Môže 4 mesačnému uškodiť sedenie?

vilki
1. nov 2006

ahojte maminky, chcem sa spytat ci uz mozem davat maleho sadnut?ma 4mesiace a 2tyzdne a stale sa taha hore.ked ho posadim a podopriem vankusmi tak je pokojny.neuskodi mu to este?

salma22
12. máj 2010

vierapp neviem ci je to spravne ale my sme si ju davali tiez na kolienka a pre pokoj baba vsetko 🙂 a je zdrava nic jej nieje a uz od 6mesiaca a 1tyzdna sedi samucka,takze si myslim ze jej nemozes ublizit a tulit sa trochu musime 😉

katarina.banska
24. okt 2010

ahojte.
co si o tom myslite, ze malu davaju stari rodicia sedkat? podopru ju vankusikmi, v sportovom kociku je tiez po sedacky.
mne sa to velmi nepaci, ale svokra vravik, ze je to uz v pohode. vsak budeme mat pol roka za chvilku. ked sedka paci sa jej, kuka po vsetkom, no ked nie je podopreta, tak este pada do predu alebo do boku. no cim viac ju ukladame do sedu, tak tym viacej sa snazi udrzat v sedeni aj sama.
nemozeme jej takto nejako ublizit? nerobime to casto, ale predsa.
prosim poradte.
dakujem krasne

zitaje
24. okt 2010

@katarina.banska podla mna je to nespravne. Nie v polroku sa ma davat dieta sediet, dieta sa nema davat sediet vobec, t.j. kym sa nevie posadit, nema co sediet, ani v kociku. Az ked sa dietko same posadi, vtedy ma dostatocne silne chrbtove svalstvo na to, aby mu to neublizilo.
Mladsia dcera skoro do 9 mesiacov lezala v hlbokom kociku, alebo teda este castejsie bola v satke, sedela az ked sa vedela posadit. Jasne, ze ked sa uz dieta nauci na tu sedaciu polohu, bude ju chciet a vyzadovat, ci to same zvlada, ci nie...

raffaella
24. okt 2010

@katarina.banska ja som sa presne toto pytala doktorky, moja mala bude mat 7 mesiacov a zhruba v 5,5 mesiaci sa zacala sama dvihat do sedu a to takym stylom, ze ked lezka tak dviha hlavicku, akoby robila brusaky 😀 a ked jej podam ruky, tak sa silno chyti svojimi rukami a ked taham tak si sadne. A ked sedka s mojou oporou, tak to mi vravela doktorka ze to kludne moze. Tiez keby som ju nedrzala, tak padne dopredu alebo do boku. Ale doktorka vravela, ze s oporou sedkat moze. Cize sedkat tak, ze ju drzim pod pazuskami je v poriadku, aj som to doktorke ukazovala, ze ako to robime a povedala, ze je to v poriadku. Tak isto ju mam na nohach, nie na kolenach, ale na stehnach mi sedi a opiera sa mi o brucho a prsia. Sportovu cast kocika mam nie uplne na sedato, ale to je taky medzistupen medzi lezanim a sedenim, cize nieco medzi pravym uhlom a 180´. Co je ale zle, to nas ucili na kurze rodicovstva a aj som ti niekde citala je sed podoprety vankusmi, ze tak moze dieta ziskat a zvacsa aj ziskava nespravne drzanie tela, ze to vedie neskor k hrbeniu a podobne. Takze sed len s oporou a to s vankusmi vobec neskusat.

katarina.banska
24. okt 2010

@raffaella dakujem ti.
tak asi to zatrhnem, nechcem aby sme malickej ublizili. ak sme jej uz neuskodili..... ☹
svokrovci maju oblubu ju davat sedkat........ aj ked mi svokra vravi, ze je to uz v pohode, ked ma viac ako pat mesiacov.
no neviem........ ☹

fraufrt
24. okt 2010

@katarina.banska Ahoj Katka, ja mam dceru, ktora ma 6 mesiacov a 1 tyzden a urcite nedoporucujem podkladat dieta vankusmi,suhlasim so zitaje. S malou chodime na rehabilitacie cvicit a tam tiez neodporucaju davat dieta sediet, pokial to nevie samo. V kociku lezi, v aute sa vozi vo vajicku a v sede je iba, ked je na kolenach, aj to iba chvilu, lebo chvilu neobsedi a radsej je, ked s nou chodime. A ked papame, tak ju mam tiez na rukach, ani vtedy ju nedavam sediet do stolicky. Na vsetko ma cas, som toho nazoru, ze dieta by malo rast svojim vlastnym tempom, netreba ho do nicoho silit. A to moje sidlo je stale v pohybe, vala sudy, zacina sa plazit, takze si myslim, ze budeme mat s nou este problem, aby niekde obsedela 🙂

katarina.banska
24. okt 2010

@fraufrt
no ako citam, tak vsetci pisete, ze sa neodporuca dava sediet. no ako zistim, ze to uz mala vie? to sa akoze sama posadi a pekne bude sediet aj bez opretia?
no skor, by mala vediet lozit, ci nie? co ma byt skor? dakujem

jarunka111
25. okt 2010

@katarina.banska - lekári to vidia radi, ak dieťa najskôr lezie a potom sa posadí. Ale to sa nedá ovplyvniť, ono na to príde samo a nedá sa mu to zakazovať. No a to sedenie možno zistiť napr. pri hre, tým ako sa vie pritiahnuť za ručičky. A malinká sa bude určite snažiť posadiť a kukať na svet 😀

katarina.banska
25. okt 2010

@jarunka111 no tak to snad zistim, ked uz budeme vediet sedkat sama 🙂
a uvidime ci bude skor to lozenie alebo sedkanie. juj uz sa na to tesim, na ten pokrok... 🙂

vinifera
25. okt 2010

@katarina.banska neviem ako sa posadia deti ktoré nelezú.Netvrdím že to nie je možné.
Ale môj najskôr lozil a potom sa z polohy na brušku cez krížový sed vytiahol do sedu. V tom čase už mal tak vytrénované svaly že ho nijak nekymácalo. A potom už si sadol ked potreboval a kedy potreboval. Nikdy som ho pasívne neposazdovala, nikdy neobkladala vankúšmi ani nepriťahovala za ručičky do sedu. Mal 4,5 mes ked sa začal pretáčať na jednu stranu. 6,5 ked už sa točil do oboch strán a 8,5 ked sa posadil sám. Všetko dokázal sám bez mojej pomoci. Tak je to nastavené prírodou. Ona sa posadí sama ked bude na to dostatočne fyzicky zdatná.
...to sa akoze sama posadi a pekne bude sediet aj bez opretia? áno je odpoved na tvoju otázku. Malého som ani nikdy nevodila za ruky - aby sa akože naučil chodiť. Je to kravina. Najskôr sa postavil v postieľke. Potom pri nábytku. Ked sa na to cítil. Tak spravil krok do priestoru. Potom 2-3 a potom už behal 😉 Nikdy som ho za ruky nevodila. Ja skôr riešila problém že som ho musela naučiť dať mi ruku ked sme niekam šli aby nelietal kade tade🙂

jana776
25. okt 2010

@katarina.banska ahoj, tak ako tu uz pisali, pasivny sed sa neodporuca, pretoze moze viest k nespravnemu drzaniu tela, skolioze a podobne. Nechaj malicku, nech robi len to co vie, nech si lezka, pretaca sa a z bruska obzera svet. My sme prave vo faze ked zaciname sediet, asi dva tyzdne sa malicka hojdala na 4, potom zacala stvornozkovat a teraz po mesiaci lozenia sa zacina posadzovat, zo styroch sa zhupne na bok, narovna sa a sedi. Takze to ci vie sediet zistis tak, ze sa pozries a dieta sedi.. Ak sa pritiahne za rucicky to neznamena ze sediet vie, spravny sed je zo styroch cez bok, az vtedy je chrbatik dietata pripraveny na sedenie.

anic1
20. dec 2010

ahojte, chcem sa spýtať, moja dcérenka má 3,5 mesiaca a keď ju chytím za ručičky tak sa ku mne priťahuje. Môžem ju nechať chvíľku nech si posedí, samozrejme musím ju ešte držať za chrbátik.

strapco13
20. dec 2010

@anic1 dieta ma sediet az vtedy ked si sadne same..inak este na to nema pripravenu chrbticu a narobis vela skody, ktora sa moze ukazat az v dospelosti /problemy s chrbticou, bolesti, kriva chrbtica/..posadzovat mozes..posilujes tym svaly..ale este je skoro na to aby sedela sama a uz vobec nie take, ze oblozit vankusmi a nechat sediet..na to je dieta este male..ved ked pozries pri posadzovani, este ma urcite gulaty chrbatik a to zmizne az ked bude dieta pripraven an to, aby sedelo same
to ise potom plati pre chodenie..ziadne navlacovanie popod pazuchy, chodak a pod..jednak sa nebudes stazovat, ze teba boli chrbat, lebo musis chodit cely dfen ohnuta a jednak aj tak ti dieta same nezacne chodit skor ako na to bude ono pripravene..a po chodachoch deti casto chodia na spickach ☹
cize vyvoju dietat najviac pomozes ak to nechas na neho 😉 ..samozrejme ucit nejaky pohyb ho mozes
cize ucis ho posadzovat ale nie sediet
a najlepsie je ked dieta zacne najprv stvornoskovat a z toho si sadne
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1100/ch... ..je tam aj o sedeni..precitaj si

lucika09
20. dec 2010

@anic1 ako bolo už spomínané vyššie, pasívne sedenie sa neodporúča, chrbátik ešte nie je pripravený na takú veľkú záťaž, no môže si ho posilňovať pasením koníčkov 😉 Na sed bude pripravená, až sa sama posadí 🙂

kvetinqa
2. máj 2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci treba s dietatom nejak cvicit. Viem, ze sa nema davat sediet a ani to nerobim, ale nas maly sa ani len netaha za rucickami. Nejde mi o to, ci by mal alebo nie, lebo je este malinky, skor o to, ci nieco nezanedbavam.. davam ho len past koniky...vdaka

ela2710
24. máj 2011

ahojte, moj syncek ma 7 mesiacov, boli sme na poradni, kde lekarka bola cela prec z toho, ze este nesedi, ja ho nechcem davat nasilu sediet, chcem sa drzat toho, ze dietatko sa ma posadit samo, a to zvykne byt az po stvornozkovani, nas maly sa zatial len plazi, este ani nestvornozkuje a ta uz od neho chce aby sedel 😒 a ze ak ho nenaucime sediet do 3 tyzdnov, budeme musiet chodit na rehabilitacie...neviem, co mam robit, nechcem ho do nicoho nutit. poradte. Dalej ma dost zarazilo to, ze povedala, ze by uz mal hovorit mama, baba, a on to proste este nevravi, podla mna ma este dost casu, ona mu vsak na vsetko toto dala ultimatum do 8.mesiaca 😒

lukra
24. máj 2011

@ela2710 to je divne, moja Lucka ma 8 mes. a vôbec sa doktor nepytal ci vravi - myslim ze zacala okolo 7,5 mes. ma-ma, ba-ba. Sedi tiez az nieco po 7 mes. tak, ze sa udrzi, ale vôbec ju nasilu nedavam. Dokonca sa ma pytal, ci sa zdviha do stoja 😨 no Adamko napriklad uz 7,5m.stvorkoval a sam sa vytiahol pri postielke - no Lucka je pomalsia, ale zacina sa plazit, hlavne dozadu a trochu takym "mostikom" sa prehupne dopredu.

strapco13
24. máj 2011

@kvetinqa posadzovat ho mozes..cize kludne ho tahaj do sedu..ale nenechaj sediet..ono aj tak by dieta malo najprv 4-nozkovat a z toho sa posadit do sedu ..cvicit s nim mozes..poskytne to zabavu a radost vam obom..v ramci hry..ked ho das past koniky, tak mu daj ruku popod telicko a nadvihni ho..nech sa drzi na 4..ale pridrzaj ho..len cvicit, posilovat, nenutit

@ela2710 moj tiez este nehovori nioc /len zvuky vierat vie krasne napodobvnit/..a nasa Dr z toho absolutne nestresuje..a ani ja..len velmi malo deti zacne v 8 mesiaci..vacsia vacsina neskor...nemate sa kam ponahlat
a ohladom sedenia..kukni co som napisala pre kvetinqu nad odpovedou pre teba
ked sa ti uz plazi..to uz mozno zachvilu pojde na 4 😉

aliza
25. máj 2011

@ela2710 podla mna sa nemusis vobec znepokojovat, mate este cas. Ja som ale maleho posadzala a naucil sa sam posadit aj stvorkovat v 7 mesiacoch. ja nezastavam nazor, ze az ked sa dieta same posadi...potom je tak vela 'lenivych' deti, ktore musia rehabilitovat a maju dokonca oslabene brusne svaly.
A s recou ti neviem poradit, moj maly tiez este nic nerozprava, akurat 'e' a 'a', nic viac.

halime
10. aug 2011

moj maly ma 3 mesiace a taha sa mi uz doo sedu, dokonca aj na rukach ked ho idem krmit mi sa sam taha, zvedavy na vsetko musim ho nasilu drzat aby sa nekrutil.... doteraz ani konicky moc nechcel past, lenosko a odrazu zo dna na den aj hlavicku drzi aj sa taha za nasimi rukami a uz by najradsej aj z kocika vyskocil .... je velmi zivy. viem ze na vsetko ma cas a ze netreba sa nikam ponahlat, ale som toho nazoru ze ak dietatko samo vykonuje nejaky ukon tak ho treba nechat a dozriet len na to aby bolo bezpecne. niektorym detickam to ide skor niektorym neskor, kazde babatko je ine. a myslim si ze vsetko si babatko osvoji v svojom case kedy ono bude chciet. aj lekarske nazory su rozne asi tak ako kazde mimco je ine ..... nebojte sa ze uz alebo ze este nie, podporte mimco v tom v com je dobre a najdite mu hlavne nejaku bezpecnu zabavu, ja od malinka maleho kladiem meddzi horu plysakov, sedi, prezera si, konicky sa tiez naucil past lebo ho nieco zaujalo, najskor len lezal a lezal a lezal az som stresovala ci je to normalne ... teraz vidim ze pokroky vidiet zo dna na den, netreba stresovat