Kojenie a strava. Kedy môžem začat jesť šaláty?

ervotoc
4. aug 2006

nazdáááárek,baby kedy ste sa zacali normalne stravovat?pocula som totiz babu,ako v pohode jedla kapustu,strukoviny,salatiky,po prvom mesiaci,dalsia mala kolikove dieta tak po pol roku normal.postup zacala zaradovat,dokonca aj exot.ovocie,mnamky ja este totiz exot.ovocie nemam odvahu vyskusat,ved co by to spravilo,nespravilo malemu,nejak by som to neriskla,ale zeleninkove salatiky,hm?mnam 🙂 tak vy ste kedy zacali zaradovat do svojho jedalnicka?

jana776
3. nov 2010

@suzanah23 ahoj, ak si este nenasla, tak odporucam temu dakujeme annag, tam ti urcite poradia ako sa zbavit dokrmu aj klobucikov.

hoota
11. máj 2011

prosim vas, moze sa pocas dojcenia mak? prave som sa napapala makovych kolacov tak dufam, ze som neurobila zle..

miskap
11. máj 2011

@hoota Nemal by byť problém. Každé dieťa reaguje na stravu matky inak. Ak neuvidíš na malom nič zvláštne, je to o.k. Ak bude podráždený alebo naopak utlmený, druhý krát zješ tých koláčov menej. Netreba sa zbytočne trápiť, dieťa si pomaličky zvyká na stravu matky a bude ju tolerovať. Nebude potom problém neskôr, keď prídu príkrmy.

miskap
11. máj 2011

@suzanah23 Kravské mliečko v jedálničku maminky môže spôsobovať bolesti bruška bábätka. Skús mlieko vysadiť a sleduj dieťatko, ako zareaguje. Ak sa to nezlepší behom dvoch dní, problém bude niekde inde. Predpokladám, že dojčenie cez klobúčiky a dokrmovanie je vážnejší problém. Klobúčiky znižujú tvorbu mliečka a tým pádom bude stúpať dávka umelého mlieka. Ak chceš prejsť na výlučné dojčenie, čím skôr sa dohodni s poradkyňou na osobnej návšteve. Ak to budeš odkladať, bude sa to ťažšie riešiť. Dajú sa nasadiť bylinky- senovka a benedikt, prípadne homeopatiká, aby stúpla tvorba mliečka. Keď bude mliečka viac, aj dieťatko sa lepšie prisaje, klobúčiky sa budú dať odstrániť. Držím palce 😉

li_la
11. máj 2011

@suzanah23 Ja som si takýto pozor dávala iba chvíľu. Nemáme a ani sme nemali žiadne problémy s bruškom, kakaním, ani pukaním. Ak by som mala jesť iba to, čo mi "povolili" v pôrodnici, veľa by som sa nenajedla a to tiež nejem všetko a nemám rada mastné. V blízkej dobe sa už chystám zjesť aj pomaranč, veď počas tehotenstva som ich musela zjesť aspoň tonu. A nejesť mliečne výrobky výrobky, keď ja sama produkujem mlieko sa mi zdá veľmi zvláštne. A ako by som potom mala doplniť vápnik? Pozor si treba dávať, treba sledovať reakcie dieťaťa, ale netreba sa počas dojčenia obmedziť len na cestoviny s tvrohom. Môj názor, na nikoho neútočím.
A to o klobúčikoch je pravda. Používala som ich dlho a skoro som o ne prišla o mlieko. Teraz som ich prestala používať a mlieko je späť. 🙂

dejka77
30. máj 2011

Ahojte, moze mi tu niekto napisat co vlastne je? Ja mam pocit, ze jem stale to iste a uz mi to lezie dost na nervy. Jem ovocie, ovsene keksy, jogurty, polievky, zemiaky, cestovinu, ryzu, maso. Vie mi tu niekto poradit ake jedla varit? Uz mi totalne dochadza fantazia.

peepka
31. máj 2011

@dejka77 jedz co ti hrdlo raci, je to iba mytus ze pri kojeni si mas davat pozor...ja kludne aj chilli si dam.

mojdend
27. júl 2011

ahojte maminky a tehulky. my mame termin porodu o dva tyzdne, tak studujem vsetko, co pride pod ruku ohladom kojenia a stravy a tak. predsalen, chcem sa uistit, ze chapem spravne, co sa tyka kojenia: prve dva tyzdne po porode mam kojit pri kazdom kojeni z oboch prsnikov a po dvoch tyzdnoch uz pri kazdom kojeni len z jedneho a pri dalsom z druheho? ako mam vediet, kedy si mam este mlieko aj odstriekat, ze maly nezjedol vsetko aby som sa vyhla zapalu prsnika? a este jedna otazka. ako dlho ma priblizne trvat kojenie? moja svokra mi dava rozumy, ze maximalne 10-15 minut, lebo potom sa uz babo len hra s bradavkou. a uz teraz mi husti, ze mam maleho krmit kazde 3.5 hodiny. ked jej poviem, ze deti treba kojit kedy si vypytaju, tak vravi, ze to teraz je nova moda, ale ze co mu budem davat prsnik aj kazdych 15minut ak si zapyta? este tu ani nie je a uz mi radi, tak sa chcem poradit aj s vami, mozno mate cerstvejsie skusenosti ako ona spred 30rokov 🙂

syslunda
27. júl 2011

@mojdend v prvom rade ti velmi drzim palce nech mas krasny porod a malicke nech je papkac 🙂 ja som od narodenia kojila kazde kojenie len z jedneho prsnika. Mala sa tak pricucla ze sa mi ju ani nedalo odtrhnut. Tak som to neriesila ze by som mala striedat prsniky. Niekedy cucala 30 minut 🙂 ale ja ako novopecena mamicka som si myslela ze stale papa... lebo som v tom rozdiel naozaj ani nevidela a ani necitila 🙂 kazdopadne som mala super kozmetiku na prsia tak som nemala ziadne ragady. Prsnik z ktoreho som nekojila som si potom odsala. Oni sa ti zacnu nalievat, ver mi, ze budes presne vediet kedy treba odsat 🙂 Ak mozem poradit tak ja som si po kazdom kojeni a to aj v noci isla umyt bradavku a natrela som si ju nastickou. Bradavky som nemala popraskane a stale boli "krasne ruzove". Teda to mi poradili sestricky v nemocnici, kvoli detskym slinkam. No a co sa tyka odsavania tak v noci som odsavala asi iba prvych 10 dni a potom uz len cez den. A ked je rec o intervaloch tak u nas to bolo na poziadanie... najprv to bolo kazde 4 hodky potom castejsie ale vacsinou kazde 3 hodky si sama pytala, alebo aj castejsie. V noci, asi prve 3 tyzdne to bolo horsie, niekedy od 0100 kazdu hodinu, ale to sa casom upravi ked babatko pride na to kedy je noc 🙂 Ale pri druhom by som mozno vyskusala babatko od narodenia budit cez den na kojenie kazde 3 hodiny (od 0600 do 2300). Som citala ze potom sa naucia velmi rychlo prespat celu noc. Kazdopadne niektore mamicky na to nedaju dopustit 🙂 Mala ma viac ako 8 mesiacov a stale je hore v noci 2 krat na kojenie (je plne kojena). Hadam ta NOC uz skoro pride 🙂 ahoj

kukujka
27. júl 2011

@mojdend hlavne sa neriad recami,ze presne kolko ma babo papat kazde dieta je individualne moja napr.papka len cca 7min a ma dost a krasne pribera papa cca kazde 3hod,ale ked si pyta aj po dvoch hodinach tak jej dam napapat v noci niekedy spi aj 6hodin nebudim ju tak ako mnohy kazu sama predsa vie kedy chce papat

mojdend
27. júl 2011

@syslunda
@kukujka
baby dakujem za odpovede, ja tiez myslim, ze kazda maminka vyciti, co jej drobec najlepsie potrebuje. tak snad to tak bude aj u nas, kojit kazde 3-4 hodky je super, ked sa babatko nauci na taky rezim. budit ho urcite nebudem, ale zas ak mi bude plakat po hodke a pol, tak predsa mu neukazem hodinky, ze holt smola, krpec moj, este nie je tvoj cas, tak pekne vydrz 😉 no bude to sranda a verim, ze sa vsetko dobre rozbehne!!!

kincsem11
28. júl 2011

@mojdend ahoj!ja mam 11tt dcerku plne kojim,na poziadanie takze nemam niake intervaly niekedy su to 3 hod,inokedy hodina hodina aj pol ,ba dokonca aj 30-45 minut,,papa iba max.10 minut,,,kojim iba kazde kojenie len z jedneho prsnika,,odsaval so tusim prve dva tyzdne a teraz uz iba malo lebo prsia mam naliate..malinka mi spinka od 21:00 do 6:30 az 7:00!!!drzim palceky..bude to uzastneeeeeeee 🙂

kincsem11
28. júl 2011

@mojdend ahoj!ja mam 11tt dcerku plne kojim,na poziadanie takze nemam niake intervaly niekedy su to 3 hod,inokedy hodina hodina aj pol ,ba dokonca aj 30-45 minut,,papa iba max.10 minut,,,kojim iba kazde kojenie len z jedneho prsnika,,odsaval so tusim prve dva tyzdne a teraz uz iba malo lebo prsia mam rano naliate..kedze malinka mi spinka od 21:00 do 6:30 az 7:00!!!drzim palceky..bude to uzastneeeeeeee

mojdend
28. júl 2011

@kincsem11 gratulujem k malinkej. to mas fakt super, ze ti prespinka celu noc, snad aj nas maly bude dobry spachtos 😅 . a verim, ze aj vy si skoro zosuladite rezim a mala bude hladna v pravidelnych intervaloch. tak vela stastia pri kojeni a celodennom kolotoci okolo princeznej!

janka196
28. júl 2011

ahojte baby neviem ci ste to tu rozoberali ale smie sa cerveny melon? ja mu teda neviem odolat a zda sa mi ze malicky potom tak tazsie kaka. hoc nema tvrdu stolicu ale puci sa strasne

mojdend
11. aug 2011

mozte mi poradit, ci mozem jest dukatove buchticky ked kojim malinkeho, mame este len 2 tyzdne, tak mu nechcem uskodit ale mam straaasnu chut 🙂

bubelko
11. aug 2011

@mojdend mozes, nie je dovod ich nejest. ak by predsa len zareagoval, tak nabuduce jednoducho odolas. 😉

kvojtanikova
11. aug 2011

@mojdend jediny problem ktory by som tam videla je ze su z kysnuteho cesta co moze neiktore deti nafukovat a potom ich boli brusko, ale nemusi to tak byt u tvojho babatka. Proste vyskusaj a uvidis. Ak ti mozem poradit, radsej si daj starsie buchticky, nie celkom cerstve, hlavne cerstve kysnute cesto robi zle, take dvojdnove uz ani nie.

mojdend
12. aug 2011

tak dukatky som si dala ,nakoniec hned z plechu a pohoda zatial a to uz preslo 13hodin ,tak verim ,ze to tak vydrzi. no ale chcem zistit ,ci mozem jest musli??? su tam aj hrozienka a oriesky ,oriesky by som vybrala ,hmmm?

beton
12. aug 2011

@mojdend susene ovocie mozes, ak nie ste alergici, tak oriesky nevyberaj a mozes si dat aj cokoladove. sak nieco jest musime, ne? kazde dieta je ine, ide len o to, ci si trufas skusat a riskovat prebdetu noc 🙂

mojdend
12. aug 2011

@beton dakujem, tak ja to skusim, zatial sme nemali problem, ale tak malinky ma este len 11 dni, tak sme toho este vela neskusili 🙂

beton
22. aug 2011

@mojdend to je pravda. nam zacali bolesti bruska az trosku neskor, urcite viac ako 2 tyzdne. ale pomaly opatrne si urcite najdes, co sa da a co nie :o))

caramella_4
13. okt 2011

@anezena moja adresa je malencikova@gmail.com kde mi mozes poslat ten zoznam jedalneho listocka pocas kojenia. dakujem krasne

magdalenka1302
2. jan 2012

ahojte maminy . mam otazocku- mam 10,5 mesaneho synceka a stale ho kojim. myslite ze mozem pit zazvorovy alebo zeleny caj? dakujem

manila421
31. jan 2012

@caramella_4 Ahoj, ak mas nejaky zoznam, ajmne by to pmohlo, posles aj mne?dakujem-alex.kolarova@gmail.com

kkerekrety
31. jan 2012

@ervotoc ahoj, ja som jedla aj jem naozaj skoro vsetko, aj korenene jedla, aj rajciny, citrusy velmi nie - mandarinky som zacala az teraz (v 6mes) a strukoviny nie, iba sem-tam segedinsky gulas, myslim, ze pestra strava prospeje babatku viac ako mamine dietovanie - to by som nasadila az potom, ak by som zistila, co babatku neprospieva. laktacne poradkyne vzdy radia jest vsetko, osobne mi je to blizsie ako mat cely zoznam "zakazanych" potravin a striktne sa tym riadit. skusaj, ak sa vyskytne u babatka co len naznak nepohody (nafuknutie, plac, hnacka, zapcha..) tak to jedlo vynechaj...vela stastia

taniamirco
31. jan 2012

mam skoro 3 mesacnu dceru a kojim ju od narodenia....baby davajte si pozor na tie hovadiny co hovoria nase mami a babky,ze netreba jest strukoviny a kapustu a vsetky veci co sme zvyknute jest!Blbost treba jest vsetko...Prvy mesiac som sa toho drzala aj ja podla starych materi,az kym som sa nestretla s jednym lekarom ktory ma vysse 50 rocnu skusenost s detmi a ten my povedal,ze treba jest vsetko lebo takto vychovavame mi z deti alergikov,lebo jeme iba 3 veci kokola,lebo sa bojime kolik.Dalej sa ma pytal kolko krat sa budi v noci,a ja ze 2 krat na kojenie a on ze ak ho posluchnem a vyskusam jest vsetko budem vidiet ze sa nezobudi...neverila som !!!!....a mala zaspi o 9 vecer a zobudi sa az rano o 8....bez kojenia....to je co?A MOJA MAMA ZE NEJEDZ HENTO NEJEDZ TOTO VAR SI LEN RAZCOVU POLIEVKU,TAKE KRAVINY CO BOLI PRED STO ROKMI.jedzte vsetko a mate po starostiach.

liv1
31. jan 2012

@taniamirco vlastné skusenosti su najlepsie skusenosti. U mna vsak boli uplne ine ako u teba. Jest "vsetko" som mohla az po 3 mesiacoch malej cca. Dovtedy okamzite zareagovala bolestami bruska ked som nieco nevhodne zjedla. Spoliehat sa na "mudrost" jedneho doktora, tak to by som ja nerobila, ale u teba ked to funguje...
A tie kraviny co boli pred sto rokmi ako pises, tak k tym sa vracaju aj nasi sucasni doktori 😉

martuska00
10. máj 2012

baby poradte mi kojím 4 mesiace no na fľašu nechce ani pozrieť čo mám robiť aby som ju naučila poradte mi v lete ani vody sa nechce napiť nikde nemožem ísť

seva
10. máj 2012

@martuska00 ak chces dojcit aj dalej, bud rada, a neuc ju na flasu. moj ma v sobotu rok, a flasu este nemal, ani ju nechce teraz sa zacina ucit pit vodu - z obycajneho umelohmotneho poharika. je to zlozitejsie, ale ver mi, robis pre svoje dietatko to najlepsie, co mozes 😉 no a k tej vode, 4 mesacne babatko nepotrebuje ZIADNU vodu, ani cajiky. je to zbytocna zataz na oblicky. v mliecku ma vsetko potrebne.