Má dieťa rodičom vykať alebo radšej nie?

xeta
27. dec 2007

Ahojte. Onedlho sa nam ma narodit dcerka a uz od zaciatku tehotenstva riesime s manzelom rozne otazky tykajuce sa vychovy. Manzel pochadza z rodiny, kde je vychova dost prisna a trva na tom, aby nam dieta vykalo. Popravde, aj mne sa pozdava myslienka, aby nam dieta vykalo, len neviem nakolko je to v tejto dobe spravne. Aky nazor zastavate vy? Malo by dieta svojim rodicom vykat resp. je tu niekto, komu dieta vyka?

mixka
27. dec 2007

ahoj xeta, u nas doma sa tyka a aj v rodine mojho manzela... ale mala som na strednej skole spoluziacku, boli 4deti a rodicom museli cely zivot vykat... ked ostala tesne pred maturitou tehulka a sme sa jej pytali, ci jej bude dieta tiez vykat, tak povedala, ze nikdy, ze ona sa vzdy hanbila na ulici rozpravat s rodicmi, ze to bolo, ako keby sa bavila s cudzimi ludmi... tak neviem veru...
ale moj osobny nazor je ten, ze ked si manzelia a rodicia dietatka tykaju, tak preco by im malo ich vlastne dieta vykat, ved je ich a patri k nim... ale to je len moj osobny nazor... 🙂

chrobaak
27. dec 2007

ja osobne si neviem predstavit, ako by som si vypestovala so svojimi detmi krasny, srdecny, blizky a doverny vztah s tym, ze by mi vykali. ucta k rodicom sa da vyjadrit aj inym sposobom, toto je podla mna len formalne vynucovanie si ucty.... 😖
nechcem sa nikoho dotknut, ale takto to vnimam.

bershka
27. dec 2007

vykanie? v dnešnej dobe? zdá sa mi to riadne pritiahnuté za vlasy. neznamená, že keď ti dieťa vyká, že bude mať väčší rešpekt k tebe. rodič by mal byť dieťaťu aj kamarát svojim spôsobom. vykanie je strašne cudzie a práve rodina je najbližšia a tej by sa malo tykať.

bershka
27. dec 2007

dokonca mi mamina hovorila, že ona na gymply mala spolužiačku, ktorej mama vykala. to je sila, aby matka vykala svojmu decku. decko jej tykalo 😖

majcik
27. dec 2007

Ja osobne si neviem predstavit, ze by som mala vykat svojim rodicom alebo ze by mi moje deti mali vykat ... viem, ze niekde to tak funguje - napr. svokor vyka svojej matke... tiez mi to pride cudzie a nemyslim si, ze tym sa dosiahne vacsia ucta alebo respekt. Poznam rodinu, kde deti vykaju rodicom, ale nemaju problem aj pri vykani im do tvare povedat cokolvek drze ☹

sue
27. dec 2007

Raz som videla v TV relácii manželov, ktorí si vykali... no... keď sa bavili o bežných veciach, pripadalo mi to zvláštne... ale keď som si ich predstavila v intímnych chvíľach, tak mi to pripadalo choré... k dieťaťu... súhlasím s tým čo napísala Chrobáčik... dieťa by si malo ctiť rodičov... ale malo by to vyplynúť z ich vzťahu, z celkového stavu v rodine a nie preto, že sa dohodli, že si budú "vykať"...

jaduska
27. dec 2007

Ja si to tiež neviem predstaviť, aby nám deti vykali. Ja dokonca tykám aj svojim starým rodičom a príde mi to fajn. Tiež som mala spolužiačky, ktoré rodičom vykali, ale nejako sme vtedy tú tému neriešili, či im to vadí alebo nie...

jjjanka
27. dec 2007

Aby si rodičia urobili rešpekt pred deťmi, na to netreba vykanie. Všetko je to o prístupe a ak dieťa cíti doma veľa lásky, bude mu srdečne jedno, či rodičom vyká alebo tyká. 😉

danulik
27. dec 2007

vykat rodicom?? tak to hadam nie..
ucta a respekt sa da naozaj prejavit aj inak 😖

babulina
27. dec 2007

vykanie urcite nie, respekt, ucta ci autorita sa da dosiahnut aj inak, co sa tyka prejavov lasky tak pri vykani mi to pride take obmedzene 😒

mixka
27. dec 2007

ja sa akurat zamyslam, ze aky to ma mat vobec vyznam, aby dieta rodicom vykalo ??? ma to byt kockami spominana ucta alebo preco 😕 ??? prisna vychova je jedna vec, ale nejak mi to nejde do suvisu s tym vykanim... ja som jednoznacne za tykanie a vychovavanie laskou a porozumenim... 🙂

luciferova
27. dec 2007

tak vykanie si teda neviem v dnesnej dobe predstavit. a preco sa ti to pozdava? daj nam nejake pozitiva

nenka83
27. dec 2007

boze len nie vykat! to ako by ste boli cudzi! kde byvate, kde zijete?v daakej dedine na konci sveta kde ludia ziju ako v praveku.sorry ale to je hruza. 😖

sofik
27. dec 2007

Ja si to takisto neviem predstavit aby mi mala vykala alebo ja svojim rodicom. Ale poznam aj take pripady ked rodicom este vykaju, zda sa mi to smiesne, je to predsa blizky clovek. V minulosti to bolo bezne ale v dnesnej spolocnosti to uz velmi malo ludi pouziva.

certica
27. dec 2007

tak v tejto dobe si to dost dobre neviem ani ja predstavit, hlavne ako sa to dieta bude citit v kolektive rovesnikov, kamaratov, ked tito uvidia, ze svojim rodicom musi vykat 😅 .
inak moj svagor (50r.) svojim rodicom, teraz uz len mame tiez vyka (mne to sice pripada zvlastne, ale v tom case a regione, odkial pochadza, to vtedy bolo skor beznym zvykom)

mixka
27. dec 2007

nooo... xeta ma asi nejaky dovod, ked o tom uvazuje... a ja som teda nanho celkom zvedava... nemusi to byt hlupost...

nenka83
27. dec 2007

mala som kolegynu, taku cistu putku svatu - omluvam sa tym, ktori su svati, ale ja nie som a ona bola az moc. aj tak vyzerala. tvrdila mi ze ked bude mat deti budu jej vykat-ona svojim rodicom vsak tyka. budu mat prisnu vychovu. pokial viem este neotehotnela, aj ked sa snazi, no ale to nie je k veci. podla mna je vykanie staromodne, a c najhlavnejsie pride mi ze su si tí ludia cudzi. och, zas sa idem vytocit dnes. ci to tie hormony ci co... 😖

anjelik20
27. dec 2007

Ahojte. Zaujimave, ze ste vsetky tak proti tomuto zvyku 🙂 Moje krstniatko ma 5 rokov a svojim rodicom vyka. Berie to ako prirodzenu vec a nemyslim, ze by to malo negativny vplyv na jej vyvin. Rodicia ju miluju, nie su si cudzi, nie su na nu prehnane prisni ani nic podobne. Jedina vec, v com sa mozno lisia od inych rodin je, ze im mala nepovie "Lubim ta" ale "Lubim vas mama". Podla mna to znie krasne tak ci tak 😉 Ide to iba o zvyk, o nic ine 🙂

ukana
28. dec 2007

mne sa to zda zastarale, to ze si dieta rodicov vazi prejavi samo ako dosledok vychovy 🙂 Ale v podstate je to rozhodnutie na rodicoch, nijako tym dietatu neublizia, aj deti v skolke ucitelkam vykaju a maju ich radi. Moj manzel vyka svojim starym rodicom a ma k nim velmi dobry vztah 😉

pietra
28. dec 2007

ja si myslim, ze mozu takym rozhodnutim ublizit. Uz si nepamatam, kto to tu pisal o tej spoluziacke a ako sa hanbila rozpravat s vlastnymi rodicmi na ulici. V nasej dobe sa rodicom tyka a ak to dieta nebude silna osobnost, tak sa moze pred kamaratmi za takeho nieco hanbit a nebude to zvladat. Ja si ani neviem predstavit, ze by som ja rodicom vykala, alebo moje deti mne. Ja celkovo nemam vykanie rada a zavidim jazykom, v ktorom takeho nieco nie je.

pacna
28. dec 2007

ahoj aj moj manžel svojim rodičom vyka ale nemaju taky vzťah ako ja so svojimi skoro vobec ich neoslovuje mama a otec. a mne sa to zda trošku divne v dnešnej dobe. su traja surodenci a len ta najmladšia im tyka.

certica
28. dec 2007

uf, tak to uz je slusna divocina, ked niektore z deti vyka a druhe tyka 😅 ... ale zrejme uz aj tie starsie to maju tak v sebe zafixovane, ze by bol problem sa preorientovat na tykanie

digysa
28. dec 2007

Tak ja mam iny problem...Kedze zijem v USA, tak moj syn bude tykat aj neznamym ludom. Sice mu vysvetlim rozdiel medzi tykanim a vykanim ale to az v neskorsom veku. V lete idem domov na Slovensko a ak sa niekto bude urazat, ze im moj syn tyka, tak taki ludia mi nestoja ani za povsimnutie.

V USA, v juznych statoch maju zauzivane deti aj dospeli 2 vyrazy, ktore su odrazom slusneho spravania a daju sa v nasom jazyku pochopit, ako "vazenie si ludi medzi sebou": SIR - pre muza a Ma'am- pre zenu.

Aj dospeli ludia sa tak medzi sebou oslovuju a vsimla som si, kedze moj syn uz chodi do skolky, ze rodicia to vyzaduju od deti. Aj moj manzel to pouziva a oslovuje tak mojho syna, aby mu to vstepil do slovnika...
Napr. ked sa maly vycika do nocnika, tak manzel zvola: "Yes Sir, good job sir".

A opacna situacia by mala byt asi taka, ze napr. Otec/mama sa spyta: "prosis si chlebik?" a dieta odpovie :
Yes, sir/ma'am. (u nas ako: ano prosim)

Co sa tyka slovenskeho vykania: nikdy by som nechcela aby mi moje deti vykali. Z mojho pohladu mi to pripada byt menej osobne. A ja mam velmi blizky,citovy a osobny vztah so svojim synom.

V minulosti mi to nepripadalo divne ani zle, ale nie len nasa doba sa meni, ale aj nas jazyk sa meni, preto mi vykanie deti rodicom nejako neladi s rokom 2008 😉

zuky
28. dec 2007

...no ja vykám svojej mamke dodnes, jednoducho pochádzam z oblasti, kde vykali všetci, takže mi to pripadá prirodzené...a tiež to hovorí o nejakej tej úcte k rodičom.../nikdy som sa s ňou nehádala a ani sa nedalo, vykaním, hi?/
...ale ja nechám svojho synčeka tykať, nie kôli tomu, že niektoré myslíte, že to bola nejaká drezúra, ale aby "zapadol" do kolektívu a dnešnej doby 😎

deina
28. dec 2007

Mne je strasne zvlastne, ked niekto svojim rodicom vyka. Moj otec vyka svojej mame - vzdy mi to bolo trochu divne, akoby slo o nejaku cudziu osobu, no ale pravda je, ze on s nou ani nema dobry vztah, nikdy si neboli blizki.

maruschka
28. dec 2007

xeta,pre pána Jána,čo sme v stredoveku!! To nemá s úctou nič spoločné! Predsa,vykaním alebo tykaním si úctu nezískavaš...To by som od môjho manžela alebo detí nikdy nechcela a dokonca som o takomto prípade ani dlho nepočula...Len v dedinách,kde je to tradícia a jednoducho to inak nejde....ale aj tak to je strašne divné 😒 😖 Veď ku komu má mať to dieťa bližšie,ako k svojmu rodičovi a vykanie vytvára takú maličkú bariéru,nie? 😕 😕 😔

mixka
28. dec 2007

a kedy sa k tomu konecne vyjadri xeta ??? uz som vyssie pisala, ze ma zaujima jej nazor a dovod, preco o tom uvazuje... pride este medzi nas 😕 ???

ella1
8. jan 2008

vážne toto ešte niekto vyžaduje?! 😖
už v škôlke si deti s učiteľkami tykajú,aj v škole,moja dcéra nevyká nikomu,nepáči sa mi to a neviem si to predstaviť!
to vážne nemá s úctou nič spoločné.tiež by som chcela vedieť prečo sa jej to pozdáva.

andrea.m
8. jan 2008

ja takisto vykám svojím rodičom.od malička som im tykala,vykanie nevyžadovali a nevyžadujú proste som im začala vykať niekedy v období puberty úplne spontánne sama od seba.napriek vykaniu máme úžasny kamarátsky vzťah.od svojích detí vykanie nevyžadujem ani nebudem a čo sa týka vykania si medzi partnermi príde mi to prinajmenšom divné ak nie priamo choré.

vykať rodičovi je podľa mňa úplne iné ako vykať osobe s ktorou zdieľam spoločné lóže.a hlavne som sa nikdy do svojej vlastnej rodiny nesnažila vnášať zvyklosti rodiny s ktorej som vyšla a nedovolila som to ani manželovi.my sme predsa úplne nová rodina a vytvorili sme si vlastné pravidla.

verulka
9. jan 2008

ja som dost odporca vykania ako takeho 😉 ja si tykam zo vsetkymi v rodine bez ohladu na vek, tykam si so svokrovcami( oslovujem ich bud dedko a babka alebo krstnym menom), tykam aj celej jeho rodine...v praci si vsetci tykame...mne vobec nevadi, ked mi tykaju aj ziaci a studaci 😉 Vykam akurat profesorom v skole a uplne cudzim ludom, ale len preto, lebo je to tak zauzivane 😉