Mamografia prevencia alebo hrozba?

katkaretro
15. feb 2019

Ahojte, aký názor máte s mamografiou? prípadne skúsenosti. Pretože moje viaceré známe nemajú dobré skúsenosti, a ja zatiaľ vždy keď ma pošlú na mamografiu, tak výsledok je nejasný a hneď za ním doporučujú SONO vyšetrenie. Na SONO ale chodím pravidelne každých 6 mesiacov, pretože v pravom prsníku mám nejaké cystičky ktoré treba sledovať. No nakoľko mám hormonálne problémy a beriem aj silné hormonálne lieky (Gynovel a predtým Klimonorm) mám teraz hrozne bolestivé a napnuté prsníky (a menzes nemám vôbec). Teraz som bola na SONO a tam mi p.doktorka zistila nejakú hrčku už aj v ľavom prsníku..vraj si myslí že je to hormonálnymi výkyvmi . Posiela ma na mamografiu ale ja som ju odmietla...čo myslíte vy?

mogaa
15. feb 2019

Každé z vyšetrení je robené na inom princípe.....To čo je vidieť na sone , nemusí byť viditeľné z mamografie a naopak....Ano každé žiarenie je v podstate škodlivé, ale ak si zlomíte nohu odmietnete preto RTG?

tenerifka
15. feb 2019

@mogaa no pri mamografii sa prsnik stlaca a to je nepriaznive najma vtedy, ak by tam uz bolo zacinajuce bujnenie, nie je to to iste ako RTG
Inak, mama mojej kamosky chodila na mamografiu, ked bola naposledy, vsetko bolo ok, a za 5 mesiacov neskor si v prse objavila hrcku-bola zhubna

athy
15. feb 2019

prsne tkanivo je velmi jemne a jeho stlacenim moze dojst k poskodeniu prsnych buniek - to nemam z vlastnej hlavy, ale od jedneho pana profesora - vedca, ktory ma mimochodom vyliecil z jednej (podla lekarov nevyliecitelnej) choroby 🙂

baby_wanted
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
16. feb 2019

@bsp39 prepáč ale vieš vôbec o čom píšeš? Denzitometria ti zmeria hustotu kostí. V krvi sa zisťuje len hladina minerálov - hlavne vápnik a vit.D . Ak ti z denzitometrie zistia osteoporózu alebo osteopéniu tak ti nasadia nejaký fosfát na lepšie vstrebávanie vápnika z krvi. Z odberu krvi ti zistia aktuálnu hladinu, aby ťa nepredávkovali vápnikom či Dvitamínom....
K tomu sonu každý rok - no ved skús....U nás ti nedá ani odporučenku každý rok a prvé keď ideš na sono alebo mamografiu tak sa zisťuje kedy si bola naposledy...A ako som už spomínala, to čo ukáže sono nemusí ukázať mamografia a naopak....preto sa robia obe vyšetrenia ak je nejaké podozrenie.....

0silvia0
16. feb 2019

@mogaa ja som bola na mamografii už 3x po štyridsiatke, čiže preventívne. Vždy ma poslali následne na sono s tým, že snímok je nečitateľný kvôli môjmu hustému tkanivu. Tiež nemám vôbec dobrý pocit z tohoto vyšetrenia, mám pocit, že tú mamografiu absolvujem zbytočne z dôvodu nečitateľnosti výsledku. 3x ten istý scenár, tiež mám pocit, že by v mojom prípade stačilo sono. Vraj sa vekom hustota tkaniva môže zmeniť, ale aj nemusí, takže každé dva roky absolvovať tú istú tortúru s týmto istým čudným výsledkom mi pripadá divné.

bsp39
16. feb 2019

@mogaa viem, o čom píšem. Vápnik a vitamín D priamo súvisia s hustotou kostí. A každé 2 roky "púšťať" do seba retgony z denzi a mamo, no neviem, kto ako dlho vydrží bez vedľajších účinkov. Ja lekárom verím, nepočúvam však ich doporučenia bezvýhradne. Robím, ako sama uznám za vhodné.

evittam
16. feb 2019

@baby_wanted Jedina jeblina si tu ty. Bohuzial.

evittam
16. feb 2019

@mogaa Zaujímavé. U nas chodim na sono každý rok-a to uz minimálne 10rokov mi vzdy dá gynekológ odporucenku, ked mal podozrenie na nejaký problém tak aj častejšie.

mogaa
16. feb 2019

@bsp39 ty môžeš mať minerály v krvi uplne v norme a napriek tomu môžeš mať ostroporózu, môžeš mať poruchu vstrebávania vápnika.....z krvi ti zistia len aktuálnu hodnotu minerálov, tá mohla byť pred mesiacom uplne iná, stačí ak deň pred odberom zješ makové slíže .....mama má ostroporózu - a napriek tomu má minerály v krvi vždy v norme (neberie ani tabletkový vápnik)ani D-vitamín - berie jedine fosfát na vstrebávanie vápnika....ak máš napr.vysoký parathormón tiež máš zvýšený vápnik v krvi (a napriek vysokej hladine môžeš mať ostroporózu). Ja len nechápem prečo si tu niektoré mamičky myslia že poisťovňa by preplácala zbytočné vyšetrenia. Ja som sa konkrétne na tú mamografiu a sono svojej lekárky pýtala, sama mi povedala že to čo je vidieť na jednom vyšetrení nie je vidieť na druhom - jedno ukáže len obrisy a druhé ide do hĺbky, preto je dobré absolvovať obe vyšetrenia. Pred pár rokmi ma napr. po sone poslala na mamografiu- mala som niečo po tridsiatke, pretože doktorke na sone sa niečo nezdalo. Dnes poisťovne vyšetrenia skôr znižujú, neviem teda pochopiť prečo si niekto myslí že by platili celoplošne "zbytočné" vyšetrenie v rámci preventívok pokiaľ by bolo uplne zbytočné....

evittam
16. feb 2019

@mogaa Ty si naozaj myslíš,ze poisťovňa preplaca vyšetrenia práve preto lebo su nevyhnutné?? 😂 Ja ked budem chciet si ho aj zaplatim. Nepotrebujem aby mi ho niekto preplácal a ja som tam isla len kvôli tomu. Ale inak fakt super argument.

mogaa
16. feb 2019

@evittam to je taká otázka ako keby si sa pýtala že či poisťovňa prepláca bežnú preventívku lebo je nevyhnutná.....mamografia sa robí v rámci preventívky, rovnako obvoďáčka ti nemusí brať v rámci preventívky krv - tiež to nie je nevyhnutné keď budeš mať výsledky v norme

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkaretro
autor
18. feb 2019

@tenerifka veď toto!

katkaretro
autor
18. feb 2019

@athy a ako ťa vyliečil ? pomocou čoho?

athy
18. feb 2019

@katkaretro vies si predstavit, ze dam na net taketo informacie? zajtra skoncim s dierou v hlave... 🙂 mnohe z vas uz maju dost vlastnych skusenosti a vedia ako to v dnesnom svete funguje....

janka2273
1. jan 2020

Ja som na mamo nikdy nebola a to mám už 46...tá dávka žiarenie je omnoho vyššia ako pri bežnom rontgene a o silné stláčanie nemám tiež záujem. Chodím každoročne na sono a to stačí dúfam🤔😉

lenadka
1. jan 2020

@katkaretro vôbec sa toho neboj. Mňa vystresovali reči ako to boli, aké je to vyšetrenie nepríjemné. Bola som na konci roka s malou dušičkou ako mi tie moje lentilky zaseknu medzi tie platne. A žiadna dráma sa nekonala. Bolo to rýchle, bez bolesti, iba nepríjemné, ale žiadny horor. Samozrejme idem aj na následne sono. Mamo odhalí to čo sono nie a naopak. Choď. Prevencia je dôležitá. Držím palce. 🍀

lilinka1313
30. jan 2020

Ahojte, išla som na SONO, s papierom od lekára, s tým že vyšla sestrička že veď už mám 40 mám ísť na mamografiu. Nevedela som čo ma čaká, osobne ma to bolelo dosť a celý deň som mala bolesti v prsníkoch. Keď som si k tomu prečítala čo to vlastne mamografia je v živote by som na ňu nešla a pokiaľ nebudem mať veľký problém ani to nechcem viac absolvovať.

janka2273
30. jan 2020

@lilinka1313 a prečo si nepovedala,že tam nepojdeš? ved to je čiste len na tebe,či toto vyšetrenie absolvuješ😉 ja som nikdy nebola a mám o pár dní 47 🙂

lilinka1313
30. jan 2020

@janka2273 veď to presne ide o tú dávku žiarenia ktorá ti ide do prsníkov.

lilinka1313
30. jan 2020

@janka2273 ja som nemala vôbec šajnu ani predstavu čo ma tam čaká a o čom to je. Moja chyba.

janka2273
30. jan 2020

@lilinka1313 tak už budeš vedieť 😘 štatistiky už dávno preukázali,že mamo vyšetrenie je prakticky nie len zbytočné,ale i škodlivé 🤔

lilinka1313
30. jan 2020

@janka2273 viem prečítala som si dnes o tom veľmi veľa 😘, ďakujem za podporu.