Má dieťa rodičom vykať alebo radšej nie?

xeta
27. dec 2007

Ahojte. Onedlho sa nam ma narodit dcerka a uz od zaciatku tehotenstva riesime s manzelom rozne otazky tykajuce sa vychovy. Manzel pochadza z rodiny, kde je vychova dost prisna a trva na tom, aby nam dieta vykalo. Popravde, aj mne sa pozdava myslienka, aby nam dieta vykalo, len neviem nakolko je to v tejto dobe spravne. Aky nazor zastavate vy? Malo by dieta svojim rodicom vykat resp. je tu niekto, komu dieta vyka?

emjee
9. jan 2008

jej verulka ty si moj clovek - ja tykam tiez skoro vsetkym, dokonca aj ovela starsim clenom rodiny, ktorym ini (moj brat, moji rodicia, strykovia, tety, bratranci, ... ) vykaju 😀
tykam vsetkym na fore, aj ked obcas sa to niekomu nezda 😀 a takisto cakam, ze mi tu vsetci tykaju 🙂

melory
10. jan 2008

francuzky manzelia si vykaju, vzdy som rozmyslala, ake je to romanticke....ale v beznych situaciach a v posteli by mi to sakra vadilo.

neviem ani ako donutit dieta k vykaniu, lebo moj hugo tyka kazdemu a ani nevie este co vykanie je a to ma 4 roky.

monkula
11. jan 2008

Zddá sa mi trošku nepekné, že vykanie považujete za pravek a dobu kamennú... Sú regióny, kde to je zvykom...
Môj otec svojej mame, mojej babke vyká a my deti sme jej vždy tykali, tak mi to prišlo trošku divné, môj apu vy vy a my sopliaci babka, ty...
A keď bude chcieť dieťa povedať svojim rodičom niečo nepekné, je jedno, či im bude vykať, tykať, či onikať...
A ešte, môj kamarát z detstva, sused, svojeim rodičom vykal a mali a aj majú prekrásny vzťah plný citu, takže maruschka, nemyslím si, že by to vytváralo bariéru... To len my, čo rodičom tykáme, si myslíme, že je to cudzie, pretože vykáme neznámym, cudzím ľuďom...

elise
11. jan 2008

podľa mna ak má byť blýzky vťah medzi detmi a rodičmi tak jednoznačne tykanie ved ked dieťa povie: mamička veľmi vás ľúbim tak to také neosobné. ked povie mamička veľmi ťa ľúbim je to plné citov už len to povedanie v tykaní je blyžšie ako vykanie .

markiza
20. jan 2008

vykat rodicom je pre mna uplne absurdne a rovnako aj vyzadovat to od svojich deti 😵

katka76
21. jan 2008

aky bude mat dieta vztah s rodicmi urcite nezalezi od vykania/tykania. je to kazdeho osobna vec a ak zijete v oblasti, kde ja vykanie bezne, preco nie?
moja spoluziacka dokonca onikala, zdalo sa mi to take zvlastne(moja maminka ked idu, pridu, sa s nami hraju...) ale ked o nej hovorila, bolo to plne lasky a ziadneho vynuteneho uznania

cairka
21. jan 2008

andrea, ale ty si začla vykať dobrovoľne a sama od seba.
Mne to príde tiež divné. Rodičom som tykala. Jediný, komu vykali všetci boli dedko z východu 😀 (môj pradedo a najstarší člen celej rodiny) tam to bolo aj preukázanie úcty. Ale neviem si predstaviť takú puberťačku, čo by mi vykala. (Mamka, mohli by ste ma pustiť na chatu s bandou? mamka, vy ste taká trápna 😝 )

liana
30. jan 2008

to že v dnešnej dobe vôbec rozmýšlajú mladý manželia na d tým, že by ich dieťa v 21. storočí im malo vykať osobne považujem za veľmi ale veľmi smiešne. sú regióny kde je to bežné, ale určite nie u mladých ľudí, čo neboli celý život zastrčený v najhoršom kúte dediny.
Keďže o tom uvažuje tvoj manžel, mala by si sa s ním o tom porozprávať a vysvetliť mu v akej dobe žijeme a ako napredujeme dopredu. Ono je to ako s menami. Ani nevieš akým spôsobom vlastnému dieťaťu ublížiš. Ak ho chcete viesť prísnou morálnou výchovou tak si uvedomte, že dnešný svet je už o úplne inom. Dieťa nemôže zato v akej rodine sa narodí.

mracik
30. jan 2008

Ja som tiež odporca vykania ako takého. Najhoršie vnímam kombináciu, keď jeden (ten nadriadený) tyká a ten druhý mu musí vykať. A to je vlastne aj prípad rodič-dieťa.
Ja by som tiež najradšej tykala všetkým. Celé tie ceremónie okolo tykania - vykania mi pripadajú zbytočne zložité. Napríklad, keď som nastúpila do práce, fakt som nevedela sestričkám navrhnúť, aby mi tykali, aj tá najmladšia mala o desať rokov viac ako ja. Oni sa zase cítili zvláštne, lebo si mysleli, že si vytváram odstup, lebo sú "len" sestričky 😒 😒
A okrem toho takmer vždy zabudnem, či som si s niekým potykala, alebo nie. Už sa mi stalo, že sa ma niekto pýtal, či sa naňho hnevám, keď som mu prestala tykať 🙂
Chápem, že tykanie ako také k Slovensku patrí, takže sa s tým asi budem ešte dlho boriť

etuska
5. feb 2008

Mráčik ,súhlasím.Je to také divné a najma vtedy ked si clovek dlhsiu dobu s niekym vyka a potom sa navrhne tykanie...
Ja osobne si neviem predstavit vykat rodičom a ani ja by som to od svojich detí nevyzadovala,ale je toasi vec zvyku a tradície -ako píše Monkula 🙂

monkula
5. feb 2008

😉 😉 😉 😉 😉

aviril
15. feb 2008

Ahojte. Ja vykám svojim rodičom - to bol otcov nápad na podnet jeho matky. A moja mama si s ním nevedela pomôcť. Vždy sa každý čudoval, keď som napr.telefonovala s mamou a kolegyne sa pýtali, že s koľkými ľuďmi som sa bavila, keď som rozprávala v množ.čísle. som sa za to dosť hambila. Teraz našich vnuci vrátane mojich detí im tykajú a ja vykám - čo už, zvykli sme si. Ale NIKDY by som nesúhlasila s tým, aby mi moje deti vykali. NIKDY.

chromozom
2. mar 2008

Pre mna je rodina atmosfera (tym myslim uplne vsetko - od spinavych slipov cez varenie, santenie, kakanie az po vasnivu erotiku) dost intimna zalezitost, preto si neviem predstavit vykanie v rodine. Dieta vediem k tomu, aby dospelim vykalo, len ak dospeli suhlasi s tykanim, moze tykat. Ale v principe citim potrebu oddelit svoje sukromie od ostatneho sveta, vykanie je prostiredkom, preto si neviem predstavit, ze by som vykala rodicom, ktori do mojho sukromia urcite patria.

kiki5
3. mar 2008

no ja si to neviem predstavit. aj ked v manželovej rodine vykaju babkam a ja tykam. dokonca aj môj manžel mojej babke tyka. je to podla mna lepšie pretoze ten vzťah je osobnejši, lepši. popravde v dnesnej dobe ked sa všade hovori o tom ako sa maju rodičia s detmi vela rozpravat o VŠETKOM si neviem predstavit ako si s dcerou ktora mi vyka pohovorim napr. o chlapcoch.

majulcek
11. mar 2008

baby rozoberate tu tykanie/vykanie podla mna uplne zbytocne!
ved ked niekto vyka rodicom,odmalicka je nauceny,maju spolu krasny vztah a vobec im to nepripada ne"normalne"tak preco proti tomu daco mat alebo to povazovat za nieco zastarale,alebo zahanbujuce...a taktiez to nepatri len medzi zvyky v domcekoch na lazoch...byvam blizko centra a predsa mam dobru kamaratku ktora mame vykala a nikdy sa za to nehanbila pred cudzimy ludmi,prave naopak videla som ako sa maju radi,zartovali spolu,,ctila si ju a nikdy ju neposlala do zadku(to je este v poho)tak ako to robia mnohe decka tejto doby...
my tykame,tykaju mi netere,a takisto sa lubime tak ako sa lubia ti ktori vykaju...v tej laske nie je ziadny rozdiel len vy a ty sa striedaju...
mozno keby sa narodime par rokov dozadu kde by sme si vsetci vykali,by sme tvrdili ake je to "normalne" a na druhej strane by sme si nevedeli predstavit ze mame kazdemu tykat... 😉
takze baby neodsudzujte,je to kazdeho osobna vec...

lucia18
11. mar 2008

Ahoj. Kazdy ma svoj nazor, ale aj ja si myslim, ze tykat s dietatom je omnoho blizsie, krajsie ako vykanie. 😎
Drzimpalce v rozhodovani aby ste sa spravne rozhodli. 🙂

watkinopup
10. máj 2008

mam 17 a mam spoluziaka-rovesnika ktory vyka rodiicom,a musim povedat ze pred rodicmi respekt sice ma ale pre vacsinu z tychto ludi alebo deti je bezne ze ziju dvojitím zivotom tj. doma rodicov sice poslucha na pol slova ale akonahle sa vzdiali od domu zacne si vynahradzovat svoje slovo na ulici, v skole....seka nenormalneho machra,usta sa mu nezastavia a stale trepe somariny typu skutek utek pri com sa mu kazdy posmieva za chrbtom ale to som uz odbocil od temy a su to mozne dosledky necitlivej desotickej az diktatorskej vychovy...ako tu uz bolo spomenute respekt deti k irodicom sa da dosiahnut aj ovela lepsim sposobom (najvhodnejsi je podla mna ked si rodic s dietatom od malicka doveruju a jednaju zo sebou seberovne) pri com ma dieta pred rodicom respekt ale na druhej strane sa ho neboji skor by som povedal ze si uvedomuje dosledky...navyse takymto detom sa dnesna mladez posmieva,a ak to daný clovek zatají tak je to pre neho este komplikovanejsie ....tak isto je to moj osobny nazor a ked som sa len pred rokom dozvedel ze take nieco este existuje ako vykanie rodicom,bol som velmi prekvapeny

penelope10
10. máj 2008

vykanie rodicom ??? 😨 🤐
to snad nie... budovat úctu k rodicom sa urcite da aj inak ako vykanim 😉
nikdy by som nechjcela aby mi moj syn VYKAL, citila by som sa ako starena 😀

effie81
15. júl 2008

Alebo ked maju rodicia slabost na vykanie tak nech aj oni vykaju svojim detom. 😉

titkovamiriam
15. júl 2008

ROZHODNE NIE!!!! Pre mna su moji rodicia najvacsi kamarati a dufam ze aj ja pre moje deti tak si nebudeme vykat 😠

vavka33
15. júl 2008

urcite nie.
Moji bratranci vykali rodicom a pripadalo mi to,ze su to cudzi ludia-myslim medzi sebou.

wanda
16. júl 2008

Aj ja rodicom vykam,ale moje deti mi tykaju,zda sa mi to tak dobre...Neviem preco nas rodicia tak naucili.Oni to nechcu inak,a ja by som im uz tykat nedokazala...

andrea.m
16. júl 2008

ja som začala rodičom vykať tak spontánne v puberte,nikdy to odo mňa nevyžadovali ani ja to nevyžadujem od svojích detí

janna1830
17. júl 2008

ja osobne si to neviem predstavit, mne sa paci, ze v Amerike kazdy kazdemu tyka, je to takto jednoduchsie. Ale zase asi viac sa mi paci vykat rodicom, ako ich volat krstnym menom 😕 no kazdopadne ani jedno nie je pre mna 🙂 mne sa paci byt mamka.

alika54
18. júl 2008

neviem si predstavit vykat rodicom 😖 ,,predsa vykam len cudzim ludom nie? a od mojich deti by som to nikdy neziadala,,ved sme kamosi 🙂

majada
18. júl 2008

mne sa to osobne nepáči...a zdá sa mi to čudné vykať rodičom ... 😖

asitka
19. júl 2008

podľa mňa je to odveci...veď to bude vaše dieťa...nie od susedov...síce som mala spolužiačku na strednej, ktorá otcovi vykala...ale mame tykala...ale jej bratia aj mame vykali....fakt mi to prišlo divné...rešpekt a úctu, či lásku detí si tým nevynútite....

deniskajakubko
22. júl 2008

Ja svojim rodičom tykám, náš Jakubko nám tyká, manžel svojim rodičom vyká, resp. oniká, zo začiatku som si nevedela zvyknúť, ale teraz je to v pohode, raz som sa rozprávala so svokrou a že ona keď boli už trocha väčšie deti im povedala, že môžu im tykať, ale už boli zvyknutí, tak im stále vykajú

sirinka
29. júl 2008

myslim, ze to ako je dieta v konecnom dosledku vychovane nezalezi od toho, ci vyka alebo tyka. ked bude od zaciatku zvyknute vykat, pride mu to rovnako normalne ako tykanie a bude sa aj spravat ako hociktore ine dieta...v minulosti to zrejme malo svoje dovody a tradiciu, dnes je to podla mna skor nejaky modna vlna...

sasenka
29. júl 2008

záleží od oblasti, u nas ani moji rodičia (a to ma otec cez 60) nevykali svojim rodičom, takže to u nas nema tradiciu žiadnu. Ja svojim starkím tykám (teda tykala som, už mi zomreli) ale tetám, ujom, krstným vykám - paradoxné že, ved su mladší ako bolo starkí 😀 Svokrovcom vykám aj ja; aj moj muž zasa mojim rodičom.
Moja dcerka nam samoš tyká, aj starkím tyká, ale od urč. veku začala prirodzene vykať starším luďom, aj svojej krstnej mame, ktoru nevída denne zrazu vyká (predtým asi do 5 rokov tykala).

Mylím že to vobec nie je o vzťah rodičov a detí, ked si tykajú/vykajú, ale o zvykoch, tradícii. Možno vykanie udržiava istú autoritu rodiča. Ja tiež pristihnem svoju dceru, že sa so mnou baví rovnakým sposobom ako s kamoškou keby mi vykala, asi by si to tak nedovolila, proste by jej to tak nevyšlo úst.