Je lepšie baliť dieťa do perinky alebo nie?

marines
19. jan 2008

Dobry vecer, mame dvoj tyzdnove babetko a chcel by som sa poradit, či je lepsie dieta balit do perinky, alebo ho volne prenasat, krmit atd. Nechcel by som aby sa mu pokryvila chrbtica.

vrtule83
20. jan 2008

já jsem zavinku vůbec nepoužívala, ani jsem nezkoušela, když se malá narodila byla tropická vedra,tak by se mi upekla a pak už jsem ji nezkoušela

katka76
21. jan 2008

pri starsom som perinku pouzivala takmer 3 mesiace - bol narodeny v januari, malinky, vonku mrzlo.... a ako prvorodicke mi to naozaj ulahcilo manipulaciu s babatkom
pri malej sme perinku takmer vobec nemali, narodila sa v junovych horucavach

fabiana
21. jan 2008

My sme perinku používali iba v pôrodnici a keď k nám prišla doktorka, hneď mi povedala, aby sme malú do perinky nedávali, asi aby sa neprehrievala... dcérka sa narodila začiatkom mája. Chrbtica sa jej vôbec nepokrivila, ani hlavičku nemá zležanú, lebo bola pravidelne polohovaná, aj papať sme sa naučili, takže myslím, že perinku dieťatko nepotrebuje. Záleží aj od ročného obdobia, ale myslím, že aj keby sa narodila v zime, tak by bola "navoľno" a možno von by som ju dávala do rýchlozavinovačky...

catherine214
21. jan 2008

Ked sa mala narodila boli 40 stupnove horucavy, perinku som kupila na radu ze bez nej to nepojde ale ja som ju nepouzila ani raz, akurat v porodnici to pouzivaju automaticky aby sa im lepsie manipulovalo s babatkami.

Moja ani perinku nechcela a rada si kopkala co sa v perinke neda a mne sa s nou ovela lepsie manipulovalo bez perinky a hlavne sa mi tak ovela lepsie kojilo 😵

petulienka
21. jan 2008

Ahojte,

my sme mali nasko maleho v perinke iba v porodnici a doma lenked prisla navstevy, kvoli lepsej manipulacii pri pestovani. Inak mne je lepsie pestovat ho bez perinky, pretoze tak ma citi a vie ze je v bezpeci. Perinku bojkotoval odkedy sa dostal zo zltacky, to mal cca dva a pol tyzdna. A teraz?? Ani na ksrte som ho nemala v perinke, pretoze uz sa donej nezmesti 😀 a je to pre neho moc stiesnene, kedze on si kopka a meta rucickami hore dolu 🙂 Hovorime mu bubenik 😀 😉 Ci ho mate mat v perinke alebo nie??? Podla mna to je kazdeho vec, ak sa nebojite dieta drzat bez perinky tak do toho, ale ste si neni isty tak radsej v perinke. 🙂

miriamka
21. jan 2008

No ja planujem perinku len kvoli lepsej manipulacii,kedze som prvorodicka...ale uvidime,mozno ju ani nepouzijem,alebo len na krst 🙂

agny
21. jan 2008

Tak mi máme pomalu 6 měsíců a stále malýho balím do rychlozavinovačky, ale jen na uspávání, a nohy má samože volně plápolající 🙂 Bohužel se mi stále nepodařilo ho naučit usínat samotného v postýlce, tak nosím do bezvědomí 🙂 Párkrát jsem to zkoušela na holo bez zabalení ale neprošlo to, malej se děsně vrtěl, zato v zavínce je spokojenej jak želvička 🙂

evercila
21. jan 2008

ja som perinku pouzivala na vonku /bola zima/ a na noc. pomahalo to malemu lepsie spat, lebo sa nebudil na to, ako rozhadzuje rucickami, citil sa v tom dobre. spal v nej az do 4,5M, az mu bola uplne mala...to boli krasne prespate noci, teraz uz je to horsie ☹
je to asi individualne, ako so vsetkym, niektore deti to mozu, ine nie, takisto aj s matkami 🙂

marelica
18. aug 2008

Ahojte, zo svojej síce krátkej (ale skúsenosťami nabitej) pediatrickej praxe viem zodpovedne povedať, že pokiaľ bábätko nedrží samostatne hlavičku (t.j. do obdobia min. 3-5 mesiacov), je nevyhnutné, aby bolo zavinuté v perinke. Aj keď mamičky často krát dieťa nezabalia v snahe umožniť mu viac voľnosti, pohybu a vzdušnosti. Takýto postup neodporúčam. Deti, ktoré neboli zavinované majú v staršom veku takmer bez výnimky skoliózu a iné patologické zmeny chrbtice. Ak k tomu pridáme ešte jednorázové plienky, ktoré neviažeme naširoko, tak v snahe pomôcť dieťatku mu skôr ublížime. Pokiaľ sa naozaj neviete zmieriť s perinkou, zaobstarajte si pevnú zavinovačku so spevneným chrbátikom. Zavinutie bábätka tiež uľahčuje manipuláciu a dodáva dieťatku pocit bezpečnosti (zabráni sa šoku zo zmeny: materinica - neobmedzený priestor). Dieťatko v útlom veku taktiež nekoordinuje svoje pohyby a môže ho vystrašiť aj mávanie vlastnými rúčkami.

sirinka
18. aug 2008

moje dieta odzaciatku perinku odmietalo, bola ovela spokojnejsia bez...ono bolo aj dost horuco. mne to nevadilo, vedela som s nou narabat aj tak...ale niektorym detom zase perinka totalne vyhovuje.
dnes existuju aj take tenucke zavinovacky na suchy zips, velmi zlate a jednoduche...

schwarzovka
18. aug 2008

malej taky zavinovačku odmítal, chtěl asi prostor...ikdyž se narodil v zimě, nechtěl...jakmile jsme ho zavinuli řval a po rozbalení byl v pohodě. 🙂

katka.m
18. aug 2008

Staršieho syna som do perinky dávala krátko a mladšieho v noci do 4,5mes. Obaja to znášali rozdielne, ale v každom prípade, novorodencovi je určite lepšie, keď je zabalený. Či už v perinke, alebo v zavinovačke, dnes už je veľa možností. Aj babyšatky su vraj dobré, ale neviem, neskúšala som.

kingstonka
18. aug 2008

marelica.... v zahranici(napr UK) som vobec deti nevidela v zavinovacke ani siroke balenie ak nebolo potrebne.... myslis,ze tam maju vsetci skoliozu?... perinka niektorym detom vyhovuje, niektorym nie, jedno dieta sa narodi mensie, ine vacsie- v zime to moze byt dobry pomocnik, ale v lete? ... neviem, ale ked vidim uprostred horuceho leta dieta uplne zabalene v perinke, na hlave ciapocka a este obtocene, v deke... ☹ nie je prehriatie nebezpecne?...
...skor by ma zaujimal vztah tzv chodakov na vznik skolizy a problemy s chrbticou... nemam z nich dobry pocit...

PS: dojcit dieta v zavinovacke sa mne teda nedarilo....

kacka.va
18. aug 2008

marelica: skolióza je spíš způsobená tím, že často rodiče drží děti vzpřímeně dřív, než na to mají děti vyvinuté svaly na krku. Jinak dneska ti většina pediatrů potvrdí, že balení na široko je úplně zbytečné, pokud k tomu není důvod a dítě se vyvíjí normálně.

martina46
18. aug 2008

ja som tiez nemohla kojit v zavinovacke, mam male prsia a mala nan z tej perinky nedociahla, akokolvek som ju do nej zaviazala. perinkovali sme asi do 2 mesiacov, ano, mala som lepsi pocit z manipulacie s nou, potom to uz myslim aj jej vadilo.

stevany1
18. aug 2008

Keď sme prišli domov z pôrodnice, tak perinku som používala ešte dva dni a to je všetko. Takmer všetci príbuzní sa čudovali - a hlavne babky. Bez perinky nám ale bolo dobre, tak som ju malej už ani vôbec nedávala. Aspoň sme nemali nijaké potničky ani nič podobné.

pappo
18. aug 2008

my sme perinku pouzivali strasne dlho podla knihy najstastnejsie babtko v okoli a velmi nam to pomohlo 🙂

pampuliacik
18. aug 2008

ahojte. ja som z tych nazorov jelen 😖 mne sa taktiez perinky nepacia, pouzivam ju doma len obcas (teda vypln nie je z peria ale nejaka antialergicka) na prenasanie a na spanie. mam tie klasicke perinky od svooookry, ved viete- volanov do aleluja. tak ma rozculuju odkedy sme dosli z nemocky, pretoze to malej stale pada na hlavu, kojenie je tiez o nicom, je v tom taka zapadnuta, nehovoriac o tych horucavach momentalne- to sa v tom dieta poti otrasne. kupili sme teda zavinovacku bez tych blbosti okolo a napln je len taka tenucka "deka"... no to ste mali vidiet reakciu svokry- ze dieta musi mat oporu, ze musi byt zavinute (zababusila malu tak, ze sa potila chudacik)- ide ma rozhodit, ked si na to spomeniem 😠 no a samozrejme, mame problem s refluxom, takze to je podla nej zase tym, ako s nou "narabame" a ze nie je zavinuta... citim sa pri nej ako neschopna matka ktorej dieta ma problem preto, ze s nim "nevieme" manipulovat. myslite, ze s tou skoliozou je to pravda? teda ze vsetky deti ktore neboli zavinute maju neskor skolizou? nerozumiem vsak, ze donedavna bolo nemyslitelne, aby sa deti nebalili do perinky- zavinute boli snad vsetky bez vynimky, a predsa mame skoliozu...

lalitagopi
18. aug 2008

co je skolioza 😕

pappo
18. aug 2008

pokrivena chrbtica

pappo
18. aug 2008

perinka moze byt aj obyc latka usita do stvorca ide o sposob balenia

ivana26
18. aug 2008

ani nas maly nechcel byt v zavinovacke, hned sa z nej vykopal. a ja som nemala problem s jeho prenasanim ani bez perinky, je to len zvyk.
a mna ani sestru mamka nebalila do perinky a ani jedna nemame skoliozu
a tu sa tiez nebali nasiroko, s tym som sa stretla len na slovensku 😉

katka.m
18. aug 2008

Pokiaľ mám dobre info, tak perinka sa odporúča z neurologického hľadiska (dieťaťu sa dobudováva nerv. systém a taktiež potrebuje byť chránené) a nie kvôli skolioze. Tak neviem, možno by sa hodil názor neurologičky, len neviem, či tu nejakú nájdeme.

pappo
18. aug 2008

katka.m je to tak my sme balili malu kvoli pocitu bezpecia a bola tak velmispokojna ale ak ma nikto kludne dieta tak to asi nepotrebuje ale nasa strasne plakala a toto ju vzdy ukludnilo aj koliky ustupili proste presne tak ako je to v tej knihe

kiwuska
18. aug 2008

suhlasim s katkou, ide len o to, ze deti su pred narodenim v dost stiesnenom prostredi a tam citia bezpecie. po porode sa nahle dostanu do velkeho priestoru a ako vsetko nove, je to pre ne trochu sok. a z vlastnej skusenosti viem, ze ked chlapci plakali a zobrala som ich na uky a privinula a vtedy plakat zvycajne prestali. znova citili to tesne bezpecie. v podstate potrebuju nejaky cas na to, aby si na novy prietor zvykli. urcite perinka nie je povinna, ale asi sluzi vic na ucel, ktory som opisala

kiwuska
18. aug 2008

toto som dala pred chvilkou na temu o perinke, tot moj nazor
.... ide len o to, ze deti su pred narodenim v dost stiesnenom prostredi a tam citia bezpecie. po porode sa nahle dostanu do velkeho priestoru a ako vsetko nove, je to pre ne trochu sok. a z vlastnej skusenosti viem, ze ked chlapci plakali a zobrala som ich na uky a privinula a vtedy plakat zvycajne prestali. znova citili to tesne bezpecie. v podstate potrebuju nejaky cas na to, aby si na novy prietor zvykli. urcite perinka nie je povinna, ale asi sluzi vic na ucel, ktory som opisala

kiwuska
18. aug 2008

jej to som chcela preposlat inde, sorry

dadis
18. aug 2008

Ja som rodila pre rokom, tiez bolo dost teplo v porodnici a pediatricka mi povedala, ze mam maleho balit len ked bude mat chladnejsie nozicky,on bol v tej perinke cely rozhoruceny a spoteny. Ked sme prisli z porodnice,ochladilo sa, tak sme ho davali do rychlozavinovacky. Z rychlozavinovacky vyrastol asi po 4 tyzdnoch...takze ma ani nenapadlo to viacej riesit. Inak kojit sa vraj NEMA v perinke, babo si v nej nevies poriadne k sebe pritulit na potrebnu polohu. (t.j.rucicka na brusko atd.) ja som v perinke nikdy nekojila,mozno preto som sa vyhla popraskanym bradavkam zo zleho prilozenia.

deina
18. aug 2008

Nas maly kedysi miloval byt zavinuty - do styroch mesiacov sme ho mali v zavinovacke (v perinke nie, tie sa mi akosi nepacia, same cipky), uz mu odtial nohy trcali, ale tak bol pokojnejsi. Potom postupne ju vyzadoval menej a menej a teraz pre zmenu neznesie nic, musi mat volny pohyb, neznesie ani byt v nosici, lebo sa tam nevie hybat.

helenkasabinka
18. aug 2008

ja som malinku porodila v polovici maja a to boli dost teple dni a tak sme perinku pouzivali v porodnici a potom este asi tak maximalne 2 tyzdne po porode kvoli teplam ale v noci byvala v zavinovacke lebo ona mava hned studene rucicky a aj nozicky tak aj preto bola v zavinovacke v noci hlavne 😉