Jednoročné dieťa. Kedy začať soliť?

lucilka
28. mar 2008

moja Martinka má jeden rôčik, papá pekne všetko, čo jej navarím. Hoci si myslím, že nie vždy je to
jedlé 😀
Zaujíma ma, odkedy jej môžem začať jedlo prisálať? Ani nie kvôli chuti, skôr pre jód.
Doma používam iba morskú jodidovanú soľ. Môžem jej dať aj tú? ďakujem

sandra81
30. mar 2008

Ja mam skoro`13ti mesicni holcicku a varim ji stale bez sole, myslim ze do dvouch let se solit nema. Pry to co ji dite od pul roku do roka to ma jist i od roka do dvouch, s tim ze uz muze vyzkouset vice jako treba ryby atd.

dvojka
30. mar 2008

Vanila - takže zato,že je naše malá od půl roku atopička můžu já????To je zajímavá pointa...Já jsem jí v té době pouze kojila,měli sme začít s příkrmy,ale tělo reagovalo bouřlivě i na dušenou mrkev...

Nejeden doktor zakázal příkrmy a musela jsem malou kojit do devíti měsíců a teprve potom pomalu začínat s příkrmy i tak byly reakce bouřlivé... ☹

Máte štěstí že jsou vaše děti zdravé a nemusely ste čelit tomu co my..Jsou nutné dělat rozdíly....Jinak naše malá neni držena zkrátka venku sme od rána do večera,pomalu mi nemarodí,jen ty potravinové alergie se nám nedaří vyzvat na ústup....

dvojka
30. mar 2008

Maag - díky 😉

magg
30. mar 2008

dvojka - v pripade tvojej dcerky je dieta velmi podstatna, ale mne napr sa atopicky ekzem zlepsil v puberte, potom sa to trochu vratilo, ale uz to nebolo take strasne ako v detstve, a od porodu nemam ani fliacik, tak drzim prsteky, aby sa to zlepsilo aj tvojej dcerke 😉 .

monas
30. mar 2008

Hodně alergií se zlepší v pubertě nebo v těhotenství, je to hormony. Mně se např. taky alergie v pubertě skoro ztratila a od porodu na alergologii nechodím už vůbec, takže vzhledem k tomu, že je to holčička, bude mít možná štěstí a taky se jí to časem upraví. Je jasné, že dítě, které má jakékoliv problémy, musí upravit jídelníček, to musí i dospělý, ne jen děti, ale to jsme tu také všëchny napsaly...Je to samozřejmně nepříjemné, pokud má mimčo takové problémy a je to určitě trochu omezení, ale zaplať pán bůh za to, jsou horší nemoci...
Jen jsme tu napsaly svůj názor ohledně dnešních trendů, že se to trochu moc přehání. Já mám např. švagrovou, která je z opačného tábora, přesně se řídí všema zaručenýma radama z knížek, o kterých opět za 10 let budou psát, že to bylo všechno špatně, jako se to v historii neustále opakuje a je s tím (aspoň mně) hrozně protivná. Sama se s manželem cpe vším možným, doma pořádně neuvaří, kilo čokolády sežerou na posezení, ale malý si nesmí skoro kousnout piškotu...To mi prostě připadá ujetý, ale je to jen můj názor... 🙂

dvojka
30. mar 2008

Maag,Monas-děkuju...V to taky doufám,že se to z lepší nebo úplně vymizí...Je pravda,že jsou mnohem vážnější nemoci,než je atopický ekzém.My se snažíme dělat a jíst jen jídla co může i Kika,protože je v letech kdy by chtěla vše a jen stěží jí můžem vysvětlit proč právě ona to či ono jídlo nemůže.

Ještě jednou dík...

Už máme vypsaný papír do školky od doktora co Kika nemůže,tak doufám,že tam na nás nebudou koukat jak na blázny,

monas
30. mar 2008

To určitě nebudou, takových dětí je spousta a jsou na to určitě zvyklí a připravení. Tak ať se melé daří líp a líp... 🙂

magg
30. mar 2008

dvojka urcite nie, to je uplne normalne, ak donesies papier, dokonca by jej mali upravit podla toho jedalnicek, a ak na to nemaju podmienky, budes jej moct jedlo pripravovat sama a balit jej ho do skolky. To je uplne bezny postup, dokonca sme mali aj deti, ktore mali stravu z domu koli nabozenstvu, to tiez chapem.
Lenze ta mamina, ktoru som spominala, to brala tak, ze dieta ma do troch rokov jest nesolene, nesladene atd (podla knizky) a od troch rokov vsetko, a cakala, ze dieta zacne v skolke vsetko jest. Ale nedialo sa, pretoze ten maly taketo jedlo odmietal a splacom sedel pri stole.

dvojka
30. mar 2008

Maag - tak to je teda síla,takové trauma musel proživat. ☹ .

magg
30. mar 2008

no ja koli tomu nemam rada tie knihy a pravdu povediac obdivujem mamicky, ktore maju cas vobec to citat, pri mojom sidle mam problem prelistovat si casopis 😅 . Kamaratka sa so mnou pohadala, ked videla, ze som moju 10 mesacnu dcerku dala na nocnik, povedala mi, ze ju drezurujem, ze je to tyranie, lebo podla nejakej knihy sa ma dieta posadit na nocnik najskor 18 mesacne, ale najlepsie dvojrocne. Lebo vraj diet chce byt ciste az 4 alebo 5 rocne. Tak, neviem ci by sa mi pacilo davat zdravemu 5 rocnemu decku plienky.

dvojka
30. mar 2008

Tak to bych se sní hadala taky,my jsme na nočníku od 8,5 měsíců a jsem zato ráda a navíc se jí na nočníku líbilo a v roce a půl byla přes den bez plen,zato ted se ještě v noci občas počůrá to musim přiznat,ale snad to nepotrvá věčně. 😅

magg
30. mar 2008

Ved to, ze moja dcerka je vlastne od roka doma bez plienok, teraz jej davam plienku len na noc alebo ked ideme na dlhsiu prechadzku, ale budi sa mi rano sucha a syn tej kamaratky je starsi o dva mesiace a este nocnik nevidel

dvojka
30. mar 2008

Maag - tak to je dcera šikulka,protože děti většinou do 18 měsíců udržet moč nezvládají...Mám kamarádku co začala dávat dceru až v roce a půl na nočník a si představ,že do dvou let byla úplně bez plen a to ze dne na den.

Každé dítě to má prostě jinak a taky se na tom podílí činnost rodičů... 🙂

vanila
2. apr 2008

dvojka.... ja nevravim ze si za to ze mala je alergik zodpovedna ty. to si si asi zle vysvetlila a ja som to asi zle napisala 😉 ja len že je dobre že sa to trochu pribrzduje s potravinamy aby tych detí nebolo viac. tak sorry že som sa ťa neumyselne dotkla ale važne som to nemyslela tak ako si si to ty vysvetlila. 😉

dvojka
2. apr 2008

vanila - to ty promiň mě 🙂

julia225
2. apr 2008

co sa tyka solenia...ja jedlo nesolim...dakedy bezglutamanovy bujonik alebo solcanka!!!
no plienky...ked dieta na nocniku sediet chce, nech sedi...nasa mala 18 ked si prvy krat sadla na nocnik...a odvtedy nema plienky...som nazoru, ze s nocnikom treba pockat, kym to dieta samo nechce...a to, je indivindi... 😉
a alergie... 🙄 bodaj ba nas vsetkych obchadzali... ja som slaby astmatik... mala zatial nic...chvalabohu...

pavlicka
9. apr 2008

Všude se píše, že cca od jednoho roku, se může začít solit. Takže já solím trochu. A třeba když dávám část z našeho jídla, tak třeba maso s omáčkou už je částečně ochucený, tak vůbec neosolím bramborovou kaši nebo rýži. Myslím, že když je dítě zdravý, tak kromě jódu, který mu jodizovaná sůl dodá je dobrý, že jeho orgány si začínají zvykat sůl odbourávat, takže malá špetka je po roce dobrý začátek. Toť můj názor, upozorňuju, že hovořím za matku zdravýho dítěte (žádnej atopik atd).

lucilka
autor
11. apr 2008

Nedávno som pozerala reláciu o solení u malých detí a tam hovorili, že do jedného roka žiadna soľ a od jedného do dvoch rokov cca 2mg soli denne by dieťa malo prijať, pretože soľ potrebuje.

ikuska26
11. apr 2008

ahoj maminy, tak ja sa priznam, ze od toho roku uz trosku prisolujeme, do roku papal len kupovane papanicka... a tak aby sa to dalo jest, musi sa to trosku prichutit, vacsinou varim, tak, ze to len slabucko dochutim, a my si s manzelom dochutime az rovno na taniery...aby sme mohli papat pekne spolu 😉

petule.h
18. apr 2008

já od roka solím a vařím pro všechny stejné jídlo a do roku jsem tak nějak od 7 měsíce taky trochu solila, ale jen trochu 🙂

dankaa
18. apr 2008

ahojte!ja davam sol nie každý den.ak ma na ranajky chlebik s taveným syrom,tak na obed nedavam sol,ale v podstate solim asi každý druhý den...

emogeon
18. apr 2008

solit urcite nie ale tu si pozri co papat 😉
http://www.chpr.szu.cz/dbdata/jod/poznamky.htm

danca81
27. jún 2008

tak já byla teď na roční prohlídce a dr. mi řekla, že mám trošku solit, že Dominiček může jíst už vše, jen né moc kořeněná jídla

bibula
1. júl 2008

😀 najlepsie nikdy

sirinka
1. júl 2008

bibula a ak doplnit potom jod?