Je používanie chodítka nevhodné?

anndrea
10. aug 2007

Mile maminky, neviem ci sa uz tato tema rozoberala, velmi by ma zaujimalo ci ste svoje deticky davali bezkat do chodulikov. Najnovsie sa presadzuje trend ze je choditko nevhodne pre vyvoj noziciek a klbikov a ze deticky maju potom problemy pri prvych krocikoch...tak ja naozaj neviem...necham si poradit, i ked nasa Sophinka uz choditko vyskusala 😕

lenadka
16. aug 2007

urcite tam dieta nemoze byt same, popr. v inej miestnosti. Choditka su v tomto nebezpecne, nedajboze aby dieta prislo ku schodom a...ani pomysliet /od schodov nasu delili dvoje dvere a 2 prahy cez ktore nevedela prejst a dvere vzdy su zavrete/. Moja bola najcastejsie v choditku kym som chystala ranajky a jedla a pri priprave vecere a kym som sa ja najedla. Chodila v nom vacsinou len v kuchyni, lebo len tam jej to dobre islo na kobercoch nic moc. A ked sa zamyslim tak pol hodina to bol strop, vacsinou tam vydrzala tak 10-15 minut. A vecer ked nas bolo viac nie sama tam casto ani nebola, hovorim niekedy ani dni. Vyuzila ho tak cca 2 mesiace. /od 9-11-teho, nedala som ju tam skor ako nevedela sama stat tak, ze priliezla napr ku gaucu a postavila sa sama, alebo v postielke, tam sa uz aj sama popri nabytku presuvala, problem bol len od gauca ku kreslu a pod./

nikeske
16. aug 2007

nezor jednej doktorky 😀 :
hej, ak mas choditko a potrebujes urobit zaprazku do polievky, tak ho na chvilu daj, aj to pozeraj, aby si dieta neublizilo....takze tych 20 minut asi tolko skody nenapacha...
ale ja mam zatial jedno dieta, zvladam ho zatial v pohode, navarim, ked spi, takze nieje dovod, aby som davala 1500 korun za choditko...taze tak... 😉

vesi
16. aug 2007

jednej doktorky, ktorá okrem iného učí na univerzite, ale jedno dieťa... tak nič. asi tu už bolo napísané všetko, už je to zbytočná diskusia. ináč čudovala by si sa čo dokáže jedno dieťa za 20 min.

natana
16. aug 2007

ahoj veva
ahoj vavka
zdravím všetky za aj proti mamky

pri prvom som bola zásadne proti,lebo sa to dala zvládnuť aj bez chodulu. ale teraz som názor akosi prehodnotila. nebudem sa opakovať, veva je moja sestra a už to tu písala. náš druhý anjelik je živé striebro. neobleží neobsedí,každá hračka ju baví tak 1 minutu. nemám čas ísť ani na WC bez toho aby nespustila rev. už sme investovali aj do lehátka s hojdačkou a hrazdičkou a nič. bavilo ju to chíľku a potom krik. len nosiť a do stojatej polohy. nemám čas postaviť na polievku a nie to ešte upratať, či ožehliť. teraz sme ho kúpili, a tá polhodinka-hodinka denne jej určite neublíži ale mne neskutočne pomôže. ešte ju tam jasneže nedávam, ale už ho máme pripravené
toť môj názor.

vesi
16. aug 2007

natana😀 😀 😀 , to poznám

nikeske
16. aug 2007

to vesi!nie, neuci na univerzite, ma svoju pediatricku prax a za sebou dve dost "zive" deti...
nieje to zbytocna diskusia...
zatial tie choditka niesu zakazane, takze kazdy si moze vybrat.vratane tejto diskusie.

kamajka
16. aug 2007

Ja som a vždy budem za chodítka 🙂

milhaus
16. aug 2007

nasa mala ma rada ked ju v tom choditku vozim, vtedy sa smeje, mame požičane to stare asi 20 -- ročné ale Lucia ma z toho radost a mame ho tak asi tyzden, sama ustoji na nohach a nie je tam na spičkach lebo to nie je vyskovo nastavitelne a ona je vysoka, ma 70 cm a skôr ma skrčene kolena ked tam sedi ale ked sa toho chyti a postavi sa tak nestoji na spičkach

anndrea
autor
17. aug 2007

Velmi zaujimavo sa nam to tu vyvija,urcite si budem brat k srdcu vsetky zapory ktore choditko ma, ale tych 20 minut denne nezaskodi 😉

eli77
17. aug 2007

baby...nic v zlom ale este vas to bavi? Omielat dookola stale to iste? Ved kto chce nech ten chodulik pouziva a kto nie tak nie🙂 nemam pravdu?

melory
17. aug 2007

neviem si predstavit dieta bez choditka, ked je nadstavene na spravnu velkost, vsetko je o.k.

emjee
21. nov 2007

mariya • 1d • Dnes o 17:19
maminky myslite si ze je potrbny pavuk pre deti? vravi sa ze potom deti neskoro ckodia,neviem ci je to pravda ale ja si bez pavuka neviem den prestavit 🙂 a moj maly tiez,podla mna je to super

eli77 • 3d • Dnes o 17:35
ak si zvedava napriklad na moj nazor...mam tri deti a na chodulik ti poviem rozhodne nie... 😠 😀
ale viac sa docitas aj tu: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ladynika • 1d • Dnes o 17:42
ja osobne proti nim nic nemam,ale nesuhlasim s nazorom ze to nejako ovplyvnuje cas kedy deti zacnu chodit.Moj syncek ho tiez pouzival a chodit nam zacinal v siedmich mesiacoch za rucicky,teraz ma 10 mesiacov a uz chodi sam 😉

elenita • 8tt • Dnes o 17:44
mariya, ja som tiez pocula len same negativa....ale odskusane nemame, tak tazko povedat....

lindda • 1d • Dnes o 17:47
ja som zasadne za choditko nam veeelmi posluzilo a som 100% za aj pri druhom a aaj dalsom baby 🙂

roasha • 1d • Dnes o 18:01
moja babula sa tiez naucila behat v choditku,sama chodila 10mes.,ja som bola uplne spokojna,ja doporucujem. 😉 🙂

mariya • 1d • Dnes o 18:23
lindda,tvoje dietatko sa narodilo 14.feb a moj 15 feb ale vyzeralo to ze to pride na valentina ale az 2,5hod po nom 🙂

mariya • 1d • Dnes o 18:24
Roasha.mozes mi prosim ta poradit ako si mam vlozit svoju fotku?

mariya • 1d • Dnes o 18:26
alebo niekto s vas maminy?

ladynika • 1d • Dnes o 18:33
mariya-hore v rohu su nastavenia-cez ne

vlastulka • 1d • Dnes o 18:35
Ja som tiež počula iba negatíva na chodítko, ale takisto si neviem deň bez neho predstaviť. Máme veľký dom, dvere bez prahov, takže sa pohybuje po celom dome. Ja si môžem v klude navariť, porobiť a ono pekne behá v chodítku zamnou. Keby nemala chodítko, tak neviem ako by to bolo, asi by som ju musela vláčiť iba na rukách...

andrea.m • 2d • Dnes o 18:36
ja mám 10 mesačnú dcéru ktorej som pred 2 týždňami kúpila chodítko v nádeji že sa konečne rozhýbe lebo bez neho sa ani nepohne.

dadka212 • 1d • Dnes o 18:43
Mne tak isto chodítko veľmi pomáha, lebo inak by som malého asi musela vláčiť stále na rukách 🙂 , ale zas neviem či som neurobila blbosť, že som ho kúpila lebo mi začal chodiť po špičkách

roasha
22. nov 2007

mariya,aj mne fotky vklada mangel 🙂 dadka,to ci babika chodi po spickach nie je choditkom.bratova mala chodila"za ruky",a chodila baletkovsky. 😉

lindda
22. nov 2007

mariya kurnik mala si silnejsie tlacit 🙂 mas chlapceka alebo dievcatko ?? niesu tu foto ☹

tarina
23. nov 2007

nechce sa mi to vsetko uz citat, viem ze vela z vas nesuhlasi s choditkom. ja nad tym uvazujem, lebo uz nic ine ma nenapada, kam mam dat moju malu aspon na chvilu, aby som daco porobila. ma 7 mesiacov a uz sa sama (jasne ze pomocou dacoho) stavia na nozky a pohybuje. nemozem davat na nu 24 hodin pozor, treba aj daco porobit. moja otazka je: nie je uz neskoro na choditko? teraz sa pekne stavia ne cele nozky.

tarina
23. nov 2007

akurat som si precitala, ze "natana" vie o com hovorim 🙂 mam presne take iste babo. naozaj ako vravis, je umenie ist aj na wc 🙂 a pozeram ze ty si kupovala len teraz to choditko, tak snad neskoro nie je.

dadulik75
23. nov 2007

no ako vsetky viete ak neviete zistite mam uz trteie dieta a mam uz choditko zacala sa posuvat dozadu akurat dva dni....vzdy som bola proti alebo lepsie povedane kazdy mi hovoril vraj to nie je zdrave na klbiky....ale dnes to schvalujem a asi by som to ajpredtym len zo synom mi pomahala mamina ,ked sa narodila deniska tak muz zostal a nezamestnany a kym zohnal pracu tak vedela chodit sama takze mi vzdy dakdo pomohol ale byt s patkou sama a ked nespi no hnut ani na krok som sa nesmela teraz judam do choditka a taham zo sebou ak by ma nahodou nevidela aby sa nezlakla je to perfektna vec 🙂

emjee
28. aug 2008

elinka27 • 1d • Dnes o 13:31
Chcem sa poradiť, počula som mnoho názorov ohľadom chodúla, ale chcem si ešte spraviť prieskum.
Zaujímali by ma vaše názory na používanie chodúľa.Z jednej strany počúvam,že je to nedobré pre dieťa kvôli chrbátu a z druhej zasa,že je to dobrá pomôcka pri učení sa chodiť.
Napíšte mi prosím ak ste za tak prečo a ak proti tiež prečo.Dik

bubba • 1d • Dnes o 13:40
nie preto co si napisala (cize zo zdr.hladiska)
nie pretoze kamoskina mala zacala v pavuku tahat jednu nohu za sebou a to robila aj pri chodzi
nie pretoze je nebezpecnejsie ak dieta spadne z pavuka ako ked spadne pri chodzi(moj manzel ma doteraz jazvu na hlave
nie lebo to nie je podporovanie prirodzeneho vyvoja dietata,ale naopak,dieta sa spolahne na bezku a bude menej opatrne alebo sa mu vobec nebude chciet chodita potrva mu to dlhsie kym sa odhodla

mareli • 1d • Dnes o 13:48
nie. lebo navyse co napisla bubba dieto moze zacat aj spickovat. a potom aj pri normalnej chodzi bude stupat na spicky. a mojej kamartky maly tiez z chodula zacal vliect nohu za sebou a ortoped im jednoznacne neodporucil chodul. potom sa to opravilo same
lepsie potom interaktivne choditko, je to nieco, co diet pred sebou tlaci a tak sa pridrza a moze normalne hodit s pomocou.
ale je na kzadom rodicovi aby sa rozhodol ci bude pouzivat choditko. (to iste ako pri pouzivani perinky, klokanky, ci postoliek)
inak zda sa mi, ze toto sa tu uz riesilo niekde.

bubba • 1d • Dnes o 13:52
ano uz je tu tema urcite

danu • 1d • Dnes o 13:53
uz tu taka tema je
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a rozhodne nie ak chces tak radsej odrazadlo dieta stoji a snim chodi

elinka27 • 1d • Dnes o 13:56
mareli je to mozne no nikde som to nenasla, ja som tiez viac proti ako pre,ale potrebovala som vlastne vediet viac.Ide o to,ze babky v nasej rodine uz by maleho davali do chodula a ja som proti tomu ale oni su stara skola tak som chcela nejake argumenty

danu • 1d • Dnes o 13:57
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

silvia123 • 1d • Dnes o 14:12
zrejme túto tému uzavrú, keď taká je, ale ja som za bežku nech si myslí kto chce, čo chce a pýtala som sa aj doktorky a tá mi povedala, že sú na to rôzne názory pochopiteľne -ona osobne je za, ale s mierou!!! A teraz sú tie bežky vyrobené tak, že dieťa z nich nespadne -majú dobré ťažisko, teda aspoň tú čo mám ja.

kaluha • 2d • Dnes o 15:11
presne ako silvia123 som za chodítko ale každý musí reálne posúdit či je dieta nan pripravené.a špičkovat može aj bez chodítka to je hlavne od nevhodných popánok.chrbticu zatažuje aj sedenie a deti okolo 7mesiaca sedia bez problémou ak je chodítko dobre nastavené tak si v nom v podstate sadne ked už nechce chodit.a taktiež si myslím že v nom dieta nesedí celý den.

gucz • 1d • Dnes o 15:28
moja malá bola v beháku, je to veľká pomoc a tiež mi na to doktorka nepovedala, že je to zlé. Ale samozrejme tam nebola celý deň, dávala som ju tam na 10 - 15min doobeda a tak isto poobede, hlavne keď som potrebovala mať voľné ruky a chvíľu upriamiť pozornosť inam (napr varenie, vyprážanie). Ak je tam dieťatko dlho, poprípade tam visí, tak je to zlé.

miskinadamko • 1d • Dnes o 15:32
takisto suhlasim ked v nej dieta nesedi cely den, tak urcite neuskodi, a hlavne boli v nom uz miliony ludi, a pochybujem ze keby to bolo take hrozne ako to opisuju maminky vyssie ze by sa to vobec vyrabalo a bol by o to zaujem,

elinka27
29. aug 2008

tak ja toiez uvazujem o nom, prave preto,ze moj maly uz chodi popri nabytku, stale by sa staval a je niekedy fakt narocne sa mu stale venovat, varit varim len vecer, pretoze Jakub spi len 2-3x po 30min cez den a to som rada,ze si vtedy sadnem a konecne sa najem,alebo sa idem obliect aby som mohla ist von.U znamych som ho do chodula dala a pacilo sa mu v nom, viac -menej tam nechodil ale skakal nozickami, a nasho Jakubka aj tak nic nebavi viac ako 30min, cize dlhsie by mi tam asi aj tak nevydrzal.A preto riesim dilemu ci ho mam teda vobec zhanat,pretoze aj tak je to len na par mesiacov kym bude chodit.

l.lara
29. aug 2008

nam pediatricka prisne zakazala davat malu do choditka.tak nebudem riskovat.. 😉

jaja0110
2. sep 2008

caute zienky, nechce sa mi spat tak bludim po koniku...
tak sa vyjadrim, ked uz nic 😕

ja som proti choditkam. je dokazane ze sposobuje vyssie opisovane zdrav. problemy, aj ked samozrejme to nieje pravidlo.

Ak co i len JEDNO dieta malo v dosledku choditka akekolvek zdrav. problemy (nozicky, chrbatik, uraz...) je to pre mna dostacujuci dovod na to, aby som SVOJE VLASTNE DETI tomuto riziku nevystavovala...

Aj ja som vyrastla na choditku, a som tu. ziva a zdrava.
Ale moje deti su moje deti- preco by som mala na nich experimentovat?

Mam dvojicky a vobec tuto dilemu neriesim- co si pocnem , ako ich obe naraz ustriehnem, co moj chrbat a bla bla bla bla...

Viem ze ich nebudem nikde "odkladat", zvladam ich doteraz, zvladnem aj potom... okrem ineho...

som za PRIRODZENY motoricky vyvoj deti... tot vsjo... pekny vecer 😉

etuska
2. sep 2008

jaja na 100% s tebou suhlasim 😉 dost vela mojich znamych chodulik ma,ale ja som bola proti a som stastna,ze aj rodicia nasho krsniatka ziadne choditko nechcu.

trixi
3. sep 2008

ahojte, my mame chodulik, ked maly zacinal robit prve krocky tak sa mu pacilo vozit sa v nom. Ked vsak prisiel na to, ze ked ho drzime za ruky, tak sa dostane vsade kam chce (s chodulikom to neslo) tak chodulik nechce ani vidiet. Dnes chodi este za jednu ruku, sam este nechodi, velmi sa mu paci, ze jednou rukou moze vsetko osahavat, otvarat, chytat. Chodulik sme pouzivali asi cca 2 tyzdne po 2x20 min. Nastastie sme chodulik zdedili a nekupovali, boli by to vyhodene peniaze.

bejbypd
3. sep 2008

Ahojte tak aj ja prispejem...ja s mojim manzelom sme boli proti choditku aj nas doktor no ked mala malicka desat mesiacov a vedela uz sama stat choditko sme kupili mala ho asi dva tyzdne a od necelych jedenastich mesiacov sama chodi...a myslim ze jej to nijak neublizilo mala ho ai dva tyzdne uz je v pivnici ale sme stastni ze jej pomohlo nebat sa chodit teraz bude mat zachvilku rok a veselo si sama pobehuje...ale detom ktore nevedia drzat este ani poriadne rovnovahu by som choditko v zivote nedala

lucinkaaa
3. sep 2008

bejbypd, my sme tiez kupili choditko tak neskoro, ked mala uz vsade sama stala, presuvala sa popri nabytku. ale to je ine, pretoze sa nic neurychluje. choditko sme vyuzivali kratko ale melodicky DJ z neho je do dnes zaujimava hracka 😉

emjee
8. sep 2008

pekacka • Dnes o 19:59
môj syn začal behať v pavúku keď mal 4 a pol mesiaca, samozrejme že sa len tak odráža špičkami nožičiek ako sa mu to podarí. chcem vedieť či je to v poriadku, nemôže to nejako ovplyvniť jeho vývoj? hrozne sa mu v ňom páči..

zuzana76 • 1d • Dnes o 20:00
no ja neviem, podla mna je to velmi skoro, a jadierka ma uz vyvinute?

zuzana76 • 1d • Dnes o 20:01
ja som maleho davala do choditka len zriedka,velmi malinko

junovka • 2d • Dnes o 20:03
pekacka, a vie ti syn uz sam sediet bez opory???????????

nevesta • 1d • Dnes o 20:04
Ja som dala malu do pavuka raz... Neviem, zbytocne sa mi zdala zatazena chrbtica a uz totalne v 4 a pol mesiaci... Vsak to este ani sediet nevie... Ja by som pavuka urcite pouzila najskor v 8 mesiaci, ked sa vie aspon samo postavit...

horallka • 2d • Dnes o 20:05
pekacka,mne sa to zda tiez skoro,a vobec- je to zdrave aj pre starsie deti?

nevesta • 1d • Dnes o 20:06
Mne sa to nezdalo vobec dobre, takze som pavuka vratila...

dididi30 • 2d • Dnes o 20:08
aj moja dcera tak skoro zacala byt v chodacke, lebo nespala cely den a my sme uz nevedeli co snou, a nic jej nieje ,ani s klbikami ani s chbticou
ale syna uz tak skoro nechcem dat, no uvidim

zuzana76 • 1d • Dnes o 20:29
ani moj syn cele dni nespaval, ale aj tak som choditko nepouzivala, az od 10 mesiaca a iba sporadicky a velmi kratko, pediatri to neodporucaju, ani neurologovia, raz za cas nezaskodi, ale casto a velmi dlho by som ho tam urcite nedavala a uz vobec nie take malinkate

babulik22 • 1d • Dnes o 20:40
ja malu do pavuka davam len obcas.a samozrejme,ze jej dam papucky s pevnou podrazkou.ked potrebujem nieco porobit,tak ju dam radcej do ohradky.pavuka dostala ako darcek ked mala 3mesiace,ale pokial nesedkala poriadne a nenaslapovala celou nozkou,tak som ju tam nechcela davat.aj kamoske neurolog povedal,ze to nedoporucuje.ale nazori su rozne.vela kamosiek pavuka pouzivalo od 6mesiacov a detickam nieje nic.

silvia.s • 3d • Dnes o 21:11
ahojte
ja som davala deti do pavukov a su tu . dcera tam bola ked mala 5,5 mesiaca a chalanov som davala od 5 mesiacov. lekari to neodporučaju koli tomu že vela deti hned začne chodit a neštvornoškuju. moja dcera hned začala chodit a chalani štvornoškuju. každy robí ako mu to vyhovuje ale ako 4,5 mesačne je skoro.

gucz • 1d • Dnes o 21:13
aj mne sa zdá 4,5 mesiaca strašne skoro, ešte nemá dieťatko dostatočne pevný chrbátik. Ja som malú dala do beháku prvý krát keď mala 8 mesiacov

sirinka • 1d, snž • Dnes o 21:14
to je mooooc skoro skus si precitat nejake clanky ohladne pavukov, pripadne sa porozpravaj s tvojou pediatrickou. ja som pouzivala ked mala mala 7 mesiacov tak na 10-15 min ked som si potrebovala volaco surne urobit, inac nic moc pre zdravie tvojho dietatka...

trixi • 1d • Dnes o 21:41
pridavam sa k nazorom vacsiny mamiciek, ze 4,5 mesiaca je velmi skoro na pavuka-choditko-chodulik. Je tu podobna tema:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Nas maly bol v choditku ked mal skoro 11 mesiacov, chodil v nom cca 2 tyzdne, pocas dna v nom vydrzal cca 15 max. 20 min. Neznasa ho odkedy prisiel na to, ze chodit za ruky je lepsie. Nemyslim si, ze je az tak skodlivy, ale skutocne ho treba pouzivat minimalne a v pozdejsom veku.

lara1znk
8. sep 2008

ked uz choditko tak potom siahnut po takom ktoreho sa dieta len pridrziava, tlaci ho a tak chodi

zuza.m
5. jan 2009

kedy ste začali deti davat do chodula(pavuka)vadilo keby ho tak posadim bez toho aby sa tam odražal nožičkami???iba tam visel ako v klokanke????chcela by som jeden kupit ale viem že ak bude doma tak neodolam a vyskušam.ale nerada by som nejako ubližila. ☹

blovitc120
5. jan 2009

4,5 mesiaca? Tak to je sila. Dieťa najskôr musí vedieť samé sedieť a liezť podľa mňa. Ja som teda vyslovene proti, keď už, tak to, čo si pred sebou tlačí a až vtedy, keď sa samé stavia na nohy. Načo to urýchľovať? Každé dieťa vie samé, kedy má čo robiť.

miriamka
5. jan 2009

Zuza.m....nas maly dostat choditko na Vianoce od krstnych,teraz ma 7 a pol mesiaca a vobec sa mu v nom nepaci aj ked klokanku miloval.
On proste rad sedi,toci sa...ale choditko ho nezaujalo.