Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

babulka
21. feb 2009

Janka, zijes v Anglicku? Tam su detske "jogurtiky" vyrabane z umeleho mlieka (ako u nas Nutrilon, Beba...) a preto su v poriadku, aj ked asi nie od 4. mesiaca. Aj u nas sa uz take nieco objavilo, vyraba to Nestle, ale je to sialene drahe.

jankando
21. feb 2009

Babulka
ano som v Anglicku
Hold
sekla som sa..ano, od 6 m... 😉

angienka
21. feb 2009

ja viem hej beriem tvoj nazor aj ja to viem ze by sa nemal,ale kolko veci sa nesmie a aj tak ich davame a kolko nam davali nase maminy a sme tu a zdrave...Ani toho niesom zastanca nejak ze oni davali ta aj ja budem-ale proste citam a co sa mi pozdava to tak robim...ved uz som odvtedy ani neskusala ale isto ho zas skusim no nie v najblizsej dobe mozno o 2-3mes aby som vedela 😉 pribinaka aj koly cukrom som nechcela ja mam mega hyperaktivne sidlo a keby ze mu dam take nieco ta mi asi lietat zacne 😀

angienka
21. feb 2009

hej hej asi viem o com pisete tiez som uz na to pokukovala ale je to dost drahe,ja zatial len ovocie zeleninku a masko k tomu pomixovane davam,na jogurty je este cas,to len moja svokra sa mi rada do remesla cpe ta ju musim upozornit 😉 aspon 20x bo to raz nestaci 😒

angienka
21. feb 2009

aj ked ja pribinaky milujem tak isto budem kupovat resp robit domace uz som pozerala par receptov 😉

babulka
21. feb 2009

jaj, aj ja som sa napocuvala, co vsetko sme my jedli a preco nedam aj Matikovi, ved musi byt hladny 😝 Ale nepovolila som, a oni to vzdali. Dnes uz je vsetko, co nezje jeho.
Mam vynikajucu pediatricku, a boli sme aj v starostlivosti Dr. Vicianovej (znama odbornicka na vyzivu, pise do Mama a ja a inych casopisov) a gastroenterologicky na Kramaroch, preto som taka mudra 😅 Ja nie som lekar, takze pokial ide o zdravie, dam na lekarov (tako ako dam na elektrikarov, lebo elektrine tiez nerozumiem a pod.).
Angie - ano, tie jogurty Nestle stoja tak 3 eura za 4 ks, to je vela, mala som to parkrat, ale malemu to nechutilo. Davala som radsej biely jogurt s bananom alebo jablckom alebo lekvarom od mojich rodicov a to chutilo.

angienka
21. feb 2009

hej mama a ja som citala v tehu rada,teraz uz len na internete ale v tehu som preluskala vsetko co sa dalo a teraz dam skor na rady maminiek co sa aj mne pozdavaju,proste uz viem asi vsetko co potrebujem a ked nie ta sa spytam kamaratok mamiciek co a ako to oni robia...mne moji rodicia nejak nefusuju to len svokra ze deti vsetko musia jest a mojej mamke ked poviem ze nechcem aby toto a toto jedol ta mi povie ze my sme to uz jedli ale ked jej poviem ze ja necem aby to timmy jedol tak mu to neda 😉 ale napr z ovocia niesom proti vsetkemu jedol aj cucoriedky s jabkom aj banan aj marhule no nejak ze citrusy neberiem ze nesmu do roka ovocie mi pride zdrave a dam mu ako citron a pomaranc nie ale skusame a zeleninka mu tiez nerobi problem,u nas v cr je to asi lacnejsie teraz nechcem strielat ale minule to bolo v akcii tak som uvazovala ci kupit,no este pockame zatial papa vsetko takze nemam potrebu nejak skusat 😉

angienka
21. feb 2009

ako nemyslim ze by bol hladny z toho dovodu mu davat vsetko,ale v niecom maju pravdu aby deti potom nevymyslali ze niesu zvyknute na vsetky chute tak potom aby nemali problem jak muzova babicka ze ona brokolicu ani karfiol nedavala do roka lebo ze naduva a timmyk to ma straaasne rada a nema problem s prdikmi 😀 takze asi kazde mimi je ine a kazde moze papat nieco ine a nesposobi mu to problem 😉

nina4321
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angienka
21. feb 2009

ja aj piskotku dam ale len sem tam skor koly zubkom ze je to tvrde-zacla som akoze na vianoce ze vianocne cukrovi 😀

babulka
21. feb 2009

Nina, uz prestan.

Angie, ale ved vsetko co davas, je absolutne v poriadku. Cucoriedky, baban, jablko...vsetko uz moze, je to zdrave a vyborne. Tie citrusy su dost agresivne, moze sa z nich vyhadzat aj inak zdravy dospely clovek, nieto este dieta. Ja som zacala davat prvykrat par kvapiek citronu do cajiku, ked mal maly rok, potom zjedol mandarinky, pomaranc, v pohode. Aj zeleninka je vyborna, skus navarit strukoviny, ked ho nenfukuje z karfiolu, pravdepodobne nebude ani z nich. Su zdrave, plne rastlinnych bielkovin, lahko stravitelne. Alebo spenat so zltkom..Aspon nebude spekulovat, ked bude vacsi, ze to nechce, to nechce. Na sladke sa rychlo zvyka, a potom nebude chciet nic "normalne".

angienka
21. feb 2009

ja si myslim tiez ze moze vsetko ale prave to som myslela a ja janka vie bo bola na tej diskusii co aj mukky k nam pak pisala a ona ze by nikdy nedala ovocie co sa dovaza tak ani banan lebo tu nerastie a podobne...ale preco by potom vyrobcovia robili detske vyzivy uz od 4mes takze ja davam aj k hroznu som mu dala olizat ale len trosku stavicku inac nic ako citron a pomaranc ci mandarinky to nie to je priskoro hlavne ze ma ovocie a ked mu chuti stale to iste tak nech,ale on mi papa fakt vsetko nemmozem sa stazovat a nie kecam nechce mi mrkvu s jabkom 😀 proste jablko zje s hocijakym ovocim a mrkvu s hocijakou zeleninou ale spolu to nechce... 😕

angienka
21. feb 2009

fakt strukoviny???Uz teraz?Ty si kedy zacala davat strukoviny,toho sa docela bojim...so zltkom neviem lebo ked mi zakazala pit mlieko a pod ta aj vajcia spominala ze niee tak asi aj na to bude haklivy a to keby som skusila ta mukky uz na mna zavola fakt tu socialku ze co to ja si dovolujem tak ublizovat dietatku 😒 ale spenat skusim a ako ho pripravujes???

babulka
21. feb 2009

Angie, banan je jedine exoticke ovocie, ktore deti mozu. Inac do roka by sa nemalo davat to, ktore sa prirodzene nevyskytuje alebo nevypestuje u nas, s vynimkou bananu.
Mas super, ze Timmy zje vsetko, aspon mas pokoj. Kamoska sa natrapila s malou, lebo ta nechcela nic ine, iba mrkvu (ked mala tak od pol roka do roka) a nakoniec jej zistili nadbytok vitaminu A a bola cela oranzova. Takze ju nutila jest ine, ale velmi sa natrapila. Ale dnes uz je OK, stale vybera v jedle, ale uz je to lepsie. Preto budme radi za tych nasich papkacov. Aj ked ten moj je uz velky, ma tri roky a zje vselico, aj sladke 😀 Taky Pribinacik popri jogurtoch, aj keksik... vzdy popri hlavnom jedle, samozrejme, ale da si. A tym, ze do roka nejedol nic sladke urcite nic nezmeskal. Na vsetko sa da ist aj s rozumom. 🙂

babulka
21. feb 2009

Strukoviny sa mozu davat ako privarok uz od 9. mesiaca, najprv pomalicky, par lyzic, vyskusat, ci nenfukne. POtom sa odporucaju zaradovat aspon raz tyzdenne. Moze sa sosovica, fazulka, cicer... Namocis do vody, aspon par hodin, potom preplachnes a uvaris domakka v cistej vode (nie v tej, co sa mocili) so zemiakom hustejsiu kasu, pomixujes, alebo popucis a na zaver pridas trosku UM alebo MM, podla toho co davas.
Zltok nebyva alergen, preto sa dava dvakrat tyzdenne namiesto maska. Do polievocky, spenatu... Spenat si urobis na troske oleja a vody roztopis spenat (mrazeny, certsvy listovy...), na zaver pridas mlieko (UM alebo MM) so zltkom a nechas prevarit. Davaj so zemiakom, deti to maju radi, lebo je to jemne, hladke. U nas to dodnes robim casto, aj strukoviny 😀

avanka
21. feb 2009

Babulka, ale banan by sa nemal davat do roka 🙂
To som ja v tej diskusii v julovkach pisala, preco ja malemu do roka banan nedam, ale je to len moj osobny nazor, nikomu ho nevnucujem 🙂

avanka
21. feb 2009

a zltok je tiez velmi silny alergen, moja dr. mi kazala az po roku ho dat.....

babulka
21. feb 2009

Avanka - bielok je alergen, a silny, ale zltok nie. Moj syn mal problemy s crevami, bol operovany hned po narodneni a velmi, ale naozaj velmi pozorne som sledovala prikrmy, co sa moze, co nemoze a kedy. Boli sme sledovani v gastroenterologickej ambulancii a u Dr. Vicianovej, najznamejsej odbornicky na vyzivu dojciat. A zltok nespominala ani alergologicka, ten sa moze od 6. mesiaca. Ako alergen sa uvadza iba bielok. A banan sme mali tiez povoleny ako jeden z prvych prikrmov. pochybujem, ze pediatricka, alergologicka, gastroelnterologicka a odbornicka na vyzivu (teda styri rozne lekarky) by mi radili zle.
Ale samozrejme, treba sa drzat toho, co mas povolene od svojej lekarky. Najlepsie pozna zdravotny stav tvojho dietatka.

babulka
21. feb 2009

http://www.provita.sk/nut.htm
Skuste kuknut sem, je to sice trosku starsie, ale pisala to pani dr. Vicianova. 😵

angienka
21. feb 2009

super dakujem,isto to vyskusam spenat skusim az neskor alebo ho skusim bez zltka len so zemiackom ale tie strukoviny skusime na zajtra mam navarene a aj kupenu zeleninku ze mu uvarim napozajtra ale isto super mam nieco nove na vyskusanie 😉

angienka
21. feb 2009

hej babulka mne dala moja mudr detska len knizku zze tam mam recepty na varenie ta ja podla toho to som zacla robit,no ale kady robi ako on uzna za vhodne a to je spravne 😉 tiez si myslim ze banan neublizi a davam mu ked mu varim ovocie tak k jablckam a nic nepozzorujem ale jasne ked niekto ma zlu skusennost alebo o tom nieco zle cital tak nech neda ved ja tiez dost vela citam ale nazory na kadeco su rozne tak sa toho presne drzat neda a ani neplanujem ved ja viem co je pre moje mimi to naj 😉 ale s tymi strukovinami si ma teraz dostala ze uz teraz sa mozu davat 😕 😀

angienka
21. feb 2009

jani a vy tam v anglicku nemate pribinacky vobec???

jankando
21. feb 2009

Angi
nie nie su tu pribinacky.. 😀 😀

angienka
21. feb 2009

😕 divne 😀 ani podobne nic???Jaaj ta ja neviem co by som tam jedla,v tehu som sa jogurtov prejedla a teraz mam rada len tie tvarohove predtym som aj pollitrove jogurty jedla denne jak nic 😀

malibuu7
21. feb 2009

Angienka,

cervena sosovica zo strukovin vraj nenaduva... minule sme mali polievku, a fajna bola.... ale drobcovi som teda neskusala davat 😉

angienka
21. feb 2009

hamba mi ale ja neviem ani cervenu sosovicu nepoznam,neviem ci som ju jedla uz ale ani som nevedela ze su 2druhy resp mozno viac 😲 😉

jankando
21. feb 2009

Angie
isto je tu cosi podobne, ale vyskusane nemam , ani som nikdy nehladala nieco take..bo ja ani doma nemusela take
i ked je pravda, ze skolku som si odrobila na tvarohovej pene, ale tej sa nevyrovna, ani ziadna Pata ci pribinacek ci hocico ine.. 😠

zebricka
22. feb 2009

Absolutne do bodky suhlasim s Babulkou.... a s nazormi jej podobnymi..... okrem toho, ze jej nazory a tvrdenia maju hlavu a patu, je evidentne, ze nieco o tom vie a spravnou vyzivou sa zaoberala.....
Neviem, naco odoberate vselijake tie casopisy, naco citate informacie na nete, ked si z toho nic neviete zobrat....

Iste, krmte si svoje deti, cim chcete.... ale zoberte na vedomie, ze nespravnou vyzivou svojim detom "zarabate" na neskorsie zdravotne problemy, ktore tu uz boli spomenute... a ich liecba sa bude realizovat aj z penazi danovych poplatnikov.... a to je presne to iste, ako ked sa Vam nepaci, ze fajciar fajci a jeho rakovina sa lieci z Vasich penazi..... mozno absurdne prirovnanie, ale je to tak....
A tak, ako sa Vam zda ok, ze svojim detom date z rezna, ci cokolady, budete sa cudovat, ale su take matky, ktore v pohode daju ten rum, ci spartu..... a verte, ci nie, nie je medzi Vami ziaden rozdiel....

zebricka
22. feb 2009

Dididi30... mozno si pocas tehotenstva so svojou dcerou na nejaku stranku chodila, ale urcite nie na Kona, pretoze s ohladom na vekovy udaj Tvojej dcery v pase /5 rokov/ v tom case ziaden Modrykonik neexistoval... 😉 ... to na margo toho, ze kto je tu dlhsie....

mukky
22. feb 2009

Ahojte,mozno vymyslia vyrobcovia nieco ovele ovela zdravsie ,ako je pribinacik.Do roka nic nezmeska ak ho nebude papat,a potom budem hladat ydravsie alternativy.Najydravsie su vraj tie,ktore maju tak minimalne 7 dni spotrebu,nie niekolko mesiacov.