Je dextróza hroznový cukor?

junovka
5. feb 2008

Nejako mam vtom popletene....Podla mna Dextroza je vlastne hroznovy cukor, ci nie? 😕 Rada by som to vedela, nakolko caje od Hippu, bylinove, obsahuju dextrozu.A dextroza nie je skodliva, tak ako obyc.cukor, alebo sa mylim?

ikke
5. feb 2008

ani, dextroza je hroznovy cukor...
ci nie je skodliva, to neviem, ale vraj menej zatazuje vnutorne organy. no a ak je v hippe, tak to snad 8 mesacne dieta moze... 😕

ikke
5. feb 2008

ani=ano 😅

emjee
5. feb 2008

http://slovnik.dovrecka.sk/vyhladavanie/dextróza dextróza - škrobový cukor

http://www.bodyworld.sk/c_detail.php?p=214&c=1&s=0 Glukóza - dextróza - tiež nazývaná hroznový cukor je ideálnym zdrojom rýchlej energie. Patrí medzi jednoduché cukry – monosacharidy. Je veľmi dobre stráviteľná. Okamžite sa vstrebáva do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva. Glukóza zabezpečuje rýchlu zásobu energie všetkých buniek nášho tela. Používa sa pri fyzickej q psychickej námahe, keď treba rýchlo doplniť energiu. Je určená pre: športovcov, pre všetkých ľudí, ktorí zaťažujú organizmus fyzickou alebo psychickou záťažou a pre posilnenie organizmu detí a starších ľudí.
Pri zvýšenej konzumácii proteínov sa užíva glukóza pre lepšie spracovanie bielkovín v organizme. Doporučuje sa používať glukózu aj pri užívaní kreatínu, pretože urýchľuje vstrebateľnosť a jeho účinnosť v organizme ( 5 g kreatínu rozpustite spolu s 20 - 30 g glukózy).

http://www.asp.zlin.cz/cukry.htm Dextróza je monosacharid, který je volně obsažen zejména v hroznovém víně, ale také v ovoci květním nektaru a medu. Sladivost dextrózy je o polovinu menší než u řepného cukru.

anicka077
30. okt 2009

ja som kupila cajik od hippu od prveho tyzdna pre babatka a tiez obsahuje dextrozu. mozem to malinkemu davat? nieje to skodlive?

gloria78
30. okt 2009

anicka, škodlivý nie je, ale návykový. je sladký a my ho už roky používame je výnimočne. ak začneš so sáčkovými (my máme najradšej ovocné), neskôr ti bez problémov vypije granulovaný, ale naopak veľmi ťažko. úplne naj je sypaný, ale aj sáčkový možno nazvať čajom, granulovaný čaj nevidelo ani z rýchlika 😉

kisska
30. okt 2009

anicka - uskodit mu to vyslovene neuskodi, ale nie je dobre zvykat deticky na sladke, lebo ti nebude chciet pit nic ine. Urcite zozenies bylinkove pre deticky, ktore prisladzane nie su 😉

gloria78
30. okt 2009

anicka-zabudla som že si sa pýtala ne dextrozu: je jej tam malé množstvo, to je v pohode

anicka077
30. okt 2009

mame problem s kolikou a tak nam lekarka kazala kupit cajik od hippu na koliku. a v lekarni mi ponukli feniklovy cajik a az doma som si vsimla,ze obsahuje dextrozu. popravde ani neviem, ci to vsetky cajiky pre batolata obsahuju cukor alebo nie. my sme mali len dva tyzdne, tak som sa v lekarni zamerala nato,aby to bol cajik vhodny od narodenia.a mozem davat trojtyzdnovemu babatku sackovy caj?

jaron
30. okt 2009

A čo tak použiť obyčajný fenykel bez cukru?

kisska
30. okt 2009

anicka urcite - Leros, ale aj Teekane (myslim) robia specialne bylinkove caje pre babetka - su to zmesi byliniek a hlavna sucast je fenykel. Su sice drahsie, ale su kvalitne a chutne 😉
granulovane caje by som nedavala dojcatam vobec... bez ohladu na to, co pise vyrobca na obale

monikapalo
10. júl 2010

Prosim , chcela by som sa opytat, ci niektora z mamiciek vyskusala dat hroznovy cukor na cumlik pre babo, vtedy ked je velmi nervozne, napr. ked mu idu zubky. Mne to poradila jedna znama, no mam obavy, ci pri castom uzivani mojmu syncekovi hroznovym cukrom nemozem ublizit. Teraz je totiz v obdobi, kedy je velmi nervozny, to by som mu musela ten cumel namacat aj tri krat za den. Dakujem ☹

ikke
12. júl 2010

@monikapalo nerobila by som to, to su take "dobre rady" spred 30 a viac rokov. ziaden cukor (a uz vobec nie med) nie je dobry na zuby... na cumlik rozhodne NIC nedavaj!

monikapalo
12. júl 2010

@ikke budem sa snazit nic nepridavat, hoci maly je velmi nervozny, zabera cumlik namoceny do vody...no som zufala, ked place, nevie sa utisit koli zubkom...Moja svokra je zubarka a ta razne povedala STOP medu na cumliku. Len ma zaujimalo, ci hroznovy cukor nie je mensie zlo... 😢