Jednoročné dieťa. Kedy začať soliť?

lucilka
28. mar 2008

moja Martinka má jeden rôčik, papá pekne všetko, čo jej navarím. Hoci si myslím, že nie vždy je to
jedlé 😀
Zaujíma ma, odkedy jej môžem začať jedlo prisálať? Ani nie kvôli chuti, skôr pre jód.
Doma používam iba morskú jodidovanú soľ. Môžem jej dať aj tú? ďakujem

dika
28. mar 2008

ahoj, ja este skusenosti nemam so solenim, ale pokial ti pekne papa aj bez soli tak by som sa s tym neponahlala. Jedine ze by si chcela zacat varit spolocne pre vsetkych a teda aj prisolit....

bystricanka
28. mar 2008

lucilka ahoj. Ja mám tiež ročné dieťa a ešte neuvažujem nad tým, žeby som solila. Možno neskôr. O také 3 - 4 mesiace. 😉

mikca
28. mar 2008

taky si myslím že není kam spěchat kost když ti papá i te "nejdlé" neslané...po tom roce jejich ledviny už nějaký menší přísun soli snasou,a le proč je zbytečně zatěžovat..v životě se nasolí dost.. 😀

eva4444
28. mar 2008

napr. predavane hipp-ky s masom alebo aj ine znacky co tu maju v nemecku su so solou, a pisu od 4m 😠 😠 ja som si to vsimla az neskor, a ze preco mu kupovane chutia a moje len tak babre 😠 slak ma skoro trafil.
ale moje napriek vsetkemu stale nesolim a stale to viacmenej nechce.. 😖 😖

junovka
28. mar 2008

slabulinko mozes 😉 Ked aj Nelka bude mat rocik, tak kupim Solcanku a s tym zacneme, po troske 😉

dvojka
28. mar 2008

Mě přijde dosolování jídel v roce brzy...Vždyt některá koření dokážou vytvořit onu chut a přitom jídlo je dobré a hlavně zdravé.
My solili až po druhém roce a to jak píše junovka solčankou 😉

junovka
28. mar 2008

inak, ako tak rozmyslam, tak uvidim...lebo zatial ked nema solene neprotestuje 😕 😉

junovka
28. mar 2008

....planujem si urobit vlastnu domacu vegetu a sol si tam pridam, kolko budem chciet 😉

lucilka
autor
28. mar 2008

stačí deťom prísun jódu ak nesolíme ? Každá soľ je jodidovaná.

lenerka
28. mar 2008

Ahoj

my fakt dodrželi rady od naší Dr.že by jsme neměli solit do 1roku
a malá dobře jedla,ale teď už jí naší stravu,ale já tak málo solím,že to nemá skoro žádnou chuť ☹ ale co, manžel si to dochutí solí i jiným kořením a je spokojený
a já už jsem si zvykla na málo solené jídlo a taky se to dá 😉
hlavně jí nedáváme nic pálivého a ostrého a snažím se vyvarovat uzenin 😒 uvidíme jak to dlouho vydržíme dětičky ty párky prostě milují!

dvojka
29. mar 2008

Luci - tak jako náhražku jódu můžeš zkusit dát pít Nelince vincentku....Dá se koupit v lékárně,jem se prosím informuj jestli jí smí ai né roční dítě pít a jaké množství...My sme jí teda dávali

Lenerka- myslim že děti milujou vše od čokolád až po uzeniny,je opravdu lepší se těmhle neřestí vyhýbat 😉

dvojka
29. mar 2008

Luci- omlouvám se za spletení jména Martince- 😅

lucilka
autor
29. mar 2008

dvojka, to je OK 😉 , Nelinka je krásne meno 😀

pitrska
29. mar 2008

Ahoj nase doktorka nam rekal solit soli s fluorem a jodem taky este nesolim jen obcas ale melo by se uz zacit primerene kuli kostim a zoubkum,ja kdyz ji varim sunku tak nesolim jinak trosku do polevky davam ale este vazne malinko

danulka2
29. mar 2008

ahoj, ja som malemu zacala slabo solit, ked mal asi rok a 3mesiace. Teraz pouzivam podravku bez glutamanu.

monas
29. mar 2008

Nic se nemá přehánět, já vařím jídlo většinou pro celou rodinu, někdy jí s námi, tak má solené (ne přesolené), jindy sní klidně jídlo absolutně bez soli a jakéhokoliv koření a nevadí mu to. Já si myslím, že se dnes všechno trochu moc řeší. Nám dávali rodiče ledacos skoro od narození a taky jsme vyrostli a myslím, že docela v pohodě...Prostě se řídím zásadou všeho s mírou, jak u sebe, tak u syna..

maca793
29. mar 2008

ja som začala soliť od jedného roka ale mierne a to len morskou soľou.

pitrska
29. mar 2008

Je pravda ,ze drive se to neresilo jako ted ale taky nebylo tolik alergii a vseho tak proto se kazdy boji my nesmime taky vsechno jist nebod mame AE.ale i presto se ji snazim davat veci aby si na to telicko zvyklo aby se mi pak v 10 letech neosypala ,ze si dala neco co nesmela znama davala diteti ve trech mesicich omacky ale zase kojila 4 roky a mala je zdrava ikdyz tu omacku bych asi nelajzla az pozdeji

monas
29. mar 2008

Já myslím, že pokud je dítko zdravé (nemá nějaké problémy), troška ničeho mu nemůže uškodit. Asi by leckterá maminka z dnešní doby obracela oči v sloup, kdyby nás kolikrát viděla s naším Honzíkem, ale já se prostě řídila hlavně instinktem a když mi maminka říkala, jak to bylo dřív, co dávala mně apod (a v té době navíc ty potraviny atd. nebyly některé třeba ani tak hlídané, Sunar byl úplně někde jinde, než jsou dnešní kojenecká mléka atd...), tak jsem prostě pustila všechny ty zaručené rady z knížek, kterých jsem měla před porodem plnou hlavu a měla jsem pocit, že když je nebudem dodržovat, tak se asi stane bůh ví co...Když se malý po něčem, co jsme třeba jedli natahoval, dala jsem mu ochutnat, když mu to šmakovalo, prostě jsem mu trošinku dala. Takže občas si prostě cucnul piva, žužlal hranolek, dal si dvě lžíce guláš nebo svíčkové. prostě to neřeším a je zdravý jako ryba. Od 11 měsíců chodí 1x týdně do jeslí, tam jim dávají naprosto všechno, úplně normální jídla...

draga
29. mar 2008

já solím trošku, doktorka na roční kontrole mi to pravila, že mám mírně solit 😎

magg
29. mar 2008

Ja solim od roka, nevarim jej uz osobitne, len my s manzelom si to potom na tanieri trochu dochutime. Lekarka nam povedala, ze od roka ma dcerka jest vsetko ako my, len menej okorenene a osolene. Sem tam pouzijem aj trosku vegety, ale bez glutamanu.
Monas, tiez sa neradim knizkami, priam ich nenavidim a najradsej by som ich spalila a ich autorom by som nedovolila na moje dieta ani pozriet.
Studovala som predskolsku pedagogiku a ked nam v septembri doniesla jedna mamicka na prax dieta, ktore malo takmer tri roky, nikdy nejedlo nic sladke, slane ani korenene, pilo len umele mlieko a prevarenu vodu a nosilo plienky, tak si mozte tipnut ako dlho v skolke asi ostalo. A mamicka sa na nas chcela stazovat, lebo ona "ma nastudovane, ako sa ma vychovavat dieta!" 😀

monas
29. mar 2008

😅 😉 😉

dvojka
30. mar 2008

Magg-musim s tebou trochu nesouhlasit,jak píšeš v druhé polovině tvého příspěvku o tom neřízení se knížkami...

Naše dcera je atopička a vim,že takových dětí je spousta,trošku mě zvedá ze židle,když jako matka napíšeš to co jsi napsala,naše malá si nevybrala to,že se pomalu po každém jídle osype,a kdybych věděla,že bude mít porávě na kořeněná nebo sladká jídla takovou reakci atopického ekzému tak jí to sladké do tří let skutečně nepodám,ale ono se stalo a reakce na tyto potraviny byla bouřlivá...

Takže si myslim,že nemůžeš soudit podle jednoho dítěte...
Tady je hlavně třeba řídit se zdravým selským rozumem. 🙂

Přeju celé vaší rodině,aby ste nemuseli čelit ani atopickému ekzému ani alergiím 🙂 😉

magg
30. mar 2008

dvojka, ja osobne som alergicka - od detstva, tak isto atopicky ekzem, nastastie dcerka to pravdepodobne nezdedila, hoci mne sa prave po porode stav upravil.

Celkom nerozumiem, co ta tak vytocilo?
Ved zo ziadnej knihy nevycitas, ze dieta bude alergik, to proste pride samo. Mali sme v skolke par deticiek, ktori boli alergici - v tom pripade je samozrejme, ze musia dodrziavat dietu. Ale preco robit zo zdraveho dietata cintlavku?
Bavila som sa na tuto temu aj s pediatrickou, povedala, ze jednym z dovodov, preco je tolko alergii a chorob je az prehnana starostlivost. Vravela, ze jej hrozne chyba pohlad na deti, ktore zuzlaju rozok a pod nosom im visi "sviecka", ze prave tym, ze deti mame vzdy ako zo skatulky im najviac skodime, pretoze sa ich imunita neprisposobuje prostrediu v ktorom ziju, na jedenej strane im davame bio potraviny, sledujeme aby nejedli sladke ani slane, a na druhej strane vyjdu von a dychaju ten sajrajt ktory je vsade okolo. Na jednej strane gruntujeme byty, domy aby nikde nebolo ani zrniecko prachu, ale na druhej strane s detmi nevyjdeme do prirody, aby sa aspon trosku zdravo nadychli. Na jednej strane kupujeme zvlhcovace a cisticky vzduchu, no na druhej strane neprejdeme ani 500 m na nakup bez auta, aby sme tym detom, to ovzdusie az tak nezatazovali.
Ja netvrdim, ze treba do deti pchat slaninu a sladkosti, ale studovat knihu, ci mam dat dietatu 10 alebo 15 g masa na den, ja neviem.
Kazda matka bodla mna citi a vidi, co dietatu prospieva a co nie, alergiu moze vyvolat aka kolvek zelenina, ktoru odporucaju aj v knihach - je na matke samotnej, aby to vysledovala.

magg
30. mar 2008

este chcem dodat, ze to dieta o ktorom som pisala bolo zdrave, nie alergik

kupinka
30. mar 2008

Já jsem téhož názoru,že teď se to všechno až moc přehání. Kdysi,jak jsem bývala u babi na zahradě,neřešilo se,že mám špinavé ruce,nudli u nosu-namazala mi chleba,já to držela ve svých čistých ručkách 😀 a žiju! Já dám malému taky to co jím,jenom kousnout,ale nechcu mít přecitlivělé dítě.I rajče,dám,dva tři dny počkám,jestli nebude nějaká reakce a když v pohodě,tak mu to dávám bez starostí..MM pil od 2 měsíců kravské mlíko,tchýně od prvních příkrmů solila,atd...sice to nechápu,ale ten můj chlap je zdravý jak řípa 😅 tak nač to přehnaně řešit???? Chutná mu? Tak ať jí! Nemyslím zrovna čokoládu,uzeniny atd... 😉

vanila
30. mar 2008

Ahojte! Tak ja malemu od jedneho roka solim dam aj trochu vegety aby to malo trochu smrnc. Jasne ze to neprehanam ochutim to primerane. Aj ja si myslim ze sa to dnes prehana ale viem aj to ze je viac alergikou a robi sa to najma koli tomu. No to by som tiež nedala slaninu ako svokra mi ju nuti davat lebo ona to robila. davam tiez ochutnat vsetko ked neni reakcia tak mu to davam. ale pravdu povediac len okostuje a dalej nem 😉

dvojka
30. mar 2008

Maag - děkuju za vysvětlení,škoda žes to nerozepsala už v prvním příspěvku,pač jsem si předtím odvodila,že seš toho nazoru že pokud dítěti chutná dávejme mu co chce.....Takže jsi mi to ted uvedla na přesnou míru... 😉

Jinak že to dítko neni alergik nyní neznámená že jím nebude za 10 let a nemyslim si,že striktnost jeho matky je špatná,i když jak se říká všeho s mírou.Sama nepatřim k těm co dítěti odpíraj nějaký ten kousek sladkosti,ale když si někdo stojí za tím,že sladkost a uzeniny dítě neuvidí do pěti let,tak mě to nepobuřuje...

Tolerance by měla být na každé straně 🙂

Jinak jsem se ve svém příspěvku nezmínila žes mě vytočila,jen jsem v něčem nesouhlasila a chtěla napsat svůj pohled na věc....Přece o tom to tady je,nechtěla jsem nikoho pobouřit,ani rozhádat,jen si myslim že každá věc má dvě strany a pokud jsem se někoho dotkla tak se omlouvám.
Přeju vám všem krásný den a nebudu už radši zasahovat 🙂 do této diskuze 🙂 ,je danný že máme doma dítě atopika a bylo to danný už dávno předtím než se narodilo.... 🙂

magg
30. mar 2008

dvojka to je v pohode, len som myslela, ze si sa vytocila, ze mam taky nazor.
Proste si myslim, ze sa prilis zaoberame malichernostami a unikaju nam podstatne veci( a schvalne hovorim my, lebo to pozorujem sama na sebe a najviac ma mrzi, ze viac sa s tarame o to, co do ust dame, ako o to, co z nich vypustime ☹ )

vavka33
30. mar 2008

Ja trosilinku solim morskou solou,alebo vegetou bez glutamanu.