Môže 4 mesačnému uškodiť sedenie?

vilki
1. nov 2006

ahojte maminky, chcem sa spytat ci uz mozem davat maleho sadnut?ma 4mesiace a 2tyzdne a stale sa taha hore.ked ho posadim a podopriem vankusmi tak je pokojny.neuskodi mu to este?

kattum
1. nov 2006

vilki, na to ti asi kazda odpovieme inak, no ja by som ho este v 4.mes nedavala. My sme zacali maleho posadzovat sebe na kolena ado jedacej stolicky po pol roku, sam si sadol v 7.mesiaci. Lekar mi povedal, ze az kym sa dieta samo posadi, tak sa ma zacat davat sediet, ked tak aby nemala chrbtica s telickom 90 stupnov.

lodia
1. nov 2006

vilki,
isto nedavaj maleho sadat. chodila som s malou na pravidelne kontroly na neurologiu a ta nasa lekarka to istotne neodporuca..moze sa poskodit chrbtica. Bud trpezliva a pockaj kym sa dietatko samo posadi..aj ked sa mu to paci..je to pre neho zmena perspektivy, ale skutocne ho nedavaj sediet, mozes mu uskodit...

vilki
autor
1. nov 2006

dakujem za odpovede.takze malicky si este 2 mesiace pocka. 🙂

ervotoc
1. nov 2006

nedavala som,ved zacne ti sam 😉

veroncek
1. nov 2006

Ahoj vilki, naša mala sa tahala sediet ked mala 3 mesiace a bola som u detskeho ortopeda či si ju možem posadzat na kolená ten nám doslova povedal že ked chce dietatko sediet tak ho dame sediet a ked chce dietatko chodit tak ho dame chodit. malu sme davali sediet a v od 4 mesiaca krasne sedí sama. taraz ma 7 mesiacov a krasne chodi za 1 ruku po štvornožky behá takze podla mna každe dietatko je ine a ked sa mu chce sediet tak prečo ho brzdit. proste je to šikula. neciem urob si ako najlepšie vieš niektore deticky su rychlejšie niektore pomalejšie. ked mu das ruky tak sa pritiahne? ak ano tak určite je dost silny na to aby si mohol tu chvíločku za den aj posediet. to je iba moj názor všetko je to na tebe.papa 🙂 😉

adula76
1. nov 2006

Ahoj, dieta by sa podla lekarov nemalo davat sediet skor, ako si sadne samo. Ked ma na to dost pevne svaly, zvladne to same a netreba ho posadzovat predcasne. Hrozi skolioza, radsej nie.
Mam 2 dcerky a starsia sa sama posadila ked mala takmer 10 mesiacov, dovtedy som ju sediet nedavala. Mladsia sedi cca od 8 a pol mesiaca.

vilki
autor
2. nov 2006

moj malý sa ťahá hore keď mu dám ruky ale ešte si sám nesadne.tak ho dávam aspoň do autosedačky na chvílu, aby mohol popozerať čo sa deje okolo.no a vtedy keď papáme kašu.

alzbetka
2. nov 2006

moja mala sedi sama uz mesiac a pol(ma 6.), pytala som sa na to sedenie, ked sme boli na ortopedii a tam mi povedala dr., ze tomu nezabranim, ze moze sediet. ja som ju davala do autosedacky.

barunka
2. nov 2006

ahoj. my sme boli tiež na neurologii na kontrole, síce kvôli niečomu inému, ale neva. malinká mala vtedy dva mesiace a už vtedy sa dokázala vytiahnuť sama do sedu, tak mi doktorka odporúčala cvičiť s ňou, tak sme cvičili. cca od 3,5 mesiaca vedela sedieť s oporou, teda ručičkami bola podopretá. od piateho sedí sama bez opory s vystretým chrbátikom a teraz má šesť a už sa aj sama posadí...
niektoré deti idú nato viac zhurta a vtedy treba s nimi tú ich šikovnosť rozvíjať. my sme cvičili dojčenskú gymnastiku, možno preto rastie z mojej krpani taký šialenec.

mracik
2. nov 2006

Určite netreba bábätko dávať sedieť, kým nevydrží aspoň chvíľu bez opory, to môže byť aj v štyroch mesiacoch, ale aj oveľa neskôr.
Autosedačka-vajíčko je dobrá vec, dieťatko má výhľad, takže sa nenudí a tam si chrbticu tak nenamáha.
Nám sa osvedčil aj babyvak - tiež bol spokojný, ale tam ho nemôžeš zasa nosiť celý deň

frana
6. nov 2006

ahojte sa chcem opytat ci to nevadi ked davam sedet pri papani moja malu

ramzesa
6. nov 2006

vilki-my s nasou bambulou sme na tom podobne,ked si s nou sadnem do sikmej polohy,tak sa taha hore.tiez sa mi to zda byt skoro,ale syncek bol taky isty a neviem,ci sa netahal do sedu este skor. myslim si,ze ked ju mam na kolienkach, tak chvilocku tak moze byt. urcite nie dlho. je to zataz pre chrbatik.a ono dost zavazi aj vaha a velkost dietatka. nasa babula je vraj dost velka na svoje mesiace. a pri syncekovi (bol tiez dost velky) Dr. ocakavala niektore veci aj skor... kazde dietatko je ine.nas ked mal 6 mesiacov uz vedel byt na styroch.a sedel uz tiez, aj dost skoro sa sam posadil.

certica
6. nov 2006

frani, ja by som to asi nerobila, predsa len, take male baby, je to prenho neprirodzene este. Mohol by sa jej poskodit chrbatik, ani hlavicku predpokladam, ze nevie celkom udrzat.Pochopila som, ze asi nedojcis, takze flasticka? Radsej ju maj v naruci

miriam17
6. nov 2006

frana....cooooooooooo??a to sa moze??...neskodi jej to nahodou?

ramzesa
6. nov 2006

frani, my sme davali hopat,ale len na chvilinku nase deticky az ked sa vedeli same zdvihnut do sedu, ci uz sa pritiahli za rucicky alebo same v polosede.
Nikdy sme deticky neobkladali vankusmi, aby sa udrzali v sede. Bud boli nam na rukach alebo nesedeli.

barunka
6. nov 2006

frana, ja by som ju sedieť ešte nedávala. je to ešte strašne skoro.
mne aj teraz lekárka prízvukovala, nech ju nedávam sedieť,ale Simi sa už vie dosť dlho posadiť sama, takže u nás si nepomôžeme.

frana
6. nov 2006

ale no ja ju nadevam o slobvva sedavat lebo ona je vo vetcsom vankudśi atk je trosku pokrcena skoro akoby sedela

barunka
6. nov 2006

frana, no neviem si to predstaviť... ale tiež pravda, že mne Simi tiež jedávala tak, že pol tela mala na vankúši, kvôli grckaniu, takže tiež nebola len v rovnej polohe, ale v takom polosede. (ostatne, to je prvá poloha akú má väčšina šporťákov, tak v takej som musela krmiť, aby mi negrckala...)

ramzesa
6. nov 2006

deticky su dost tvrdohlave... ja ako dietatko som kvoly chrbtici mala zacta sediet az ked sa naucim lozit... ale ja som sa v postielke posadila pomocou tyciek... 😒 a mama nic nezmohla.co ma mala priputat?

frana
6. nov 2006

al evadi to alebo nie?

barunka
6. nov 2006

frana, tak to netuším, či to vadí...
ja som Simi musela dávať sedieť, keď mala približne dva mesiace (ale tuším ešte toľko nemala...). teda nie doslova sedieť, cvičili sme dojčenskú gymnastiku a tam bol jeden cvik ťahať za rúčky do sedu... od nejakého cca 4 mesiaca vie Simi sedieť sama, najprv sa opierala o rúčky, potom už bez nich a nejak pred mesiacom sa zvládla sama aj posadíť...
ja neviem, každé dieťatko je iné, má iný rytmus... skús sa spýtať lekárky, ak máš strach, aby to malej neuškodilo...

ervotoc
6. nov 2006

vadi,samozrejma ze vadi,ved nema ani dva mesiace,aka zaťaž to je pre chrbatik,.. 😕

certica
6. nov 2006

Mne sa vcelku osvedcilo, kym este maly sam nesedel prenosne lehatko pre babatka, da sa tam zapnut aj vibrovanie na nizsi aj vyssi stupen, takze mu to aj tak jemne masirovalo chrbatik a vydrzal mi v tom az do 6 mes., mal vyhlad na celu miestnost, kde som bola a pozoroval, ked som nieco robila alebo sme len tak spolu komunikovali,pripadne som mu pustila hudbu, ale hlavne ani nelezal ani uplne nesedel a bol spokojny, no a ja som si mohla aj nieco porobit, nie len ho na rukach drzat

miriam
6. nov 2006

Dnes som sa na to narocky pytala lekarky (aj ked to vlastne vsade pisu). Davat dieta sediet je nezdrave pre jeho chrbticu. Lekarka povedala, ze sa to nema robit a vraj by som bola prekvapena kolki to este aj dnes robia. Dokonca ani to tzv. tahanie do sedu sa nema robit casto (t.j. urcite nie kazdy den ani pravidelne). Je to len test. Dieta sa ma posadit same a to sa u vacsiny deti stane okolo siedmeho az osmeho mesiaca (su aj vynimky, ktore to zvladnu skor alebo naopak neskor). Vsetky by sme asi chceli, aby babo co najskor sedelo alebo behalo (najma ak nam stare mamy hovoria, ze mi sme uz v tom veku sedeli), ale nic nie je dobre uponahlat. Ja maleho sediet nedavam - iba ak do autosedacky resp. specialnej hojdacky pre deti, ktore este nesedia.

erka12
6. nov 2006

Ja davam maleho do polohovatelneho lehatka a urcite mu neuskodi chvilu pozerat na svet. vsak tie lehatka su vyrobene pre babatka.

cherynka20
11. nov 2006

hm...my sme "mojho"maleho nedawali sadnut iba w tom kresielku a teraz ma 9 mesiacow a wobec nechce sediet....teda este ani poriadne newie wiac ako 5 min... ☹ aj to musi mat nieco prisbe aby sa toho drzal... cize ranie sa sam posediacky zatial nehroziii....a myslim siz to moze byt aj tym,ze sme ho nedawali sadat..nechali sme tomu wolny priebeh...ale tiez si myslim,ze 4 mesiace je este welmi skoro 😅

certica
11. nov 2006

cherynka nemyslim, ze by to bolo tym. My tiez nic nesilime a nechavame to na maleho a v 10. zacal sam od seba napr.chodit. Tiez sme ho davali do lehatka, co je skor poloha leziaca a vobec sme ho netahali za rucicky. Kazde dieta je individualne a chlapcom vseobecne vsetko trva trochu dlhsie ako dievcatkam, aj ked tiez sa to neda globalizovat. A ked mas pochybnosti, skus sa spytat pediatricky, ci je to OK 🙂 , ale urcite je 😉

ervotoc
11. nov 2006

cheri mozno ti sedenie preskocil,stava sa,mozno ti zacne chodiť,niektore deti nelezu,ale sedia...my zas vsetko skorej zacal a tiez som mala obavy co to robi,este ved nema,neublizi si...ale aj to je ok..nas napriklad nerobi pápa...ale tuli,tuli,,sa prituli ked sa luči,a spravi brn brn,... 😀 😀

cherynka20
11. nov 2006

erwotoc ...tiez si myslim,ze to sedenie preskocil(wobec sa mu to nepaci)uz sa snazi sam postawit a chce chodit 🙂

sue
20. nov 2006

"Moja" malinka ma 5 mesiacov a 1 tyzden a davam ju "sediet" len do autosedacky-vajicka a sem-tam cvicime dvihanie do sedu za rucicky- ale tak ako mi to odporucil kamarat ortoped - nie ja ju taham, ale ona sama sa taha... vtedy je to vraj spravne...inak sa zo sedacky sama taha... som zvedava, kedy budeme vediet sediet sami 😵