Má cumlík vplyv na vývoj reči?

junovka
5. sep 2008

Myslite si , ze ma na to vplyv? Mne vravia znami, ze pokial mala mi bude mat stale cumlik v puse, tak sa nenauci skoro rozpravat 😕 😒 ....co si o tom myslite?Je pravda, ze Timeika cumliky neuzivala skoro zacala rozpravat. 😕

evaka
5. sep 2008

Fakt je, ze s cumlikom v ustach sa rozpravat neda. Mala ma cumlik najma na spanie a rano ked si ho necha v ustach a nieco hovori, tvarim sa ze nerozumiem kym si ho nevyberie. Ked tak nad tym rozmyslam, ked ma dieta v puse cumel, dudle, takze nerozprava a neskusa vyslovovat slova, ale na druhej strane tym dudlanim trenuje jazyk 😀 . Mna by to tiez zaujimalo, kto co vie?

junovka
autor
5. sep 2008

hm....ono je fakt, ze ten cumlik jej nechavam koli tomu, nakolko sa nam prerazavaju zubky zaradom a jej to pomaha 😒 ☹ Ked jej ho vyberiem, tak povie mama, af/hav/...a to je asi tak vsetko 😖

melliska
5. sep 2008

no on dudlík může trochu deformovat tvar patra a pak může mít dítě potíže s výslovností stejně jako s vývojem chrupu, ale pořád lepší dudlík než paleček, také je vhodné u lahviček na pití mít měkké savičky, ne umělohmotné.

junovka
autor
5. sep 2008

ja neviem, ale moja mama vravi, ze to ma zdedene po mne, nakolko ja som stale mala cumliky do 3 rokoch, ale jedno je pravda, ze som zacala rozpravat dost skoro 😖 😅 😕

sakura77
5. sep 2008

no aj moj je strasne "dudulkovy" ale mama je nekompromisna,dovoli len na spanie 😉 a uz od roka vie krasne "R" a teraz ho zacal skusat davat aj do slov,pred tym len tak ze "rrrrrrrrrrrrr" alebo "rararara"-a s cumlikom r nepovies ani ked sa po...... 😀

a este k tomu to moze mat aj vplyv na zubky,treba zrusit,je to fakt len zvyk,neboj "prezije" 🙂

bubba
5. sep 2008

pridam nasu skusenost:mala ma cumel doteraz (ale iba naobed ked ide spat,lebo by s ajej huba nezastavila a nezaspala by tak lahko 😀 😀 )plynule rozprava od 1,5 roka nema ziadne recove vady a mam pocit ze zachvilu sa jej podari povedat R 😀 😀
podotykam,ze nebola vyslovene cumlikove dieta nemala potreby sania a smulania dudlik sme pouzivali na lahsie zaspavanie a ukludnenie popripade je to dobre aj na prdiky...neviem ci to moze mat vplyv na vyvoj reci u takych deti co sa bez cumla nezaobidu anedajboze aby sa stratil 😔

helenkasabinka
5. sep 2008

ahojte

a ja som sa dokonca dozvedela ze deticky ktore maju cumlik tak nie su vraj ohrozene syndromom nahleho umrtia-zistili to vedci ale aky ma na to vplyv cumlik tak to vysvetlit nevedeli 🙂 tak na nieco je ten cumlik predsa dobry 😉

sakura77
5. sep 2008

tak iste ze je to jeden z najlepsich vynalezov pre babo- ale podla mna sluzi na ukludnenie a nie celodenne dudlanie,nie?

redkvicka
5. sep 2008

Deti v skorom veku vedia povedat r bez problemov a potom to zabudnu a ucia sa znovu, takze povedat r, nie je vobec smerodajne.
My pouzivame cumlik v noci a cez den na spanie, a pritom mame velmi save dieta. Ked sa dostala k nam do rodiny bola zvyknuta dudlovat ovela ovela ovela viac, takze je to len zvyk a pohodlie.

bubba
5. sep 2008

redkvicka ale my hovorime o veku 2 roky takze to uz nie je taky skory vek ja som zacala hovorit r ked som mala 2,5 r.ale to bola len taka okrajova informacia mylsim ze skor by sa to mohlo tykat sykaviek a suslania....alebo prehltania poloviciek slov atdatd....
ja som tiez pocula ze cumlajuce deti su odolnejsie voci SIds ale je tam male percento(aj to male percento stoji zato)...
sakura mas pravdu ale vysvetli to dietatu ze ma vybrat dudel ked sa mu tak dobre cucka 😀

helenkasabinka
5. sep 2008

moja je sice este len malinky drobcek ale dudlik cez den moc nepotrebuje,len ked place ho chce aby sa ukludnila a ked zaspinkava ho dudkuje ale hned ako zaspinka tak ho vypluva a nepyta ho 😉

didusa.risulo
8. sep 2008

ahojte

aj ja pridavam moju skusenost s cumlikom, lebo je to tema cumlik a vyvoj reci.

moj syn Risko ma dnes 2 roky, cumluje dudlik od svojho narodenia, prve jeho slovicka padli, ked mal 7 mesiacov, dnes si krasne spaja vety, a zrozumitelne hovori, ziadne blabotanie po "cinsky"

moj nazor je,lepsie dudlik ako nic, mam vela kamaratok a ich deti necumluju a rozpravali tim"cinskym"jazykom
dalej, dieta, ktore dudluje, vie sa rychlejsie upokojit a taktiez aj rychlejsie zaspi

a ako budem postupovat pri dalsich mojich detoch?urcite im budem davat dudlik,samozrejme najdolezitejsie je, vela, vela komunikovat s detmi, rozpravat mu vsetko co sa deje v jeho pritomnosti

vela stastia

lukin
9. sep 2008

Myslím, že velký vliv to nemá. A s tím R vám řeknu jedno. Znám hodně rodičů, kteří na své děti mluví takto: hulá místo hurá, moklé místo mokré, atd. Pak není divu, že jejich děti to po nich opakují a R se správně nenaučí.

lenadka
9. sep 2008

moja dudlala do roka aj cez den a potom som cumlik zatrhla len na spanie a nevieme sa ho zbavit, lebo sa ho nechce vzdat...ale na jej rec vplyv nemal, este ani nie rocna uz rozpravala, ked mala 1,5 roka dohodol sa s nou kazdy, rozpravala aj rozprava velmi cisto na svoj vek, aj ked mava stavy suslania a brblania-to robieva schvalne, alebo napodobnuje ine deti-najradsej svojho bratranca a robi to velmi presvedcivo ako nejaky imitator 😀

cize u nas cumlik nemal vplyv, ale ozaj ked je v stach a chce nieco povedat to sa neda, lebo jej nerozumiet, len to nie je casto....

titkovamiriam
9. sep 2008

myslim si ze cumlik na to nema vplyv-moji synovia nemali ani jeden a Milan hovoril basnicky ako 2r,Michal rozpraval ako dabel uz 1 1/2 a Marekovi sa jazyk rozvazuje velmi pomali,rozprava len po slovickach-slovesa pouziva minimalne-daj,podaj.

marorlinko
12. sep 2008

moj pouziva cumel od svojho 1mesiacam ma ho dodnes, prve slovo okrem mama a papa zacal ked mal 11mesiacov, ked spi musi ho mat, cez den sa ho snazim skryt ale on ho hlada ym ho nenajde ked dostane chut cmulat, inak dudre vkuse snazi sa hovorit, ja nevidim problem v cumliku,ale dolezite je komunikovat s dietatom casto a zrozumitelne. poznam deti co maju vkuse dudel a pekne hovoria. takze asi tak. moj nazor.

danu
14. jan 2010

nikollette • 1d • Dnes o 13:22
Ak tu podobná téma je ospravedlňujem sa, ale nenašla som.
Baby chcem sa vás opýtať, či vplýva detský cumlík na vývoj jeho reči.
Môj malý je totiž strašný "dudlíkovec" stále ma v pusinke dudel.
Každý mi vraví nech mu ho nedávam aspon cez deň, že bude neskôr rozprávať.
Čo si o tom myslíte?

aponchie • 2d • Dnes o 13:30
Dudlík a zuby
Část dětských zubních lékařů je přesvědčena, že by se dudlání mělo omezit už po objevu prvních zoubků, protože by mohlo ovlivnit formování čelisti – předkus či křivé zuby. Pokud však má dítě k předkusu genetické dispozice, nemůžeme „vinu“ svalovat na dudlík.

starsi ma predni dva zoubky nahore misrne ven vysunut eptala se nas jestli jsme hodne dudlali coz prave skoro ne rikala ze to se dela timto a pak to muze byt problem v logopedii na kterou ted chodime kvuli R

nikollette • 1d • Dnes o 13:33
Aponchie prepáč,ale tú druhú časť som úplne nepochopila... Neviem to celkom prečítať 😅

nikollette • 1d • Dnes o 13:40
Nemáte žiadne skúsenosti zo života, že ako skoro začali rozprávať vasi drobci ked dudlali???

kristi • 1d • Dnes o 13:41
my meli dudlik az nekdy do podzimu a mluvila v pohode

zany • 2d • Dnes o 13:44
Náš Honzík měl dudlík do roka a půl a povídal krásně a myslím, že na něj to vliv nemělo 🙂 Od roka měl dudlíka jen v krizových situacích a na spaní. Jinak ne 😉
Eliška ho má už taky jen spíš na spaní a moc se jí zatím povídat nechce 😉 Tak nevím, dudlíkem to asi nebude... 😝

Myslím, že Aponchie tím chtěla říct, že dudlíka skoro nepoužívali a malá má horní jedničky dopředu... Takže to dudlíkem není... 😉

nikollette • 1d • Dnes o 13:50
No mna zaujímala skôr tá reč ako zúbky.
Lebo náš malý má ale dudlík furt, fkt že skoro stále. Potom veru ani nemôže moc rozprávať 😒

jaaty • 1d • Dnes o 13:52
Som presvedčená o tom, že to môže mať maximálne vplyv na výslovnosť nie na to, ked začne dieťatko rozprávať- to je o mozgu nie o puse 😀 . Môžu sa však objavovať problémy s výslovnosťou -šušlanie......, pretože ak dieťatko rozpráva cez dudlík, môže si to zafixovať aj do budúcnosti.
Hovorím však o tom, ak dudle tak 2 ročné dieťa-. Takže máš určite ešte čas, aj keď 10 mesačné bábo by už dudlať v jednom kuse nemuselo. Skús mu to obmedzovať, napr. pri hraní alebo nejakých činnsotiach pri ktorých je zaujatý.

siouxsie • 2d • Dnes o 13:53
nikollette, moja skusenost je taka, ze by som malemu dietatu v ziadnom pripade dudlik neodopierala. pokial si to dietatko vyslovene vyzaduje a dudlik ho ukludnuje, nech si ho dudka kolko len chce. to mi pride tak, akoby si dietatu nechcela dopriat plysaka, ktoreho si oblubilo.
nas syn tiez dudkal vela a napriek tomu bol ukecany skor ako ostatne deticky - jeho vrstovnici z nasho okolia. a aj "r" vedel velmi rychlo krasne vyslovit. spociatku zvykol recnit s dudlom, ale ked som mu davala najavo, ze mu nerozumiem, tak pochopil, ze ked chce rozpravat, musi dudel vytiahnut z pusy... ked dorecnil, dudel putoval zase naspat.
ako sa mi to uz potvrdilo mnohokrat, netreba sa trapit roznymi statistikami, vedeckymi studiami a clankami, co si precitas na nete a v casakoch. treba sa riadit vlastnym zdravym usudkom. a dalsia vec- co ti ma kto do toho hovorit? ty si predsa matka a najlepsie vies, co je pre tvoje dieta dobre.

a este pikoska - ked bude do teba niekto nabuduce rypat presne s touto vecou... kedysi davnejsie som citala clanok v ktorom sa prave naopak tvrdilo, ze deti, ktore maju silny saci reflex a vela dudkaju, maju do buducnosti perspektivu byt nadpriemerne inteligentne.

zelam vela sladkeho dudlovania 🙂

nikollette • 1d • Dnes o 13:58
Siouxsie dakujem 🙂

No náš je max dudlíkovec, v okolí takého nepoznám. On miluje dudlíky. Ked ich má v ruke 5, tak si mení jeden a druhým. 😅
obcas sa ho sanžím nehať bez dudky, ked sa hráme a tak, ked na to nemyslí, ale ako náhle ho to napadne už hladá dudu 😅

rimmel • 1d • Dnes o 14:08
ze nadpriemerne inteligentni :D to by potom polka naroda bola napriemerne inteligenta 😉 😀

siouxsie
14. jan 2010

rimmel:
ono je tam len ta perspektiva... 😉

nikollette:
super. ked sa da, nechavaj aj nadalej maleho bez dudky. a nic sa neboj, cim bude vacsi, bude viac aktivny, bude presuvat svoj zaujem aj inym smerom ako iba na dudku. ale ty mu musis v tom aktivne pomahat.

a teraz moja osobna rada - daj malemu k dispozicii len jednu dudu. ostatne niekde odloz tak, aby ich nevidel a nemal k nim pristup, lebo ich dost mozne berie ako hracky a preto ich strieda a ochutnava jednu za druhou. ja tiez ked mam 5 triciek a vsetky sa mi rovnako pacia a rovnako mi pristanu, tak pred zrkadlom prezliekam jedno za druhym a som z toho v konecnom dosledku na nervy 😀

dosa
14. jan 2010

nikollette - ja by som si starosti nerobila. moja dcera dudlala do dva aj 3/4 roka. rozpravat zacala velmi skoro a ako 20 mesacna rozpravala celymi vetami. odvtedy sa jej pusa nezastavila, dokonca rozpavala aj cez dudel (ale to uz som sa jej snazila obmedzovat). a co by som za to niekedy dala, keby bola aspon chvilu ticho 😀

goga03
14. jan 2010

ahojte,
Oliver ma dudel len na spanie, ked sa zobudi, tak mi ho po chvilke da sam od seba, lebo zistil, ze sa mu tazko "rozprava". ked si ten dudel pytam ja ako prva, tak mi ho naschval nechce dat.

tu je odkaz na jeden clanok, kde sa okrem ineho pise aj o cumli a vyvoji reci

CUMLÍK
Pri cmúľaní cumlíka sa dieťa môže cítiť uvoľnene a spokojne – ak ho má však v ústach, cumlík mu bráni v používaní svalov pier a jazyka na vytváranie zvukov. Cumlík nie je vhodným pre vývoj reči a rečových schopností. Ak dieťa rado cmúľa cumlík – skúste obmedziť čas, ktorý s ním trávi počas dňa. Stále však môže zostávať prostriedkom na upokojenie dieťatka, keď je vystrašené alebo si potrebuje pospať. Netreba však zabudnúť na to, že časté používanie cumlíka bráni dieťaťu v precvičovaní džavotavých zvukov, ktoré predchádzajú reči.

http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

aponchie
14. jan 2010

nikolete sorry spatne sme to napsala..chodime ted na logopedii kvuli R a lekarka se me ptala jak dlouho mela dudel,ze ma mala lehce zuby dopredu a ,ze to muze vadit te spravne vyslovnosti atd uz nevim presne a rikam,ze ne nemeli asi jen pul roku celkove tak rikala,ze to vetsinou maji deti co maji dlouho dudel

janinah
14. jan 2010

ak sa cumlíkuje dieťa aj po 1.narodeninách,tak sa môže ľahko stať,že sa v puberte nedoplatíte u čeľustného ortopeda /strojček na zuby/,náš prípad 🙂

jankapiknova
15. jan 2010

janinah ale detom sa krivia zubky od cumlania prstikov a nie dudla,ako nehovorim ked niekto dudluje cele noci cele dni a viac rokov tak dobre ale dnes su tie dudliky prisposobene a nemalo by to mat vpliv na chrup, aspon teda co citam clanky. Najhorsie je cumlanie prstov 😉

jankapiknova
15. jan 2010

ale odbocili sme od temy,ta je o vyvoji reci a nie zubkov 😀

jaja257
15. jan 2010

biba dokaze rozpravat aj s cumlom 😀 a este aj vykrikovat. Ale pravda je ze cumlik ma len vecer alebo ked je nervozna a dokonca ho zacina vecer davat pri zaspavani prec. Deticky nejak same prestanu chciet cumlik. teda dufam. A este taka pikoska, za chvilu ma rok a cumlik stale novorodenecky, ten vacsi nechce, asi jej zavadzia. 😀

helcenka
15. jan 2010

Ahojky, našemu malýmu jsou dva a mluví ve větách i souvětích, kromě písmenek "ř,l" umí všechny, je mu krásně rozumět. Dudlík měl tak do 18 měsíců. Od té doby ho ještě máme, ale už jenom na spaní. 😉

susik77
15. jan 2010

Ahojte, nam sa podarilo zobrat malej dudlik v 27 mesiacoch, dovtedy bola strasna zavislacka. Zobrali sme jej ho naraz-teda nedostava ho uz ani na spanie. No a rozprava asi od 11 mesiacov, teraz od 2 roku sa rapidne zlepsuje. Teraz ma 28.5 mesiaca a rozprava vety napr. mama pije kavu, tatino pracuje atd...
skor si myslim ze je to skor dedicna zalezitost-aki ukecani su rodicia-tak rovnako ukecane su deti 😎
vsimla som si to aj u kamaratok 🙂
Mala rozprava pekne, sice "R" este nevie ale vyslovuje slova inak normalne.

lienka79
15. jan 2010

no..tak podla mna je to blbost..ale sme ta povestna vynimka, co potvrdzuje pravidlo? O tom ale pochybujem..
Moj maly bol total zavislak a do 2 r.bez dudla nechcel spavat (cez den ho ale nemaval)..a to by ho mal dlhsie, keby som nezakrocila a koli chrupu nevzala...A zacal rozpravat ako 10 m a v 13 m rozpraval uz v jednoduchych vetach,15 m plynule

zuzkamadarova
25. jan 2014

Ako dieta naucit rozhybat jazyk po ustrihnuty uzdicky prosim ak ma niekto tak i problem poradte moj syn nevie hyvat jazykom a neviem ako mu ho rozhybat chodime na lokopediu a stale stojime na tom istom ako rozhybat jazyk pouziva cumel myslite zy cimel to moze sposobovat ma 3apol roka.

zuzkamadarova
3. feb 2014

ako naucim sieta rozhybat jazyk po ustrihnutej uzdicke ma3roky a nevie nim poriadne hybat.