Môže sa malým deťom podávať med?

mirka414
3. aug 2007

moja malinka ma skoro 11mes.a zaspava s dudlikom namocenim v mediku.nema ziadnu alergiu a pespi od malinka celu noc len raz vypije mliecko.lekar nam povedal ze ma dobre silny organizmus(doteraz nebola chora) vas nazor?

sylvie
5. aug 2007

ahoj mirka, co som citala, aj co mi doktorka hovorila, tak dnes sa med odporuca az od 3 rokov..
a vobec by som sa nepozerala na to, ze x-detom sa nic nestalo.. co ked prave tomu mojmu ten med uskodi a prave kvoli tomu bude mat dozivotnu alergiu.. a ta sa nemusi prejavit teraz, ale az o par rokov.. dnes si na tie alergie treba davat velky pozor, lebo je toho strasne vela..
a zit s alergiou cely zivot, nic moc.. viem o com hovorim.. od malicka (asi od 5 r.) mam astmu bronchiale a chronicku bronchitidu.. teraz je to uz v kludnom stadiu, ale ked som bola mala, tak nasi si so mnou dost vytrpenli.. kopu prebdenych noci, behania po pohotovostiach, nemocniciach, liecenia.. no nic moc..
kvoli kludnemu zaspavaniu by som to neriskovala..

sylvie
5. aug 2007

a moj maly do 11 mesiacov, tiez nebol vobec chory, ani len zvysenu teplotu nemal dovtedy.. potom ochorel ale len preto, ze sme boli v nemocnici a tam to chytil.. odvtedy nebol chory.. klop klop.. 😉

verulka
5. aug 2007

mirka, aj ja sa pridam do klubu odporcov medu. To je uplne fajn, ze ste este neboli chori, nemate alergie. Ale aj alergie sa mozu vyvinut. Maloktore deti su alergici od narodenia. Napr, moja dcerka bola doteraz uplne super a teraz jej vysli katastrofalne vysledky 😖
to ze sa niekomu nic nestalo, neznamena to, ze je to v pohode.
Tie z nas, ktore maju skusenosti s alergiami a podobnymi trapeniami, veia preco su proti. Jednoducho je to risk, ze v puberte, prip. neskor sa vyvinie velka zloba, ktorej sa da predist.

emjee
14. jan 2009

babusa1 • 1d • Včera o 14:14
ahojte, odkedy ste zacali davat detom med? ja stale vaham, ja som alergicka.

fifinna • 1d • Včera o 14:15
med sa môze davat od roka, ale ked si alergicka, tak sa radsej porad s detskym Dr.

sirinka • 1d, 21tt • Včera o 14:22
ja by som med dala od troch rokov, je to silny alergen.

marorlinko • 1d • Včera o 15:16
ja viem tiez ze od roka sa moze davat, skus malicko a uvidis reakciu.

titkovamiriam • 3d • Včera o 15:18
ja davam od roka,no ked vies ze mate v rodine alergiu pockala by som do 3 ci az 5 rokov

kvietocek7 • 1d • Včera o 16:31
ahojte a akym sposobom podavate med?do caju alebo len tak na spicku lyzicky?

lienka79 • 1d • Včera o 17:16
od 1 roka..nevadi,ze ty si alrgik,maly nemusi byt...
Skus a uvidis....nema vyznam detom vynechavat dietatu nejaku potravinu,koli alergii rodica..mohlo by ju potom odmietat uplne...moj nazor

lienka55 • 1d • Včera o 17:58
My med uz konzumujeme asi od roka,davam mu ho do caju.A ako sa prejavuje taka alergia na med.

junovka • 2d • Včera o 18:12
my sme zacali davat med od 1.roka, Nebola ziadna rekacia nanho, aj ked mam manzela alergika.

jahodka11 • 1d • Včera o 19:24
lienka79-to nie je pravda, ja som alergik a je viac ako potrebne nedavat dietatu aergeny.....vysvetlila mi to imunoalergologicka, ze dietatu sa vyvija imunita a zbytocne by sme ju zatazovali alergenmi a mohla by byt potom oslabena....takze my sa zatial vyhybame alergenom ako sa da

martina46 • 1d • Včera o 19:58
nam povedala dr, ze od roka mozme davat uz vsetko, ale skusat po jednej potravine a velmi opatrne, takym sposobom, ako doteraz.

liliandax • 1d, snž • Včera o 20:04
ja som alergik a malemu som doteraz ten med nedala.. Nemal ziadne kozne problemy, len minuly mesiac sa z niecoho vysypal, az sme skoncili v nemocnici na infuziach.. a tam nam robili kompl. vysetrenia a z krvi zistili, ze sme alergici
Pozajtra ideme na testy

sirinka • 1d, 21tt • Včera o 20:48
alergicka reakcia na med byva rozna, ale velmi casta byva opuch hrdla...takze opatrne. potom to mozu byt kozne prejavy a pod.

tiez viem, ze u rodicov alergikov je zvysena predispozicia, ze aj deti budu na rozne veci alergicke a preto treba nechat cas imunitnemu a traviacemu systemu aby sa poriadne vyvinuli a vedeli si s alergenmi lepsie poradit.

simaha • 1d • Včera o 21:12
Ja som skusila ale pupavovy a ziadna reakcia.Sama si ho sem tam davam do caju lebo na vcely mam alergiu.

sasiki • 2d • Včera o 21:22
my sme dali dcérke prvú ,,ochutnávku" medu cca v 15-16mesiacoch, no nemá ho rada. Manžel má hlavu v smútku, keďže je včelár

tanja61 • 1d • Včera o 22:55
moj maly pil teraz harmancekovy caj z medom kvoli tomu ze je nachladeny ale okolo celej pusy sa vyhadzal vyrazkami a ja niesom si ista ci to moze byt s toho,jedol aj kokosove keksy a neviem ci aj kokos je alegen,mozno je to len zo spinavych ruk....neviete ked je to alergia tak ako sa prejavuje alebo ci miznu potom hned vyrazky alebo ako to je vdaka

bubba • 1d • Včera o 23:35
ahojte ja malej med nedavam...naco...a ked ma vidi ako sa to natahuje tak to ani len vyskusat nechce.podla mna nielenze je to silny alergen ale je najnebezpecnejsi pre detsky chrup kedze sa prilne k zubkom

trixi • 1d • Dnes o 10:54
malemu davam med od roka, papa chlieb s maslom a medom. Ma to velmi rad, hlavne k veceri. Ked sa zubky umyju tak med nezostane na zubkoch.

sirinka • 1d, 21tt • Dnes o 12:43
simaha a ten pupavovy med ako vznika? to nerobia vcely?

tanja kludne to mohla byt reakcia na med, na harmancek alebo na nieco v tych keksikoch...nezabudajte ani v tomto veku, ze potraviny sa pridavaju do jedalnicka postupne, nie v jeden den rozne, potom je z toho mis-mas. na tvojom mieste by som malemu este ani jednu z tychto potravin nedavala na keksiky je casu dost, na med takisto a na harmancek byvaju tiez velmi casto alergie, takze tak.

wali • 1d, 14tt • Dnes o 13:31
ja som vyskusala dat med asi v 14 mesiacoch, ale nedavam ho malemu casto. len obcas do caju, aby mal zmenu, alebo ked kasle, tak mu ho dam castejsie do cajiku. ale snazim sa to moc neprehanat

lienka79 • 1d • Dnes o 17:07
akoze naco davat med? Treba si precitat nieco o jeho pozit. ucinkoch atd...A jked si dieta pravd cisti zuby, aspon 2x za den..nevidim fakt dovod, preco nie
Netreba v dietatu petsovat predsudky..ked nieco nechcem ja, nebudes ani ty

sirinka • 1d, 21tt • Dnes o 17:59
lienka a akoze preco je problem, ked ho niekto da az neskor?
vsetci si myslim vieme o jeho blahodarnych ucinkoch, ale myslim si zaroven, ze niektore potraviny treba pridavat do jedalnicka nasich deti opatrne a med ako znamy alergen je podla mna jedna z nich.

lujzalota
14. jan 2009

kočky, pozor na ten med, môjmu bratovi dávali na dudlík med a potom mu narástli hnilé zuby a vyzeralo to dosť hrozne. Našťastie trvalé zuby už poškodené neboli.

l.lara
17. jan 2009

nasa pediatricka zakazala med do 3 rokov. a ja suhlasim, pre istotu.. 🙂

prasiatko30
17. jan 2009

tiez suhlasim s tym ze okrem toho ze med je velky alergen tak je to proste atentat na zuby tvojho dietata - nam pediatricka odporucila - a povedala by som az zakazala davat do dojceneckej flasi ine tekutinz ako vodu alebo mlieko - ziadne kase, dzusy, alebo caje - iba vodu a MM alebo UM - prave z toho dovodu, ze mozes dietatu vypestovat taky "nadherny" chrup, ze ti bude za to do smrti vdacne - a ak si musis este aj platit zubara tak aj tvoja penazenka 😉

mywiel
17. jan 2009

Napisem ti co pisu v knihe ok?

"V prvom roku zivota dojca nema dostavat med. Na jednej strane mu hrozi velmi vzacne a zivot ohrozujuce ochorenie botulizmus. Môzu ho vyvolat baktérie pritomné v mede. Detské crevo sa v prvom roku zivota proti tymto baktériam este nevie branit, preto sa v creve rozmnozia a tvoria nebezpecny jed botulin. V creve zdravych vacsich deti a dospelych sa nemaju sancu rozmnozit, preto im med neskodi.
Mliecne pripravky s pridavkom medu dojca neohrozuju, pretoze pocas vyroby sa pouzivaju vysoké teploty,
ktoré baktérie usmrcuju. Druhym rizikom je moznost vzniku alergie."

elise
17. jan 2009

med je vysoký alergén 😉

mywiel
17. jan 2009

Botulizmus sa moze nachadzat aj v klobasach.

blau
17. jan 2009

niekde som citala, ze je tam ten alergen botulin a moze sposobit dietatu vazny problem , naozaj detom do roka med ziaden. Citala som tuto info davno tak si to nepamatam presne , len viem ze sa med detom davat nema 😵

michaelka
18. jan 2009

Escada materske mliecko obsahuje "cukor", po nocnom kojeni by sa mala babatku vytriet pusina aby neostavali zvysky mliecka na zubkoch.

Co sa medu tyka, mne moja teta dala ako dojcatu med a ja som potom stravila tyzden v nemocnici a az do puberty som mala na med silnu alergiu. To sa zistilo tak, ze po roku mi moja teta dala med 😖
Svojim synom davala med tiez a jednemu odhnili zuby...
Myslim ze vtedy to bolo normalne dieta pchat vsetym moznym, len nech je tucnucke...
Ja sa urcite nenecham ovplyvnit mudrymi starymi mamami.

stiboss
10. mar 2010

Tak a tu sa mozete docitat nieco o mede... http://vcela.webnode.cz/news/med-je-pro-deti-vh...

nikollette
10. mar 2010

S medom by som počkala, nakolko je to silný alergén.
A myslím že kludne stačí po tom 3rokom života 😉

erikasadek
10. mar 2010

med j esilny alergen, ak nepochadza a s nasich koncin hlavne;. 😉

ale ak su obaja rodicai silny alergici na pel tak pockat inak nie je dovod.... ;-

vsadte len na slovensku domacu produkciu alebo len na staty EU, nie mimo , pele ine nam nepoznane;. ako tropicke ovocie;. 😉 )

erikasadek
10. mar 2010

mam pocit ze ma tu oskalpujete zato.; ale ja svojim davam , len do caju , bylinkoveho... a tiez nie kazdy den.. 😉

kazdy podla svojho... 😉

hanka274
10. mar 2010

pridavam sa k vacsine,med nie,alergen,dat neskor...tie cumle ma pobavili,hroza... A cistit usta po dojceni,extrem,to uz je chore,to uz odporucaju velkiii odbornici. 😀 😀

mukky
10. mar 2010

med može obsahovať zárodky clostridium botulinum, ktorý vyvolava botulizmus /otrava tzv. klobásovým jedom=botulotoxínom/
zažívacíitrakt dospelého človeka zabranuje narastaniu týchto zárodkov no u dieťaťa môžu prerásť a produkovať nebezpečné toxíny...je aj jedným z mnohých alergénov, preto sa nedoporučuje zavádzať do stravy do veku 3.rokov dieťata

rainee
11. mar 2010

presne ako pise mukky, nam zakazala lekarka dat med do 3 rokov lebo je to silny alergen. aj my sme alergici tak o mede ani neuvazujeme.

dsnadja
11. mar 2010

u nas nema nikto alergiu(myslim ani rodičia ani stary rodičia a ani mojo stary rodičia nemali) a moje obidve dievčata ho jedia,staršia ma rada ten kremovy,menšia macika a ja lipovy alebo ten tmavy z ihličnatych lesov....a hlavne mame ich od znameho včelara nie z obchodu a je z našich končin.raz tento včelar liezol až na sami vrch stromu,lebo mu tam uleteli včely či čo a dal ich dole a čo bol tam ten med tak ten bol najlepši zo všetkych čo som doteraz jedla,vytlačali sme ho z plastov mmmmm pochuťka.....

lili177
6. mar 2012

aj ja prispejem svojou skusenostou..druhemu syncekovi som nezacala umyvat zubky hned ako sa ukazali, v presvedceni, ze sa nemoze nic stat...bol kojeny aj v noci, zubky sme cca 3mes neumyvali, sem tam nejaku sladkost zjedol a sladke sirupy ked bol chory, ved bolo leto, prazdniny...ked mal cosi vyse roka a cca 6 az 8 zubkov, na prednych jednotkach som si vsimla akesi kriedovatenie zubkov,akesi biele...okolo dasienok...tak som sa vsytrasila a hned sme zacali umyvat...co sa stalo najblizsie dva mesiace...slo to straaaasne rychlo, to biele zhnedlo a navstivili sme zubarku, ta natrela flurovym lakom nakazala umyvat..tak odvetdy umyvam 3krat denne, aj pred popoludn spankom, nocne kojenie sme okamzite vyradili, sladke napoje nikdy, 10dni do mesiaca kazala umyvat zubky stnou vodou Gum paroex 12 percentna, dostat to v auparku v ke v takej zubnej predajni, par krat namocim a umyvam zubky
http://www.lekaren-nonstop.sk/tovar/1264242-gum...
zvysok mesiaca pasta elmex a ked spi tak mu na vatovu tycinku trolinku elmex gelu a potriem predne zubky
chodime kazde dva mesiace potriet lakom ku zubnej, pochvalila nas, ze sa to nesiri, ze to tak uz ostane, comu velmi neverim...ale,ja som sa zlakla, ak by to malo tak sialene rychlo pokracovat ako na zaciatku, tak by dvojrocny nemal zubky a ked su este trvale...tie predne ostali pri dasienkach hnedo zlte, lae je to ok, ak chcete napiste mi IP

mirka414
autor
15. aug 2012

Ahoj nahodou som otvorila tuto moju temu.moja bude mat o mesiac 6rokov,je to zdrave ,sikovne dievcatko.medik tak ako sme zacali davat kvapocku na cumlik sme aj po case prestali davat a uplne v pohode zubky su zdrave,leonie tiez.naposledy sa hrala s 3mi detmi co mali kiahne a ona ani nic nechytila a to bola skoro stale v kontakte.

soniii
5. okt 2012

ahojte, podla mna az tak nejde o zubky, ked sa to neprehana. Kolko horsich svinstiev sa da detom a rodicia o tom ani netusia. Moja 17 mesacna dcera sice med este nemala, ale stale si myslim, ze je to lepsie ako rozne umele sladidla/o 20 rokov sa pride na to ake su skodlive!
Ide skor o tu alergiu.

puskaruka
5. okt 2012

Prv ako mu das medik do caju, natri mu nim trocha na rucku. Ak sa neobjavia male drobne vyrazky moze kludne do caju.

lussy23
6. okt 2012

med je určite lepší než cukor. a sladkosti plné éčok

cerstvamamina
6. okt 2012

v knižke som čítala že med sa nemá dávať do jedného roka ... ale môj dedko je včelár a ja som na mede vyrástla a vyrastá aj môj malý, nemá na tom byť čo zlé :D

nefertitka
29. nov 2012

moja svokra (lekarka) chcela dat mojej malej med na cumel uz ked mala ledva ani nie mesiac! ale ona je cela taka 'uzasna" a "najmudrejsia na svete"...ale to je uz ina tema 😝
ked citam, co to vsetko mohlo sposobit...ach

maja1982
29. nov 2012

my medik davame... sem tam troska... mame ho priamo od vcelara - ale ten nas vysostne upozornil, ze babatka mozu iba med majovy !! (dostali sme aj iny, a opakovane nas upozornil aby sme ich nepoplietli 🙂, ktory je vraj lahsi na zaludok a vraj ked babatko je med z oblasti, v ktorej zije, mal by ho chranit pred alergiami a chorobami... tak uvidime 🙂) davame malinko, sem tam na spicku lyzicky, na cumlik nie... z toho sa kazia zubky - mam overene u synovca :(

zuzanka0258
1. apr 2013

Naozaj sa medik moze davat az okolo 3roka babetka ? Moj ma skoro 5 mesiac ale uz toho medu mal za posledny mesiac viac ako dost,..Som pocula, ze medik ukludnuje ...ale podla vsetkeho by som mala snim asi prestat a to hned .... 😒

dari226
1. apr 2013

vraj do jedneho roka sa nema davat
nasla som clanok ,ale len po nemecky

Denn es ist einfach gefährlich! Der Darm eines Säuglings ist vor allem im ersten Lebenshalbjahr noch nicht reif genug für Ernährungsexperimente. Und zur Sicherheit sollte bis zur Vollendung des ersten Lebensjahres auf Honig zum Süßen von Tees oder Breien, zum Bestreichen von Nuckeln oder Brustwarzen oder ähnlichem verzichtet werden.

Im Honig können sich Bakterien befinden, die für ein Baby tödlich sein können. Es handelt sich um Clostridium botulinum und seinen Sporen. Diese siedeln sich im Darm an, vermehren sich explosionsartig und bilden Gifte, die sich dann über den Blutkreislauf im ganzen Körper verteilen. Es kommt zu schleichenden Lähmungen, die bis zum Tode führen können. Dies nennt man Säuglingsbotulismus. Symptome können sein: Verstopfung, Schluckbeschwerden, Atemprobleme und Bewegungsarmut.