Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

mimomo
19. apr 2008

Ahojte baby, myslím že na takéto veci je ešte čas pretože pribináčik je vyrobený z tvarohu a z pribináčkov je najviac salmonelóz.Pritom ďeťom to najviac chutí.Dávajte radšej obyčajný neodtučnený biely jogurt a do toho lekvár.

vanish1
8. máj 2008

Ahojte baby, vy by ste si tak veselo nepísali, že nám nič predsa nie je .... Ja sama mám alergiu (prejavila sa mi v dvanástich rokoch) a to som tiež vyrastala na kravskom mlieku a mama mi vravela, že mi dávala zo všetkého. Už mi to však prerástlo do astmy a verte, že nikomu neprajem tú nádchu, opuchy očí, bolesti hlavy, teploty, neustále inhalovanie a nočné záchvaty kašľa, príp. 3 mesačný kašeľ .... Mám 4 súrodencov avšetci sme alergici...
Takže ja mám 8 mes. dcérku a budem sa snažiť dodržať to, čo mi odporúčajú lekári. Pretože alergia sa neprejaví ihneď, ale ak raz tomu im. systému ublížite, už sa to nedá vrátiť. Tiež ma nikto nechápe z rodiny ohľadom krmenia malej, ale čo už...
POTRAVINY, KTORÉ NEPODÁVAME V 1. ROKU ŽIVOTA
(deti ohrozené alergiou)

OVOCIE:
VŠETKY CITRUSOVÉ PLODY, KIWI, ANANÁS, MANGO, BROSKYNE, FIGY, ĎATLE
BOBUľOVITÉ OVOCIE – RÍBEZLE
EGREŠ, MALINY, JAHODY
OSTRUŽINY (OKREM ČUČORIEDOK)

ORECHY:
ORECHY VLAŠSKÉ, MANDLE
PISTÁCIE, ARAŠIDY (OD 2. ROKOV – NIE CELÉ!), KEŠU, OLEJOVÉ PLODY
LIESKOVÉ ORECHY
SLNEČNICOVÉ A TEKVICOVÉ SEMIENKA

SLADIDLÁ:
CUKOR BIELY A HNEDÝ
MED A KAKAO (AŽ PO 2. ROKU), SLADKOSTI,
VŠETKY PRODUKTY OBSAHUJÚCE MLIEKO

ZELENINA:
PARADAJKY,ZELER, ŠPARGĽA
PAPRIKA, REĎKOVKA, REĎKOV
CHREN, ŠAMPIÓNY, CIBUĽA
STRUKOVINY (FAZUĽA, HRACH,
ŠOŠOVICA), SÓJA, TOFU, SÓJOVÉ MLIEKO, MAK (PO 2.ROKU), KYSLÁ KAPUSTA (OD 2.-3. ROKOV), HUBY (OD 3. ROKOV)
MÚKA (S LEPKOM) A VÝROBKY Z NEJ

KORENIE:
ŽIADNE ANI SOĽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ŽERUCHA, BAZALKA,
EXOTICKÉ (VANILKA, ŠKORICA,
KARÍ, BAZALKA, MUŠK.ORECH)
OSTATNÉ:
VAJCE (BIELOK AŽ PO 2. ROKU,
ŽLTOK – PO 18. MESIACI ŽIVOTA
PO TEPELNEJ ÚPRAVE)
POTRAVINY, KTORÉ OBSAH. VAJÍČKA
KRAVSKÉ MLIEKO (NA PITIE AŽ PO 2.-3.ROKU)
KOZIE MLIEKO A OSTATNÉ
POZOR NA ZLOŽENIE HOTOVÝCH
VÝROBKOV ALEBO POLOTOVAROV,
MôŽU OBSAHOVAŤ VAJCE ALEBO
MLIEKO
TVAROH (PO 18. MESIACI ŽIVOTA)
TOPENÉ SYRY, VŠETKY NÍZKOTUČNÉ MLIEČNE VÝROBKY, SMOTANA
HORČICA, KEČUP, SÓJOVÁ OMÁČKA
STERILIZOVANÉ POTRAVINY VRÁTANE KUKURICE, SMAŽENÉ JEDLÁ, HRANOLKY, KYSNUTÉ KOLÁČE, LIMOÁDY, SÝTENÉ NÁPOJE
MASO:
RYBY SLADKOVODNÉ
A MORSKÉ (OBA DRUHY PO 2. ROKU)
KôROVCE
BRAVČOVÉ MASO A VŠETKY
ZABÍJAČKOVÉ ŠPECIALITY
ÚDENÉ MASO (DO 2. - 3. ROKOV), HOV. KOSTI NA VÝVAR
VŠETKY PRIEMYSELNÉ VÝROBKY
OBSAHUJÚCE MASO

krajcoanka
8. máj 2008

vanish-no nazdar! a čo vlastne môže? Inač to by som nemala ani ja jesť ked kojim, že?(samozrejme o citrusoch viem) Lebo sa mu to dostane do mliečka. 😖

kalu
10. máj 2008

Mojí Luci bude už 14 měsíců a Pribiňák a spol. ještě neochutnala a ani hned tak neochutná. Mnohem lepší pro mimi je kvalitní bílý jogurt.Jak psala Vanish,tvaroh je pro takto malé děti naprosto nevhodný (velká zátěž ledvin), navíc tyto krémy snad kromě Lipánku obsahují ještě spoustu dalších chemikálií.
Jinak stále vařím malé jídlo zvlášť, to typické dospělácké myslím také není pro malé děti nic moc. Nesolím, nesladím,nekořením, ale tak přísně, jak píše Vanish, to taky neberu.Lepek baštíme cca od 9-10měsíců (chleba,těstoviny,ovesné vločky, dětské sušenky), jíme taky rajčata,celer, papriku, pórek,cibuli( vše zatím vařené), jednou měla i fazole, z ovece jsme po roce začali baštit i mandarinku, z mléčných výrobků bílý jogurt a začínám dávat ochutnávat sýry (ne tavené!) , po roce opatrně začínáme s rybami (měla 2 krát).Samozřejmě, že přidávám postupně a kdyby nastala nějaká reakce , tak to vyřadím. Snažím se, aby jedla hlavně zdravě a vyváženě.a Stále ještě kojíme.
Jinak musím poznamenat, že já ani manžel nejsme alergici.

diddi
10. máj 2008

vanish, to mas odkial taketo veci????
napr. zltok mozu deticky raz do tyzdna...od 10m...aj taveny syr pre deti Kids, jogurty Kids to vsetko od 8-9m.
nesmu tvaroh, to je jasne, ani udeniny...

ale inac take veci zo zeleniny v rozumnom mnozstve a prevarene, prepasirovane sa mozu...ved nacom sme vyrastali my...a sme tu a mame deti....vsetkeho s mierou a tiez co lekar, alebo casopis, to nazor

ved keby som sa mala riadit tym co si napisala, tak im mozem davat cistu vodu a mlieko

alami
11. máj 2008

vanish - súhlas 😉 . my sme tiež alergici - takže - tak ako píšeš sa riadime aj my.
baby, ve´d vanish tam napísala, že je to pre deti ohrozené alergiou. a myslím, že je to v pohode aj pre všetky deti - jedine tak tie jogurty a varený žĺtok skôr, lepok a broskyňu - inak to myslím sedí. či čo by ste vy z toho dali dieťaťu do roka???????

chechta
12. máj 2008

vanish tak my alergici nejsme takže dodržujem míň přísné pravidala, ale pokud jste alergici tak to plně chápu. U ořechů bych podotkla, že by se neměli dávat až do 3 let a to i z důvodu, že by to to dítě mohlo vdechnout. JInak mi lepek dáváme už od 7 měsíce na doporučení dr a jsem fakt ráda páč do té doby mi njdel žádné kaše a od té doby co mu dávám vícezrnou od Hippu tak baští celou porci

Pribináček a podobně určitě nebudu dávat dřív jak do roka a potom taky nechci - zdá se mi to strašně sladký. No uvidíme jogurt nebaštíme ani samotný a ani s ovocem teda mi nebaštíme ovoce ani bez jogurtu 😀 😀 😀 kdby ste viděli jak je Tedík vždycky naštvanej když mu dám jogurt 😀 😀 😀 😀 to už si ho pak udobřím jen tím, že mu dám mlíčko( nakojím) 😀 😀 😀 😀

gucz
21. máj 2008

ahojky mne povedala doktorka že tvaroh a pribináček sú pre detičky do roka nevhodné, aj keď sa po nich nevyhádžu ale obsahujú veľmi veľa bielkovín a sú veľmi zaťažujúce na obličky detičiek. Tie sa im dovyvýjajú až v druhom roku života. Ja by som to teda neriskovala

bramburka
21. máj 2008

holky a broskev taky ne? Já četla že jo a už jsem jí dala 😲

susik77
21. máj 2008

ahojte, o pribinacku sa toho popisalo uz tolkokrat ze je to tvaroh a nema sa podavat do roka a stale o tom vznikaju nove temy...nerozumiem 😕
vsak to nie je nic extra-akurat maskrta-neviem preco su vsetky matky tak nedockave kedy ho daju detom 😅

iza
21. máj 2008

ahoj holky...pribináček teda rozhodně nedávám..ale co říkáte na přesnídávku s ovocem a tvarohem..bio, vhodná od 7.měsíce 😕
bramburka broskev je větší alergen než meruňka..proto pokud s ovoc příkrmama začínáš tak se nedoporučuje,ale pokud malé nic není, klidně bych jí dávala 😉

sisstin
21. máj 2008

iza: tu Duetku od Hip mám..i od Little bee tvaroh s banánem a jabkama..a příští týden mu ji s klidným srdcem dám 😎

marinka
21. máj 2008

vanish, já jsem taky alergička a taky u malé tenhle jídelníček dodružuju, jen je tam jeden malý rozdíl, máme povolené broskve, ty jsou prý nealergizující, tak je jíme v přesnidávkách. Ale jinak žádné mléčné výrobky, lepek a alergizující druhy ovoce a zeleniny. Když má jeden z rodičů alergii, je tuším riziko 40 %, u obou rodičů až 70 %, že ji bude mít i dítě. Pokud se dodržuje tento hypoalergenní jídelníček, velmi se tím riziko sníží a já teda rozhodně nechci, aby malá měla stejné problémy, jako mám já a celé jaro a léto protrpěla s kapesníkem u nosu a s napuchlýma očima 😖 Je toho spousta, co může, vařím jí doma zeleninu (může např. květák, brokolici, cuketu, špenát, růžičkovou kapusu, mrkev, petržel, brambory, rýži, pohanku.. z ovoce banán, jablíčko, hrušku, meruňky, borůvky a další), taky může různé kaše, kuřecí, krůtí, králičí maso apod. Takže je blbost, že by mohla jen čistou vodu a mateřské mléko.
Čím dál víc doktorů doporučuje tento jídelníček i u dětí, jejichž rodiče alergie namají, protože dnešní děti jsou alergiemi ohroženy mnohem víc, než jsme byly my, jen tím, jaké je ovzduší..
Je to samozřejmě na každé z vás, já kdybych alergie neměla, tak bych ho asi taky nedodržovala, ale kdo alergie máte, tak to zvažte, hodně tím vašim dětem prospějete!

bramburka
21. máj 2008

My alergie nemáme, ale myslím, že neuškodí ještě trochu dodržovat určitou opatrnost.

Jsem byla na chalupě a tam sousedce rikam, jak malý nechutná jíst a ona vytáhla nějakej buhvíjakej pribinák - no name - vanilka - a začala to do ní cpát, tak jí říkám, nedávej jí to a ona: Jen se neboj jí to dát a rvala to do ní, už jsem se s ní hádala, at se sakra uklidní, že jí to dát nechci, naštěstí to uspěšně plivala a pak se rozeřvala, co jí to vnucuje... to je prosím mladá holka, asi 27 let, nechápu, má teda 2 krásný děti, ale spíš mě štvala, jak jí vůbec nezajímalo, co říkám. A prej že dává od mala to co jedí oni, jen mín pepře, ale sůl běžně - prej se nediv, že ti to nejí, když to není slaný. Docela mě v dnešní době tenhle přístup překvapil. Zjistila jsem, že jsem teda asi přehnaně úzkostlivá a stačí, když budu dodržovat nějaké obecné pravidla. A pokud to je napsané na skleničce a je v tom buh ví co, tak to davam, vyhybam se jen cukru, protoze nechci aby zdedila moje dispozice k tloustnutí 😀

marinka
21. máj 2008

bramvůrka, tak to je teda drsné s tou kámoškou 😨 😖 😖

kalu
22. máj 2008

Já mám bohužel naprostoi stejné zkušenosti ze svého oklí jako bramburka.
Já se snažím svou malou stravovat obecně zdravě , zrovna tak se snažím jíst i já. Manžel ,to je jiná kapitola-on je odkojenej uzeninama a bílým pečivem a typickou českou kuchyní- ten by to co já a malá nikdy nejedl, ale podporuje mě v tom- většinou vařím dvě jídla- pro mě a malou a zvlášť pro manžela- a takto nám to všem vyhovuje.
Bydlím však na vesnici a je nás tu mamin pár- a já jsem jediná, kdo dodržuje nějaké zdravé zásady ve výživě. Ostatní kámošky děti ládují naprosto vším co jedí oni, což je maso, a zase maso , uzeniny, slané chipsy ,omáčky sladké atd. a bylo pro mě dost těžké jim vysvětlit, že nechci , aby Lucince venku dávaly slané tyčinky,brambůrky,čokoládu atd. Upozorňuji, že jejich děti (některé jsou i mladší než Luci)- toto svačí KAŽDÝ DEN !! A když se bavíme o tom ,co kdo vařil a jedl, tak já mlčím, protože to bych nejedla ani já, natož abych to dala malé !!! (k snídani paštiku s chlebem,běžně věci ze zabíjačky,smažené věci,uzeniny- no hnus ) Naposledy se chlubila kámoška, že o čarodějnicích její malá snědla dva celé opečené buřty !-ta je ale šikovná !!!

Sice jsem tu na vsi za podivína, který té malé chudince nic nedopřeje a ještě ji chudinku maže když svítí sluníčko krémem ( přitom "opálené dítě je přece zdravé dítě a moje Luci je tak nezdravě bílá"), ale hřeje mě pocit, že podle mého svědomí pro ni dělám to nejlepší. To, co jsem napsala, skutečně nepřeháním a jsem moc ráda za fóra jako toto, že se tu můžu alespoň trochu vypsat a zjistit, že nejsem na světě jediná takto uvažující.Za to , holky, moc dík !!!

pomfrita
22. máj 2008

tak náš malý už ochutnal Lipánka (teda ochutnal - sněd ho celý na posezení 😅 ), ptala jsem se na to doktorky a prej občas to nevadí, stejně tak i s jogurtem 😉

kalu
22. máj 2008

Tak my jsme Lipánka taky asi dvakrát ochutnaly- ale Luci ho naštěstí stejně plivala. Jinak kvalitní bílý jogurt (většinou v BIO kvalitě) snídáme každý den.

pomfrita
22. máj 2008

kalu: a jaký jogurt dáváš? my jsme zatím zkusili bílou hollandii...

marinka
22. máj 2008

pomfrita, bílá hollandia je super, tu dávej! Narozdíl od probináčka a lipánka dá malému i něco prospěšného 😉

kalu, jsi úžasná, se se držíš, i když tě kámošky nechápou! Pro malou děláš moc a moc a časem to uvidíš, až bude zdravá a štíhlá a dítka kámošem budou malí otesánci, kteří budou mít zaděláno na spoustu zdravotních problémů v dospělosti 😖

sylvar
22. máj 2008

My lipánka ještě neměly 🙂 jsem hrdá...ale od activie ten tvarohový měla a chutnal...jinak snídáme denně activii bílou, někdy i dvě, když nemá 180ml 😉

kalu
22. máj 2008

Marinko,dík za povzbuzení !!!
Já dávám bílou Bio Olmu-Via Natur, BioBio bílý jogurt (z Plusu) nebo tu bílou Hollandii-když nic z toho není, tak jakýkoliv bílý jogurt,kde je ve složení napsáno jen Mléko a jogurtové kultury.Activii jsme taky zkoušely, ale na nás je moc tekutá a tak Luci byla vždycky po jídle jak prasátko.

gucz
25. máj 2008

kalu ja som na tom rovnako s tým okolím, moja má 10 mesiacov a rovnako starým deťom tu pchajú jedlá čo varia pre dospelých (kapustnica!!!, fazulová polievka a mnohé iné) i tvaroh vymiešaný so SUROVÝM ŽLTKOM A CUKROM. Kamarátkina malá je od mojej mladšia o týždeň, má asi 12 kíl!!! a je taká tlstučká, chúďa, že sa ešte len nedávno začala prevracať na bruško a naspäť. Ale chvália sa tým ako krásne priberá. Moja má "len" 8,8 kila, ale je to šikulka. A s tými radami čo jej už môžem dávať.... ja to ignorujem, tak isto aj reči o prichucovaní soľou a podobne. Veď malá ani nevie, že nejaká soľ existuje a keďže to nepozná, tak jej to ani nechýba 😉 . Drž sa

kalu
25. máj 2008

Ahoj Gucz, taky to nemáš jednoduchý,co ?
Luci je taky drobounká, v roce měla 79 cm a 9,25 kg, od té doby jsme se nevážily, tak nevím. Co je ale pro mě nejdůležitější - je zdravá, zatím jsme marodily jen jednou- měla v 10 měsících šestou dětskou nemoc , jinak naprosto zdravá (ani rýma či kašel). A taky jsme stále hrozně aktivní a veselí !!!
Jinak včera se sousedům narodil chlapeček, tak jsme to na zahradě zapíjeli (já teda jenom vodou- ještě kojím a navíc ani tak tomu alkoholu moc nedám) a byl tam plný stůl mas, chlebíčků, jednohubek atd. Luci už byla po večeři ( ovesná kaše) a tak tam poletovala mezi námi a soused jí začal nabízet paštiku (takovou tu játrovku zabalenou ve špeku) a já na to, aby jí to nedával, že takové věci nejí. Klasika- a když už soused rezignoval a chtěl přestat,tak mu Luci ten plátek paštiky vytrhla z ruky a zakousla se do ní.Čekala jsem,že to s odporem vyplivne a zahodí a ona , potvora, "Mňam,mňam " a snědla to s takovou chutí a rychlostí, že jsem nestačila zírat.
Tak jsme poprvé a na dlouhou dobu naposled ochutnaly játrovku. (fujtajbl)

Jinak taky ještě nesolíme a malá baští neslané a chutná jí to.Dokonce jsem jí teď sehnala ve zdravé výživě křupky (které jinak žebrala na ostatních dětech) bez soli a bez tuku. Jsou kukuřičné , pohankové, rýžové (složení je jen kukuřičná popř.pohanková či rýžová mouka a voda) a Luci se po nich může utlouct.

gucz
26. máj 2008

Ahoj kalu:
no myslím si, že ak dieťatko spapá raz za čas aj nejakú nezdravú vec, nič sa nestane, ale nemalo by sa to stávať často. Ja sa už teraz popredu desím, čo bude ak malá bude mať rok. Svokrovci totitžo dávajú neterkám (4r.,7r.) kinder-čokoládky vždy keď prídu na návštevu, a bojím sa ako to príjmu, keď im poviem, aby jej radšej dali banán alebo dačo podobné. asi na mňa budú pozerať, akoby som spadla z Marsu. Už teraz si myslia, že dávame na malú aj s manželom príliš veľký pozor (napr. nedovolíme, aby ju olizoval pes...) Tak to bude ešte veselé

chechta
29. máj 2008

Holky když to tu tak čtu tak se taky v okolí setkávám s nepochopením - no jo no, ale už jsem si u sebe všimla, že občas povolím - páč né, že by byl tedík moc vybíravej, ale prostě mi nechtěl jíst kaše bezlepku a těch lepkovejch kvalitních tolik není, takže jsem zkusila i humanu a sunarku a taky to papa i když tam jsopu taky nějakýpřidaný cukry - jednou jsem bohužel koupila i hami - no fuj ta byla tak nechutně sladká, že to už nikdy více. ted jsem od tchýně dostala hamé přesnídávky - nechtěl ajsem mu to dát,a le dneska ráno prostě měl strašnej hlad, ale nic nechtěl - mléko ode mě mu prostě nestačilo a zkusila jsem u dát tu přesnídávku a skoro celou jí zblajznul tak nevím - kupovat mu to rozhodně nebudu - přitom na cukr v ovoci či jinde není zvyklej.
křupky mu taky kupuju nejvíc mu chutnají pohankový a jáhlový.
Taky jsem musela všem vysvětlovat proč nedávat lipánky a tvaroh a pod...... njn

susik77
30. máj 2008

gucz: tak to je dobre, ze to davaju 4-a 10-rocnym detom 😉 Ja som bola s malou na navsteve u mojej tety ked mala 8 mesiacov a malej dala koopec kinder cokolady 😎 tak som povedala, ze to je skor pre mna apre manzela. Ona na to, ze oni uz od polroka davali taketo veci, ked mala svoje deti 😎

gucz
30. máj 2008

Veď aj moji svokrovci to začali dávať neterkám skoro, neviem ako u tej staršej ale mladšiu si pametám aj ročnú zagebrenú od čokolády. Ja nie som proti čokoláde ako takej, určite je zdravšia ako tvrdé cukríky, či lízanky, aspoň tak som bola vychovávaná maminou, ale myslím si, že čím neskôr ju malá bude jesť tým lepšie. Kým to neochutná, chýbať jej nebude.

kalu
30. máj 2008

ahoj chechto,
já to taky s tím cukrem moc nepřeháním- abych jí ho do něčeho přidávala,to ne , ale kaše nám chutnají jen Sunarky a tak baštíme ty ! Přesnídávky řešit nemusim,protože ty nejíme vůbec. Luci chutná jen čerstvé ovoce, ale jenom to, co může mít v ručičce a jíst sama. To jí baví. Teď se snažim postupně rozšiřovat sortiment ovoce, aby neměla pořád jen jablko nebo banán ( už jsme pomalu zařadily mandarinky, maloun, nektarinky )
Jediné, na co se snažím být důsledná, je ta sůl.Ale ani tam to nejde stoprocentně ohlídat- hlavně na návštěvě .Ale snažím se !!!
Křupky kupujeme kukuřičné, rýžové,pohankové a "obilné polštářky"(rýže,pohanka,amarant) a chutnají nám všechny . Jen ty jáhlové tam nemají.
Teď jsem objevila (možná už to není novinka,ale já tam moc dlouho nebyla) v Rossmanu drogerii značku EnerBio, tak jsem tam Luci koupila na zkoušku špaldovo-ovesné sušenky a ty jí taky jedou (je to slazeno bio třtinovým cukrem)- je to sice taky s cukrem, ale aspoň ne bílým. Jinak Luci je docela hubeňour , tak jí snad trochu cukru tak neublíží. Když vidím co dávají jiné holky svým faldíkatým dětem ( čokolády,pribiňáky,nanuky...)

jabber
30. máj 2008

Tak nám mudra v 10 měsících řekla, že do dopoledního ovoce mám už přidávat lžíci tučného tvarohu, tak to dělám a malá baští jak zjednaná, chutná jí to víc než samotné ovoce 🙂