Je používanie chodítka nevhodné?

anndrea
10. aug 2007

Mile maminky, neviem ci sa uz tato tema rozoberala, velmi by ma zaujimalo ci ste svoje deticky davali bezkat do chodulikov. Najnovsie sa presadzuje trend ze je choditko nevhodne pre vyvoj noziciek a klbikov a ze deticky maju potom problemy pri prvych krocikoch...tak ja naozaj neviem...necham si poradit, i ked nasa Sophinka uz choditko vyskusala 😕

amia
10. aug 2007

ahojky 🙂
ja mam info, ze choditka su nevhodne prave preto, ze deticky sa nenaucia prirodzene padat... ale zase na druhej strane sa v choditku dostane kam chce, vsetko vnima inak ako na rukach , dostane sa kam chce samo... no ja to riesim tak, ze choditko ma vyhradene len ked sme na dvore 😅 inak ju tam nedavam, zlata stredna cesta 🙂

maca793
10. aug 2007

ahoj ja som strašne pri dvojičkách chcela chodítka ale z finančného hladiska som si to nemohla dovoliť. pri maličkej som bola pevne rozhodnutá, že ho chcem a už som ho mala aj objednané, ale našťastie prišlo rozbité. potom som zistila, že je to zbytočná vec a dieťa sa najskôr naučí samo chodiť bez pomoci chodúlky. veľa sa vraví o nebezpečenstve chodúľky pre deti. je to pravda. maličká mala vtedy 9 mesiacov a od 10,5mesiaca začala sama chodiť. takže by to bola vtedy zbytočná investícia.

zuz11
10. aug 2007

tiez neplanujem kupovat 🤐 zevraj potom tie deticky zvacsa chodia po spickach a nevedia padat, samozrejme neplati to o vsetkych 😉

maca793
10. aug 2007

moja sestra chodila len po špičkách a keď sa už sama učila chodiť tak jej to ostalo 😀 ale potom sa to dalo doporiadku

tomaslavka3
10. aug 2007

Ja som za choditka.Najstarsia dcera mala este take starsie vydanie,mladsia mala uz toto umele.Naucili sa chodit bez problemov .Starsia chodila ako rocna,mladsia ako 10mesacna.Aj trojcatka davam do choditok,pre mna je to velmi velky pomocnik.Takze jedna z nich uz dokaze sama prejst 2-3krocky,tie dve este same vobec neprejdu.Myslim,ze choditko az tak neovplyvni cas chodenia.A ak ma dietatko zdrave klbiky,preco nedavat?

nikeske
10. aug 2007

pripajam svoj prispevok 😀
my so sestrou sme chodili v choditkach a sme "normalne"....🙂
ale dnes doktori /detski aj ortopedovia/ nedoporucuju, kvoli zlemu drzaniu telu, roznej zatazi na jednotlive klby...konkretne odborne "nasledky", to je asi na dlhe "rozpravanie"...
myslim, ze kazda z nas sa rozhodne na zaklade svojho vedomia a svedomia...
ja choditko kupovat urcite nebudem. pa,pa

anndrea
autor
11. aug 2007

Tak dakujem za rady...len sa mi tak zda ze vsetko co bolo dobre kedysi ked sme este boli detmi, je zrazu zle pre vyvoj, ci uz to je choditko, lezanie na brusku, balenie babatka na siroko a pod... 😉 nuz zijeme v modernom svete 😵

kamajka
11. aug 2007

Ja súhlasím s tomaslavkou 🙂

vilki
11. aug 2007

ja som maleho davala do choditka od 8 mesiaca, a chodil v nom, pacilo sa mu to a mne to pomohlo ked sa tam trosku aj sam zahral, ked mal 12 mesiacov uz do choditka nechcel ist, teraz je uz choditko na povale a my chodime za jednu rucicku a uz sa pusta aj sam, prejde uz dost velky kus... 😉

vesi
11. aug 2007

ja som dávala obe dcéry do chodítka, hlavne ked som potrebovala variť či upratovať, to už vedeli loziť po štyroch a v chodítku sa nedostali všade. napr. na kuchyni máme úzke dvere 😀 ,tak nehrozilo, že sa popália. chodiť samé začali bez problémov a aspoň mi neplakali v ohrádke,kým som niečo robila.nemáme žiadny problém s chodením, rovnako ako všetky deti v našej rodine 🙂

vroni
11. aug 2007

Nasa mala nebola ochotna "ani sekundu" zostat v ohradke, tak sme kupili choditko. Nas ortoped hovoril, ze choditka mozu byt, ak v nich dieta stoji na celej ploche chodidla (nespickuje) a nie je v choditku dlhsie nez 20 minut denne. No, dieta to pochopilo po svojom, v choditku vydrzala maximalne 1-2 minuty, nikdy v nom nechodila (nechcela) a po mesiaci v nom nechcela byt uz vobec. Takze u nas to boli zbytocne vyhodene peniaze 😎

vavka33
11. aug 2007

Moja prva dcera bola v chodaku od 5.tich mesiacov,chodila po spickach,pretoze som jej ho nastavovala tak aby celou vahou nenaslapovala na nozky,len sa odrazala.chodit sama zacala ked mala 8.mesiacov.
Moja leusa je v chodaku taktiez od 5teho mesiaca,chodi po spickach,je tam strasne stastna,lieta v nom ako triskac a vie uz chodit aj za ruky,dokonca za jednu.Takze nech si kto chce co chce hovori,deti,ktore maju dobre nozicky,moze kludne chodakovat,neublizi im to.-to je moj nazor a skusenost.
Zaver-choditka ano. 😉

dannynka
11. aug 2007

vamka33 tot moj nazor.....
Gabika bola v choditku tiez od akolo 5-tych mesiacov.....je tam tiez stastna a lieta v tom ako sarkan.....a ma tam aj hraci pultik tak aj ten ju zabava.....tiez chodi sice po spickach ale to sa urcite odauci....... 🙂 🙂 🙂 v poslednej dobe uz tam moc neni pretoze uz ruckuje a chce chodit po svojich....uz nam moc k tomu nechyba..... 😎 😎 😎 😎 😎

nikeske
11. aug 2007

mna samu to zaujima, tak som nasla napr.toto...este som to nestihla precitat 🙂

http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=...

www.cpsjep.cz/cz/dokumenty/choditka_09_2004.rtf

.....

benabianca
11. aug 2007

kvoli klbikom sa tam dieta tko nema davat na dlhsie ako na 20minut.Moj syn tam bol velmi spokojny a chodil uz ako 11 mesacny.Tak o kolko skor by mi zacal bez neho?Ako 9mesacny sa zacal stavat na nohy.

janada
11. aug 2007

dávala som obe staršie deti,dcéra chodila ročná,syn 10 mesačný,klby aj chrbtice maju v poriadku,po špičkách nechodili.

tutu
11. aug 2007

Ja ostávam v úžase baby, mali by ste ísť kuknúť na bábetko čo tam popísali o používaní chodúľky, ja som tiež "zástancom" chodúliek ale to keby ste tam videli...... No úžasné fakt.
Ak by niekto chcel tak tu je link:
http://www.babetko.sk/forum/viewtopic.php?t=59541

vesi
11. aug 2007

tutu, nie si sama čo si v úžase, takmer všetci sme vyrastali v chodúľkach a sme tu živí a zdraví...

tutu
11. aug 2007

vesi, šak ale aj to tam je na bábetku, že to je len logika vraj "keď nám nič nie je tak nebude ani naším deťom" že vraj nad tým rozum zastáva.....to má byť citácia ty kokso normálne mám nervy na vlásku....

vesi
11. aug 2007

😀 , tam logika chýba 😉 , ved ked viem, že dieťatko nemá nožičky v poriadku, tak ho do chodúľky nedám a nemusím sa potom vyhovárať na chodúľku. nám ortopéd povedal, že ked chodí dieťa do 3 rokov chodí pošpičkách, je to normálne, že sa noha ešte vyvýja.ináč naše nechodili pošpičkách 🙂
na bábätko ja nechodím, lebo sa len rozčúlim 😝 😅 😀

eli77
11. aug 2007

Tak mile baby...asi ma za moj nazor ukamenujete 😀 ale ja som proti choditkam. Mam tri deturence, najstarsieho som davala do choditka...vysledok vykrivena chrbtica, je pravda, ze zacal chodit ovela skor ako ostatne deti..na co som v tom case bola aj patricne hrda🙂 stredneho syna som tam uz vobec nedavala..zacal chodit sam krasne v 11mesiacoch. Miuska ma teraz 11 mesiacov...nadherne lozi po styroch, sama chodi pri nabytkoch....a vobec ma netrapi ze este sama nechodi. Myslite si ze o 10 rokov bude este niekoho trapit ze kolko mesacna zacala chodit? Ja si myslim, ze nie...neodsudzujem maminky ktore svoje deti do choditok daju...ved kazdy sme iny, kazdy robi pre svoje dieta len to najlepsie, ja len nechapem tych rodicov ktori tam davaju deti ktore na to este vobec nie su pripravene. Predsa dieta ktore este samo nesedi by nemalo v choditku co robit. A co sa tyka nazoru "ze aj my sme v nich vyrastali a nic nam nie je" je nanajvys smiesny nazor...pozrite sa do ortopedickych ambulancii, kolko ludi trpi bolestami chrbtice? ☹ ale toto je len cisto moj nazor... 🙂

benabianca
11. aug 2007

ani moj Ben nechodi po spickach,choditko mal od 8mesiacov a popri nabytku nikdy nechodil.Osobne si myslim,ze ak ich dam nedate na dlhsie ako 20 minut,tak sa nic nestane.Moja kamaratka tam malu nechavala velmi casto a nadlho,teraz chodi po spickach este stale.Ale myslim si,ze je to aj tym,ze jej nedavala pevnu obuv.

vavka33
11. aug 2007

Eli,nik ta neukamenuje,kazda si vychoavame svoje deti a vieme,co je pre ne dobre.Moje sidlo by som fakt nemala kam dat ak nie do chodaka.Ona uz sama chodi dookola postielky,aj popri nabytku,lezat nebude,to sa hned stavia na nohy,ked lozi,stavia sa na nohy,ked sedi,hned sa chce postavit.a ja nemam cely den cas ju drzat za ruky a chodit s nou,mam ete jedno dieta,domacnost,zahradku a kopu povinnosti a roboty-ved kazda vie o com hovorim.ked je v chodaku je stastna,lebo sa dostane kam chce,vidi ma,ide za mnou a ja si robim.Dokonca ju tam aj krmim,lebo v stolicke len vymysla a stavia sa v nej.zalepit ju nikam nemozem,tak som stastna,ze niekto vymyslel chodaky 😀

eli77
11. aug 2007

vavka...Leuska musi byt poriadne sidielko🙂presne dietatko podla mojho gusta🙂 viem o com pises...mam tri deti...muza vo francuzku(5tyzdnov je vonku tyzden doma) byt(dom kupujeme cca o mesiac...jupiiii) a aj pracujem. No co sa tyka mojej Mii ona je uzasna...miluje byt v ohradke, v postielke, ale najviac sa tmoli na zemi pri mne v kuchyni...takze choditko nam chvala bohu netreba 😉

vavka33
11. aug 2007

ja myslim,ze do dvoch mesiacov,ak nie skor bude chodit sama,takze ani ja ho uz nebudem potrebovat.Moj chodi tiez teraz na tyzden prec,je doma cez vikend a v tyzdni to zachranuje chodak 😀

eli77
11. aug 2007

tak držím palčeky aby ste to v pohode zvladli...aj s tym chodakom 😉

jana188
11. aug 2007

my choditko nepouzivame, maly zacal chodit ako 10 mesacny a vsetci su spokojni

anndrea
autor
11. aug 2007

Urcite je to velmi individualne, kazda z nas chceme dietatku len to najlepsie, takze niekomu moze choditko vyhovovat, inemu nie. Nasa Sophinka velmi pekne lozi po styroch, chodi popri nabytku, v ohradke...choditko mame a zatial sme ho pouzili len skusobne, tak uvidime 😉

lindda
11. aug 2007

my mame choditko a nic lepsie som ani nemohla kupit investovala som sice do drahsieho ,ale sme spokojny. A co sa tyka toho ,ze chodi po spickach tak to podla mna vobec nieje pravda. Je to asi na kazdej z nas ako sa rozhodne. Mne to velmi pomoze a maly sa na chvilku pohra.

kamajka
11. aug 2007

baby, veď prečo by sme si život nemohli uľahčiť nechápem niektoré maminky ktoré sa zakaždú cenu snažia vychovávať "podľa príručky" ja vždy hľadám cestu ako si život uľahčiť a nie ho komplikovať.
A ešte jedno ja som nikdy nepoužila chodítko s úmyslom že sa moje dieťa naučí skôr, dcérka prvýkrát išla sama až keď mala 13 mesiacov.
A synček má teraz trinásť a stále nechodí s istotou, musíme za ním behať ako splašení alebo ho držať za rúčku, lebo ešte je trošku "opitý".
Ja beriem chodítko ako veľkú pomoc pre mňa a zábavu pre dieťatko.