Môže 4 mesačnému uškodiť sedenie?

vilki
1. nov 2006

ahojte maminky, chcem sa spytat ci uz mozem davat maleho sadnut?ma 4mesiace a 2tyzdne a stale sa taha hore.ked ho posadim a podopriem vankusmi tak je pokojny.neuskodi mu to este?

zuza.m
10. apr 2009

boli sme v poradni a doktorka sa ma pytala či už sedi. 🙄 tak že ako to mam chapat???nepytala sa ani na lozenie.iba či sa už pretača a sedi.pritom moj maly aj ked ho sadnut dam tak sa zvrtne a šup na bruško.sediet nechce vobec a pritom sa udržat vie.len nechce.rdačej je na brušku a lozi alebo na chrbatiku.

zuza.m
10. apr 2009

suziat podla mna ke dju dat tak do polosedu(aj lehtka su tak robene) tak ju možeš mavat aj ja som ho tak mavala ved ležat mi nikdy nechcel.a teras zase sediet- 😅 .

barbie123
10. apr 2009

ale baby, no neda mi. ja som tiez nelozila a chodit som zacala uz v 9 mesiacoch a mam ukoncenu matematicko-fyzikalnu fakultu ako jedina v rocniku s vyznamenanim. Tak skuste nehadzat vase neuspechy v matike na to ze ste nelozili.

standu
10. apr 2009

no sorry, ale podla mna matika a lozenie nemaju nic spolocne. viacero lekarok-fyziatriciek a fyzioterapeutiek mi povedalo, ze niektore deti jednoducho nelozia....
dieta ma byt co najviac na zemi, nech vyvija pohyb aky chce. robit ma to, co zvladne, teda sediet, ked sa same posadi. moja mala sa zacala posadzovat len nedavno, az po tom, co zacala lozit, aj ked sa davnejsie uz v sede udrzala.
sediet som ju davala len k jedeniu, podotykam, AZ ked sa v sede udrzala. dovtedy sme jedli poleziacky, lebo v lehatku nechcela.
prirozdzeny motoricky vyvoj je, ze sa dietatko otaca na brusko, dostane sa na kolienka, zacne lozit a tak sa posadi. zo sedu postavi, zacne chodit popri nabytku a nakoniec samo. cvicili sme vojtovku, a cviky nam ordinovali postupne na navodenie vsetkych pohybovych vzorov.
ze ale niektoru fazu vertikalizovania dieta preskoci, nie je ziadne tragedia a je to normalne a v poriadku.
posadzovanie a podkladanie dietatka moze viest akurat tak ku skolioze.

bibianka
10. apr 2009

barbie, ja som to len vyčítala, je to názor neurológov, polemizuj s nimi

bibianka
10. apr 2009

A ešte podotýkam, že fyziater a fyzioterapeut nie je neurológ, je to sakra rozdiel. Žiaden fyzioterapeut sa nezaoberá dyslexiou atd. A s tým, že títo lekári spolu ani nemusia spolupracovať, mám osobné skúsenosti. Mimochodom, tiež som od lekárky na FRO počula tento názor a dosť ma to vtedy prekvapilo, pretože viem, že neurológovia na to majú odlišný pohľad. Treba urobiť všetko preto, aby dieťa liezlo. Samozrejme nie každé dieťa, ktoré neliezlo, bude mať syndróm ADHD, ale ani každý fajčiar neumrie na rakovinu...

bibianka
10. apr 2009

inak s tou matikou si nie som istá, natrafila som na to len raz v nejakej diskusii, ale súvislosť medzi nelezením syndrómom ADHD sa spomína často

martao
11. apr 2009

Mám 3 deti a každé je iné. Ja len nerozumiem, prečo sa niektoré mamy snažia uponáhlať niektoré obdobia vývoja. Jednoducho treba si vychutnať každý okamžik, lebo sa nevráti.

Najstarší sedel v 5 mesiacoch, lozil 6,5 mesačný, stál ako 7,5 mesačný chodil ako 9 mesačný.
Prostredný sedel ako 6,5 mesačný, lozil 9 mesačný, stál 10 mesačný, chodiť začal v 12 mesiacoch.
Najmladší má 5,5 mesiaca a pretáča sa.

kamilka12
11. apr 2009

martao - píšeš že najsko sedeli a potom lozili...tak ja tomu už vobec nerozumiem ☹ Aj moj sedí, zatial nelozí a celý čas tu čítam, že to je zle...vraj má najsko lozit...Už tomu nechápem.

lucia1004
11. apr 2009

Ahojte, asi blba otazka, ale ako to vyzera, ked sa babo samo posadi? dakujem. lebo moj maly posledny tyzden
zacal robit cudnu pozu. Je na styroch, potom sa oprie dozadu o polku ritky, je v polosede, ale dalej nevie co, tak sa opät da do styroch. Ked je sadnuty na tej polke ritky, tak "su mu kratke ruky" a pustit sa este boji. Myslite, ze by to mohol byt priznak zacinajuceho sadania si? Dik.

saska.t
11. apr 2009

Lucia, presne si to odhadla, polosed je krok k naslednemu klasickemu sedeniu 😀 len ho nechaj je to velmi podstatny krok a on pride na to ako sa normalne posadit 😉 ste sikovny vo vasom veku, moja mala tuto pozu skusa asi 3 tyz. ale este sami nesedkame 😉

mataaaaa
11. apr 2009

nasa sa tahala do sedutiez ked mala nejako 4mesiace aj nieco. tak sme ju posadili, a tak sme to striedali. lekari ale niektori tvrdia ze to je nespravne, iny zas hovoria opak, ale rob co sama uznas za vhodne. sama vies co je pre miminko najlepsie. 🙂

vejinka
11. apr 2009

no zienky ja som z toho jelen..maly sedi od 4 mesiacov ale sam sa neposadi no vie perfektne sediet sam aj hodiny takze je to zleee? lebo par dni skusa zo stoja..ked ho dam akoze stat saa dat na ruky a robi mostik..potom capne aj s tazkou ritou na podlozku ale nevzdava sa a skusa ale len ked ho postavim..inak to nema zmysel lebo on sa sam nedokaze postavit a je velmi rad ked ho dam stat a hned idem rukami dole...takze teraz neviem ci je to dobre alebo zle..podla mna je to super ze uz len nesedi ako taka kvocka ale snazi sa aj o nieco ine 😒

bibianka
11. apr 2009

Lucia, deti zvyčajne začínajú sedieť tzv. šikmým sedom (z polohy ma štyroch), neboj, všetko je o.k., pôjde mu to 🙂

mataaaa, neurológovia ZHODNE tvrdia, že deti môžu sedieť, až keď sa dokážu posadiť sami. Zrejme to vie aj mladšia generácia pediatrov a tí, ktorí sa ďalej vzdelávajú v odbore, ale tipujem, že k stará škola ide po starom. Rodičia to pochopiteľne nevedia, kým deti nazačnú mať problémy a nedostanú sa k neurológovi. Alebo kým sa to nedočítajú na internete 😀

vejinka, nie je to dobré, určite nie, 4-mesačné dieťatko nemá čo sedieť a duplom nie hodiny. Budete mať šťastie, ak mu to nezanechá stopy na chrbtici a psychomotorickom vývoji. Nesmieš ho ani postaviť, musí sa to naučiť sám. Kedy sa začal pretáčať? Váľa sudy? Na obe strany? Húpe sa na štyroch, skúša sa plaziť alebo liezť?

Je mi jasné, že bežný rodič tieto veci neovláda a potom my, čo musíme chodiť z rôznych dôvodov k neurológom a na rehabilitácie (u nás je to kvôli tomu, že sa bambuliaci narodili takmer o 2 mesiace skôr, tak sú sledovaní ako rizikoví) tu vystupujeme ako nejaké premúdrelé vedmy, ale ja fakt nemám potrebu niekoho poučovať, mám dosť práce aj bez toho, len mi nedá, keď sa niekto pýta a keď je takto možnosť niekomu takto poradiť. My máme celkom slušnú pediatričku a tiež v týchto veciach nemá prehľad ako odborný lekár.

bibianka
11. apr 2009

A ohľadne toho, či je prvé lezenie alebo sedenie - prichádza to takmer súčasne, východiskom je poloha na štyroch, takže niektoré dieťatko najskôr lezie a iné najskôr sedí.

vejinka
11. apr 2009

asi som sa zle vyjadrila..od 4. sedi ale hodiny vydrzi teraz a to ma 7. od 4 sme ho davali sediet len na minutku dve...

vejinka
11. apr 2009

pretaca sa od 5. mesiaca vala sudy uz na obe strany po styroch ani paru..skusa liezt 😉

bibianka
11. apr 2009

ako môže liezť, keď nie je na štyroch?

zoeno.1
11. apr 2009

vejinka asi myslela plazit sa

bibianka
11. apr 2009

aha

saska.t
11. apr 2009

dieta ma same sediet ked sa samo posadi, je nespravne posadit babo same hrozi skolioza chrbtice a vela inych veci 😉
normalne sa posadzaju medzi 8-10 mes. 😀

tinka19
11. apr 2009

A od kedy môžem dať bábo na chvíľku posadiť ak má oporu?...

standu
11. apr 2009

myslim, ze uz mozes...nachvilocku ozaj. ak je to ptrebne- pri papani, dajme tomu, ake ak este nepapate prikrmy, tak naco? ak chces, aby sledovala okolie, skor by som si ju "posadila" na kolena, do pololahu, alebo lehatko, autosedacka......ja som malu neposadzovala, neobkladala vankusmi, pacilo sa jej v lehatku a na deke na zemi. tak sa doteraz sama najlepsie vyhra.

bibianka
11. apr 2009

tinka, tak ako píše saska.t. Ono sa tomu občas nedá vyhnúť, ale ak to nie je nevyhnutné, nedávaj ju sedieť. Správne by sa deti nemali nosiť ani "na stojáka", kým sa nedokážu posadiť, ale to u nás nepraktikuje hádam nikto.

denduska
11. apr 2009

ahojte babenky, chcem sa opytat..nasu malu som nikdy sediet nedavala, ziadne vankuse. "Sedela" akurat v lehatku, v autosedacke, v kociku je tak medzi sedom a lahom, lebo lezat len tak by nevydrzala, musi nieco vidiet....asi pred mesiacom sa zacala plazit, potom sa postavila na 4, hupe sa, uz asi tyzden celkom pekne lozi...lenze dnes rano sa pri posteli postavila....a pritom po sedeni ani chyru, ani ked ju posadim, nesedi viac nez 5 sekund...inak to ani neskusam...okamzite je na brusku a lezie. Ale tym postavenim sa ma normalne vydesila 😕 ako moze stat ked nedokaze sediet...? 😨

standu
11. apr 2009

moze stat. moja mala sa tiez najskor dostala na kolienka, postavila sa az ked zacala lozit sadla si. je to ok. stoj nezatazuje tak chrbticu ako sed.

standu
11. apr 2009

okrem toho, ak to sama dokaze, nic s tym neurobis.... 🙂 co ju priviazes? 😉

denduska
11. apr 2009

fuh, tak to som si vydychla, diky 😉 ona je totiz celkovo taky maco tucnucky, takze ja som si absolutne z toho tazku hlavu nerobila ze nesedi..a aha ju, ona sa postavi aj s tym tazkym zadkom 😀 ale bola by som rada keby este trosku lozila, nieze teraz bude chciet chodit rovno 😅

slaviq81
11. apr 2009

Denduska, niektore deticky sa hned stavaju na nozky, bez toho aby vedeli sedkat. Takze je to ok, nemusis sa desit 😉

lulu723
11. apr 2009

denduska moja mala lozi od 7 mesiacov ked mala 8 tak sa mi postavila v postielke a teraz to robi pravidelne,ze sa niecoho chyti a postavi a az teraz si zacala sadat.takze najskor lozila potom sa stavala potom sa naucila sadat a teraz sa uci padat na ritku ked sa jej nechce uz stat.proste z tyzdna na tyzden je sikovnejsia a strasne vymysla 😀