Môže 4 mesačnému uškodiť sedenie?

vilki
1. nov 2006

ahojte maminky, chcem sa spytat ci uz mozem davat maleho sadnut?ma 4mesiace a 2tyzdne a stale sa taha hore.ked ho posadim a podopriem vankusmi tak je pokojny.neuskodi mu to este?

ivankaalenka
23. jan 2007

Ahoj, moja je na tom rovnako, uplne to iste, ale este nerozprava, s tym pretacanim je to ale presne tak isto, prestala sa pretacat, tak si myslim ze to je ok, ona zase zacne, dieta sa vzdy zameria len na jedno, tak sa netrap. 😉

narcisa
27. jan 2007

dakujem za radu Uz je to ok Od utorka funguje to pretacanie opat Bola kriza vo stvrtok a piatok a dnes je to zase ok Uz sa nad tym nejdem zamyslat zrejme som sa obavala zbytocne ale clvek sa zlakne ked je tomu skoro dvojmesacna pauza pa este sa ozvem

lubina
27. jan 2007

Dieta nema byt podoprete vankusmi,to povie kazdy ortoped. Skor doktori su radi ak dietatko skor stoji ako sedi,je to lepsie pre rozvoj a rast chrbtice. A uz urcite by sa dietatko nemalo obkladat vankusmi vo 4 mesiaci.Ako tu mnohe pisete,babo sa musi posadit samo,potom moze sediet.

mimi
27. jan 2007

narcisa,fiha,to som este nepocula,aby 5 mesacne babo hovorilo mama,tata 😕
to bude asi maly genius 😉

mimi109
27. jan 2007

mimi aj moja uz hovori mama 🙂

jankamanikova
28. jan 2007

Nemam to tu este vsetko precitane, ale poviem iba svoj nazor. Babenka (podla mna) sa nemaju nutit do nicoho. Takze s tym sedenim by sa malo pockat, kym babo si nesadne samo. Babo si sadne samo vtedy, ked je na brusku, chodi po styroch a tak zozadu si sadne a podopiera sa jednou rucickou. Nikdy si nesadne samo zhora ako dospely clovek. Nie je to dobre pre jeho chrbticu. Malo by sa nosit v klbku a nechavat bud na chrbatiku alebo na brusku a gulat sa hore-dole. Je jasne, ze deti sa tahaju, ked ich chytime za rucky; ale netreba ich tahat pokial nemaju silu sa vytiahnut sami. To su len moje dohady a skusenosti z prace s detmi, nechcem sa robit mudra, je to len moj nazor.

Treba nechat vsetkemu volny priebeh, tak sa drzte a vela lasky.

zuz11
16. nov 2007

lucila23 • Dnes o 23:14
moja mala sa neustale taha do sedu. cely den budete len pocut ehhh ako sa bude pri tom namahat, ale stoji jej ten vyhlad zjavne zato. a dvihne sa velmi vysoko, uz skoro uplne sedi. ani na chvilku si neodpocinie, bud ju musim nosit, aby videla, alebo nepolezi a chce sediet. je sice velmi silna, aj sa mi uz pretaca z bruska, hlavicku drzi uz krasne mozno od 3 tyzdnov, ale aj ked si myslim, ze fyzicky je asi pripravena, bojim sa o jej chrbatik. pediatricka sa mi velmi nevyjadrila. mate s tym skusenost. ako jej v tom zabranit, neviem si predstavit ist proti jej prirodzenym schopnostiam. zatial jedine co zaberie je cumel, vtedy sa ukludni, lebo jej ho davam pred spanim a vtedy si dava pohov, takze si mysli, ze sa ide spat 😉

diky

mizulienka
9. feb 2009

ahoj narcisa a ivankaalenka...my sme mali podobnu situaciu...a zhodou okolnosti k susede chodila fyzioterapeutka, tak ma napadlo, ze si ju zavolam aj k nam domov, iba zo zvedavosti, ci je misko po motorickej stranke ok...a ona vravela, ze to je normalne, ze to deti prestali robit, ale ze im treba troska pomoct...napr. dam maleho na chrbatik a cvicim s nozkami...masirujem stehienka, troska ich steklim, aby bol nuteny dvihnut nozicky hore, ze oni si musia uvedomit, ze maju nozicky a potom ich zacnu pouzivat...
a potom este jeden cvik, chytit dole za chodidielka a simulovat pretocenie na jednu a druhu stranu, vlastne tocit chodidlami raz na jednu raz na druhu stranu a ono sa im pri tom otaca cele telo...a ked uz budu pretoceni na boku, tak tu nozicku co maju hore, prelozit cez nozicku na kt. lezia a iba jemne pridrziavat, oni sa uz pretocia...nas maly sa pretocil sam po 2 dnoch ako sme zacali robit tieto cviky 🙂

suziad
17. mar 2009

Nasa mala sa od 2m strasne rada nosila smerom dopredu. Ako nahle som ju polehla sa rozplakala. Vo 4m na poradni, dr. ju chitila za rucky a mala sa potiahla do sedu, a povedala ze uz ju mozeme davat sedkat, ze je pevna a je vidiet za sa rada nosi. Ze deticky ktore nechavaju rodicia len lezat niesu take pevne vytrenovane. 😉 Takze od 4m mi sedkava na kolienkach. Teraz ma 5 a vlehadku v polosede ma stale nadvihnutu hlavku co sa chce posatit. 🙂 . No a v ja mam v mudrej knizke pisane ze babetka sa mozu jemne podopriet vankusmi uz od 6 tyzdna.
Ono je to vlastne na schopnostiach babetka ked si chce sadnut tak preco mu s tym nepomoct a branit mu v tom. Toz moj nazor 😎

vejinka
17. mar 2009

moj maly sa tiez prvy krat pretocil v troch mesiacoch a potom do piateho nic ani raz ale cvicenim sme to znova sa naucili..a dnes s tym uz nema problem no na brusko z chrbatika sa nepretoci lebo celkovo poloha na brusku mu nevyhovuje..zato sedi krasne sam 😉

simona55
17. mar 2009

moj maly sedel v kociku ale tak s podopretim chrbatikom isli sme do obchodu tak sa kukal po ulici bolo mu dobre na setk bol zvedavy 😀 potom sedmo aj zaspal cestou spet. a teras uz sedi sam od 5mesiaca uz pomali aj zacina lozit a chita sa co ma po ruke lebo chce vstat.je to sranda lebo sa vie zo vsetkeho tesit.

zoeno.1
9. apr 2009

ahojte,nasa mala sa sama posadi v kociku a ja neviem ci ju tak mozem v pohode nechat,lebo aj ked ju 5krat dam naspat do lahu,tak sa bude pucit az kym sa zas neposadi....citala som,ze spravne posadenie je,ked sa posadi zo styroch a vtedy sa uz moze nechat sediet.alicka sa pretaca,plazi sa dozadu a dava sa na styri a hojda sa na nich.poradite mi?

martina46
9. apr 2009

zoeno, ona sa posadi z lahu do sedu za pomoci brusnych svalov?

bibianka
9. apr 2009

Často se nám také stává, že k nám maminka přivede za ruku devíti až desetiměsíční dítě - tedy spíš přivláčí, než přivede, protože dítě samozřejmě samo ještě chodit neumí - že je paní doktorka posílá na rehabilitaci. A když se zeptáme, co dítě samo spontánně umí, zjistíme, že téměř nic. Ani otočit na bříško se mnohdy správně neumí a polohu na bříšku nesnáší, protože ji nezvládlo. Je to způsobeno většinou tím, že maminka je dejme tomu v 6 měsících posadila. Dítě teď chce sedět samozřejmě pořád, je spokojené, vsedě si hraje, matka je spokojená, že je dítě hodné a netuší, že mu tím předčasným posazením narušila další spontánní vývoj.

Pasivní posazení dítěte je nejčastější chybou - dokud si dítě samo nesedne, v žádném případě by sedět nemělo, stejně tak jako když si v náručí začne stoupat na klín matky, není to rozhodně povel k tomu začít je učit chodit!

Samo si sedne nejdřív v 8 měsících až z polohy na čtyřech, jenže maminka má pocit, že už klidně může sedět v půlroce a neví, že mu tím zablokuje veškerý další spontánní vývoj, protože dítě odmítá lézt a dělat další věci.

Zdroj http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

Z predčasného posadzovania navyše hrozí kifóza.
Priťahovanie sa dieťatka do sedu v tak malom veku navyše nie je jeho snaha sedieť, to si len myslia pomýlení rodičia, pretože to tak vyzerá.

bibianka
9. apr 2009

zoeno, keď sa hojdá, za pár týždňov bude liezť aj sedieť, nič vám neutečie len budeš mať isotu, že si urobila všetko potrebné pre jej zdravý chrbátik a vývoj.

bibianka
9. apr 2009

suziad, keby toto čítala naša reh. lekárka a neurologička, klepla by ich pepka. Že sa dieťa dokáže pritianuť keď ho držíš ešte neznamená, že môže sedieť. Moji krpci sa priťahujú už tak dávno, že si ani nepamätám, kedy začali a aj tak im neodporúčali sedieť, kým si nesadnú sami.

bibianka
9. apr 2009

A ešte upozornenie - to, že predčasné posadzovanie spôsobuje, že deti vynechávajú lezenie alebo lezú len krátko a hneď sa stavajú a chcú chodiť, nie je banalita. Týmto detičkám sa neskôr stáva, že majú problémy s učením (dyslexia, dysgrafia, syndróm ADHD...). Ide o postupnosť motorického vývoja, ktorý má vplyv na vývoj mozgu. Takže vôbec by som sa netešila, keby sa mi 8.-9.mesačné dieťa stavalo a chcelo chodiť bez toho, aby predtým pekne dlho aj liezlo. Skôr by som mala obavy, čo to bude mať za následok 😒

suziad
9. apr 2009

Clanok zaujimavy, ja mam teda v starsej knizke Starostlivost o dieta pisane ze dieta podrzane v stoji na kolenach mamini je oblubena hra a deti ju miluju. A nase maminy vycpali decka v kocari poduskami a sup na prechadzku. je to nova doba tak isto aj s prvym prikrmovanim. Ale na niektore veci si tiez netrufam. Mala sama este nesedi ale na kolena si ju posadim. Tak isto ju aj na nachvilocku postavim na kolenach a moc sa jej to paci. Ale do kocika by som ju nedala sediet. Ale ked jej idem dat zeleninku tak su ju posadim do deckej stolicky aby sa jej lepsie papalo. To hadam nieje zle. 😅 .

Ja ani moj brat ani moja mama sme nechodili po styroch tak ze sme to preskocili a sme tu a zdravy. 😵

bibianka
9. apr 2009

A ako ti šla v škole matika? 🙂

Mňa tiež dávali sedieť. Možno keby to nerobili, tak ma teraz tak nebolia kríže 😖 A moju kámošku prvý krát seklo v krížoch, keď mala 16 😝

suziad
9. apr 2009

matika lepsie ako slovina 😀 😀 😵

bibianka
9. apr 2009

😀 😀

zoeno.1
10. apr 2009

ahojte,ja som ju nikdy nepodkladala vankusmi a podobne....ona sa chyti kocika po oboch stran a akoby preruckuje az do sedu (neviem to presne opisat) a potom ostane pekne vystreta sediet...po chvilke ja ju zas polozim a sa to opakuje a opakuje a uz sa aj par krat posadlila "na prvy sup".inak vela casu travime na zemi,to aby ste si nemysleli,ze je stale v kociku 😉
ked sme boli asi pred mesiacom u dr.tak som sa ho pytala na sedenie a povedal nam,ze moze sediet,ked chce,ale MAX.10minut s dobre podopretym chrbatikom (konkretne som mu opisovala,ze malu som si posadila na kolena tak aby bola opreta o mna a aby nebola v 90st. uhle (tak viac na lezato),ale ona sa pritiahne viac do sedu)

bibianka
10. apr 2009

zoeno, kámoške to isté robí dcérka zhruba od 5 mesiacov, ona ju necháva sedieť. Má pomaly 9 mesiacov a stále sa neplazí ani nie je na štyroch. Asi na tom niečo bude, že nemá potrebu, keď sa do sedu dostala "okľukou." Deti by mali byť čo najviac na brušku, z toho bude lezenie aj sed aj chodenie.

skalnicka
10. apr 2009

perfektny clanok bibianka!!!
veeelmi poucny, pomoze nam, maminkam babatiek, co sa "este len" tocia na brusko vyvarovat sa chybam...

kamilka12
10. apr 2009

Po prečítaní posledných príspevkom som smutná, že som nebola dostatočne informovaná o tom, aké je to zlé, keď dieťa nelozí ale rovno sedí. Malý má 7 mesiacov aj pár dní a vobec nelozí..ale ja som si z toho nič nerobila, keďže mamina mi hovorila, že veď ani ja som nelozila a v 101 mesiacoch som už behala. Myslela som, že každé dieťa je iné, tak ja v tomto...Zato vie pekne sediet, aj ked je pravda, že sám sa mi ešte z lahu neposadil, iba ak je v šikmej polohe, v podstate som mu nedala šancu aby sa posadil sám, keďže ho dám sedieť rovno ja.

Netušila som, že z toho môžu byť následky ako píšete vyššie dyslexia, dysgrafia, syndróm ADHD...pri druhom dieťati budem múdrejšia 😔 Ako mám spraviť krok spať? On na brušku vobec nechce byť, drží sa len na ručičkách ale zadok nedvihne...a plače, lebo chce sediet, alebo rovno stáť...Nezaujíma ho ani keď dám hračky pred neho, vobec za nimi nejde, iba čaká, kým ho zoberiem..

suziad
10. apr 2009

moj starsy syn sa narodil 33t tak sme preventivne cvicili vojovku (hruza ☹ ) Ale ako hovorim preventivne pretoze bol v poriatku. Ale tak isto nelozil ani po stvornosky nechodil, sam sedel v 8m a zacal sam chodit v 10m a uz je sneho velky chlap. myslim si ze ak dieta nelozi nieje to az tak zle ako sa pise. A chodime pravidelne na poradne a myslim si ze dr by nas upozornila keby sme robili nieco zle.

suziad
10. apr 2009

hmm.. pri najblissej poradne sa vsetko spytam, som zvedava co mi dr povie 😅 . Myslite ze ked malu drzim na kolenach v sede tak je to zle. Ja uz fak neviem co si vlastne mozem dovolit a co nie. 🙄

zoeno.1
10. apr 2009

bibinka,takze ja budem v podstate robit to co doteraz.....co najviac na zemi a v kociku nenechat dlho sediet,aby si na to moc nezvykla 😉
suziad ked tak chce byt mala,tak na chvilu mozes (tak do 10minut),dbaj na to,aby bola o teba dobre opreta....teda nam tak dr.povedal...
...inak nam mala vydrzi dost dlho na zemi,ale hlavne vtedy,ked si ku nej lahnem aj ja 😀

bibianka
10. apr 2009

Kamilka, veru neviem, či sa ešte dá urobiť krok späť, vyskúšaj, ale rátaj s veľkými protestami. Ja som to zasa prehnala s lehátkami, drobci v nich boli táááki spokojní, akurát, že ich v nich ani nenapadlo pretáčať sa. Keď ma na to neurologička okolo 7. mesiaca (kor. 5) upozornila, okamžite som s tým prestala a dávala ich už len na bruško. Povedala, že je to dokonca dôležitejšie, ako vojtovka. Pravda, vyvádzali, nepáčilo sa im to, ale postupne sa z toho stala ich najprirodzenejšia poloha a mám napr. problém ich aj prebaliť alebo udržať v kočiari na chrbátiku, lebo sa furt pretáčajú na bruško a z malej je hotový horolezec 🙂 Sedávať som ich nenechala, malá sa prvý krát sama posadila pred 3 dňami, chlapčeka to ešte len čaká. Kŕmim ich v tých lehátkach, aby som ich ešte nemusela dávať do vysokých stoličiek (máme ikeácke, nepolohovacie). V kočiari tiež ležia. Skrátka, muisa si pomôsť sami. Myslím, že sa to v budúcnosti 100x vráti. Spomínam si, keď mi v 18.tt robili sono a lekár pozeral chrbátik jedného mimča. Okomentoval to: "dokonalá chrbtica". Kiež im taká ostane čo najdlhšie 🙂 😉 (a kiež nemajú odpor k m atike, ako som mala ja 😝 - tiež som neliezla 😀 ).

suziad
10. apr 2009

ja malu pocas dnas striedam, chvilku na deke pretoci sa s chrbta na brusko, ale nevydrzi dlho sa jej to moc nepaci, potom na lehatku to je asi najoblubenejsie a ket papa to je raz za den tak na vysoku stolicku polohovatelnu. Na brusku zdviha zadicek na kolienka ale nevie este klik, stale je opreta len o lokte. A z lehatka sa zdviha hlavkou do sedu.