Kojenie a strava. Kedy môžem začat jesť šaláty?

ervotoc
4. aug 2006

nazdáááárek,baby kedy ste sa zacali normalne stravovat?pocula som totiz babu,ako v pohode jedla kapustu,strukoviny,salatiky,po prvom mesiaci,dalsia mala kolikove dieta tak po pol roku normal.postup zacala zaradovat,dokonca aj exot.ovocie,mnamky ja este totiz exot.ovocie nemam odvahu vyskusat,ved co by to spravilo,nespravilo malemu,nejak by som to neriskla,ale zeleninkove salatiky,hm?mnam 🙂 tak vy ste kedy zacali zaradovat do svojho jedalnicka?

anezena
31. júl 2008

annag, ale podla mna v tych prvych tyzdnoch by sa naozaj zakazane potraviny nemali. neskor som zacala skusat aj "zak. potr." a zistila som, ze malemu nic neskodi, ani cerstve pecivo.
takze momentalne jem naozaj vsetko okrem citrusov a kapusty pravdaze alkohol - to ani nespominam, to je premna samozrejmost. ale zase ja uz prikrmujem , maly uz papa kase a zeleninu, takze to tiez je treba zohladnit - moj nazor.

annag
31. júl 2008

anezena, určite, také bábo je ešte veľmi zraniteľné 🙂

katka.m
31. júl 2008

Ja som od začiatku postupne pridávala všetko. Prvý deň po príchode domov som jedla rezeň a ku nemu jednu malú vidličku čalamády. Takto postupne som si dávala zo všetkého trošku a dnes jem okrem citrusov všetko. Aj kyslú kapustu, samozrejme, že len 4-5 lyžíc napr. segedínu alebo ako prílohu pár vidličiek. Dokonca aj trošku štipľavej papriky zjem a korením už tak normálne, nie prehnane. Malý chvála bohu nemal ani 1x bolesti bruška!!!! A ani nevrackal a nevysypoval sa. Ale ja som jedla takto divoko aj v tehotenstve. Teraz jem aj ovocie, ale s mierou, trošku jahôd, 5-6čerešní, a z každého druhu len trošku. Akurát slivky som zjedla toho roku len 2 🙂 Doky povedela, že v tomto veku je to už normálne, že dieťatko je už dosť veľké, aby to zvládalo. Proste s jedením raz treba začať a s mierou, po troške a sledovať. Keď je ok, tak nech si maminka dá, však si aj ona zaslúži 😀
A ten vyprážaný syr, no ja by som ho zjedla aj tak krátko po pôrode, ale určite nie celý, len kúsok a asi len čajovú lyžičku tatárky. Určite to netreba s tým nejedením ničoho preháňať.

mucha
31. júl 2008

No to som ani nevedela, co vsetko by sa nemalo jest... Nase maminy papali to, co bolo prave navarene a zijeme a sme v pohode. Sa mi vidi, ze sa z toho robi teraz nejake velke halo.. ci nie? 😒

annag
31. júl 2008

ale mucha, trošku sa to zveličuje, to šestonedelie by malo byť striedme, ale treba ako píš katka.m neskôr skúšať. No mamičky, čo majú kolikavé deti by vedeli svoje rozprávať a radšej budú bez tých dobrôt, než celý večer cvičiť brušáky s bábetkom, je to veľmi individuálne, mamička sa musí prispôsobiť bábu, naše maminy tiež poznali koliku detí a "zlé" potraviny, no kojili ďaleko kratšie než dnešné, a potom už nik nevedel, z čoho to bruško bolí, či z mrkvovej šťavy čo dala bábu v 6 týždňoch a či zo segedínu

lienockaa
31. júl 2008

ja som si davala najvacsi pozor na stravu prvych 6 tyzdnov, to bol ozaj horor, vyslovene nechutne jedlo furt dookola to iste..no a potom som postupne skusala a skusala, po troskach a sledovala som na malom, ci nieco bude..a nebolo ani raz..takze normalne primerane korenim, nie stiplavo, jem okrem kapusty vsetko..ale kedze som alergik, tak obmedzujem alergeny, cize nie med, orechy, citrusy, jahody, cokoladu, obyc mlieko tiez nie, iba kyslomliecne vyrobky..a zda sa mi to uz teraz pohoda oproti prvym 6 tyzdnom..😉

cartmanko, vyprazany syr som si dala cca v dvoch mesiacoch maleho a nic sa nestalo..🙂dokonca po navrate z porodnice som jedla klasicky vyprazany rezen a tiez mu nic nebolo..samozrejme, ze ten rezen nebol okoreneny mletym ciernym korenim, ani paprikou.. 😵

lila794
31. júl 2008

Annag ma pravdu, asi naozaj neviete, co to je mat kolikave dieta. Aj ked som nejedla zakazane potraviny, mal koliku a ked som nieco skusila, bolo to omnoho horsie. Takze je to individualne a zavisi to od babatka. Kludne by som vydrzala aj na cistych zemiakoch, len aby ho brusko nebolelo.
Vy ste mozno mlai stastie, ze ste kolikave babo nemali 😉
A nase maminy? Boli neznale, moja mama iba pri svojom vnukovi prisla na to, ze mna asi bolievalo brusko, len nevedela, ze to bolo zo stravy 😒

mucha
1. aug 2008

aj moj drobec mal koliky dva mesiace, ale pozrite sa, co vsetko sa AKOZE nemoze. To myslite vazne?:

"potraviny ktoru mozu (ale nemusia) sposobit koliku:
cesnak, cibula, spenat, kapusta, pazitka, petrzlen, brokolica, hrach, fazula, kalerab, redkovka, tymian, c.korenie.. moc kysle a korenene jedla..
alergeny:
rajciny, jahody, exoticke ovocie, zeler, morske ryby a prisery, kakao, cokolada, vajcia, sladke mlieko (cize acidko a mliecne vyrobky mozes) a najvacsimi alergenmi su soja, oriesky a arasidy..
mala by si vylucit potraviny, kt. obsahuju kozervacne a chemicke latky.. "

tiez som jedla zo zaciatku len zemiaky a ryzu s kuracimi prsiami na prirodno (uz som z toho skoro zacala aj kotkodakat 😀 ), ale napr. spenat, pazitka, petrzlen, brokolica, kalerab, zeler, rajciny, kakao, vajcia.. to som fakt nevedela, ze sa nemoze a jedla som napr. zeleninovu polievku, vajcia...

ja som nakoniec zistila, ze drobcovi vadi mlieko a mliecne vyrobky, tak som ich vobec nejedla a zacinam ich pomalicky pridavat az teraz...

mucha
1. aug 2008

a este som zabudla poznamenat, ze moja "uzasna" doktorka mi absolutne nepovedala, ze koliky mozu byt zo stravy matky... povedala len, ze to ho prejde do tretieho mesiaca, musite vydrzat... a cau 😒

beelinka
2. aug 2008

Ahojte ja som tu nova. Maly ma dva tyzdne a hned od zaciatku mi dohryzol bradavky, tak nekojim, ale odsavam, ale mam pocit, ze maly je stale hladny. Jem skoro vsetko v malom, ale sa mi zda, ze mam strasne vodnate mlieko. Na noc ho musim dokrmovat. Nasa doktorka nie je ktovieco, tak naviem co mam robit. Mate s tym niekto skusenosti, strasne by som ho chcela kojit. Dakujem

lila794
2. aug 2008

Beelinka, slabe mlieko neexistuje. Bud ho mas alebo nie. To niekedy za nasich kojeneckych cias si mamy mysleli, ze maju slabe mlieko a zacali dokrmovat. A pockaj, kym sa tu zjavi Annag, ta ti perfektne poradi. Byva tu vecer. A ty si este kratko po porode, mliecko sa rozbehne, neboj. Ved pockaj, co na to Annag, ok? 🙂

anezena
2. aug 2008

ahojky beelinka, ano, pockaj na annag - je super a vo vsetkom s avyzna aje velmi mila, ta ti poradi a neboj budes kojit. 😉

ja som mala na zac. ten isty problem, mne zase hovorili ze mam riedke mlieko - blbost, to je to iste ako "vodnate"- aj som prikrmovala. ale uz iba kojim a zacali sme s kasickami a zeleninkou.

zinuska
2. aug 2008

ahojte,tak aj ja sa pridavam. Nestiham citat spätne,no ak si cas najdem,tak vas pocitam. Pred dvoma tyzdnami som porodila dvojicky cisarskym rezom. Alex bol na JIS tyzden a Mia 2 tyzdne. Lebo boli trosku skor narodene. Kojit mi ich prve 3 dni nedovolili a tak na stvrty den som si ich prilozila a az potom sa mi zacalo robit mliecko,a doslova po par kvapkach. Mam uz takmer 3roc.syna,ale nekojila som ho,takze kojenie je pre mna velka neznama.
Maleho som cely tyzden,kym bol doma sam co najcastejsie prikladala,aby sa mi rozbehlo mliecko,jem aj ricinus comunis a nejako sa mi nezda,ze by som mala dost mliecka,maly taha o dusu ale nenasyti ho to na 3hod. No neviem posudit,kedy taha a kedy dudluje. vzdy mi po chvili zaspi na prsniku a ked ho odlozim,zobudi sa a place. no nechcem byt prenho dudlom a rada by som kojila obe deti. No ako mam zistit,ci mam mliecka dost pre obe??? Mam ploche bradavky,takze aj prisat sa maju problem,hlavne Mia,je mensia a slabsia.. Ked som skusila odsat si mliecko naposledy som si z oboch prs odsala len 30ml ☹ tak teraz neviem.. A maju bolesti bruska a hlavne maly. Davam si taky pozor,co zjem,ze uz pomaly ani nic nejem.. ked som citala,co vsetko sa nema prve tyzdne,tak mi z toho vyslo,ze budem takmer "zit len z vody" 😝 a ako dlho ma v prvych tyzdnoch trvat kojenie?? Alex vie byt na prsniku aj hodinu. ale to viem,ze uz nepije.. no ako zistim,kedy sa nasytil? nemam dojcensku vahu doma. A co mam jest na ranajky?? chlieb aj pecivo jem z predosleho dna a asi aj tak ich to nafukuje.. a co vlastne si mozem na ten chlieb dat? aku zeleninu?? viem,ze mam otazok moc,ale rada by som ich kojila a mam sialeny strach,ze sa mi to nepodari ani par tyzdnov ☹ dakujem vopred za rady..

andrii
2. aug 2008

beelinka - lila794 aj anezena majú pravdu,slabé mlieko neexistuje. Existuje iba predné a zadné mlieko. Bradavky sa už za dva týždne určite zahojili, to zase netrvá tak dlho.Prečo ho neprikladáš? A prikladaj ho často a tým sa ti začne tvoriť aj viac mlieka. Škoda,aby si dvojtýždňové bábo už dokrmovala UM.Prečo máš pocit,že je stále hladný?
A annag ti poradí super,uvidíš.

annag
2. aug 2008

beelinka, zinuska, odpovime Vám na téme laktačná kríza, aby nás nezamkol admin

iwuliena
20. okt 2008

ahojte. ja mam problem s mojou 5 tyzdnovou Ninkou, ta cely den prespi a vnoci ju uspavam aj 6-8 hodin 😖 hoci je unavena strasne, nevie poriadne zaspat, stale sa budi.. neviem ci ja robim nieco zle alebo je to normalne. tiez si nedavam pozor na stravu velmi, neviem co by som mala vylucit. poradte mi nejaky denny rezim, ja to nemam ako niektore mamicky - kazde 3 hodiny sa babo budi na papanie atd.. u nas je to rozne a ked prilis place vzdy jej ponuknem cicik na ukludnenie, je to ok?

bibula
20. okt 2008

ok? no podla koho? kolko ôludi,tolko nazorov,aj moj maly je chronicky nespac-cez dem,aj v noci-vuvakuje,kolko chce a kedy chce.a to nie len kazde 3 hodinky,niekedy aj kazdu hodinu.
skus jej jemne zmenit den a noc,ma to obratene-skus ju davat skor spinkat napriklad aj o 16 a rano ju uz nechaj aj o 4 hore,hraj sa snou a tak,nech hned nezaspi a postupne jej to posuvaj,musis to vydrzat,inac ti bude estedlllho takto nadstavovat svoj rezim dna 🙂

dididi30
20. okt 2008

iwulienka ano ako pise bibula, treba zmenit rezim babetka, ak chces poslem ti knizku ako uspat babo, napis mi IP a daj do neho svoje email , ok? 😉 urcite tam najdes riesenie 🙂

fifinna
21. okt 2008

Nedavaj jej cicik na ukludnenie, zvikne si na to. dodrzuj medzi kojenim aspon hodinu a pol. Brusko si musi oddychnut. Nema mala koliku ? Mavaju ju väcsinou chlapci, ale poznam aj dievca co ju malo. Myslim si ze 5 tyzdnove dieta by malo prespat celu noc aj den, okrem toho ked papa. Takze 6 az 8 hodin je moc. Skus sa poradit s doktorkou, ci nema koliku. Ja som si davala pozor na to co jem aj aj tak maleho bolievalo brusko.

mywiel
21. okt 2008

Didi aj mne posles? 🙂 😉 Moja mala koliky z nektariniek, sliviek a kostkoveho ovocia... ale uz je to ok po 3ch mesiacoch, uz jem zas vsetko, len dzusy este nemam odvahu pit. 😅

martija
21. okt 2008

ja len pridam taku zaujimavost - iny kraj iny mrav.My zijeme v zahranici a ani som sa nezamyslala nad tym,ze ja vlastne nie som spanielka,ale postupujem podla nich.Oni zacinaju s prikrmmi tiez od 4 mes,moze byt,alebo nemusi,zalezi na maminke - ale zaraduju pomarancovu stavicku,samoska cerstvo odstavenu.A to som robila aj ja,aj ine slovenky,ktore tu ziju.Ked mal moj syn pol roka,dostaval pravidelne pomarancovu stavicku...a este nemal ani rok,ked som mu do ovocia mixovala kiwi.a teraz ma 4 roky absolutne ziaden problem,ziadne alergie.Ale je pravda,ze tu je to ovocie ine,nenapusta sa atd...
takze zacinali sme aj my s ovocim,a nebol absolutne ziaden problem so zelenikou,spapal vsetucko,aj zeleninku,zacina sa tu dost skoro aj so zelenymi strukmi,vraj tolko nenaduvaju ako ine strukoviny,papal krasne,aj ryby aj zeleninu,aj napriek tomu,ze sme zacinali s ovocim.Teraz ovocie ale nechce ani vidiet asi od roka a cosi akoby utal,a nechce ani ovocie ani zeleninu ☹
a este nechapem,preco nemozu jest kojace matky ryby,ja myslim,ze je to velmi zdrave,teda tie morske,urcite sa to snazim co najcastejsie zaradit do jedalnicka.....

fifinna
21. okt 2008

to som nepocula ze by kojacie matky nemohli jest ryby, akurat ze nemôzu jest udene ryby, ako napr. udenaca, zatoze neni tepelne spracovany.

annag
21. okt 2008

pri dojčení aj pri príkrmoch treba jesť predovšetkým také potraviny, ktoré v danej oblasti prirodzene rastú alebo žijú. Napr. niektoré morské ryby sú pre stredoeurópana alergénom, no pre napr. Japonca či Španiela prirodzenou nealergickou potravinou.

mywiel
21. okt 2008

Hmm tak ja som nepocula ze ryby sa nemozu aj tak by som bez nich nemohla byt kedze som vegetarian. Ja zacnem s prikrmami az od ukonceneho 6 mesiaca, vsetko zalezi na maturite traviaceho systemu babatka, ja sa ponahlat veru nebudem kedze sme len teraz ukoncili 3 mesiace kolik ☹ a zacnem pekne pomalicky, 1 tyzden mrkva, druhy zemiak, treti mrkva + zemiak, varene jablko, neskor roztlaceny banan atd. na citrusove ovocie si netrufam, ved sme mali dost placu casu dost.

martija
21. okt 2008

ano aj ja myslim,ze tak nejak to je,ze v kazdom kaji ine zvyky,vzhladom na potraviny,na ktre su ludia zijuci v tej ktorej krajine zvyknuti...
ten prispevok s tymi rybami,som citala niekde na zaciatku tejto diskusie,uz neviem,kde ale tam bolo,ze ryby a morske prisery...tak tie morske prisery,tiez mylsim,ze ked su tepelne upravene,tak mozu byt....
aaaaa annag,babetenku sa nejak nechce,ci ako????ja uz som myslela,ze uz si v porodnici 😅

martina46
4. nov 2008

je mozne, ze ked zjem kazdy den celu cokoladu, ze malu z toho zapeka?? 😅 🤐

fifinna
5. nov 2008

No to asi je mozne. To vladzes kazdy den celu cokoladu ? Davaj malej vela zeleniny a hlavne ovocne stavy aby sa jej polepsilo.

adoracion
14. dec 2008

http://www.rodinka.sk/index.php?id=163043 citali ste tento clanok ? co hovorite na ten dlhy zoznam? Mna to sokovalo co vsetko nemozem jest.

annag
14. dec 2008

martinka 😅 😅 😅

adoracion, len Ty pekne jedz a každý deň vyskúšaj niečo nové, ak sa za 6 hodín (radšej odporúčam jeden deň) nezmení stav bábetka k horšiemu, tak kľudne to jedlo jedz. Nemôžeš umrieť od hladu, Teba potrebuje bábetko živú, zdravú, a silnú 😉 🙂

stvura
15. dec 2008

Ahoj kocky, no trosku pridam i ja do mlyna...spociatku som nejedla skoro vobec nic {tak som sa obavala}, len marina keksy, vianocku s tenuckou vrstvou masla a cakankovu kavu so sojovym mliekom, pripadne caj pre dojciace matky. Na obed len uplne cistu ryzu, pyre {take suche bez nicoho} a kuracie a morcacie na prirodno. Postupne som pridavala veci, no moja lekarka mi napriklad uplne zakazala mliecne vyrobky - i ked nevidim problem, lebo nikto v rodine nie je alergicky na mlieko a ani malemu nic nevadilo.
Viem ze krpcovi vadi cokolada - hned sa mi vyhade, leco, cibula, cesnak {zjedla som len dve cesnakom natrete celozrnne tycinky}, kapusta i skaramelizovana, mandarinky, paprika, paradajka..
Vo viacerych knizkach som vsak citala ze strava matky len velmi malo ovplyvnuje organizmus dietatka a ze vobec nevplyva na koliku {samozrejme ziadne extremy v stravovani}. To by potom vsetky matky v Latinskej amerike museli mat deti s kolikami, lebo jedia stiplave jedla a severania tak isto, lebo ich strava obsahuje tazko stravitelne maso a mliecne vyrobky...