Je používanie chodítka nevhodné?

anndrea
10. aug 2007

Mile maminky, neviem ci sa uz tato tema rozoberala, velmi by ma zaujimalo ci ste svoje deticky davali bezkat do chodulikov. Najnovsie sa presadzuje trend ze je choditko nevhodne pre vyvoj noziciek a klbikov a ze deticky maju potom problemy pri prvych krocikoch...tak ja naozaj neviem...necham si poradit, i ked nasa Sophinka uz choditko vyskusala 😕

jana776
13. aug 2010

aj ja suhlasim s didi, davat do choditka ani nie 6M dieta je neuveritelne. Ked som potrebovala navarit, pozehlit alebo cokolvek tak som to robila a robim ked malicka spi. Ved stale este naspi cez den dost hodin na to aby som vsetko stihla a mohla sa jej plne venovat ked je hore. A to popritom pracujem na plny uvazok z domu a stiham vsetko kym sa ona vyspinka.

dai
13. aug 2010

ahojte,
janka tento argument ja moc neberiem... nie vsetky deti spinkaju ako tvoje... moja mala napr. nespala viac ako 20 minut v kuse... sice ked to spocitas tak to bolo niekolko hodin denne, ale ja som za tych par minut vzdy nieco nacala a nic nestihla...
takze ja som prvy rok zivota mojej malinkej domace prace zavesila na klinec, odvtedy mame upratovacku 🙂 inak by bol u nas totalny bordel... co sa tyka varenia - varila som ked bol muz vecer doma...

inak suhlasim s diddi a ostatnymi - v 5-tich mesiacoch nie je dietatko pripravene na pobyt v chodulke... priznam sa, mala som ju aj ja, asi 1 mesiac. Zadovazila som si ju ked mala moja dcera 9 mesiacov, krasne lozila, sedela sama a zacala sa stavat. Kedze ale vela padala tak som v poctate cele dni bola za jej zadkom... ona bola tiez z toho znacne nervozna ze sa nemoze pohybovat ako chce... vtedy mi choditko strasne pomohlo 🙂 mala bola v bezpeci a mohla ist kam chcela - vtedy som si aj ja oddychla...
potom som postrehla ze uz je omnoho istejsia pri vstavani, tak som to choditko zase odlozila. Mala chodila po spickach ( tak jednoducho choditko funguje - nemozte ho dat velmi nizko, lebo by si dieta mohlo zakliesnit nozicky - kazde dieta sa v nom viacmenej odraza spickami a tak pohybuje ) ale asi len 2 tyzdne, potom zacala pekne chodit...

Ale ako hovorim, dala som ju tam ked uz mala pevny chrbatik a sama tuzila stat, len jej to neislo... nechcem to nejak ospravedlnovat, velka pohnutka pre mna bol aj moj vlastny odpocinok, lebo som jednoducho pri nej nevladala. Ako 6-mesacnu by som ju tam nikdy nedala - vtedy ma zacat dietatko s vlastnym pohybom ktory zaroven posilnuje jeho svalstvo, chrbticu atd. choditko toto skor znemozni a moze naozaj poskodit takemu malemu dietatku...

markiza
13. aug 2010

@vivien6 , presne ako pise diddi, tym choditkom mozes malej maximalne ublizit a to ziadne upratovanie nestoji!

vivien6
13. aug 2010

ja musim povedat to iste. .moja mala pospi nejakych 10 -15 minut.... a potom 4 hodiny opet nic..a choditko sme nekupili... dneska sme boli pozriet nejaku hracku pre malu... a kukali sme aj na choditka. skusili sme tam aj malu dat.. akoze pekne sedela ale nevedela sa este z nohami odrazat.. len tam sedela a hrala sa... nekupili sme ho pretoze sme si to rozmysleli.. preto som tu napisala ci je to dobre lebo ja som osobne nevedela ako su na tom choditka.. viem ze moja mama davala mojho brata od 5 mesiaca a vsetko bolo v poriadku.. nemyslite si teraz ze som nejaka nezodpovedna matka ze si chcem oddychnut od dietata aby som mala pokoj... poinformovala som sa.. a to som chcela...

fem
13. aug 2010

@vivien6
vivien to je v pohode, ono je to tazke obdobie, akoby prechodne, kym babo zacne samo sediet....nejake tipy na hry su na stranke fisher price.com , su tam tipy na aktivitu s dietatkom podla veku, podla mesiacov...nemusis mat ani specialne hracky, ale pouzijes, co doma mas...kuknem presny link a ti poslem, len je to v angl.

vivien6
13. aug 2010

@fem vdaka ti pekne... kuknem a otestujeme 😉

monikakovacova
17. aug 2010

Ahojte. Ja som tiež odporca chodítka. Žiadne nemáme a ani nekupujeme. Myslím si, že je to pre malého škodlivé a o to horšie keď ešte také malé bábo dávajú doňho. Kamoška tiež dávala už od 5 mesiacov.Teraz jej malý má rok ale sám chodiť ešte nevie a stále len na špičky sa ťahá. A ani nič povedať nevie, lebo od malička len pred telkou sedí to decko... Nechápem načo je niekomu malé, keď sa oňho poriadne nestará ☹ .Náš malý (má 7 mesiacov) a pekne vie sedieť sám a to sme ho vôbec nenútili, sám sa dvíhal. Teraz sa začína už aj na nohy zapierať(hlavne keď sa kúpe, lebo voda nadnáša). Tak som zvedavá ako to budeme zvládať bez chodítka.

grettka
17. aug 2010

to, ci dieta vo veku jednoho roka vie, ci nevie rozpravat a chodit, nie je len zalezitostou toho, ci je v choditku alebo ci sedi pred tv. Kazde dieta /clovek ma svoje tempo nadobudania tychto schopnosti a skor, ci neskor ho zvladne. Preto nie je vhodne deti porovnavat, co ktore "uz vie". Ano, podnetnost prostredia hra sice svoju ulohu, ale to hlavne, ma clovek v sebe zakodovane, takze dieta tvojej kamosky ma skratka len pomalsie tempo.

mateson
17. aug 2010

já jsem chodítko používala u obou detí. Dcera má už 21 a tenkrát se to všechno tak jaksi nerešilo. A to mela ješte takové to hrozné jenom takový pavouk železný a kus látky. Syn má sice jenom 6 a taky sem ho dávala do chodítka. Sice u ž mel jiné ale princip je stejný, možná ty dnešní jsou bezpečnejší proti vypadnutí. Ani jeden z nich nešpičkoval a chodit se naučili ve 13 mes. Dcera ale napríklad nelozila po čtyrech, ne že by to nevedela ji to nebavilo. Malý po čtyrech lítal jak drak. Já myslím, že se to s pobytem v chodítku nemá prehánet a určite to není pro deti do šesti mes. Asi tu platí všeho s mírou.

babulka
17. aug 2010

Nechcem nikomu vstupovať do svedomia, každý snáď robí so svojím dieťaťom to, čo si myslí, že je pre neho najlepšia (aj keď niektorým by neuškodilo poradiť sa s ODBORNÍKMI, čo my na nete, ani pri najlepšom vedomí, zďaleka nie sme...).
Môj syn bol od malička a do dnes je mimoriadne pohyblivý, zvedavý, prvé dva roky som sa nezastavila, stále vyžadoval pozornosť. Tak som jednoducho urobila bezpečnú domácnosť, polepila rohy nábytku chráničmi, odstránila kvety na skrine, namontovala tie plastové oné na skrinky....a dovolila mu loziť, resp. byť na zemi na veľkej deke, nech si objavuje a lozí ako sa mu zapáči. Veci ako žehlenie a spol. som si robila vtedy, keď spal, naučila som sa robiť len to nevyhnutné a nepulírovala som domácnosť do "bezvedomia". Takže z vlastnej skúsenosti viem, že sa dá zváldnuť aj náročné dieťa aj bez chodítka a podobných "pomôcok".
Osobne som si nikde neprečítala jediný dôvod, prečo by sa malo chodítko používať, teda nejakú jeho pozitívnu vlastnosť v zmysle - zlepšuje motoriku, pomáha dieťatku v nejakom inom smere, psychomotorika a pod. Skutočne ide len o nástroj na odloženie dieťaťa.

salma22
18. aug 2010

@babulka v tomto mas pravdu ze ide o odlozenie baba

barborato
18. aug 2010

nesuhlasim stym odlkladanim dietata. Ja som s mojim malim doma sama od 6 hod rano do 18 hod vecera manzel dojde domov chce sa najest ma na to pravo namakal sa. Naje sa zahra sa chvylu s malim a sup robit von okolo domu este dostavujeme atd kopa roboty. Ja chodim spavat o 3 hodinach rano co este zehlim. Nehovorim ze ja v choditku cely den teraz zacina sam chodit a pohybuje sa po zemi sam tak tam ani nechce byt ani ho do toho nenutim ale ked tam pobuden hodinu za cely den moc mi to pomoze. Ked niekto da svoje dieta do choditka a sadne si pri kavicku, TV PC potom ano odklada ho ale ja by som sa radsej hrala so svojim dietatom ako varila prala ale zial neda sa venovat cely celucicky den len jemu. Este podotykam chodi krasne ziadne spicky doslapuje dobre aj dr povedala ze je vsetko v poriadku.

doll
3. sep 2010

Ahojte, chodulik je nevhodný, nakolko ho pouzivaju deti, ktorým sa práve vyvíja chrbtica - jej esovite zakrivenie, ktoré prebieha postupne a detičky, ktroré sa predčasne stavajú na nôžky, preťažujú chrbticu, ktorá ešte nie je v správnom zakrivení. Problémy môžu nastať aj neskôr. Je tiež nesprávne dieťa predčasne dávať sedieť, ak ešte samo nesedí. Samo znamená, že sa same udrží v sediacej polohe, bez akýchkoľvek vankúšov dookola. Dieťa sa má batoliť a prejsť všetkými vývojovými fázami cez plazenie a lezenie po štyroch až k samotnému chodeniu.

megi1989
16. nov 2011

Ahojte, ja som malého dával do chodítka ( len sa nepamätám od kedy ) Krásne mi lozil po štyroch, a zrazu keď mal cca rok sa sám postavil a prešiel úplne sám prvých pár krôčikov. Proste keď sa postavil - tak už sám - a myslím že rok na samostatnú chôdzu nie je vôbec neskoro 🙂