Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

beruska2x
15. júl 2009

martimarti.. to mame naprosto stejny nazor.. hazard se zdravim ditete, kdyz je vsude kolem tolik info me fascinuje 😅 😅 😅

berunda
15. júl 2009

souhlas s marti a beruskou
mame dcerku skoro 16 měsíců
Davame ji take skoro vsechno co uz jíme my, jenže .... zaleží na stravovaní každe rodiny. Pro někoho je normalní jíst hodně uzenin, masa, umělejch jogurtů, pít ochucený humusy.Tak to davaj i dětem.
My např, vůbeccccccc nejíme uzeniny, vnitřnosti, vepřový. Jogurty jíme jen bílý(hollandiia pod) a dame si do nej raději nastouhane jabličko ze zahradky.
Holky budte radi že je ted tolik informaci.
To co ji díte do 3 let tak je zaklad do života.

berunda
15. júl 2009

My bereme proste zdravej jidelníček jako samozřejmost. Jasně že když je na stole buchta že jí dame, nebo něco občas když je tu navštěva tak zobne. A nebo že časem sladký dostane. Alwe nebude to jíst denně. Ja si taky sladký dam, ale v míře.

berunda
15. júl 2009

A ty názory že my jsme jedli všechno a žijem, to je prostě bez komentáře. Koukněte na generaci 50 letých, každej druhej vysokej tlak, ischemický choroby apod..........Pracovala jsdem ve zdravotnictví, když jsem se zerptala pacienta na jeho jídelníček (pacient s vysokým tlakem, diabetem 2 typu, apod) tak mi kolikrat řekli že nejlepší zelenina je salám a bůček.....Komu není rady tomu njení pomoci.

Myslím že tohle tema je zbytečný a zbytečně se ročilujem.

🙂
Jsou maminkjy co se stravujou nezdravě, přijde jim to normální tak to zas převádaj na své děti.....

Mám příklad. Má bejvalá kolegyně. Má 130kg. Maj dva roky starou holčičku. Ta kamaradka mi řikala že ji štve jak je silná, že už od dětství se jí děti smáli že je tlustá....Jenže ona s tim nic nedělá. Svou dcerku, cpe od rana do večera bobíkem, brumíkem, sušenkama, sekanou atd atd. A holčička se pomalu zakulacuje......Takže pořád dokola

evitkamalicka
15. júl 2009

smardik ja tiez len biele kvalitne 😉

zoya1
15. júl 2009

Takže ešte raz dievčatá! Ja som netvrdila že svoje deti napchávam samými somrinami, ale že im dávam jesť všetko to čo jeme my ostatný. Sú to väčšinou zdravé veci, ale sem tam sa stane, že máme navarené niečo nezdravé. A vtedy keď to deti chcú tak im dám.
Každá máme na túto vec svoj názor, a možno ten môj je stromódny. Určite nehazardujem zo životom svojich detí !!!! Jednoducho sa s niektorými vašimi názormi nestotožňujem !!!! Tiež nikde nie je napísané, že tie vaše názory sú najpravdivejšie apod.
Prajem Vám aby Vaše detičky boli zdravučké, krásnučké a aby ste z nich mali iba radosť.
PS: martimarti nikde si nepísala, že u toho chlapa lekári skonštatovali že to bolo zo zlej stravy v detstve !!!!!!

beruska2x
15. júl 2009

zoya.. treba hazardujes jen si to nepriznas, cpopak deti musi mit vse co chteji i kdyz je to pro ne spatne, skodlive???? napsane je to skoro v kazde studii o brzkem zavadeni nevhodnych potravin, staci se zeptat kazde kozni Dr nebo alergolozky.. oni ti povi z praxe prikladu ze budes koukat....

zoya1
15. júl 2009

berusko - moja sestra je detská lekárka a ona by ti vedela narozprávať príbehov z praxe až až. 😝 😝 😝
Môj názor - priveľa čítaš a neriadiš sa srdcom. Nehneval sa ale niektoré vaše názory mi pripadajú až trápne. Nech si vychováva každý svoje dieťa ako uzná za vhodné. Ty si si vybrala hrabanie sa v knihách a prepočítavanie stravy, ja sa riadim svojím najlepším svedomím a vedomím. A ešte raz poviem - je to LEN moja vec ako vychovávam (a stravujem) moje dieťa a také populistické reči že ho jedlom zabíjam - neznesiem.
Mimochodom keď si ty chodila na základnú školu koľko alergikov a astmatikov ste mali v triede? Lebo ja som nemala ani jedno také dieťa. Kdežto dnes je alergikom každé druhé dieťa. Čím to asi bude? Pravdepodobne všetky matky tu v mojom okolí svoje deti zabíjajú jedlom. Len na margo: Ja s mojimi deťmi navštevujem lekárku len kvôli očkovaniu, ešte neboli chorí. Takže budú chorí až v dospelosti? A zo zlej stravy??? Nebuď smiešna a zamysli sa !!!!!!!

ewelyne
15. júl 2009

Zamiešam sa do témy,
zoya keď si ty chodila na ZŠ, bol úplne iný svet, od zenčistenia, až po očkovanie .... a možme písať o tom, aká nebola Zem znečistená, aká bola zelenina, vajíčka, mäso.... Odborníci, ako aj detské lekárky/ako napr. tvoja sestra-asi je výnimka.../ vedia, a doporučujú tvarohové - až od roka, to že ty si dávala od 4 mes.... je tvoja vec a verím, že v dnešnej dobe sa tykých matiek veľa nenájde...všetko sa ukáže v dospelosti... ja trpím dnes na kiksy mojích rodičov, čo sa týka stravy a ATB.
Náš mallý je zvyknutý na biely jogurt a zakysané produkty...radšj zje biely jogurt s uhorkou ako čokoládový, čo ma teší. a tie reči, že jedlom zabíjaš, nie sú populistické...Dieťa naučíš strave akej chceš. Ale najhoršie je dávať deťom nesprávne stravovacie návyky.Ked vidím malé deti jesť slaninu a bôčik, al. paštéty a čokolády na kilá namiesto zeleniny a ovoica, tak mám dosť....

Je to aj asi o rozhľade a prehľade , tak si skús dať tu námahu a čo to si naštudovať.... my sme mali na VŠ 4 semestre o strave a prednášali nám aj lekári z rôznych kúpeľov a mnohí docenti... takže aký taký prehľad o tom ako strava ovplyvňuje zdravie mám...
Prečo by som mala dať malému čokoládu a cukríky... lebo je to dieťa a naše babky to tak majú zaužívané, že deťom patria sladkosti??? Teraz kým môžem tak to ovplyvňujem, príde doba, ke´d sa tomu nevhnú a ešte si to užijú až až.... A nechápem prečo by som mala trápiť chute dieťaťa, veď to čo nepozná, nechce a myslím si, že je lepšie a zdravšie, keď si dá rád surovú zeleninku namiesto sladkostí a cukríkov... napr.také sušené hrozienka, sladké až až a zdravé, alebo figy, marhule... a nie ako gumené medvedíky, kde je želatina, kt. sa výraba z kostí a koží zvierat/ako huspenina/
Inak aj ja som východu, len teraz tam nežijeme, ale stále mám pocit, že tam ľuďom pomaly dochádzajú informácie a riadia sa "zaužívanými radami" jedna babka povedala.
Je to len môj názor a aj ja sa radím srdcom a cítením, takže som malého radšej 8 mes.kojila a s príkrmami sa neponáhľala...

A obsah pribináčika- samé umeliny a cukor... no vďaka, deti majú dosť prírodného cukru v ovocí....stčí si dať do googlu pribináčik a prečítať si siahodlhé diskusie... prevláda názor proti nemu, stále sa však nájdu výnimky...

zoya1
15. júl 2009

ewelyne, asi si si moje príspevky neprečítala poriadne. Písala som že moja dcéra neznáša sladké jedlá, neje ani čokoládu, želé cukríky apod. hovadiny. Mimochodom aj ja mám VŠ a taktiež som mala pár semestrov o zdravej výžive, ale sama docentka vravela, že všetky tvrdenia závisia od doby v ktorej sa práve prednáša. To je ako napr. so špenátom. Napchávali sme sa ním celé roky pretože sa nejaký blbec pomýlil pri desatinnej čiarke a prišlo sa na to až prednedávnom. Ale netvrdím že je špenát na škodu. Moje deti ho milujú. Ja len stále tvrdím, že dať dieťaťu pribináčik v 7. mesiaci života nie je žiadna katastrofa ak sa to nepreháňa.
Som rada že si svoje dieťa 8 mesiacov kojila, ja žiaľ patrím k tým 2% žíen, ktorým to nebolo dopriate. Moje deti vyrástli na umelom mliečku, keďže moje sa akosi zabudlo dostaviť 😠 . A prikrmovala som ich od 4 mesiaca, lebo boli jedáci a len mlieko im nestačilo. Napr. syn vyrástol na polievke z mladých holubov + mäsko pomixované s varenou zeleninou.
PS: A k tomu východu, nežijeme tu 100 rokov za opicami !!!! Vieme aj čítať a písať. A sama predsa vieš že Bratislava je 75% tvorená východniarmi.

beruska2x
16. júl 2009

zoya .. rozhodne nic neprepocitavam a okniho o vyzive nemam doma ani jednu jen se ridim vseobecne uz znamymi vecmi a tim co je nejlepsi pro moje dite, meli jsme ve skole i par alergiku , dokonce ani na skolni vylety kvuli tomu s nami nemohli jezdit, i astmatiky mam v mem okoli, dokce i dvoulete dite je mezi nimi, ... zrejme budes o dost starsi nez ja..

netvrdim ze je to jen jidlem je to i okolim ve kterem zijeme ale jidlo ma veliky podil...
jsi jako pstros ktery schova hlavu do piisku a problem tim neexistuje... 😅

martimarti
16. júl 2009

Zoya, znovu jsem si přečetla tvůje dřívější příspěvky, abych pochopila to tvoje jedovaté "Tak estě raz dievčatá". Když opominu , že to zní, jako bychom byli hloupé a musela jsi nám to vysvětlovat polopatě,, tak jsi to nakonec byla ty sama, kdo jsi do diskuze vstoupil jako hvězda, aby jsi nás oslnila tím, jaké máš zdravé dítě i přes stravu, kterou mu servíruješ. Z tvého úplně prvního příspěvku cítím výsměch, jogurty a acidká jsou bludy, dítě krmíš sprostotami a sama jsi připustila možnost, že tvé dítě může z této stravy onemocnět. Přečti si prosím znovu, co jsi poprvé napsala, ano? Skutečně se divíš, že to vyvolalo takový ohlas?

K tomu kamarádovi, která dostal alergii v 28 letech, samozřejmě, že mu doktoři řekli, že je to způsobeno stravou. Nebo z čeho jiného? Z kyselého deště? Z plochých nohou? 😀 😀 Jasně, že žádný doktor už nedopátrá, čím ho matinka krmila v dětství, ale jak tu již zaznělo, základy se vytvářejí od malička. To jen k tomu argumentu, jak nás maminky krmili a jsme zdraví. Kdo to chtěl, pochopil.

Nezlobím, se , že ti moje názory budou připadat trapné. Vůbec se neznáme navím, proč bychom se měli hádat a být jedovaté a osobní. Jen neuznávám argument typu "privela čítat a neriadiť sa srdcem". Věř mi, že já skutečně velmi vela čítam a srdcem se také řídím. A když máš VŠ, tak určitě nebudeš zpochybňovat význam knih a informací z nich. I když výraz "hrabanie sa v nich" ??? 😕 😕 Nejsem šibnutá matka, která dítěti odvažuje banán, ale skutečně mi velmi záleží, aby moje dcera byla zdravá. Potkávám denně spoustu malých tlusťoučkých holčiček /i chlapečků/ a je mi jasné, že základy jejích stravovacích návyků vytvářím právě teď a to nemluvím o nemocech, které se na obezitu nabalují. Nikdy nepamatuji, že by bylo tolik tlustých dětí jako teď.

Více už se k tomu vracet nebudu, protože mám pocit, že přispívat do tohoto tématu je ztráta energie. Takže končím a přáním hezkého dne všem, zdravích a štíhlých dětí a spousty zajímavých knih všem, kteří dokáží ocenit jejich smysl 😉 😉

martimarti
16. júl 2009

Omlouvám se, už jsem se rozloučila, ale nedá mi to ;-
Zoya, tvůj zajímavý příspěvek dnes v 00:05, napsala jsi, že v tvých dobách nebyli v třídě žádní alergici. No to tak skutečně bylo. My měli ve třídě jedinou holčičku se sennou rýmou. Ale vždyť to je přesně to, o čem se tady celou tu dobu bavíme, copak to nechápeš? Dětem se snižuje imunita vlivem znečištěného ovzduší, přidaných látek v potravinách a vodě....Proto je teď v kažké školní třídě nejméně polovina dětí alergiků. Nebo máš jiné vysvětlení, proč to tak je?
Napsala jsem, že nechci být osobní, ale poruším to. Příspěvek jsi zakončila slovy "Nebuď smiešna a zamysli sa" a tak ti to oplatím stejnou mincí 😉: Možná by neškodilo používat občas místo srdce mozek. 😉 😉

A teď opravdu sbohem... 🙂 🙂

beruska2x
16. júl 2009

martimarti... howg 😀 😉

ewelyne
16. júl 2009

baby, ja s vami úplne súhlasím.... a tie semestre v škole jej asi boli nanič...keď si nič nechce pripustiť... 😉

sasulec
25. júl 2009

Ahoj baby nepatrim do vasej debaty ja viem,len jeden postreh vam hodim ..Co ste papkali vy ked ste boli tehotne????pretoze uz vtedy dostava babo zaklad..a poznam take maminky co detickam davali bioovocie a zeleninku,ale nepapkali ich v tehotenstve..pocula som aj nazor dr. ze to je riadny humus..a ako povedala moja dr.mimochom moja nekdajsia detska,ludske telo nieje vzorec..kazdy znasa a neznasa nieco ine..nieje jeden vzorec pre vsetkych..dufam,ze sa nenahnevate,ze som sa zapojila..pa potesi ma vas nazor..

vendeta
26. júl 2009

ahoj, jim stejne... zdravě... i v těhotenství. Nejim uzeniny a jidla vybíram aby nebyli ečka apod.

sasulec
26. júl 2009

vendeta...ti gratulujem,si tehotna?tak dvojnasobne,mne chutili karelabi a potom melon lenze som kojila tak nemohla som prehanat..bo potom prehnalo malu..xixi

sasulec
26. júl 2009

Smradik ak bude mat diete tv. kamosky egzem,to preto ze je sama a aj manzel a asi aj ich rodicia alergici..bohuzial ale rodicov si ani mi nevyberame a vsetko sa to dedi,takze kazdy kto vie,ze je alergik riskne to,alebo snad sa preto nemaju rodit deti???alebo to ma vycitat rodicom ze su alergici???

sasulec
26. júl 2009

sorky smardik..som ta trosku premanovala..

stankatt
27. júl 2009

ja davam malej jogurt od 8mes. a to biely COOP, chuti dobre aj mne aj malej. nic jej do toho nepridavam, naco ked spapa aj taky... pribinacik a pod urcite nie a na nazor mamy, ze aj ja som vam davala... odpoviem: ja som matka a ja rozhodujem a mama so mnou nastastie suhlasi 🙂 tak tu problemy nemame... je to kazdeho vec... ved predsa aj obycajne mlieko pred 30rokmi bolo ine, kvalitnejsie ako tieto dnesne vodove 😝 .

sasulec
30. júl 2009

STANKA..A AKY JE ROZDIEL MEDZI PRIBINACKOM A COOP JOGUTOM BIELYM..TEDA PODLA TV.NAZORU?

saska.t
30. júl 2009

sasulec - na tvoju otazku odpoviem aj ja, biely jogurt coop je smotanovy, plnotucny, so zivymi kulturami a teda vhodny pre kojenecku a dojcensku stravu a pribinak je len zmes farbiva konzervantov a to je vsetko dietatu v ramci vyzivovej hodnoty nic neda...

anna181
30. júl 2009

Martimarti a aj vy dievcata, ktore suhlasite so zdravou vyzivou uz od narodenia...s vami suhlasim....... Robim to tak aj ja a aj budem ...aj napriek tomu co vsetko som sa tu docitala.......
Pri Karolinke som zavadzala prikrmy presne tak ako radia odbornici, lekari, ako som sa o tom docitala na nete...a u Dominika v tom mienim pokracovat.... My mame 6,5 mesiaca..ale okrem mrkvicky, zemiaka a maska sme este ine nejedli... Dominik ma DS...predbezne sa mozeme stravovat ako jeho zdravy rovesnici..ale na lepok musime davat vacsi pozor, mozme az od 1 roku..ale mne to vobec nevadi..ja si myslim, ze to bez problemov zvladneme 🙂 Nastastie kojim, takze som zacala s prikrmami ked mal 6 mesiacov a par dni. Ma 7,2 kg, teda mal ked sme sa este neprikrmovali..tak uvidime kolko bude mat teraz 🙂 Inak skoro vobec nechce ani vodicku, len moje mliecko.. Ale ohladne toho asi napisem do temy prve prikrmy..len som sa tu u vas zacitala 🙂
Prajem vsetkym mamickam len zdrave deticky.......so zdravou vyzivou 🙂

evka.k
1. aug 2009

ahoj ja svojmu drobčekovi dávam pribináčika asi od pol roka a nič sa mu nestalo.nedávala som mu vela iba max. 1 cely za den

stankatt
1. aug 2009

Sasi dakujem ze si to napisala za mna 😉 . Ja sa snazim malej davat zdrave jedla, bez soli a pod. Nie som dokonala, ale nebudem z nej robit pokusneho kralika, ci jej to nieco spravi, alebo nie. Ved nic nezmeska, len to bude papat neskor 😉

kozinka
1. aug 2009

Mamči to zase fakt záleží na miminku, když mu do 6-ti měsíců dáváte jen mlíčko, tak je jasné, že v sedmi měsících, když teprve přecházíte na jinou stravu mu nenacpete pribináčka.... 😉 A nebo ty mamči co kojí plně, tak to je úplně to samé.. ale třeba děti, které už od 4 měsíců začíná najíždět na jinou stravu, tak v 7-mi měsících mu pribináček neuškodí 😉 Jako měl by se v malém množství, kvůli obsahu tvarohu, ale určitě neuškodí!
My jsme doknoce pribináčka měli nařízeného od mudry, malá byla kojená plně 4 měsíce, a pak ještě měsíc částečně, ale už jsem to kombinovala s mrkvičkou atd atd... pak se sekla, nechtěla mateřské mlíčko, nechtěla ani UM, takže jsme byli úplně hotoví a nevěděli jak do ní dostat dostate mlíčka, tak mi mudra řekla, kaše, jogurty, tvarohy, pribináčky (ty ale v malém množství, stejně jako tvarohy) ale když dám pribináčka 2x týdně tak se nic nestane... 🙂 A teď??? Malá má roček a 4 měsíce a pribináčka dostává max 1x týdně, má ho ráda, ale každý den mi to taky přijde moc často 🙂 Jo a sunaru se chytla v deseti měsících a pije do dnes 😉

radka.m.
1. aug 2009

pribináček by se neměl dávat ne jenom pro vysoký obsah tvarohu,který opravdu hodně zatěžuje nevyvinuté ledviny,ale hlavně je plný éček,což jsou látky podporující vznik rakoviny,takže říct,že dávám dítěti pribináčka a nic se mu nestalo a je zdravý,tak to je pěkná blbost,je liogické,že zbytečné používání éček se neukáže hned,ale časem,klidně i za xlet

sasulec
3. aug 2009

ahooj tak som rada ze ste sa zapojili,aj ked vyrobcovia pribinacka by vam dali,no nieje tam napisane ako na presnidavkach abo vyzivach od kolko mesiacov sa smie,ale to by sme zas nemali o com pisat..tak dnes som sa pytala priatelky kt. ma problematickeho synka a ma alergiu na vsetko mozne aj na obyc.jogurt,pribinacka zvladol a nic mu na stastie nebolo. aj sojovy jogurt mu dava ten je celkom ok..ma pritom 2kocky a ani u jednej to nezazila..kazde dieta je ine,su len silne slova tvrdit..ze Pribinack skodi..no a podla mna ten coop nieje ay taky probioticky je to obycajny lacny jogurt a co tam pisu..nuz papier vela znese.. CHCELA BY SOM SA SPYTAT KOLKE Z VAS PAPKALI UZ V TEHOTENSTVE LEN SAME PROBIO A BIO....vopred DAKUJEM ZA ODPOVEDE

radka.m.
3. aug 2009

sasulec-nejde o to,že pribináček neobsahuje probiotika,ale je potřeba se hlavně podívat na složení a složení dnešních pribináčků každopádně neodpovídá zdravé stravě batolat. ☹