú správnu cestu, strednú býva dosť zložité. Môj syn sa chce silou mocou niekedy hodiť pod hojdačku, už som uvažovala nad tým, že poprosím nejakú maminku nech svoje dieťa hojdá trošku jemnejšie, aby to doňho len ťuklo a jeho by nehodilo o zem, ale len by ladne pristál. Ale to sa mi asi nepodarí.
No treba si aj 100razy pusu nabiť, aby sa človek naučil. Veď my dospelí to takisto nevieme. Pred životom sa chrániť nedá.

barunka
autor
9. aug 2006

bellezza, sú niektoré detičky, na ktoré nezaberá ani keď si zuby nabijú... Môj krstný syn si nedávno rozbil hlavu na autíčku (vid téma batoľatá) a predsa na ňom stále jazdí ako blázon... a nebol to jeho prvý pád. bežne dostáva za to, že vysýpa hlinu z kvetináčov, ale kašlať na to. vynadá sa mu, aj keď babke vypustí sliepky, alebo psa alebo tyranizuje mačku, ale ním to ani nehne... v pohode zapaľuje šporák, lezie do rúry, capne sa mu na ruku a ešte sa ti smeje do očí...
niektorí sa nepoučia...

bellezza
9. aug 2006

s tým smiatím do očí to veľmi dobre poznám. Ešte ti aj so smiechom ukáže, že nononono. 🙂

barunka
autor
9. aug 2006

my sme sa ho zvykli spýtať, ktorou rukou robil zle a na tú sme mu capli.
teraz keď robí zle a ty prídeš dnu, tak len vystrčí ruku a povie "touto" 😅

tilly
9. aug 2006

bell a to ti ani on nedá poriadnu pusinu??? ja by som bez poriadnej oslintanej pusiny asi umrela, milujem to, keď sa z ničoho nič ku mne zohne a takú mi vylepí, vždy som z toho ešte 10 minút hotová 😀

barun, asi ako tento môj čert, tiež sa mi smeje do očí a urobí si aj tak po svojom a potom priletí s plačom, že chce na ruky...

ervotoc
10. aug 2006

No siastok 🙂 skus si to precitat este raz,ja tam netvrdim,ze moje dieta nikdy nepojde do cukrarne,alebo ze nikdy nenavstivi mekáč 😉 ja len tvrdim,ze moje dieta sa odmala nebude pchat hranolkami a pod.preco ked mam taky velky vyber,by som mu nevybrala zdravsiu stravu?preco by som si z tolkych vyrobkov napr.jogurtov mala vybrat pribinacka?ja si precitam nutricnu hodnotu,éčka a pod.a radsej si za zdravsi vyrobok priplatim,ved na trhu nie je len biela activia a pribinacik 😉 nemam liberarnu vychovu,liberarna vychova je kapáááánek o niecom inom.k tym lievancom,nemyslela som konkretne teba ale ked si ich uviedla,pouzila som ich ako priklad,tak pouzijem palacinky jo?palacinky tiez je rozdiel,ako si uz aj ty povedala,mala si na mysli nieco ine.no a tiez je rozdiel kto ake robi,na com ich robi atd.nechcem to tu rozpitvavat.jasne ze peciem,kuchtim,je to moj konicek a som v tom dobra 😀 vcera som zavarala 🙂 nie som vegan ani makrobiotik 🙂 tvrdim len ze nemusim tym zrovna jáááá napchavat svoje dieta od mala.tilli mozno by si aj ty inak premyslala nad stravou keby si videla bojovat male deticky na nemocnicnom lozku,co vsetko si musia vytrpiet len preto ze mama ho preliala cajikom,alebo mu dala alergen a cele sa vyhadzalo,mila babicka,ktora dala zjest malemu sisky,rezen,dietatko,ktore od dvoch rokov bojuje s cukrovkou,pretoze ono mu tak to papanicko chutilo....chcela som tym len povedat,ze to ze tvojmu dietatu nic nie je ,neznamena,ze aj druhemu nic nebude,to co jednemu nic nespravi,druheho moze poznacit,o tom tu ja pisem.mam nastastie zdrave dieta,bez alergii atd.a chcem aby aj zdrave bolo,je na tom nieco zle? 😉

ervotoc
10. aug 2006

k tej zeleninke a ovociu,jasne ja mam to stastie ze moja babka ma zahradu,my mame zahradu,teta ma polia zo zeleninou,mama,vsetci naokolo,este aj znama ma policka na biofarme,kde pestuje roznu zeleninu,inak teraz budu na agráci,pavilon bé 🙂 nie je to o tom,ze nedoprajem,nedam,len si predtym nez hodim nieco malemu do kosika ,dobre vyberam,hm a tak je to aj s oblecenim,hrackami,so vsetkym...keby som bola za zdravy,racionalny sposob ,tak nema na zadocku asi ani pampersky,ci huggisky,nemyslis?nehram o johnson balicek,mozno ani net by som nemala,lebo taky ludia su vacsinou prirodne ci ako zalozeny 🙂

bellezza
11. aug 2006

tilly, on je úplne iná povaha, veľký introvert a samotár, pusu nedáva, ani ju dať nevie. Ja mu dávam, ale on nie, on je celkovo taký iný ak ostatné deti. Ja mu robím môj Tomáško, ale on iba niekedy urobí moja mama. Za to je veľmi samostatný a nebojácny. A rád chodí.
keď už palacinky tak zo špaldovej múky, ktorá je o hodne zdravšia ako biela.

bellezza
11. aug 2006

Tilly a celkovo je veľký individualista. Také dieťa som ešte nevidela.

ervotoc
11. aug 2006

🙂 belleza nas spunt on je tuleny a mojkany len ked on chce,vážne,inak to nema moc rad,no zatial,znesie to len od nas a od prababky,babky tiez nemusi 😕 😨 ked sa chce tulit,tak sa necha,to je naš mazlik 🙂 ale ked nechce tak sa normalne odstrči,ked mu nedaju pokoj aj sa najeduje,tiež si ide po svojom,nema rad ani ked mu niekto"na silu"pcha hracku atd.on si musi sam vybrať,inak nezajem 🙂 tak je to aj s hryzatkami a so vsetkym 😒 kamoška nema žiadny problem,čo da malej,to má a je spokojna,no u nas to jaksi neplati,hm a je dost tvrohlavy,to nam aj dokt,potvrdila,ze musi byt po jeho,co on chce,nie co mu ty chces 😖 ale je to pohoda,len si hovorim,jaky malicky spuntici a uz maju svoje zásady,povahove črty,charakter jak sa objavuje a tááák

bellezza
11. aug 2006

ervotoc, to môj syn je pohoďák, flegmoš, ale akonáhle mu niekto zoberie hračku, krik. Od ostatných detí uteká. Bojí sa ich. Totiž mám synovčeka, ktorý je nadmieru hyperkatívny a hlučný, začne vriekať o 06,00 ráno a prestane o 21,00 večer. A on sa ho bojí, má z neho traumu. Keď kričia druhé deti ihrisku, nevadí mu to, ale akonáhle sa k nemu priblížia, uteká preč. Ideálne je, keď sú ticho a keď mu neberú hračky. Vtedy od nich neujde.

barunka
autor
11. aug 2006

bellezza, tak to s tým synovčekom poznám. akurát ja mám takého krstného syna a ten vrieska odkedy sem príde až kým neodíde. a Simonka vrieska potom na neho... a mne nezostáva nič iné, len čakať kým príde manžel a potom sa hodinu sprchovať, aby ma prešla bolesť hlavy...

ukana
11. aug 2006

ervotoc, ty fakt rada varíš??? 😒 Ja beriem kuchyňu ako nevyhnutné zlo.To ale neznamená, že náš malý nemá varenú stravu. Ako to budete so zdravou stravou riešiť, keď vám dieťa pojde do školky? Vidím že väčšina má menšie deti, ale čoskoro to pravdepodobne začne byť aj pre vás aktuálne. V školke síce vidím na jedálničku, čo bude mať Maťko na obed, ranajky... ale zloženie príp. postup mi je utajený. Tiež sa snažím o zdravšiu stravu, ale trojročné dieťa už vie rozdiel medzi cukríkom a jablkom. Dokonca si priloží stoličku ku skrini s cukríkmi. Snažíme sa mu kupovať len "zdravé sladkosti", gumené cukríky, musli tyčinky, prípadne obmedziť množstvo sladkostí... Nie vždy to vyjde.. 😔
Mimochodom známa dávala dieťaťu do sunaru strúhanku aby viac priberal. Tiež jej poradila babka...

barunka
autor
11. aug 2006

ukana strúhanku??? tak o tomto som nepočula ešte... kriste, tak to už by som fakt dieťaťu do mlieka nedávala

ukana
11. aug 2006

barunka moja mama je zdrav sestra a keď to počula chcela ju poslať k psychiatričke, či si chce zabiť dieťa. našťastie žije... 😀 aj takéto ženy majú deti.... 😢

ervotoc
11. aug 2006

ukana pouzijem tvoje slovko-obmedzit,presne tak som to myslela,ja nevychovavam ziadnych veganov ani nezijeme len z "darov prirody"to urcite nie,len proste chcem viest zdravo svoje dieta a viem ze sa to da aj so starsimi detmi,jasne kazde je ine,iny pristup atd.no rada varim,peciem,vymyslam,kombinujem,niektore recepty mi aj v knihach uverejnili,čo sa moj brat divil 😀 😀 😀 je to moj relax svojim sposobom 🙂 hm,to aj moja svokra a kuchyna je jak den a noc,jing a jang... 🙂 tiez to tak nejak berie 😀 tak ta bavi nieco ine,kolko ludi,tolko chuti 😀 k tej struhanke,ja som vcera pocula,ako krmili nasu znamu,uz ako 7mesacnu prazenicou 😕 nic jej nebolo jasne,hm ale inemu by mohlo uskodit riadne,tym chcem povedat,ze ja rozhodne nepocuvam rady znamych,babiek,dedkov,tetiek atd.mam snad nejaky instinkt predsa atd

bellezza
11. aug 2006

barunka, ešte podotknem že má maminku slobodnú, ktorá toho nestíha toľko ako by bolo v jeho veku vhodné, nestíha sa mu venovať toľko koľko by potreboval. Je v škôlke od 1,3/4 roka, lebo jeho mamka musela ísť do roboty.
Ja osobne mám z neho strašný stres, on nevie normálne rozprávať, po hodine ma z neho bolí hlava a aj to je jeden z dôvodov prečo sa s ním nestretávame.
Keď už hovoríme o tých cukroch, myslíte že je správne, aby 2,5ročné decko dostávalo zmrzlinu a hranolky a od 1,5roka pilo kravské mlieko?

ukana
11. aug 2006

bellezza podľa mna nie je nič nenormálne ak 2,5 ročné dieťa dostane trochu zmrzliny (omočený kornútok, nie hneď trojitú). Hranolky sa dajú spraviť aj bez tuku a mierne osoliť. Všetko je len o tom, aby si si určila tú správnu mieru(podľa teba). Nechcem aby moje dieťa ochutnalo sladkosť až v škole a cítilo sa nejak frustrované tým, že v živote neokúsilo cukrík. Ale treba hranice- koľko, kedy(po jedle nie pred)atď. Maťko pil kravské mliko od 2 rokov, dovtedy SUNAR, tak neviem 😒

ervotoc
11. aug 2006

belleza nežartuj,inak po nete som si pisala s mamkou z Nr no a ma tiež jeden a pol ročneho a spominala často že zohriala mlieko,ide zohriať mlieko a raz som sa jej opytala že ake?ona že vsak to v škatuli,reku kravské?tak skoro?ona že nie,ona kravske nepije,tak ani maly,oni piju plnotučne.... 😕 hm,pozrela si sa na škatulu čo tam pišu? 😕 😕 chod do chladničky pre mlieko a prečitaj čo tam pišu okrem plnotučne...jaaaaj kravske 😕 😕 😕 asi tolko jeden z mojich novšich zažitkov,hm,hm

barunka
autor
11. aug 2006

belleza, môj krstný syn, Paťko, pije kravské mlieko od 1 roka, pretože bebu začal odmietať. a nič mu z neho nikdy nebolo. samozrejme, že dáva sestra len prevarené a plnotučné mlieko.
okrem toho, on papá všetko. keď vidí, že niekto niečo je, tak si pýta aj on a tak mu trošku vždy dáme...

nera
11. aug 2006

My sme všetci súrodenci vyrastali na kravskom alebo kozom mliečku(ale skutočnom, nemyslým to riedené z obchodu), samozrejme bolo prevarené, prípadne spočiatku riedené, no nikomu z nás nikdy nič nebolo...nikdy sme neboli ani chorí, ani nič iné.

ervotoc
11. aug 2006

ked moj syn neuvidi papat hranolky mna asi tazko ich bude papat aj on 😉

barunka
autor
11. aug 2006

ervotoc, neješ hranolky??? ani slaninu??? ani klobásu??? či podobné veci???
ja jem všetko. priznám sa, chodila som do mekáča aj keď som bola tehu. raz za mesiac či dva... a nemyslím si, že by to malej uškodilo, lebo som toho jedla málo a nie na kilá...

ikke
11. aug 2006

co je zle na kravskom mlieku pre 1,5 rocne dieta??? 😕 😕 😕 (z akeho mlieka, myslite, su robene vsetky sunary, beby a pod.?)

barunka
autor
11. aug 2006

podľa mňa na tom mlieku nie je nič zlé. hlavne ak porovnám sestrinho syna a syna ich susedy. jej malá je staršia o pár mesiacov a stále papá bebu a v jednom kuse je chorá. sestrin malý od jedného roka je plnotučné mlieko a chorý je tak maximálne dva krát do roka... tento rok bol raz chorý, lebo som ho nakazila ja so Simi 🙂 😅

ervotoc
11. aug 2006

skoda reci,ze ano 🙂 to lekari len tak placaju do vzduchu z nudy 😉

ikke
11. aug 2006

nieeee, vazne, ja nemam dieta, ale bola som pri vychove dvoch priamo a niekolko dalsich nepriamo. tie dve mlieko nechceli asi do 5 rokov, ale z tych ostatnych ich niekolko pilo normalne mlieko asi od 1 roka. ja sa celkom seriozne pytam, co je zle pre deti na kravskom mlieku... 😨 (samozrejme, pokial nie je nabeh na alergie)

ikke
11. aug 2006

sa chcem poucit do buducna 😉