Je používanie chodítka nevhodné?

anndrea
10. aug 2007

Mile maminky, neviem ci sa uz tato tema rozoberala, velmi by ma zaujimalo ci ste svoje deticky davali bezkat do chodulikov. Najnovsie sa presadzuje trend ze je choditko nevhodne pre vyvoj noziciek a klbikov a ze deticky maju potom problemy pri prvych krocikoch...tak ja naozaj neviem...necham si poradit, i ked nasa Sophinka uz choditko vyskusala 😕

beke
13. aug 2007

Ahojte, aj ja som používala chodúlik od 6-teho do 10-teho mesiaca potom už nechcel v ňom byť, a vôbec som nezistila že by mal z neho zdravotné problémy a ani nechodí po špičkách. Ani v chodítku by nemal chodiť po špičkách. Ako 12 mesačný začal pekne chodiť. 🙂 Každý hovorí niečo iné každý má s tým iné skúsenosti, takže každý rodič sa musí sám rozhodnúť či tam svoje dieťa dá alebo nie. 😉

slaviks
13. aug 2007

Caute ja som tiež nechcela používať chodúlik, ale keď malá sa začala v 8. mesiaci stavať na nôžky bez predchádzajúceho ráčkovania a mňa už bolela chrbtica od večného pridržiavania a behania za ňou popri nábytku, tak som ju v 9.mesiaci dala denne asi 2xna pol hodinku do chodáka, ináč by som okrem behania za malou nič neurobila a asi by som zomrela od hladu. 😒 Na brušku nechcela byť ani za svet, ani v ohrádke, stále plakala a tak som ju musela zodvihnúť do stoja. A to som sa pred ňou plazila aj štvornožky, 🙂 že ju to naučím a nič.Dnes už krásne behá a vôbec nešpičkuje. Ale keby vedela ráčkovať a pobudla by v ohrádke, tak ju do chodáka nedám. Každé dieťa je iné a preto neexistuje jednostranná odpoveď či dať do chodáka alebo nie, na to príde každá mamička po čase sama.

jejke
13. aug 2007

Ja sa s Vami nehádam, baby, ide o svedomie kazdej mamicky, ak by TA co tuto temu zalozila NEMALA SAMA POCHYBNOSTI o bezpeci chodulikov, asi by sme nemali o com pisat.Myslim ze ked ma 10 ludi rovnaky nazor este neznamena ze je SPRAVNY, navyse ak kdesi uz ODBORNICI ROZHODLI ZE CHODULIK BEZPECNY NIE JE, o com sa tu vobec bavime????? 😀

Prajem Vam aby sa nic podobne ako som spominala Vasim detickam nestalo, teda ziadne chodenie po spickach, nohy do "O" a pady na hlavu(myslela som v choduliku, lebo niekto tu argumentuje ze aj tak babo pada na zadocek, asi sme sa nepochopili, myslela som v choduliku sa babo drzi podlozky alebo tacky alebo ako to nazvat, ked PADA)

Tak vela stastia a POZOR NA NICH!!!! 😲 😲 😲 😲 😲 😲

vavka33
13. aug 2007

A ako sa da spadnut s chodaka?kde ma spadnut a este ak sa drzi toho co ma pred sebou?Asi sa nechapeme,ale hovorime kazda o inom chodaku. 😎

katarinas
13. aug 2007

Odbornici rozhodli... kolki z kolkych odbornikov? Ja by som to tak absolutne nebrala... Napr. aj na odber pupocnikovej krvi maju lekari rozdielne nazory... jeden povie rozhodne ano, iny, ze je to komercna zalezitost... Podobne je to, myslim, aj s tym chodulikom.
Ktori odbornici su kompetentnejsi? Napr. v porodnici nam povedali, ze deticky mame balit do jednorazovej plienky a jednej bavlnenej a pri lezani miminko polohovat na boky... Ked sme sli na prvu kontrolu ortopedovi, ten z toho salel, ze do 12 tyzdnov rozhodne dve bavlnene plienky a davat lezat na brusko, aby sa spravne vyvijali klbiky... Takze??? Viac lekarov, viac nazorov... 🤐

leva
13. aug 2007

Presne,to je to ked sa lekari nevedia dohodnut,jeden povie tak a dalsi tak.Jejke viem ze to myslis dobre,len keby to choditko bolo tak strasne nebezpecne na pad dietata a skodlive pre zdravie dietata urcite by sa nepredavalo.Napriklad ja poznam vela mamiciek co pouzivalo choditko a ziadne nema problem a stym chodenim ci skor sa nauci alebo neskor to tiez nieje celkom pravda,svagrina mala 3 deti davala ich do choditka a zacali chodit dost skoro a aj opacne,deti ktore v chodaku nikdy neboli chodili az v 13 mesiacov,tak ze tazko tu o tom debatovat,ale ako vravim,verim ze to zle nemyslis 🙂

leva
13. aug 2007

Ahoj kamajka,tak to ti verim ako sa musia za tou tvojou princeznou otacat,ja by som sa za jej vlaskami tiez otocila,ved su uplne krasne,mas bit na co hrda a pokom ma take vlasky,mate v rodine?

hanka274
13. aug 2007

necitala som prispevky, takze: Chodulik ano, ci nie?
Moj nazor-nie 😎 ...bez neho v KONECNOM DOSLEDKUje lepsie, prirodzenejsie, rychlejsie naucenie chodenia, prirodzene padanie-to predsa k chodeniu nevyhnutne patri.......atd, atd... 😎 😎 😎

anndrea
autor
14. aug 2007

Kazdy sa musi rozhodnut sam...alôe mam z toho nie velmi dobry pocit, no uvidime 😒

veva55
14. aug 2007

Ahojte, ja len pridam jednu skusenost. Moj brat nikdy v choditku nebol a asi do 3-4 rokov chodil po spickach 😀

No a co sa tyka samotnych choditok, myslim, ze pokial sa kupi kvalitne choditko (vystuzeny chrbatik, moznost nastavit vysku podla vysky dietata - teda aby naslapovalo na celu nohu....), tak choditko urcite neuskodi. A je to naozaj velka pomoc pre mamicky, ktorych deti su velmi neposedne. Ak sa dieta aj samo prehra v ohradke, na deke..., choditko je v tomto pripade zbytocne. Ale ak nie, je to velke odbremenenie pre mamicku. Moja sestra ma 5 mesacnu dceru, ktora proste pokial neni na rukach stale place. No a uznajte, ze takto sa neda cely den fungovat. Nepomahaju ani hracky ani nic....Takze vcera sme sa vybrali do babyshopu a kupili sme jedno kvalitne (i ked pomerne drahe) choditko. Este ho min. mesiac pouzivat nebude, lebo ma len 5 mesiacov, ale len na skusku sme ju do toho posadili a zrazu bola cela spokojna. Takze myslim, ze sestra nakoniec tu investiciu velmi oceni.

kamajka
14. aug 2007

Ahoj leva, to ti poveim že netuším....
Akože ja som mala kučeravé blond vlasy keď som bola maličká, ale nie až tak veľmi.... Že by sa gény zdupľovali? Alebo ztripľovali 😀 😀 😀 😀

veva55 súhlasím ale už som sa stertla aj s názorom že keď si spraví niekto deti, tak všetko iné ide bokom a jednoducho musíš byť stále s dieťaťom - neprať, nevariť, nežehliť, neupratovať, že jednoducho keď si spravíš dieťa tak si nemôžeš život uľahčiť chodítkom alebo nejakými pomôckami, lebo si ho vynosila a porodila s vedomím, že sa musíš o neho starať atď atď....
Len som hlavou krútila..... 😕 😕 😕 ................

vavka33
14. aug 2007

jaaaaj a to ostatne bude robit kto? 😀

kamajka
14. aug 2007

Jaj a obdivujem tie ženy, ktoré to všetko zvládajú a svoje detičky do chodúlikov, ohrádok, postieľok hopsadiel a kadečo iného neodkladajú.... 😀
Klobúk dolu pred nimi. 🙂 lebo ja by som sa zbláznila.

kamajka
14. aug 2007

vavka šak oni to zvládajú všetko 😀

vavka33
14. aug 2007

Tak by sme boli uz dve 😎

kamajka
14. aug 2007

Ak prestaneš používať chodúliky tak sa ozvi na ktorú psychiatriu ťa vezú a ja prídem 😀 😀 😀 ale iba ak bude spolu na izbe 😀 😀 😀

vavka33
14. aug 2007

a ak by sme aj neboli,tak aspon vo vedlajsej,budeme si klopkat na stenu. 😀

vavka33
14. aug 2007

a okrem toho,co vysedavame na nete,mali by sme robit nieco uzitocne. 😀
Tak si idem dat kavu 😉

kamajka
14. aug 2007

😀 😀 😀 aj ja si idem dať, jednu som dnes už vypila ráno o piatej ale nejak nepomohlo 😀 😀 😀
a potom sa pustím do varenia.....

veva55
14. aug 2007

Baby, nemali by ste si tu robit srandu, lebo jejka uz musi byt z vas nestastna 😀
Jejka, nic v zlom, ale stacilo mi pozriet prve 2 odkazy a trochu som sa pousmiala. Myslim, ze uz to tu bolo pisane, ze choditkom tu ziadna z nas nechce docielit to, aby ich deti skor chodili. A tie trapne argumenty, ze choditko je prilis rychle, ze sa dieta moze prevratit na schodoch, ze moze stiahnut obrus zo stola (tak na tomto som sa z chuti zasmiala), ze detom v nom sa krivi chrbat, ze deti su tam davane ked este nechodia, co ma zly vplyv na klby......
1. choditko je rychle mozno na nejakych volnych priestranstvach a nie v panelaku, kde vacsina ludi byva. A predpokladam, ze kazda zodpovedna matka si to vie dobre zhodnotit.
2. prevratenie na schodoch? Tak snad nenecham dieta same pri schodoch. A ani by som dieta nedala do choditka, keby sme mali doma schody
3. stiahnutie obrusov? Tak toto bol snad vtip, lebo ztiahnut obrus zo stola ti dieta moze kedykolvek a nie len ked je v choditku. Staci, ze je pri stole stolicka, pomocou nej sa postavi na nohy a obrus je na dosah
4. krivenie chrbatika? Ak kupis kvalitne choditko s vystuzenym chrbatikom, kde ten chrbatik je naozaj pevny, urcite sa mu nevykrivi
5. davanie deti do choditka v case ked este nesedia - tak to je zase o zodpovednosti rodica. Pokial dieta este ani nesedi, nema co v choditku robit.

Takze ked to zhrniem, pokial kupis vhodne choditko, nenechas v nom dieta pol dna a pokial ho nenechas niekde, kde su schody alebo ine bariery a pokial dieta nedavas do choditka ked este nie je na to dost velke, tak sa mu urcite nic nestane. Samozrejme, treba si precitat upozornenia, ktore su v pribalovom letaku a vyvarovat sa moznych rizik.

Uznavam akurat to, ze ked nejaka nezodpovedna matka capne decko do hocijakeho "choditka", len aby sa ho na par hodin zbavila.....tak ano, moze to mat rizika (vyssie uvedene)

kamajka
14. aug 2007

veva no dorazila si ma..... Ja mám chodítko z Demy za 1300sk.....
Vďaka, že si ma tak pekne pomenovala - nezodpovedná..... 🙂

jejke
14. aug 2007

Som taaaaaaka 😀 😀 😀 😀 😀 😀 nestastna 😉 ze uz nemaaaam slov 😀 😀 😀 😀

Emjee, nezastavis tuto temu?
Myslim ze toto nikam nevedie.

vavka33
14. aug 2007

ja sa nikomu nesmejem.a predstavte si,ze som sa hodinu hrala s malou-bez chodaka,potom som hodinu chodila po dvore a ked som ju potom brala na ruky,skoro som odpadla-podlamovali sa mi nohy-to sa neda nedat ju do chodaka.teraz spi-total unavena a ja som k.o. a to kym spi robim veci okolo domacnosti a druhej dcery.som vystavena.Milujem chodaky.A odkazy necitam,ja mam vlastny rozum,skusenosti a urobim,co uznam za vhodne a naco ma moja dcera a ja.
kami,mala som zas kavu 😉

vavka33
14. aug 2007

chodak mam aj ja demu za 1300sk. 😉
jejke a preco by ju mala zastavit,ved my si mame co s babami o chodakoch popisat.ozi a ty mas deti?lebo v pase ich nemas uvedene.ked budes mat aspon dve,potom sa pobavime na tuto temu 😀

kamajka
14. aug 2007

Vidíš vavka33 no to je otázka.....o tých deťoch.
Zase káva? Ty si nejaká kávičkárka 😉 podobne ako ja....
Ja niekedy aj štyri vypijem...ešte že nekojím bo by som hneď dostala pár poučení, no nie???? 😉 😀

vavka33
14. aug 2007

Ja pijem hned rano,potom pred obedom a o piatej,lenze ja pijem nescu,pol lyzicky,zaliatu do poly salky vodou a dopoly mliekom ,bez cukru.Ani ja nekojim,uz 5mesiacov. 😉
neviem,mna to tak napadlo,lebo niekto kto ma deti,urcite oceni taky vynalez ako chodak.A este tieto super pohodlne.predstav si ake zelezne tycky boli volakedy,ani opierka,ani moznost menit vysku...a sme tu,zdraví a bez krivych noh. 😉

kloky
14. aug 2007

v niektorom príspevku som prečítala, že v chodítku chodia potom deti po špičkách ... moja dcérka nechodí v chodítku a stále sa dáva na špičky ...

kamajka, ja vôbec nepoužívam chodítka ani žiadne ohrádky a ešte som sa vôbec nezbláznila

kamajka
14. aug 2007

to bola len sranda. ale uznaj že je to pre mamičku pomoc. určite by ti bolo ľahšie keby sa ti dieťatko zahralo aspoň chvíľku samo, sú detičky, ktoré sú kľudnejšie, ale aj detičky, ktoré neustále niečo vymýšľajú a plačú, lebo sa jednoducho nudia a nič ich nebaví..... 😉
a ja mám dve - jedno práve v období vzdoru, manžel 400km ďaleko v práci - babky nemáme, dedkov nemáme, tety ani ujov nemáme - iba jednu a tá je akurát v rozkvete - má 18 rokov, pomáha mi ako sa dá, ale ja tiež nemôžem žiadať aby mi pomáhala stále, má svoje záujmy a svoj život 😉
Ja beriem chodítko ako pomoc - teda ak niekto chce tak to nazvime - pomôcka na odkladanie detí. To ma vôbec netrápi, pokiaľ je tam malý spokojný.

jejke
14. aug 2007

Vavka33 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
mam dve deticky, a tiez som z nich unavena, su hyperaktivne takze viem o com hovoris, a dobre si ma pobavila...myslela som ze sa tu zacinate urazat
"ja ze som nezodpovedna matka!???...."tu pise jedna iste fajn mamina...
😠
ATD...
LEBO MNE SA TU PACI, len sa akosi dalej nedostavame a to mi pripada zbytocne kecat o NICOM...mozno by bol zaujimavy nazor nejakeho pediatra alebo odbornika...LEN PRETO ZE POUZIVAS CHODULIK ESTE NIE SI EXPERT...rovnako JA len KVOLO NEGATIVNEJ SKUSENOSTI ZNAMYCH S NIM ESTE NIE SOM 100percentna ANTICHODULIKOVA MANIACKAAAA 😀 😀 😀 😀
zda sa mi ze som sa nou v poslednych dnoch stala 😲 😲 😲

Akosi nemozem prestat, ja ked som o niecom presvedcena, robim vsetko pre to aby som to dala vediet vsetkym....NAVYSE TO NIE JE Z MOJEJ HLAVY A JE TO PODLOZENA INFORMACIA? TEDA NIE LEN MOJ NAZOR...som uz taka, verim ze kazda do tohoto fora prispieva niecim, co je ak nie uzitocne, aspon poucne pre ostatne... 😉
Ak nieco co maju moje deti JEST povazujem za pochybne, nedam im to,
ak ide o podozrivu hracku, dam ju na to najvyssie miesto kde ju nedociahnu a potom ju nenapadne zneskodnim...ak ide o darcek SCHOVAM...nechapem preco by mamicka ktora si bezpecnostou chodulika nie je ista MALA RISKOVAT....
😲 Ani ja by som to nerobila...
A o tej rychlosti chodulikov VEVA55, no to by si sa cudovala 😲 😲 😲 vonku na sidlisku vidim mamicky, co v tom maju deti aj na chodniku na peknom briezku....ja sa chytam za hlavu, ked to vidim SOM LEN ZENA, regujem prehnane????? ASI PRETO ZE A SOM AJ MATKA 😉