Je lepšie baliť dieťa do perinky alebo nie?

marines
19. jan 2008

Dobry vecer, mame dvoj tyzdnove babetko a chcel by som sa poradit, či je lepsie dieta balit do perinky, alebo ho volne prenasat, krmit atd. Nechcel by som aby sa mu pokryvila chrbtica.

nady
16. máj 2011

Mně hrozně překvapuje jak někdo v dnešní době po znovuuznání funkce peřinky ,zavinovačky ,stále pochybuje o jejím významu.Zavinovačka ,peřinka poskytuje dítěti maximální pocit tepla,bezpečí ,pohodlí,opory ,nejde zdaleka jen o záda ,ale o pocit bezpečí ,kdy dítě vyvíjející se v děloze je obemknuto ze všech stran a po narození mu pocit otevřeného prostoru ,kdy se ho nic nedotýká nedělá dobře,a co se týče těch zad ,je fakt že v peřince se váha rozloží na všechny partie tělíčka.
A co se Anglie týká,možná by se asistentky mohly pro změnu přiučit nějaké praktiky od nás spolehlivě prověřené desetiletími 😀
A k teplu-peří má tu funkci že se dítě nepotí jako v umělých materiálech ,ale i tak jdou již sehnat různé typy zavinovaček, s různými výplněmi a rozhodně se dítko nepřehřeje. 😉

anjelicek26
16. máj 2011

@nady - aha takze my po porode budeme este dlho udrziavat deti vtesnane a tuho zabalene v perinkach, len aby naaahodou neprisli na to, ze su uz na svete 😀 😀 😀

Moje deti neboli ani jedinu minutu svojho zivota v perinke a cuduj sa svete - su tu 😀 Spali rozcapene a stastne uvolnene v postielke bez dalsich zazrakov ako balenia na siroko ci teda ta perinka, a ako sa im krasne spalo, kopkalo a prdkalo 😅

Dieta bez perinky sa zle nosi? To komu?? Ved si ho nepotrebujem prehadzovat ako balik 😕 😕

hamma
16. máj 2011

@nady Podle mě je teda děťátku mnohem lépe, bezpečněji, tepleji a příjemněji, když ho pevně objímá jeho voňavá a známá maminka, než nějaký kus hadry.
A miminko se bez zavinovačky nosí úplně normálně - prostě v náručí, pokud si tedy nezvyknete na porodnicový "úchop za mašli" 🙂.
A ta páteř - připadá vám, že třeba Afričani mají křivý záda? A tam rozhodně zavinovačky nemají...

nady
16. máj 2011

@hamma Samozřejmě pokud maminka nosí dítě na sobě ,je to taky dobře ,nejde to ale asi praktikovat nepřetržitě celé dny ,proto i na spaní mu peřinka poskytuje onu oporu a bezpečí.
A co se týká Afriky,tam děti neleží ale volně v postýlkách,ani kočárcích ,nemají peřinky,ale jsou pevně nošené na těle matkya to až do věku kolem tří let.Jako miminku jim nošení v šátku poskytuje právě ten pocit bezpečí,Afričanky nenosí svoje děti volně na ruce 😉
Jinak doporučuji co se týká nošení i polohování a význam peřinky ve vývoji dítěte Evu Kiedronovou a např.její knihu Něžná náruč rodičů

hamma
16. máj 2011

@nady Tak na šátku se shodneme🙂 Když byl náš kluk úplný miminko, tak byl v šátku skoro pořád. Ale v zavinovačce spal nerad, tak jsem mu ji nedávala.

nady
16. máj 2011

@anjelicek26 Nnejde ani o tuhé sevření ,ani o vtěsnání v peřince ,balení naširoko je úplně jiná věc z jiných důvodů 😉
Možná že Tvým dětem spaní navolno nevadilo ,ale je pravda že hodně dětí se necítí v postýlce volné dobře a potřebují ten pocit bezpečí,některé se i budí svými vlastními pohyby.
Při nošení bez peřinky má také hodně maminek sklon nosit své děti na sobě ve vertikální poloze ,a těžká hlava tlačí na zádíčka ,ale to už je úplně jiná kapitola...

margot
17. máj 2011

@ajjkas no,vankúš na kojenie mám,ušila som si ho pri prvom synčekovi ešte,supeeeer vec 😀

luthien.k
17. máj 2011

@nady, souhlasím s Tebou, že zavinování má svůj význam, u nás první syn bez zavinutí nedokázal usnout a v klidu spát a to hodně dlouho, protože se budil těmi svými pohyby (dodnes je poněkud temperamentější typ). Samozřejmě jsem zavinovala jen na spaní (taktéž u druhého prcka) a hlavně ruce, nohy co nejvolnější (kvůli možnosti hýbat se a ulevit si od prdíků) a v době bdění měl možnost se mrskat jak se mu zlíbilo, taktéž ten malý (který je o poznání klidnější typ, ale stejně se mu lépe, tvrději, déle spí zavinutému).
Navíc je (nejen o tom) i jiná knížka, než co uvádí @nady, a to H. Karp: Nejšťastnější miminko v okolí - kde se zavinování příkládá také velký význam cca do tří měsíců věku.
Je samozřejmé, že potřeby každého miminka jsou individuální, pokud dítě v zavinovačce ječí jako o život a nevadí mu být navolno, tak proč ne, ale pokud dítě neklidně spí, špatně usíná, tak bych rozhodně pevné zavinutí zkusila.

luthien.k
17. máj 2011

Jo a na přenášení je zavinutí také dobré, pro manipulaci (a to rozhodně nemyslím nošení za mašli jako v porodnici).

aliza
17. máj 2011

ja som maleho zavinovala iba na noc, prave kvoli tomu, ze sa budil rukami, ale cez den ani raz. A balila som ho do tzv. swaddling blanket, nie do tej nasej klasickej perinky. a nohy mal volne, potrebovala som len tie ruky zabalit. Cez den sme ho nosili ako maciatko, pre mna uplne prirodzene, nejak nechapem, ze matka si nevie sama nosit vlastne dieta bez perinky. To uz je tak vzdialene prirodzenym instinktom...a chrbtica s tym nema nic spolocne, nic sa jej nestane, to su len take nase 'myty'. Akurat sme vynimocni v problemoch s klbikmi, v skolioze a s oneskorenym vyvinom deti. Dieta, ktore je cele dni zabalene bez pohybu sa logicky nemoze vyvijat. Takto sme urcite neboli stvoreni, aby sme sa narodili a vzapati zostali priputani na postel minimalne 4 mesiace. ved aj nase prababky porodili na poli, dieta zaviazali do satky a robili dalej, takisto tu boli spominane Africanky, taka jedna byva oproti, novorodenca si priviazala do satky na chrbat, normalne v kvazi sedacej polohe a tak isla po ulici, babatko spokojnucke a pohoda, ziadne problemy s klbikmi, ani s chrbticami..., ved to nie je prirodzene, dieta zviazat do perinky a nedovolit sa mu hybat. Moj maly bol od zaciatku velmi pevny, hlavu si pekne sam drzal ani nie mesacny, proste sa vyvijal a spevnoval, aj vdaka tomu, ze mu to bolo umoznene. Doteraz ide velmi rychlo vpred, nema ziadne pohybove, vyvinove problemy, prave naopak, je az velmi sikovny....takze ja si myslim, ze by sa s babatkami malo robit normalne, prirodzene a hlavne ich v pohybe podporovat a nie robit s nimi ako s porcelanovymi babikami aby nahodou to alebo hento...

margot
18. máj 2011

ako som písala vyššie,ja som syna balila do perinky do konca 4 mes.a malú tiež tak hodlám baliť,to ale neznamená,že v nej bola celý deň zaviazaná..vonku v kočíku v nej nebola vôbec,tam je na volno,podopretá na boku iba vankúšikom a vnútri býva v perinke,keď chce spinkať a ako zaspí,tak ju dám na bok a rozviažem jej ju,podoprem vankúšikom,aby sa nepregúlila a prikryjem ju.Keď ju chceme popestovať,vtedy je pevne zaviazaná,čo býva max 30 minút denne-moc ju nepestujeme..skôr býva po papaní rozbalená a len prikrytá a sleduje v postielke kolotoč,alebo na velkej posteli hrazdičku,alebo len tak pozerá v kočíku kade-tade 🙂 ,tak myslím,že má dosť priestoru na vyvíjanie sa 🙂 ,ale prenášame ju v perinke..každý ju vie chytiť aj bez nej,ale v perinke je to istejšie 🙂 ,to je môj názor.. 😉

aliza
18. máj 2011

@margot ja len, ze ja som nemyslela priestorom to, ze dieta rozbalim a necham lezat tak. Ja som to myslela tak, ze ked je dieta casto brane na ruky, bez perinky, je nutene zacat si drzat hlavku a celkovo zapajat svalstvo a tym sa svalstvo posilnuje. Lezanim na chrbte sa neposilnuje vobec nic. To len na vysvetlenie a 30 minut denne sa mi zda dost malo na pestovanie babatka, ale to je len moj nazor.

hamma
18. máj 2011

Co znamená pestovať? Nějak se mi ta slovenština vytrácí 😅

martinka17
18. máj 2011

@hamma pochovať 😉

aleskap
18. máj 2011

tak my jsme zavinovacku pro zmenu vubec nepouzivali, nas MAtej v ni nechtel byt, roztahoval ruce, kopal, byl nevrly...ale byla ji skoda, tak slouzila alespon jako deka. A v postylce spal pekne pod perinkou, prikryty po ramena a jak byl spokojeny -) kazde miminko je proste sve 🙂

hamma
18. máj 2011

@martinka17 Aha, děkuju🙂. Tak to my chováme skoro celý den - a to už je to velký chlap🙂

katrinka8
18. máj 2011

Podla mna zavisi od babatka. Kazde ma rado nieco ine. Nasa dcerka sa narodila v juni cez najvacsie horucavy. Zavinutie v zavinovacke bolo absolutne nemyslitelne v tych horucavach - asi by sa tam uvarila. Uz v prodnici bola len v body, v noci len prikryta plienkou, cez den deticky boli len v body (ani dupacky, ani nic, dokonca sme museli vetrat izby takmer cely den cez chodbu, kde bol chladok). Zavinovacky mali babatka len v case prenosu na vysetrenia, inak boli bez nich. Nasa malicka bola najspokojnejsia na rukach, bez zavinovacky. Uz v porodnici sa jej v zavinovacke nepacilo. Takze zavinovacku sme nepouzili ani raz. Nemam pocit, ze by mala problem s chrbticou. Ved ruka dokaze krasne podopriet chrbatik. Naopak, mne sa vzdy zdalo, ze ked je babatko v zavinovacke, mame medzi sebou akusi zbytocnu barieru. Manipulacia sa mi zdala bez zavinovacky uplne prirodzena, nemala som pocit, ze by mi isla vypadnut alebo nieco podobne. Akurat som mala pocit, ze ju musim stale drzat, objimat, proste sa jej dotykat, co by mi asi zavinovacka v tom trochu zabranovala . uzit si v naruci svoje dietatko 😀

margot
19. máj 2011

@aliza no,máš pravdu,bolo by super ju pestovať,ale kedy?? 🙂 viem,že detičky si na to veľmi rýchlo zvyknú a keď mám navariť a porobiť okolo domácnosti a nechcem večer padnúť do postele ako handra,tak si porobím všetko popri tom,ako sa malá spokojne díva poležiačky všade naokolo,alebo na mňa z kočíka vykúka a ona prespí takmer celý deň,tak ani nemusím 😀 ,ráno po prebudení a napapaní ju dám do kočíka a idem raňajkovať so synčekom,potom šikovno navarím-alebo dovarím..,oblečieme sa a ideme von,kde mi malá spinká 5-7 hodín,medzitým sa mi dvaja naobedujeme a potom sa budí naša princezná,napapá sa a medzitým synček zaspí 🙂 ,potom mám na ňu čas 😀 ,keď sa malý zobudí,napapáme sa všetci a ideme znova von a malá zase spinká do tej 18tej,malý sa hrá na dvore a ja si za oknom žehlím,alebo sme spolu vonku..potom sa okúpeme,príde tatino domov,ale to už deti idú spinkať..takto prebieha môj deň za dňom...nemám ju kedy veru pestovať,a keď nemám nič na práci,tak malá spinká 🙂 ahoj

aliza
19. máj 2011

@margot podla toho co pises, tak si stastna zena, takych deti, ako mas ty, je velmi malo. neviem, kolko ma tvoja dcerka, ale spat 5-7 hodin? panecku, to je zazrak. No ja by som upratovala a varila prave vtedy, ved to je paradne vela hodin, takze mi je to trochu cudne, ze nemas na nu cas, resp. ze cas, co je hore, travis upratovanim. Ale tak kazda sme ina, moj maly hodi tak 3 polhodinove spanky denne, ani ako babo toho vela nenaspal, takze upratovanie islo stranou. A tak male dieta si na ruky nenavykne, je to pren to najprirodzenejsie na svete, je to dokonca nevyhnutnost, citit naruc matky, jej vonu, tlkot srdca...to vsetko vplyva na vyvin dietata a na spravne priputanie... volakedysi neexisovali kociky a postielky, deti boli iba nosene, tak sme boli stvoreni, takze sa nemusis bat, i ked ja na tom nevidim nic zle, ze sa dieta pyta na ruky, ja maleho s laskou kedykolvek na tie ruky zoberiem, ked sa pyta, ja potrebujem citit jeho blizkost, milujem jeho vonu, pomojkam ho...len on uz sa ani velmi nechce dat nosit, on teraz obajvil pohyb a tak objavuje svet.

ducci
20. máj 2011

no ja mam tiez zavinovacku a neviem si to bez nej predstavit... horsie je, ze mala ma uz 2 mesiace 🙂)) a uz sa mi do nej nezmesti, tak ju len na nej nosim a nebalim ju uz do nej....pomaly si musime zvykat na manipulaciu bez nej.. ale podla mna je to ovela tazsie...

katrinka8
20. máj 2011

@ducci - to je len vec zvyku a praxe, neboj sa, zvyknes si na to velmi rychlo, pretoze je to pre matku ten najprirodzenejsi instinkt 😉

margot
20. máj 2011

@aliza synček má 3 roky a dcérka 3 mesiace 🙂 a je to naozaj veľká spachtoška 😀 samozrejme,že si porobím veľa vecí popri tom ako spinká,ale tiež sa venujem malému,lebo ešte stále trocha žiarli na mladšieho súrodenca v rodine..nieže by som vyhladávala robotu,keď je malá hore,ale ona sa ani nerada pestuje,keď ju dám na ruky,o 5 minút sa začne strašne vystierať až do takého mostíka,pýta sa dole z rúk 🙂 ,kým mi pôjde malý do škôlky,zatiaľ sa s ním aj hrávam-aj keď je veľmi samostatný,nemôže sa predsa len stále hrať sám so sebou a s hračkami 😉 ,malá je zatiaľ rozbalená na posteli a pozerá sa na nás 🙂 je to pohodlnejšie aj pre mňa,ako by som ju mala na rukách 😉 a to by som veru netvrdila,že si malé dieťa na ruky nenavykne..poznám veru veľmi veľa prípadov v rodinách,kde od malinka pestovali svoje detičky a velice si ich rozpestovali a nechcú byť inde,iba na rukách,keď ich položia,okamžite začnú byť nervózne a plačlivé,to je fakt..áno,mám asi šťastie,obe moje deti lúbia veľa spať 🙂 maj sa pekne 🙂

dejka77
28. máj 2011

@bubelko Este by som sa chcela spytat, ked si teda perinku nepouzivala, tak ked si brala deti na ruky, v akej boli polohe? Moja mala ma totiz krce a vzdy ked ju dviham na ruky, prebalujem a ked lezi na volno tak sa dost vykruca, doslova ako had 😒 Dost sa bojim, ze sa jej poskodi chrbtica. Kupila som aspon zavinovacku na leto, ale v tej mi vydrzala iba raz, a vlastne aj tak si nie som ista ci to ma taky efekt ako perinka.

dejka77
28. máj 2011

@aliza Ja nepouzivam perinku ani zavinovacku a beriem stale malu na ruky. Akurat vcera som si vsimla akokeby zacala sama dvihat hlavicku a to bude mat este len mesiac. Tak asi na tom nieco bude co pises 😉

bubelko
30. máj 2011

@dejka77 ak mal krce, tak ho muz nosil tak, ze ho mal bruskom na predlakti a dlan medzi nozkami (je to ten prvy obrazok). vzdy sa mu ulavilo. obcas som ho aj ja tak nosila, ale to sa mu tak nepacilo, lebo som mala kratsie ruky a musela som pouzit obe. inak som ich nosila normalne - hlavicku mali v ohybe lakta a lezali na ruke. z postielky som ich dvihala tak, ze som ruky supla pod chrbatik a chytila hlavicku aby bola fixnuta a potom som si uz len upravila polohu do jednej ruky.
tu som ti nasla par obrazkov ako to vyzeralo aj u nas:
http://www.baby-welten.de/das-neugeborene/baby-...

dejka77
30. máj 2011

Dakujem. Ja niekedy malu drzim aj v klbku, tak hadam to nevadi. Tu prvu polohu urcite vyskusam, lebo ked lezi na chrbte tak je to velmi zle.

31majka12
21. nov 2011

@anjelicek26 ahoj chcem sa opytat nemalo tvoje dietatko problem s chrbticou ked si ho nosila bez perinky?

31majka12
21. nov 2011

@katrinka8 ahoj chcem sa opytat nemalo tvoje babatko problem s chrbticou ked si nepouzivala perinku..?
Moj maly ma 3 mesiace a uz od 1mesiaca sa do perinky nepyta..dokonca si nasiel sposob ako sa z nej dostat von,len ako sme u nasich doma,tak len pocuvam ze si pokazi chrbticu,ked ho nosim bez perinky...mas s tym skusenost..tak mi prosim porad...s perinkou ci bez nej.
Este podotknem ze maly ma 3 mesiace a 7,5kg

anjelicek26
21. nov 2011

@31majka12 - isteze nie, obaja su uplne fit. Neviem, co ma davanie do perinky spolocne zo zdravym vyvojom chrbtice 😕 Aj ti to nejako rodina zdovodnila, ci je to len taka "zauzivana" pravda?

31majka12
21. nov 2011

@henikav1 ahoj chcem sa opytat ked si svoje babatko nedavala do perinky ale nosila volne na rukach neposkodila sa mu chrbtica?