Kojenie a strava. Kedy môžem začat jesť šaláty?

ervotoc
4. aug 2006

nazdáááárek,baby kedy ste sa zacali normalne stravovat?pocula som totiz babu,ako v pohode jedla kapustu,strukoviny,salatiky,po prvom mesiaci,dalsia mala kolikove dieta tak po pol roku normal.postup zacala zaradovat,dokonca aj exot.ovocie,mnamky ja este totiz exot.ovocie nemam odvahu vyskusat,ved co by to spravilo,nespravilo malemu,nejak by som to neriskla,ale zeleninkove salatiky,hm?mnam 🙂 tak vy ste kedy zacali zaradovat do svojho jedalnicka?

zzuuzzkkaa
14. jún 2008

ahojte
chcela by som poradit.mala laura mala vcera tri tyzdne.a za kazdym jedenim place.akoby mala malo.kolko razy sme aj po kazdej hodine aj pol znova na prse.stravujem sa normalne okrem takych jedal,ktore by jej skodili.aspon tri krat za den.aj dost pijem,tiez caje pre kojace zeny aj calibrum.aby som mala mlieko.zda sa mi,ze ho mam dost.ked jej dam najest z jedneho,taha tak poriadne 5 minut a potom uz len cucka kolkorazy aj pol hodinu.a ked jej ponuknem aj druhe po nejakej pol hodinke,zda sa mi,ze to uz ma vela.fakt neviem,ci je taka hladna ci ju boli brusko,alebo mam nejake slabsie mlieko.nemali ste niektora takyto problem?poradte mi.neviem ci nemam prejst na umelu stravu.alebo mam este pockat?prejde to?a este mam taky mensi problem z bradavkami.este stale ked ide chytat boli to.ako by ma vceli pichali

julie6
14. jún 2008

zuzka,ak dobre pribera nie je dovod prechadzat na UM, take male deti placu casto kvoli brusku,ja som napr.az po 2 mesiacoch prisla na to ze nemozem nic z mlieka, a napr. tiez caje pre kojace matky ho nafukovali,skus ich vyradit, tiez je dolezite aby pila z jedneho prsnika az do dna, potom ked sa casto strieda tak vypije len predne mliecko plne laktozy a z toho ich nafukuje, alebo moze ist o reflux ak grcka,slabe mlieko neexistuje, moze ist aj o rastovy sprint,presne v 3,6,9 tyzdni a 3 a 6 mesiaci, dovodov moze byt tisic, mna tiez bradavky boleli az do slz a to do 4 mesiaca,vydzr,ja doterz/8.mesiacov/ o kojenie bojujem,no stoji to za to,maly este nebol chory,pozri sa na stranku www.kojeni.net,tam je o tom,v databazi otazok a odpovedi vsekto napisane,

ivetah
14. jún 2008

zuzja, urcite neorechadzaj na umele, to by ti odporucila pediatricka, ak by ti mala nepriberala. male deticky zvyknu plakat, u nas bol rekord 7 hodin a to uz som bola uplne zufala. stale dokola papat - prebalit - kolisat - tisit a znova. deti sa proste musia vyrovnat s porodom, s novym prostredim a tak. ale preslo to. u nas nastastie po prvom mesiaci 😀 slabe mleiko nie je, mas ho bud dost alebo nemas. a podla toho , co pises ho je dost. neponukaj jej tak skoro. daj len ked pyta, ona si to sama postupne zreguluje. u nas to islo tak, ze najprv kazdu hodinu a teraz postupne uz len kazde 3 (ma 16 tyzdnov), niekedy az po 4 si vypyta. a ked ta bolia bradavky, tak skus menit polohu, znamena to, ze ti nedobre chyta bradavku. dolezite je, aby bola bruskom otocena k tebe. na tej stranke, co dala julie je vselico popisane. a skus este koliska.sk, tam najdes vela dobrych veci o dojceni aj o spani. drzim palce! 😉

ivetah
14. jún 2008

didi, kojene deti si nemusi aodgrgnut, ak nenahltaju vela vzduchu. skus dat na brusko, ci negrgne, to zvykne pomoct, aby to netlacilo tak o polhodinku hodinku, lebo nam sa aj take stavalo... a kojene deto kakaju bud kazdy den, niekolkokrat za den, alebo aj raz za niekolko dni. materske mlieko je plne stravitelne 😉

luciaakubko
14. jún 2008

ahojte 🙂 neviete mi poradit, ci sa moze jest cvikla, ked malu kojim? tiez som mala dilemu, ci neprikrmovat nutrilonom, tiez som si myslela, ze mam slabe mlieko, ale ked vravite, ze take neexistuje 😉 chvalabohu...tiez som za neprikrmovanie, nie je nic lepsie a krajsie ako kojenie. aj ked i to ma uz parkrat riadne vycerpalo 🙂 mame sa este vela ucit..

jankabambulka
14. jún 2008

lucia..-ja cviklu jem a plne kojím
zuzka-kámoška z dvojíčiek mi písala, že zelený čaj obsahuje kofeín a detičky by nespali a boli podráždené a druhá kámoška dodala, že obsahuje akúsi látku čo sdetský žalúdok nezvláda
didi-ja plne kojím ako som spomýnala a mne malá aj 7dní nekaká a dokina hovorli , že to je u kojených detí úplne v norme, až po 10ˇnoch sa môžeš troška znepokojiť a dokina ti predpíše niečo aby sa vykadilo bábo a čo sa týka odgrgnutia -plne súhlasím s ivetkou. a moji ak chcem aby rýchlo odgrgli tak ich dám na pliecko alebo hruď akože pasú koníky a je to bleskovka alebo sa s nimi postavím a pochodím a je to okamžitá reakcia 😉

dididi30
14. jún 2008

dakujem babule......moj maly je zlatunky , pekne papa a pisem to preto, lebo moja dcera nechcela byt kojena ☹ a ani nemohla, bo vela grckala, tak som jej musela davat zahusteny nutrilom ☹
luci, tak kojime si?? ako sa ma drobcek?? a mozes si zmenit link, aby sme vedeli,ze si ozaj maminka 😀
aj ja si dam,z kazdeho kusok, neobmedzujem sa az tak hrozne, len sa budem vyhybat kapusty a fazuli a inak vsetko, pomalinky......

luciaakubko
14. jún 2008

este som ti negratulovala, didi, tak to robim teraz 🙂 mas nadherneho chlapceka 🙂 nech ti rastie do krasy a papa ostosest, nech je z neho velky a zdravy chlap 🙂 zatial kojime, len tie prve dni boli hrozne- krvave bradavky a slzicky vzdy, ked sa mala prisala 🙂 potom som mala pocit, ze stracam mlieko, no uz sa to dufam upravilo...tak sa tesim. zatial. mala sa ma dobre, cez den len papa, spinka, kaka, cika 🙂 v noci to je horsie, no ked je kludna, zobudi sa raz, no je hore aj dve tri hodinky. zmenim link, len nestiham daako 🙂 kukni album, fak som maminka 🙂

dididi30
14. jún 2008

luci dakujem, ja so ti uz sice gratulovala, ale ja tak som este fotecky nevidela, tak som kuk, naozaj si mamina 😀 a malicka je peknucka ako nemalovana a tusim je na teba 😉 .....co sa tyka kojenia, si to paradne zvladla, fakt, ja by som to asi tak nezvladla....ale drobec sa tak pekne prisal a taha a taha a chce a to je hlavne, lebo ak babo nechce alebo mu to nejde, to je trapenie a casto to konci na umelom mliecku a to je trapenie este horsie, lebo su vselijake koliky a tak a tomu sa chcem vyhnut 😎
tak sa tesim s tebou, ze nam tak pekne papaju, dufam,ze im to ostane minimalne do 6 mesiacov 🙂 drzim ti palceky...a uz si zotavena?
tak ako tuna baby pisu, ze je ok aj ked babo nekaka aj ked si negrgne, lebo to materske mliecko je fakt najtravitelnejsie aj ked nejaky ten prehresok urobis 🙂

luciaakubko
14. jún 2008

dakujeme, naozaj je zlatucka, ale po tatinovi 🙂 ja som biela ako stena a mam uzke pery a spicaty nos 🙂 dufam, ze moju bude mat aspon povahu 🙂 podoba sa na priatelovu najstarsiu dceru, je tam s nou na fotke. aj ta uz ma takmer rocneho chlapceka 🙂 verim, ze nase deticky su tie naj odsavacky a budu nam robit len samu radost 🙂 🙂 a ak nas aj trosku potrapia, nevadi 🙂 zotavena este celkom nie som, ten prvy tyzden bol katastrofalny, som skuvinala ako taky pes od bolesti 🙂 teraz je to lepsie, len sa modlim, aby nenastali nejake komplikacie...a naozaj nemusia odgrgnut? lebo ja ju vzdy nechavam a ked nahodou nie, tak mam strach...to vies, prvorodicka 😉

ivetah
14. jún 2008

lucka, to zavisi od toho, ako babo papa...
a este jedna vec ma napadla, aby ste nemali problemy s bradavkami, treba sa o ne hned o dzaciatku starat. po kazdom papani umyt vodou a natriet niecim osetrujucim. ja som pouzivala krem z dm-ka, obsahuje lanolin a netreba ho pred papanim umyvat, co je dost prakticke. neskor, ked uz si bradavky zvykli som ich natierala 2-3 krat za den a teraz uz len raz. a nemala som ani popraskane, ani bolave 😉
a to je kojenie, to je hotova veda, ako pisete, stale sa je co ucit... ale nebojte sa, vsetko je to o praxi 😀

dididi30
14. jún 2008

lucka sak som si vsimla tu babu, tak som si mysela, ze je to tvoja segra a ozaj je na nu 🙂
bodaj by sme mali z deti odsavacky, 😀 lenze v noci papa akurat tak 2 krat, takze asi si budem musiet odsavat 😒
no ved aj mna vsetko boli, niekedy sa citim fajne ale niekedy ako taka mala kontrakcia....
no a vraj nemusi ale ak ti odgrne tak len dobre 😎
ivetah, ja pouzivam cicadermu, je to homeopatikum a tiez sa nemusi umyt, takze pohoda, ale neviem ci po kazdom kojeni sa moze natriet, lebo tam pise 2 krat do dna 😕

sirinka
15. jún 2008

zzuuzzkkaa ahoj...moja mala bola tiez taky placko a nic ju nedokazalo utisit iba prsnik a je uplne v poriadku dojcit velmi casto, ked je nutne aj kazdu polhodinu a nemusis mat strach, ze vypije iba tzv predne mlieko...nikto nevie, kde je ta hranica, ktore je ktore a ked ju castejsie prilozis na prsnik tak sa raz iste dostane aj ku "smotanke...babatko sa upokoji a ty budes mat krasny pocit z vasej blizkosti. hlavne radsej zabudni na umelu stravu, pokial mozes svojmu dietatku poskytnut z tvojho tela tu najprirodzenejsiu potravu aka sa da. a k tym bradavkam...mna takto bolievali prsia (pichanie) ked mala zacala sat a spustilo sa mliecko do mliekovodov, ale pustupne sa vsetko vyregulovalo a dnes je pre mna dojcenie malym relaxom. ale pokial sa jedna o bradavky a stale to boli, mozno by si sa mala nakontaktovat na nejaku poradkynu pri dojceni...prajem pekne chvile s dcerkou.

zzuuzzkkaa
16. jún 2008

ahojze baby,dakujem velmi pekne za rady.tato stranka je super pre novopecene maminy.este sa chcem opytat,je normalne ked malej gruli v brusku?

sirinka
16. jún 2008

aj mojej tam skvrka a podobne...hlavne po nakojeni... 😉

mybambulky
16. jún 2008

Problemy ktore sme my mali to by bolo na roman - na zaciatku mala zltacku tak nechcela jest zaspavala mi na prsniku stale sme ju museli budit kym sa rozbehla tak sme papali cez klobucik potom cez dudel od flase (ten mi poradili v nemocnici)...prosto bolo toho dost.Mlieko som si odsavala a davala jej ho do flase aby som vedela kolko vypije a ci vobec nieco - bojovali sme o kazdu kvapku mliecka. Teraz bude mat 10 mesiacov a este stale kojim a v 9 mes mala 9,7 kg 😉 UM som to neriesila ani v najvacsej krize a som tomu rada - hrozne som sa bala ze si na nan zvykne a kojeniu bude koniec.

A to s tym kakanim je pravda nasa nekakala niekedy aj 2 dni a potom to z nej vyletelo 🙂 a to caste kojenie tak nato nam povedala jedna pani doktorka ze materske mlieko ma tendenciu vstrebavat sa do organizmu takze kojit mozte aj kazdu hodinu (samozrejme male babatka) hoci niekedy aj vacsie su velky jedaci.

mybambulky
16. jún 2008

No a najdolezitejsie som sem nenapisala a to ze ja som do 6 mesiaca jedla stravu takmer bez soli a vyhybala sa strukovinam a alergenom ani s cibulou a cesnakom som to neprehanala...dolezita informacia vraj pocas kojenia sa moze papat vsetko co ste jedli aj pocas tehotenstva pretoze cez placentu sa to dostavalo k babatku uz vtedy a babo je na tu chut zvyknute. Rozhodnutie je ale na kazdej z nas ako sa k tomu postavime tak dobru chut 🙂

vava2
9. júl 2008

Ahojte, chcela by som sa poradiť, čo robiť, keď si moje týždňové bábätko nie a nie odgrgnúť po papaní. Prípadne ak si odgrgne, začne čkať a nie a nie zase prestať. Skúšame ju dávať do zvislej polohy, prechádzať sa, aj poklepkávať po zadočku. Je to bežné? Naučí sa to??
diky za odpoveď

lila794
9. júl 2008

Vava, nas mal s tym tiez problem. Bola som z toho nestastna, treba len vydrzat. Po kojeni aspon 20 minut drzat zvisle a skus mu dat matrac v postielke zvisle. Ono sa to casom nauci. Uz grga o 106. A to ckanie - bezne.

cartmanko
30. júl 2008

tak nasa mala kaka aj trikrat za den a to ma byt materske mlieko plne stravitelne? kde sa to v nej potom berie?
vyprazany syr mozme? uz sme nemali mesiat a mangelka az slinta ked sa spomenie.

anezena
30. júl 2008

cartmanko, nas maly kakal na zac do kazdej plienky a potom sme mali pauzu 19 dni, zo dna na den, az sme sa zlakli. ja by som ten syr nejedla, predsa len vasa je moc malinka, aby jej to pre istotu neublizilo.

lila794
30. júl 2008

ale ona stravi len tolko, kolko potrebuje, zvysok vykaka.

Vyprazane radsej nie, budete mat potom doma plno placu 😝 a syr tepelne spracovany uz vobec. Mliecne vyrobky sa moc neodporucaju, lebo moze byt z toho kolikava. Ale moj bol kolikavy az az a mliecne mu nevadi.

cartmanko
30. júl 2008

🙄 to je hrozne ta moja empatia.... aj ja by som si dal ale nebudem provokovat a zostenem solidarny.
nie je niekde pekne popisane co mozem a nemozem jest? lebo tu je to take roztrusene a vela veci si protireci. napr kmin, korenova zelenina...

anezena
30. júl 2008

ja to mam spisane, z roznych literatur, mozem poslat

anezena
30. júl 2008

ale teraz som zistila ze tu sa neda, tak ked chcete niekto, poslite mi mail aja vam to preposlem.

ale niektore veci sa ta,m biju, lebo na jednej stranke bolo tak, na inej inac, ... ja som cerpala z brozuriek, casopisov, lit, net

cartmanko
30. júl 2008

ja ja ja si procim cartmanko@gmail.com dakujeme. 🙂

anezena
30. júl 2008

uz som poslal. je to v exceli a je tam viacej zaloziek, treba pokukat

cartmanko
30. júl 2008

dakujem uz mam 🙂 prestudujem.

anezena
30. júl 2008

jasne, pokukaj, prestuduj.

annag
30. júl 2008

"zakázaná" potravina sa prejaví na bábätku do 6 hodín, ak sa nič nedeje, bábo koliku nemá, môže ju smelo do jedálnička zaradiť, lebo potom by mamičky nejedli pomaly vôbec nič