Môže 4 mesačnému uškodiť sedenie?

vilki
1. nov 2006

ahojte maminky, chcem sa spytat ci uz mozem davat maleho sadnut?ma 4mesiace a 2tyzdne a stale sa taha hore.ked ho posadim a podopriem vankusmi tak je pokojny.neuskodi mu to este?

denduska
11. apr 2009

diky babky, tak je to OK, som rada 😉
ja sa inak riadim podla tejto tabulky tu http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf je to z odborneho casopisu, ale v texte si myslim ze je ten popis zrozumitelny, tak pre zaujimavost ak sa niekomu chce 😉

zuza.m
11. apr 2009

denduška ani moj maly nechce moc sediet.a doktorka sa ma pytala či už sedi.a aja jej hovorim že sedi len nechce.keby chcel tak pekne vydrži ale on hned šup na bruško aby sa štverhal.vobec sa nevie že hrat s nejakou hračkou alebo tak v klude.skuša aj štvornoškovat no nejde mu to.ale ešte sa nepostavil.vobec si to neviem predstavit že sa mi ma postavit ved vobec nema rovnovahu.ked sa postavila tak čo??nepadla do zadu??ja sa tohonajviac bojim že mi padne na hlavičku ked zabalancuje.

kamilka12
11. apr 2009

dnes som dávala celý deň malého na brušku, aby sa snažil dať na štyri...a nič ☹ , iba plakal a plakal, jasné že sa mu tak nepáči, keďže "vie" sedieť sám a tak sa ľúbi aj hrať (ale neposadí sa sám). Neviem či u neho ešte dosiahnem, aby sa mu poloha na brušku páčila a aby tak začal robiť niečo viac ako iba odlepovať hrudník od zeme ☹

kamilka12
11. apr 2009

ale prevaľovať sa vie...aj keď..nerobí to často, ale keď chce tak sa prevalí, no jemu vyslovene vadí poloha ležmo, či už na chrbátiku alebo na bruško, chce len sedieť alebo rovno stáť..

zuza.m
11. apr 2009

kamilka 12 musiš ho nechat potrapit,nie doslovne.ale prideš k nemu daš mu dudlik zaujmeš ho a zase ho nechaš ak plačka prideš daš dudlik čajik porozpravaš zabaviš a zase odideš.a postupne to predlžuj.nezober ho hned na ruky až ked je to uplne neznesitelne.potom ho popestuj popsedkajte si pohrajte sa vylepši mu naladu a šups na bruško.ani mne maly nechcel byt na brušku teda aj chcel ale ked že nič nevedel tak hned sa pytal na ruky.ja som dala dudlik čajik pretočila na chrbatik a hned vydržal o chvilu dlhšie.musiš byt trpezliva.a postupne to predlžovat a však nie velmi na silu ale ani hned neber ked zamrnči...a ke duž je na brušku tak ho povzbudzuj s ručičkami mu pomahaj aby sa ako keby po tebe vyštverhal do hora.mojho len trošinka podoprem a už ide hore.držim palce.papapa

denduska
12. apr 2009

zuzi, jasne ze padla, na zadok a potom sa prekulila na brusko....ale ako sa postavila tak to bol usmev 😀 ale vraj ich netreba chytat, to som teraz citala v Mamine...alebo v Mama a ja, neviem uz...ze cim menej ich budes chytat, tym skor sa to nauci a aj neskor maju menej urazov, lebo ak ich chytas, tak tie deticky su tak naucene a hocikedy aj spadnu z preliezky a tak...proste sa zabudnu a cakaju ze mama ich chyti...

kamilka, neviem ci na to nie ste uz velki, ale skus na fitlopte ho hojdat..na brusku....mne mala nechcela byt na brusku ale na tom sa jej pacilo....tak skus... 🙂

standu
12. apr 2009

kamilka, ja by som sa opytala doktorky, ci je to ok. my sme mali podobne problemy, plus opistotonus, tak sme sli na meurologiu a rehabilitujeme. fyzioterapeutky mi povedali, ze to skore "statie" je hypertonus na nozickach a ze mi mala nechcela byt na brusku a jedovala sa, lebo mala slabe chrbtove svalstvo, jednoducho ju to bolelo, nevladala.
v ziadnom pripade netvrdim, ze je to nieco podobne, ako opisujem, len pre tvoj vlastny pokoj by som sa na to pytala. su vsak lenivsie deti, mam znamych, ktorym deti do 9mesiaca lez lezkali a potom sa rozbehli.
na brusko urcite davaj, lakaj ho naoblubeny predmet, nech sa pretaca. mozno vela vazi, tazzsie deti mozu byt komotnejsie. na fitlopte je dobre pocvicit, na rozvoj rovnovahy a koordinacie.......polozit na brusko, hojdat do stran, dopredu, dozadu..

grososova
12. apr 2009

Mi sme začali sediet v piatom mesiaci.Boli sme na sone jadierok a ked je to dorbé tak može sediet.No stavat ho nemáme dávat ešte.To pojdeme teraz v osmom mesiaci ešte raz na jadierka.Musia byt dobre vyvinuté 😉 Malý sedí už skoro sám bez opori. 😎 No každé dieta má iný postup vo vyvíjaný. 😕
A ešte aj lekári majú iné názori tak si vyberte potom 😲

martao
12. apr 2009

Každé dieťa je iné. Najmladší neznáša polohu na brušku. Vždy sa pretočí, alebo sa plazí a jeduje sa

Je dobré cvičiť svalstvo. Chvíľu nechať na brušku a motivovať hračkou. Ako píše standu a denduska. Alebo ak je na chrbátiku chytiť za ručičky a aby sa skúsilo priťahovať.

bibianka
12. apr 2009

grososova, nehnevaj sa, ale kto ti povedal takú hlúposť, že keď sú jadierka dobré, môže sedieť??? Ak ortopéd, tak to by mal vátiť diplom 😒

standu
12. apr 2009

veru tak grososova........pri sedeni ide o chrbticu, nie o jadierka...........

pinco
12. apr 2009

ja si tiež myslím, že každé dieťa je iné, ale... Aj tak sa neubránim tomu, že porovnávam. Naša má už skoro 8 mesiacov a stále nevie sama sedieť. Ale na štyri sa pekne dá, na brušku sa jej veľmi páči a myslím, že robí ten "šikmý sed", lebo sa tak dá sama skoro do sedu a podopiera sa rukou. Občas z toho spadne dopredu na tvár. Keď sa jej to podarilo na zemi, tak samozrejme hodila tvrdú čelovku a od vtedy nespadla, dáva si sakra pozor 😅 No a začína pomaly loziť, takže som sa zmierila s tým, že jednoducho bude vedieť skôr loziť ako sedieť a nenútim ju, nepodkladám, lebo ona sa potom chúďa hnevá. Aj v šporťáku je radšej sklopená, ako v sede, tak ju proste nenútim.

lulu723
13. apr 2009

ahojte baby no su tu vselijake nazory na sedenie.vsetko ma svoj cas a budte radi,ze este nechcu liezt a ze sa nestavaju.moja mala odkedy vie liezt tak sa mi stale pretaca na 4 ked ju ulozim spat vecer potom sa postavi a stoji tam aj pol hodinu a ani nemrnci len caka kedy pridem,aby som ju zase ulozila a ked to spravim len sa otocim a uz je zase na nozkach niekedy ma ide porazit,ale je to mile ked sa stale skery ked k nej pridem.mne zacala sama sediet pred tyzdnom a to ma o tyzden uz 9 mesiacov.
nezatazujte zbytocne chrbatik ked budu chciet tak sa posadia ani nebudete vediet ako.a do 9 mesiaca maju cas ak ani potom nezacnu 4-nozkovat treba vyhladat doktora.len si uzivajte,ze este nelozia.

a zabudla som na jednu vec ked uz budu stat tak davajte pozor,lebo velmi rychlo sa im zvrtne nozka a spadnu na chrbatik mi sme si uz svoje preplakali,ale eset sem tam sa stane,ze sa nejako udrie,ale to patri k tomu.moja sa uz pekne naucila sama padat na ritku to jednoducho pusti jednu rucicku trosku sa nahne a padne na ritku a pokracuje v lezeni.

tak vam prajem velazdaru v lozeni,stavani a padani.

stvura
13. apr 2009

Lulu, velmi dobre si to vystihla...ja som zavidela tiez priatelke ked jej maly uz v piatich mesiacoch a daco sedel...moj chrust sedel samostatne prvy krat az v sietich mesiacoch a jednom tyzdni, teraz uz nechce absolutne vobec lezat, jedine sa plazit alebo sa stavia. Akonahle lezi v kociku sa chyti stran a vytahuje sa...takze je s nim viacej starosti ako s detickami co este nesedia a nejavia o sedenie zaujem.
Rozhodne sa ale neni kam ponahlat so sedenim, ziadne podkladanie vankusom som malemu nerobila a sam sa mi posadil... I tak som vsak citala ze najprv by sa malo dietatko plazit a az potom sediet...

lulu723
13. apr 2009

stvura presne tak ako hovoris najskor plazit a az potom sediet.moja mala chodi spavat okolo pol 8 a do 8 stale vymysla.mne preto pomaha ked jej dam flasku z cajom to trochu vypije potom sa otoci na brusko da si dudku a zaspi.potom pridem zoberiem flasku zakryjem a mam po probleme 😀

saska.t
13. apr 2009

tak mala mala teraz 9 mes. a posledne 2 dni sa dava do polosedu takze coskoro sa posadi ale ja ju nenutim este sa nasedi za ten svoj zivot 😀 dopredu sa plazi stvornozky stoji krasne ale este dopredu nestvorrnozkuje, nie je sa kam ponahlat kazde dieta ma svoje tempo 😉

martao
13. apr 2009

Veru, pre mňa nebolo nič horšie ako chodiť za 9 mesačným prckom. V kočíku sedieť nechcel len chodiť a chodiť. Skoro som prišla o chrbát. 😨

lulu723
13. apr 2009

veru baby mate pravdu ja ked idem z malu von tak nastastie v tom sportovom zaspi tak nemusim s nu behat 😉

vcera som malu dala na dvor nech spi a zabudla som ju priputat.po 20 minutach som pocula mrncanie a ked som sa bola na nu pozriet tak stvornozkovala za psom co mame na retazy.proste sa otocila ani neviem ako len preliezla popd to madlo ci co to je postavila sa na nozky potom neudrzala rovnovahu tak padla na ritku a pekne si to stradovala za psom skoro ma vykotilo esteze bola taka vynaliezava a nevypadla z kocika.strasne som sa nalakala ked som ju v kociku nevidela 😠

stvura
14. apr 2009

Lulu, to muselo byt desive a srandovne zaroven, hlavne ze sa jej nic nestalo! {mi sme uz stravili tri dni na pozorovani v nemocnici kvoli hrozostrasnym aktivitam mojho syna a mojej chvilkovej nepozornosti}

helenkasabinka
14. apr 2009

ahojte maminky mozem sa k vam pridat aj ja 😉

lulu723
14. apr 2009

Ahoj jasne ze mozes tak ako je to u vas zo sedenim helenkasabinka?

stvura a co sa malemu stalo?

inac aj mi sme mohli byt parkrat v nemocke,lebo mi uz padla ako 5 mesacna z prebalovacieho rovno na dlazku tak sme leteli na pohotovost a kebyze vraca tak by sme leteli hned aj na chirurgiu,ale nastastie sa nic take nekonalo odvtedy jej doktor hovori mala parašutistka 😀

pred chvilou mi zase spadla,lebo uz pomaly robi prve krocky,ze sa niecoho drzi a zvrtla sa jej nozka a uz letela.to boli zase place.kebyze ma papucky tak by sa jej to nestalo len mama je hnila jej ich dat 😠

vejinka
14. apr 2009

zuza ono sa to lahko povie ze zabavit ale ani moj nechce byt na brusku a behom sekundy sa prevali..proste mu vyslovene vadi byt na brusku..aj ked musim napisat ze zaciname robit pokroky a uz ho dostanem na styri a zacne sa kyvkat dopredu dozadu a rozplasne sa ako zaba 😅 ale skusa to stale dokola..takze aspom nieco ho zaujima..ale neurobi to z polohy na brusku ale zo stoja ide rukami dole a potom az kolienka da dole ..zaujimave

helenkasabinka
14. apr 2009

lulu dakujem no moja mala zacala uplne sama sediet az ked mala 8 mesiacov lebo sa narodila dost slabucka a mala som s nou problemy aj co sa tyka dvihania hlavicky na brusku-nechcela mi dvihat hlavicku ked bola na brusku lebo neznasala byt na brusku ☹
a prvy krat mi dvihla hlavicku az v 4 mesiacoch ☹ a uz hrozilo ze budem s nou behat po neurologoch ☹ ale nastastie mi jedneho dna zdvihla a bolo 😵

a aj dost dlho mi nosila hlavicku tak ze ju mavala naklonenu na jednu stranu smerom k pliecku

lulu723
14. apr 2009

helenkasabinka to sa stava aj moja bola strasne malinka a slabunka,ale zase ona uz od 2 tyzdnov udrzala na par sekund hlavicku a ked mala 2 mesiace tak ju uz drzala pekne vsetci sa cudovali aka je sikovna 😀 to ma asi po tatovi on je velky silak.na to aka je malinka je dost silna co sa tyka noziciek a ruciciek a strasne sa rychlo uci.uz vie dat pusinku sice ma otvorenu pusku,ale da bostek a uz sa naucila aj kyvat ruckou tak sa vytesujeme.

dnes bola u mna kamoska ktora varovala malu Sofiu ta bude mat teraz 24 jeden rocik a veru nevie ani liezt vobec sa jej nechce sice uz sama sedi ale liezt to nie.a na moju malu pozerala jako jej to rychlo ide ta tam okolo nej kruzila jak maly sup 😀

kamilka12
14. apr 2009

veji - presne to isté robí aj Martin 🙂 dá sa na štyri, ale tak, že stojí a keď zbadá nejakú hračku alebo sa zameria na svoje vlastné nohy, tak sa predkloní úplne na zem dá ruky a dá sa na štyri...potom chvílu nechápe ako to je a o chvílu sa rozpleští 😀 a začne sa jedovať...lebo sa ocitne na brušku, čo nemá rád. Ale z bruška sa na štyri veru nedá 😒 Aj keď...posledné dni robí také niečo, akoby vypučil trošku riťušu a jedno koleno (pravé) podsúva pod seba ...už by to možno chcelo len práve vtedy skombinovať s rukami, ale on ked sa sústreďuje na to koleno, hlavičku má položenú 🙄

helenkasabinka
15. apr 2009

kocky este mate niektore malicke deticky tak to rychlo vsetko dobehnu 😉

moja sa stavia v postielke a krasne chodi za ruky ale lozit este nechce 😒

paskova
15. apr 2009

tak co sa tyka toho sedenia moja Sophi uz ani lezat nechce. Furt sa taha do sedu, najhorsie je ked sa zobudi v kociku, darmo jej sklopim dole striesku, zacne vrieskat kym ju nevyberiem. Uz aby zacala normalne sama sediet. Ked si ju davam na kolena uplne sa prehne az dopredu, tak cvici. A vobec nema ani gulaty chrbatik, pekne sa drzi rovno. Viem, ze by sediet este nemala, ale je to fakt u kazdeho mimica individualne.

lulu723
15. apr 2009

ahojte no to ked robia deticky,ze sa davaju na 4 a pohupuju to je znamenie,ze o chvilku zacnu louit.moja to tak robila potom sa zacala posuvat z nozkami do predu,ale zabudala na rucicky tak lozila jak tulen.

teraz mi tu zase beha pod stolikom a robi poriadky 😀

paskova moja sa tiez tak skoro dvihala,ze chce sediet na vsetko bola zvedava a tiez nema gulaty chrbatik 😉

stvura
15. apr 2009

NO mi sme tiez liezli. Alex sa zazrakom dokaze v neuveritelnu sekundu premiestnit z jedneho konca postele na druhy. Kvoli nemu sme roztiahli gauc, aby si mohol lozit, no on sa prevracia, otaca, stvornozkuje, stavia...prosto robi si co chce. Len malu chvilku som sla prepnut telku a uz bol na dlazke. Este k tomu vrackal, tak nas nechali v nemocke. Je fakt na neudrzanie, neviem co s nim, aj ked som bola sprvoti velmi proti choditku, velmi nad nim uvazujem....
Co robite s detmi vy, ked su take aktivne? To zabavenie funguje len chvilku, on sa musi neustale premiestnovat, sediet alebo sa stverat, ziadne take ze mu rozlozim hracky a obdivuje si ich /to suseda ma taku kludnu malu ze jej zavidim, s hrackami okolo seba si vystaci hodinu/.
Mi sa dnihame i s kocika, uz som hlboky musela zrusit, lebo mi maly skoro vyskocil za okoloiducim psom.

lulu723
15. apr 2009

stvura ja ju davam do toho choditka a inac byva na dlazke tam dam deku vysypem hracky,ale ona aj tak lezie,ale aspon mam istotu,ze mi nikde nespadne ked je na zemi.