Je lepšie baliť dieťa do perinky alebo nie?

marines
19. jan 2008

Dobry vecer, mame dvoj tyzdnove babetko a chcel by som sa poradit, či je lepsie dieta balit do perinky, alebo ho volne prenasat, krmit atd. Nechcel by som aby sa mu pokryvila chrbtica.

babulka
7. mar 2010

Ja som len sprostredkovala to, co som pocula od ortopeda, pana primara z Detskej fakultnej v BA 🙂 V tejto suvislosti poevdal, ze ak perinka, tak iba na kratko, ak treba babatko preniest alebo s nim manipulovat a mamicka sa "boji", inak babatko rozviazat a nechat volne lezat.

ivkaivka
7. mar 2010

Ja som perinku pouzivala asi do 3 mesiacov, ked mala mala rucky volne, tak bola nervozna, urevana, nevedela zaspat, stale ju budili vlastne rucicky. Na plavani mi hovorili, ze perinka do 3 mes. urcite ano (vraj babatka su kludnejsie..), ked som ju zviazala mala sa vedela krasne vyspinkat. Cez den som sa ju snazila mat aj odbalenu, nech si pokopka, no na manipulaciu urcite lespia perinka, na noc som ju balila este aj v 4 mes. nevedela sa odnaucit, nevedela zaspat...no uz to mame za sebou, babatko je pokojne, vie sa zahrat.
Kazdy ma na to iny nazor, kazdy musi sam vediet, co je dobre a pohodlne pre jeho babatko, ved v podstate kazde dieta je ine a kazdemu vyhovuje nieco ine.

mojkamirka
7. mar 2010

ahojte, tak ja som drobceka dávala do perinky len v noci aj to kvôli tomu aby bol polohovaný na boku, keby náhodou grckal. Viazala som ho nie moc na pevno a ručičky mal vždy vonku. V perinke bol aj vonku v končiari, kedže bol narodený v novembri. Cca perinku som použíla dva mesiace a cez deň vôbec. Jednak sa mi zdalo, že mu je tak nepohodlne a jednak som bola taká nemotorná s perinkou, že som si vlastné dieťa v nej nevedela nakojiť. Podľa mňa veľa to bolo dobré aj pre neho vdaka tomu, že som nepoužívala perinku tak sme nastastie nemali vôbec koliky.

beruska24.9.
7. mar 2010

Asi blbý dotaz, ale co to je nebo jsou ´´postolky´´??

beruska24.9.
7. mar 2010

Tak mě se také lépe manipulovalo s malou když nebyla v zavinovačce 😀 Jak už jsem psala někde na začátku, používala jsem jí krátce a jen když byla v postýlce.

mojkamirka
8. mar 2010

beruska

http://www.pricemania.sk/katalog/plienkove-noha...

postolky sluzia na správny vývin bedrových klbov, dávajú na plienku, aby dieta malo nohy na siroko

beruska24.9.
9. mar 2010

mojkamirka - děkuji za vysvětlení! Něco podobného musela dávat kamarádka z SK svojí malé, ale to vypadalo spíš jako kalhotky na kšandy 😕 Jinak to mělo asi stejný účinek.

mojkamirka
10. mar 2010

beruska, nemas zac

lily1983
10. mar 2010

ahojte 🙂

mojkamirka aj ja som davala malu do perinky asi do troch mesiacov len v noci, aby som ju mohla dat na bok, a ručičky mala vonku. ked som jej ich dala dnu, a zviazala, vybrala si ich 😅 a velmi som ju nikdy nechcela sťahovať nasilno, aby ju to netlačilo, a nemali sme koliky 😉
a potom sa mi začala z tej perinky plaziť von, na chrbate, cela mi z nej vyšla
😀 😀

0rhnegativ
21. nov 2010

Preco perinku? napr: 😉
-zavinovanie výrazne potláča tzv. ”Moro-reflex” -náhle strhnutie sa zo spánku, často s následným prebudením sa
- zavinovanie sa aj v západnej Európe stále častejšie používa ako jedna z možných prevencií voči náhlemu úmrtiu novorodencov, kedže zavinované bábätka pri zaspávaní ľahšie akceptujú polohu na chrbte.
Kvalitne perinky zo 100 % bavlny najdete na www.babooz.sk
😵

dejka77
14. máj 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Perinku nepouzivam, mam len zavinovacku, ale je taka hrubsia a malej je v nej teplo, celkovo nema rada ked je v niecom zabalena alebo prikryta. Neviem ako ju mam nosit v kociku, bola som s nou parkrat von a ked idem po tych krivych chodnikoch tak len trpnem ci jej tym neposkodim chrbticu. Treba ju nejako fixovat alebo moze byt v kociku navolno?

bubelko
14. máj 2011

@dejka77 ja som nemala nikdy ani perinku ani zavinovacku. vozila som ich v kociku na volno, sem tam, ked bolo chladnejsie zabalenych do deky 😉

dejka77
14. máj 2011

@bubelko a tie otrasy v kociku jej neposkodia? Ja tu zavinovacku pouzivam ako prikryvku lebo je jej aj tak velka 🙂

bubelko
15. máj 2011

@dejka77 myslim si, ze v kociku sa jej nic nestane aj ked nebude v perinke. v mojom okoli nepoznam okrem par mamiciek zo svk (ktore perinky alebo zavinovacky mali) ziadnu, ktora by nieco podobne pouzivala a deti su v poriadku. moje tiez. pediater zakazdym chrbat kontroluje. ale ak mas pochybnosti, tak je najlepsie spytat sa detskej lekarky a podla toho zvazit 😉

olienka12
15. máj 2011

@dejka77 neboj sa nic sa nestane ked nebudes mat perinku tu pouzivame len u nas v uk maju babo od prveho dna v jednom kuse vo vajicku a ziju... perinka by som povedala je skor pre to babo pocit bezpecia aspon u nas to tak bolo,ze maly ked bol poviazany spinkal lepsie mal istotu okolo seba ako v brusku a bol kludny. Ale na to existuju aj tensie zavinovacky take deky kde babo zavinies tak ze len hlavicka trci 🙂 ale to je skor na spanie

dejka77
15. máj 2011

@bubelko @olienka12 Dakujem za odpoved. Ja som klasicku perinku aj tak neplanovala pouzivat, len som si nebola ista ako ju nosit v kociku. Mala by mi v nej aj tak nevydrzala, lebo staci, ze jej len nohy prikryjem a uz sa hned odkopava a navyse ma krce takze to by iba trpela v perinke keby sa nemohla hybat.

dejka77
15. máj 2011

Len tak mimochodom mna ako malu balili do perinky a aj tak mam skoliozu.

ajjkas
15. máj 2011

Ja si ani neviem predstavit,že by som niekolko týždnove bábo,nebalila do perinky,ale to je vec nazoru,podla mna,tie povykrúcané deti na rukách ktoré ani nevedia ako maju to teličko držat aby sa neprelomili,tak to je hrozný pohlad,podla mna je perinka super vec. 🙂

mimibb
15. máj 2011

Moja mala bola v perinke len 1tyzden...uz v porodnici mi ju davali rozbalenu, lebo inak sa nevedela prisat...museli sme byt telo na telo...

aduskatt
15. máj 2011

moj syn nechcel byt v púerinke.pacilo sa mu mat volne rucky a nozky.samozrejme vonku v kociku prvy mesiac bol zabaleny, lebo sme zacali chodit von koncm marca, ale inak prenasanie a spanie volne bez perinky🙂asi kazdemu co vyhovuje

ajjkas
15. máj 2011

@aduskatt ja som mojej nechávala rúčky von a tiež som ju balila len dva mesiace,mne sa s nou tiež lepšie manipulovalo

aduskatt
15. máj 2011

@ajjkas presne🙂) akurat teda moja svokra to nevedela rozdychat🙂) ale na jej nazory pri vychove dietata nedam 🙂

monika15
15. máj 2011

ja som urcite za perinku....
lepsie sa v nej dietatko nosi, aj teplucko tam ma......

a hlavne ha chrbtica, tu v kanade ludia perinku nepoznaju v nemocnici na mna cumely ze do akeho vaku davam dieta....
a potom cela nemocnica chodila pozerat ze super napad..... som bola v soku..... vsak jak keby za opicami tu boli....

vobec sa mi nepacia tie vajicka kde davaju deticky auz od narodenia v polosede ako fakt... nech ma nikto nepresviedca ze je to dobre na chrbticu..... proste nie.....

lucia.kl
15. máj 2011

v telke bola relácia o perinkách a lekári hovorili, že ak perinka, tak tak, aby malo dieťa volné nožičky a mohlo sa hýbať, lebo ak je zviazané v perinke, tak sa nemôže vyvíjať a napredovať v motorike... moje boli v perinke asi 2 týždne a potom išli na volno a do spacieho vaku... tam mali dosť volna na pohyb...

ajjkas
16. máj 2011

@lucia.kl jedna vec je balit dietatko v noci a druha nosit ho cez den po rukach a manipulovat s nim bez perinky. Ved aj v perinke,moze byt zviazane na volno. Ale to je vec nazoru,aj v telke o tom asi vravel nejaky lekar,pravdepodobne,no a mne to vravel ortoped,ze aspon do 3 mesiacov,takze kazdy sa musi riadit asi podla seba 🙂

lucia.kl
16. máj 2011

@ajjkas je to vec názoru a každej matky, ja si neviem predstaviť, že by som dievčatá v tých 40 stupňových horúčavacho nosila ešte v perinkách, veď by som ich uvarila....

ajjkas
16. máj 2011

@lucia.kl naozaj je to vec nazoru,ja som mala dceru v júli a v byte nemame 40 stupnov. 🙂

margot
16. máj 2011

No ja som asi moc zásadová,obidve deti mám februárové,balila som ich do perinky do konca štvrtého mesiaca,aj keď im nožičky vykúkali von 😀 tak mi poradila aj jedna skvelá primárka,aj kvôli chrbtici hlavne..môj názor je,že malinké bábätká,ktoré pestujú bez perinky,sú skrútené ako kočence,nie je to bohviečo 😒

lucia.kl
16. máj 2011

@ajjkas v byte sme mali 30 stupňov, no hrôza 😀

ajjkas
16. máj 2011

@margot ja som prestala balit presne tiez vtedy cize po 2 mesiacoch,ked malej zacali tie nozky vykukat 😀 ale stale sme ju nosili na takom vankusi kt. nebol velmi makky,(aby v nom nebola taka obalena)no a ten bol u nas az do konca kojenia vyuzivany kazdodenne 🙂 Toto velmi odporucam,je to praktické