Kojenie a strava. Kedy môžem začat jesť šaláty?

ervotoc
4. aug 2006

nazdáááárek,baby kedy ste sa zacali normalne stravovat?pocula som totiz babu,ako v pohode jedla kapustu,strukoviny,salatiky,po prvom mesiaci,dalsia mala kolikove dieta tak po pol roku normal.postup zacala zaradovat,dokonca aj exot.ovocie,mnamky ja este totiz exot.ovocie nemam odvahu vyskusat,ved co by to spravilo,nespravilo malemu,nejak by som to neriskla,ale zeleninkove salatiky,hm?mnam 🙂 tak vy ste kedy zacali zaradovat do svojho jedalnicka?

zvedavamt
11. sep 2006

djte si pozor na koliku u deti! ak plače pričasto a po jedle,može to byť neznašanlivosť mlieka. moja starka to mala aj z kojenia,skoro zomrela a moja mala to ma tiež.vraj takemu dieťatku vadi aj ked mamina pije mlieko a koji ho. ja už neviem,bo ona furt plakala,kym neprešla v 14mes na sojove a teras aj kozie.
ak mate otazky okolo kojenia,tak v časaku Dieťa su kontakty na odborničky. mne pomohli. 🙂

sylvie
11. sep 2006

zvedava, a ked place pocas papania ? moj maly pravidelne place pri papani.. niekedy pomoze, ked ho dam odgrgnut.. ja som mala pocit, ze place preto, lebo mu mliecko netecie tak, ako by si prial.. 😒 tak teraz neviem, o tom co pises som este nepocula.. aj lekarky som sa pytala preco place pri papani a povedala, ze nevie..

domcek
11. sep 2006

Ahojky sylvi tak podla toho co pises myslim ze maleho trapi brusko alebo kolika. Skus mu pred papanim brusko pomasirovat aĺebo muponukni feniklovy cajik po lyzickach ak ho nechces este ucit na flasku ja som to tak robila.A pomahal velmi dobre. maj06 myslim ze podavat 4mesacnemu kojenemu dietatu kase a maso je nerozvazne este nieje traviaci trakt na to pripraveny. MAso sa ma podavat az okolo 9 mesiacov az roka.

konica
11. sep 2006

svagrinin maly tiez strasne plakaval a az po polroku zistili alergiu na mliecnu bielkovinu! cize absolutne nic z mlieka, ani mlieko. Hrozne, dokonca aj z materskeho mliecka mal exemy - muselo ho to priserne svrbiet! Teraz davaju kozie, ale uz sa to aj tocha upravilo.. dufam, ze vymyzne...

sylvie
11. sep 2006

domcek dakujem..
tak ja neviem, on po papani neplace, len pocas papania..

lodia
11. sep 2006

domcek,
mylis sa , maso sa ma podavat uz koncom 6 mesiaca, teda postupne pridavat v siestom mesiaci, je nevyhnutne pre prisun zeleza pre kojencov, pripadne davat len vyvar z masa so zeleninou na kasu..nedavno ma upozornila pediatricka, zeby sme uz mali davat masko...tak davame a vobec malej nechuti 🙂))))
s kasou mate pravdu, to je skutocne skoro v stvrtom mesiaci...

ervotoc
autor
13. sep 2006

nekojene od piateho mozu masko,kojene od siedmeho...vacsinou,mozu byt aj vynimky...

dadika13
15. sep 2006

Cauko zienky,ja mam 5 tyzdnoveho chlapceka a zaujimalo by ma co konkretne mozem jest, ked kojim , aby maleho nebolelo brusko.To co nemozem to viem , ale co mozem? Napiste prosim konkretne jedlo.Mne sa zda ze ked zjem hocico, stale ma problem.Neviem zistit co by mu na stolicu pomohlo

sunny6
24. sep 2006

Ahojte babule,potrebujem poradit,akurat som na SK na prazdninach,bola som tu 2 tyzdne a v stredu odchadzam,ale mlieko v krabici mi dochadza a posledna flasa mi vynde na pondelok vecer.[maly ma 2 flase denne-rano a vecer] preto sa chcem opytat,ci mu mozem uz dat tie 2 flase kravskeho plnotucneho?Ma 11,5 mesiaca,alebo mu mam kupit kompletne ine susene mlieko?Dakujem za kazdu radu 🙂

miriam17
26. sep 2006

ahojte baby mam na vas otazku ,kedze kojim tak nemozem jedavat vsetko tak by som chcela vediet ci mozem jest tekvicovy privarok...alebo nemate neaku link na stravovanie pocas dojcenia?...dakujem

davidko
26. sep 2006

miriam gratulujem k viktorii, tak už to máš za sebou 😉 papať môžeš všetko a nič.Ja som prvý mesiac jedla iba polievky a zemiačiky v akelkojvek podobe ale bez cibule/či už popraženej alebo uvarenej/, papam zo zeleniny brokolicu, mrkvu, zeler, a polievky zväčša mliečne mrkvovu, kuraciu, mliečnu s ryžou ale poviem ti tak každá mamina s bábom to znáša ináč.Mám kamošky čo jedia všetko a potom sa čudujú že im deti plačú a moja len stále spinka/la/.Je na tebe ako sa budeš stravovať vži sa do situácie toho malinkého-slabé črievka žiadna mikroflóra.

miriam17
26. sep 2006

davidko...dakujem za rady,ja som si predvcerom dala zemiaky s ceresnovym kompotom a vcera bola moja mala az priiilis uplakana,vstala okolo6:30..a plakala plakala....a zaspala az o 14:00....tak ja si myslim ze to z toho bolo...a preto teaz jem iba take dietne jedla....

davidko
26. sep 2006

Miriam žiadne citrusy, a už vobec nie ovocie kde su šupky aj jablko si olup až potom ho zjedz, broskyne a hrušky a hrozno nie iba to čo môžeš zbaviť šupiek a kostiek,ja sa vyvarujem ešte paradajok a sliviek tie nejem vobec

tundika
26. sep 2006

miriam: ta strava pocas kojenia je individualne znasana, ja od zaciatku som jedla jablka so supkou aj hrozno so vsetkym, moj drobec na to vobec nereaguje 😉 . ale napr. karfiol ju trochu nafukuje, tak uz ho nejem a z mlieka mi ju prehana, ale jogurty su ok. ja som sa na to pytala mojej babky a ona povedala ze vsetko zdrave je ok, a pred xy rokmi pocas kojenia jedla vsetko a babetkam nic nebolo.
to ze je malinka uplakana nemusi vobec znamenat ze je to z jedla. 🙂

tretulka
27. sep 2006

miriam17- gratulujem k dcerke 🙂 . Ja mam ten isty problem, nas Matko ma problemy s bruskom a tiez neviem, co mozem jest a co nie. A kazdy mi radi nieco ine. Vsade mas pisane, co nemozes jest, ale nikde som sa nestretla s nejakym vzorovym jedalnym listkom dojciacej maminy. Vcera som si kupila v lekarni caj pre dojciace a potom sm stretla kamaratku a tej dr. zakazala pit aj ten caj. Tak uz vazne neviem...ale kazde dietatko je ine, co jednemu nevadi, druhemu moze robit problemy...

haku
27. sep 2006

plne s vami suhlasim tu asi nepomoze ziadna konkretna rada kazda z nas si to postupne musi vyskusat co si moze kvoli drobcovi dovolit .moja malinka ma 7mesiacov a dnes viem ze nemozeme cibulu v nijakom stave ale inak pohodka

emjee
20. máj 2007

dadak • 2d • 19. máj 2007 o 17:01
ahojte baby,
nemozem najst temu na to, co papat, ked kojím. Neviem. ved my skoro nemozeme nic. ani salat, ani karfiol, ani brokoliceu.
ja si sice dam trolinku kecupu, lebo ja som kecupova a zatial je to v pohode, ale naozaj vas poprosim o radu, co jest, aby dieta nedostalo alergiu alebo koliku. niektorí hovoria, ze jest sa moze vsetko. ale poprosila by som vase skusenosti...neexistuje niekde tabulka, co sa smie a co nie?
Dakujem
Darina

titkovamiriam • 3d • 19. máj 2007 o 17:04
ahoj dadak,ja som jedla vsetko okrem citrusov a to pri vsetkych detoch a problemi neboli.
Je to asi individualne lebo kamoska sice nejedla skoro nic a jej dcerka mala stale niaky problem s travenim ,kakanim a bruskom.
Jedla som vsetku zeleninu aj maso a aj strukoviny,no vela vela som pila tak 8l denne-vodu,caj a riedeny jablkovy dzus .

nikeske • 1d • 19. máj 2007 o 17:14
ahoj dadak! ja som tiez ten pripad, ked som vsetko sledovala, ale casom som zistila, ze je to aj tak jedno...staci, ze sa drobec viac nahlta vzduchu, alebo mu to zle "sadne" a kolika je svete...ale v porodnici nam vraveli, ze bezpecna zelenina je mrkva a kukurica, ovocie jabka...velmi opatrne s kapustou, strukovinami, cesnakom, koreninami...a pozor aj na mliecne vyrobky...postupne som si "prikladala" viac, dnes uz jem vsetko...mojmu malemu zo zaciatku nesedela paprika v akejkolvek forme, ale uz v pohode.ale poznam aj take maminy, ktore maju kolikove deti, konzumuju len suchare a kojenecku vodu, a aj tak to nezabera.. 😀 tak drzim palce!

nezabudka84 • 1d • 19. máj 2007 o 17:15
Ahojky, tak ja jem vsetko, okrem stiplaveho a paradajok a papriky a kapusty.Cokoladu jem, uhorky, salat sme dostavali uz v nemocnici spolu s jablkami, banany jem, brokolicu, udene, ....neviem, vsetko papam a zatial kloop klop.Citrusy nejeme....

dadak • 2d • 19. máj 2007 o 17:44
Mirka, ty si fakt vypila denne 8 litrov vody? to si musela aj riadne schudnut. nie? uz viem preco kojacie matky schudnu viac ako tie co nekoja...
takze mozem papat vsetko?lebo napr. ja som mojho starsieho nekojila. bol odzaciatku na nutrilone a alergie nema ziadne. lebo som sa nemusela kontrolovat co zje...a i imunitu ma v poriadku. a teraz sa bojim, ze ked kojím, zjem nieco, co nesmiem a maly bude alergik...hm...takze jest mozem vsetko?
no okrem citrusov a strukovin a kapusty...tak potom to nie je az take hrozne...

nikeske • 1d • 19. máj 2007 o 18:37
treba skusit....ja napriklad jem kazdy den pomaranc a v pohode...jedla som aj mango a avokado !ale citron nam nesedel, drobec mal potom take obsypane nozky.

titkovamiriam • 3d • 19. máj 2007 o 18:38
no za prve tri t.18kg,takze to bolo super.No ja by som mohla dat dole aj dalsich 20 no som leniva a rada jem.

neboj sa ja som kojila vsetkych troch a ti starsi su zdravy ako repa.

evaka • 1d • 19. máj 2007 o 19:01
Moje postrehy - nám vadí paradajkový pretlak, ale kečup ani paradajky nie. Takže strukoviny a kapustu vôbec neriskujem. Trochu cesnaku je v pohode, cibuľa nám zas nesedí. Malá sa kolikavela aj z čajíku na dojčenie, taký ružový sáčkový. Inak malá sa mi raz vyhádzala z parmezánovej omáčky, o pár týždňov som vykúšala znova a bolo to v pohodke. Možno sa to "môžemzjesťvšetko" dostaví s vekom, ako bábätku zosilnie žalúdoček, či nie?

veronikap • 1d • 20. máj 2007 o 11:38
ja som v jedení zatiaľ opatrná, teda čo sa napr. zeleniny a ovocia týka..ale napr. zavárané marhule a broskyne nám nerobia zle.. nedávam si štipľavé, zatiaľ nepijem mlieko (vraj býva pre detičky zo začiatku ťažké), ale jogurty, syry a pod. si doprajem 😉 a teraz mi najviac chutí detská presnídavka (výživa) s piškótami.. no a snažím sa vyhýbať čerstvému pečivu a koláčikom, radšej počkám do druhého dňa
ale plánujem, že akonáhle bude mať Zina cca 3 mesiace, tak budeme pridávať aj tú zeleninu a viac ovocia... to už bude leto a ak budú horúčavy, tak na rezňoch neprežijem..

ivka07
6. jún 2007

Ahojte. Moja mala ma tyzden a mam z kojenia zvlastne pocity. Mala na znak toho ze je hladna strka prsteky do pusy. Ok, prilozim si ju... taha tri minuty, potom STOP (zabuva)... prebudim, ze nech pokracuje. Ok, pokracuje - a opat zabuva. Neviem ci ju prsnik uspava 🙂
Ok, to by ani nebol problem, no ked ju takto po pätnásť-dvadsať minutach odstavím, začne si strkat prsteky opat do pusy. Tak si odsajem cca. 40-50ml, mala to vypije... zabuva a do 5min sa opäť prebudí a opäť strká pršteky do pusy. Horsie je, ze mlieka nemam na "rozlievanie", takze niekedy sa stane, ze uz jednoducho odsavat nemozem.
Kde je problém? Pijem vineu, uzivam ricinus communis 5ch, jem polievky....
* mala je bud "nenazranec" (na znak toho, ze je napapana a ma plny zaludok ma stikutku aj si pekne odgrgne a sem-tam aj odgrcne),
* alebo mam slabe mlieko (to ale neviem, ako zistim na 100%)

Mate s podobnym skusenosti? Stale sa "hmiri", placka.... a prestane, len ked prilozim prsnik alebo flasku s mlieckom (zasadne len materske!).

ivankaalenka
6. jún 2007

Ja som prikladala asi kazdu polhodinu Mala sa tvarila, ze stale chce, teraz je to podobne, i ked mame prikrmy, ktore mimochodom nechce. Ale ak si aj s mlieckom vie odgrgnut, tak pije dobre, len by bola stale pri tebe. To je mile, ze? A ani ja uz niekedy ani neodsajem, to nic, mlieko mas urcite dobre, nestresuj sa, to kvalite urcite neprispeje. pekne papajte. A gratulujem k babu, je dobre, ze chces len kojit, my sa kojime doteraz a je to krasne a perfefektne, i ked na zaciatku som myslela, ze od bolesti sa zjancim, tak pa

melory
6. jún 2007

ahojte pri hugovi vadilo vsetko co zjem, teraz mam dievcatko a jem vsetko a na kvanta, cvi hrach, kapustu, citrusy....vsetko malinkej to vobec neskodi a neplacka.,

ivka07
6. jún 2007

ivankaalenka si ma scasti upokojila, len to kojenie kazdu hodku musi byt neprijemne. Tak napr. moja mala prve dve noci doma sa vecer o desiatej napapala, zabuvala tak okolo pol jedenastej a buvala mi skoro do piatej rana. Prebalila som, opat nakojila a opat buvala do desiatej. Podla mna slusny vykon - spat 6hodin non-stop a potom dalsie viac ako styri hodiny. Nuz ale toto sa nam na treti den/noc trocha "rozhasilo". Vkuse by jedla... a ked ju chcem uspat, tak mam co robit. Ale ono to moze byt chvilkove. Mozno sa to opat da do poriadku.

anielik
7. jún 2007

Ivka a co ju rusi v spanku? nerobi si zle rucickami? My sme spali ako zabiti ale budili nas rucicky...tak sme viac ako 8 tyzdnov...do kedy sme sa zmestilido perinky viazali ruky a pomohlo.

nisa
7. jún 2007

Ahojte baby,
ak môžem tak sa pripojík k téme 🙂
Moja malá Lalinka sa tiež budla sama kvoli ručičkám a tiež som do 1 mesiaca na noc viazala rúčky do perinky a bolo dobre. Teraz jej na noc práskem tenulinké rukavičky a je dobre. Zaviedla som jej aký mini stereotypný režim. Večer o pol 9 poumývale alebo okúpeme pustíme si pri tom stále to isté cd, zasvietim malú intimčo lampu, pmojkáme sa, odsajene nosík, oblečieme pyžamko a rukavičky a šup do perinky /kt. je nám už mimochodom malá 😅 /ideme sa nakojiť a šup do postieľky.Večer papá aj 45 min hladoška ale potm spiná do 5 ráno chrústik moj.

janka1874
11. feb 2008

ahojte neviem mi niekto pomoct ako zistim ci mam dobre mlieko...doteraz sme papali v pohode sice len desat minut aj to len z jedneho prsnika ale stacilo malicka si pekne odgrgla a spinkala spokojne 3 hodinky ale posledne dva dni papa desat minut a potom este s prsnikom v ustockach zacne srdcervuco plakat ked jej dam druhy pokracuje ale potom sa pogrcka ale ked jej nedam tak place a po kazde j hodine sa zobudi s placom a cmula si prsteky neviem ci stracam mlieko alebo co sa deje....ak niekto vie prosim pomozte mi nejakou dobrou radou

mata79
11. feb 2008

Janka,ked dobre ratam, mate 6 tyzdnov.
Ked som ja mala problemy, bola som v laktacnej poradni, upozornila ma, ze trojnasobky tyzdnov a mesiacov mozu byt problemove koli rastovemu sprintu. Vtedy deti viac papaju a potrebuju papat aj castejsie, lebo rastu.
My sme to fakt mali v 3. a v 6. tyzdni, potom V 3. v 6. a aj teraz v 9. mesiaci.
Urcite mas dost mliecka. Kojis ju aj v noci?

janka1874
11. feb 2008

mata79 dakujem za reakciu a odpoved aspon som sa ukludnila ano kojim ju aj v noci vstava tak 3 krat prve spanie je najdlhsie od 20.00 tak do 24.00 niekedy aj do 3 reano a potom kezde 3 hodinky

mata79
11. feb 2008

Ked kojis aj v noci pravidelne kazde 3 - 4 hodiny, nemala by si stracat mliecko.A urcite ho mas dobre a kvalitne, ked jej tak chuti.. 🙂
Keby si mala pocit, ze ho nie je tolko, a potrabujes dat z oboch prsnikov, daj jej ich na striedacku. Napr. ak kojis 8 - 10 hodin, tak: 2 min z laveho, potom 2 min z praveho, potom sa vrat k lavemu na 2 - 3 min a potom dojcenie ukonci z praveho. Tak Ti vypije aj predne aj zadne mliecko z oboch prsnikov.
Ak kojis dlhsie, tak si to rozdel, aby Ti vytiahla z oboch.
Mozno to mate ozaj teraz take obdobie rastu, to po par dnoch prejde.
Neviem, ci Ti moje rady pomozu, ale keby nie, tak na www.dieta.sk je zoznam laktacnych poradni, neboj sa zavolat.
Ja nebanujem, vela mi pomohla, hlavne ma ukludnila a dojcime toteraz.... 😉

Ak chces dojcit, vytrvaj a mysli na to, ze chces. Nevzdavaj to.

janka1874
11. feb 2008

dakujeme za rady ani neviem ako si ma ukludnila mozno stresujem zbytocne ale v mojom okoli vsetky kamosky do mesiaca najneskor do troch z roznych dovodov prestali kojit ale ja by som nechcela tak sa asi zbytocne stresujem ale naozaj dakujem hned som kludnejsia

wienika
11. feb 2008

Caute baby, mam otazku...asi 2 tyzdne skusam prikrmovanie a som spokojna, lebo malej strasne chuti vsetko co som jej doteraz dala. Len nechapem, preco sa vsade pise, ze najprv zelenina a az neskor ovocie. Ved jablcko alebo hruska sa moze davat uz po 4 mesiaci tak ako zeleninka...Ma ovocie nejaky vplyv na travenie? Ved zelenina je tazsie stravitelna...Neviem, prosim o nazor..diky

mata79
11. feb 2008

Wienika, zeleninka sa odporuca preto skor, lebo deti si radi lubia zvyknut na sladku chut ovocia a potom si tazko zvykaju na zeleninku.
Dalsi dovod je, ze varenim sa ovocie aj zelenina stava lahsie stravitelna a znizuje sa riziko alergie. Preto sa aj odporuca ked zacinas s ovocim, aby sa podavalo napr. jablkove pyre - presnidavka.Ak reaguje dobre, mozes davat surove.
Mne sa osobne maly po prvom surovom jablcku troska vyhodil na tvaricke, tak mu davam pyre. Ale uz papa aj surove.
Vies, niekto si dava pozor a ide podla casopisov a vyskytne sa nejaky problemik a poznam maminy, co zacali s jablkom a piskotkami a deti papaju vsetko. V 7. mesiacoch aj gulas. 🙂