Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

jita2
10. mar 2007

siduska,
zvláštní názor doktorky ☹

mimakro
10. mar 2007

Sylvie,len tak dalej. Cim chutovo neutralnejsiu starvu babo je,tym menej vyraznu bude vyzadovat v buducnosti. Ondrejovi nevadi malo soli ani nesladeny caj. O koreninach nehovoriac,tie skoro vobec nepouzivam. Ja som si zvykla tiez a manzel si dochuti na tanieri. Piskoty a susienky som kvoli sladkej chuti nedavala. Radsej celozrnne cestoviny alebo rozok. Ale az po osmom mesiaci. Jogurt az po roku - biely probio a do toho ovocie a biele acidofilne mlieko. Do 2 aj tristvrte roku pil nutrilon 3,potom mu uz nechutila,le som rada,ze to tak dlho vydrzal. Odvtedy pije kravske. So sladkostami naozaj nie je problem. Ked aj nieco dostane, vie, ze to nemoze hned rozbalit. Da mi to bez problemov mozno aj preto, ze vie, ze mu z toho dam, ked ja rozhodnem. Ale ako som pisala, nikdy cele balenie. Svokra (1,5roka sme tam byvali)mala take tiky, ze aj ona bude zasahovat do jeho stravy,ale po mojich reakciach ustupila. Teraz je to v poho. Vsetci pochopili,KONECNE, ze je to takto spravne. Inak Ondreja som tiez prvych 6 mesiacov ina dojcila. Aj ked ku koncu aj kazdu hodinu. Ale vydrzala som to,aj ked na mna tlacili, ze preco ho trapim(on nebol utrapeny,chuda moje 9 kilove)a preco uz neje nieco ine. Svoju stravu mal az do 2 rokov, az potom som nam varila spolocne, s upravami(ziadne zaprazky, ina zahustovanie zemiakom,resp. majzenou a pod.). Vsetko sa to da. Ja som si stanovila, co chcem dosiahnut a z toho som nemienila polavit. A cirkusy kvoli sladkostiam? Ondrej je vychovavany prisne a slaskou zaroven. Snazime sa mu byt kamaratmi,ale zaroven autoritou. Su veci, ktore si nedovoli a ani mu nenapadnu. Takze ziadne vybuchy zlosti a ine nezvladnutelne stavy v spravani nemame. Obcas ho to chyti,ale po nasom zasahu(pozor!my ho nebijeme,iba obcas staci naznacit) ho to aj rychlo prejde. No. Akosi som odbocila od temy. Ale hadam si tu nieco najdete. V kazdom pripade sme podla niektorych ludi exoti, ktori svoje deti zivia a chovaju divne. 😒

siduska
10. mar 2007

jita2
hmm no ja jsem se taky moc divila 😨

jita2
10. mar 2007

siduska,
přečti se některé názory tady, jsou moc chytré, o tom, jak krmit nejlépe miminko a batolátko 😉

siduska
10. mar 2007

jita2
ja jsem ich uz cetla a chytala jsem se pri nekterych za hlavu, chudacci mimiska ☹

miriam17
11. mar 2007

ahojte tak my sme zali uz s prikrmama tka celkovo zaciatkom 4 mesace ale najprv s polevckami ktre sme nekupovali ale zasadne ich robievam radsej doma...
k tim jogurtom my sme dali prvy kao tak dako zaciatok 5 mesaca a to pribinacik ae teraz davame dobra mam vanil..alebo jahoda....a viki klop,klop,klop.nic nieje...a zansa zatail vsetko dobre...
moja jedna znama vravela ze ona davala aj tvorohove veci uz aj kde jej syn mal 4 mesace a teraz uz ma 26 rokov a nic mu nieje jezdravy a silny a aj tie piskoty davala tak do doma urobenych vyziv a to vetcsinou do jablkovech...

sisstin
11. mar 2007

holky..já sice ještě nemám žádné zkušenosti..ale mohlo mě dostat 🙄 , když přítelova matka dávala vnučce už asi od šestého měsíce ty sladké pudinky se šlehačkou 😠

magg
11. mar 2007

k tej doktorke, co vravela ze mam babatko po roku papat vsetko, ja som sa uz viackrat stretla s nazorom a mienim sa ho drzat, ze babatko ma do prveho roka ochutnat vsetko( nemyslim stiplave a presladene, ale co sa tyka zeleniny, ovocia a beznych potravin )Myslim si, ze aj mlieko by malo ochutnat v primeranom mnozstve, aspon sem tam vo forme jogurtu. Osobne davam malej vyzivy, ktore kupim v obchode, robim jej jablkovu doma, ale keby mna rok niekto dvakrat denne nadzgaval jablkovou vyzivou, asi by som ho ozvracala. Takze jej kupujem marhulovu a cucoriedkovu atd, kupujem sladene, pretoze bez pridavkou cukru su strasne drahe, niekedy aj trojnasobne drahsie ako tie s cukrom. Neide o to, ze by som chcela na svojej dcere setrit, ale ak by som jej mala kupovat tie drahe vyzivy a prikrmy, tak byvame pod mostom. Tiez jej davam piskoty od 6. mesiaca, a myslim, ze to saskovanie ohladom lepku je nemiestne, my sme vyrastali na piskotach a sladenych vyzivach, osobne v rodine nemame nikoho, kto by mal teraz traviace problemy koli tomu. &netvrdim, ze treba deti napchavat cim pride, ale prehnana pozornost ohladom jedla, tiez nie je na mieste

vilki
11. mar 2007

magg ja si myslim to iste.netreba to prehanat.

certica
11. mar 2007

magg, lenze mozno aj vdaka tomu - teda nasej strave v detstve a mladosti - sa dnes rodi coraz viac deti trpiacimi roznymi alergiami. nejdem sem teraz miesat zivot.prostredie atd, ale aj toto moze byt jeden z faktorov.
v minulosti bola nie celkom zdrava vyziva a stravovanie kompenzovana ovela vacsou fyz.zatazou nez v sucasnosti, ked je vsetko zautomatizovane, takze aj zdrav.problemy sa neprejavovali v takej forme. uz nasa generacia je na tom podstatne horsie a nase deti 😒 ...
takze preco (ked mame dnes naozaj dost informacii a vedomosti) davat zbytocne malym detickam potraviny, ktore su na mile vzdialene zdraviu...zvlast, ked mame este v tomto ich veku moznost to ovplyvnit a rozhodnut za nich, ake jedlo im ponukneme. samozrejme nehovorim o extremoch 😉

jita2
11. mar 2007

Já jsem ráda za to, že se držím správné výživy, tzn. lepek do 8. měsíce nedávat, piškoty až po roce atd., na to je vždy času dost...a přesnídávky taky dávám sladké, občas to střídnu s nesladkýma, páč jsou u nás stejně drahé jako normální...i v kauflandu atd 😉

olinel
11. mar 2007

Uplne súhlasím s názorom s magg a vidí sa mi toto až moc prehnané.Ja mám 9- ročného syna a vtedy sa úplne iné veci dávali a doktori nám tvrdili, že je to správne.Teraz je to opäť o dačom inšom.Nevravím, že sa určitých vecí nebudem pridržať, ale sa mi zdajú niektoré názory prehnané.Ja mám dve deti, som živnostníčka, celý den behám po meste a ked chcem niečo navariť, tak dám malej piškotu a aspon môžem dačo ukuchtiť.A nemyslím si, že by jej to dáko škodilo.Sú ovela horšie veci, čo nám škodia.

vilki
11. mar 2007

presne tak, nieze by som malemu davala nieco co viem ze mu urcite skodi, ale tiez to neprehanam.urcite nedam malemu krabicove mlieko az po tretom roku ako to niekde pisu...a piskoty uz tiez papame a napriklad mu niekedy dam ochutnat kusok bebe brumika.

mimakro
11. mar 2007

Dieťa v začiatkoch prikrmovania nevyžaduje žiadne sladké ani slané ani iné výrazné chute. Pretože okrem chuti mlieka inú nepozná. Je len na matke, aké iné chute mu ponúkne. Také potom bude uprednostňovať. Takže rozhodnutie je na nás,mamách. Niektoré to berú prísne podľa najnovších poznatkov, niektoré podľa rodinných zvykov,alebo len podľa vlastných inštinktov. Ja som si prečítala nové poznatky a informácie a prispôsobila som si to. Keď niekto naučí dieťa na sladšie potraviny a zároveň aj na oveľa viac pohybu, nielen sedieť pred telkou,tak nech sa páči. Ale mnoho mamičiek je nešťastných,že deti nechcú jesť mäso a zeleninu. Že radšej majú keksy a sladký nápoj. Ja som sa snažila tomuto všetkému predísť prísnosťou v strave a myslím,že prvé tri roky,ktoré sú v živote dieťaťa veľmi dôležité,som viacmenej úspešne zvládla. Ja nečakám, že keď bude Ondrej v puberte,že namiesto čipsov bude pred telkou chrúmať mrkvu(aj keď by ma to potešilo). Ale zatiaľ sa výchova k zdravej strave odzrkadľuje v jeho návykoch pozitívne.

vilki
11. mar 2007

moj maly bude mat 9 mesiacov, a aj ked mu sem tam toho brumika alebo monte dam tak chvalabohu zeleninku ma velmi rad, radsej ako ovocie.ale aj to spapa.ale jeho naj je mrkva, karfiol a brokolica. 🙂

jita2
12. mar 2007

mimakro,
jsem ráda, že slyším konečně nějaký rozumný názor, a že se to velice dobře čte 😉 a je to pravda 😉

siduska
12. mar 2007

vcera jme byli u bybci a jak jsem se otocila vite co mojej male dala limonadu s bublinkama 😲 myslela, som ze odpadnem jak jsem to videla

peha
12. mar 2007

ahojte zaujimava debata, my este mimco nemame, a ochvilku uz bude na svete, no s prvymi prikrmami si este pockame. no uz teraz mam vyhraneny nazor, co a ako. ved dnes existuje plno rozumnej odbornej literatury, co dietatkam davat a co nie, co je vyslovene nevhodne.
presne ako hovorite, neznamena, ze ked kamoska ci znama malemu drobcovi nieco dala a nevysypal sa, ze to je v pohode.
aj generacia nasim mam a starych mam tusim potrebuje preskolenie. ved kedysi nebolo tolko alergii exzemov a pliag. ale dnes je vo vsetkom plno chemie, cukru, eciek... az mi je z toho zle.

my uz teraz doma s muzom sa snazime fungovat zdravsie a rozumnejsie. aj ked casovo sa to nie vzdy da vzladnut, hlavne pri detoch, to nam je jasne, ale myslim si, ze dobra strava, vhodna - je dar, veno, ktore mozeme dietatu dat mozno na dlhy zivot. ako ho naucime stravovat.
ja som nebola kojena, a drzana v prilisnej sterilite a dnes mam kopec alergii. nemusi to byt len kvoli tomu, ale velka miera sa tomu pripisuje,.
tak preco vlastnemu dietatu nepredlzit zdravy sposob zivota a stravovania ?
ved to je to najcennejsie co mame.
som odhodlana kojit plne 6 mesiacov, a potom este co najdlhsie doplnat stravu materskym mliekom.
vyhybat sa umelym veciam. ved ked dnes rano si spravim prirodnu vyzivu, nepasterizovanu, ktora mi zaberie asi 5 min casu, tak preco aj nie pre male babo. ocistim si jablcka banan a zmixujem to s kojeneckou vodou a takymto stylom sa da spravit vela vela veci. ved este aj ten chlieb, co sa kupuje v obchodoch, je plny eciek. nie je to smutne ?
och, dalo by sa otom donekonecna hovorit...
vsetkym vam prajem zdrave deticky, co najmenej alergii a bacilov, a vela pohybu na cerstvom vdzuchu, vela radosti 😵

peha
12. mar 2007

a este na margo babiciek a mamiciek...
ked vidim, ako rodina napchava nasho psa arasidami, cokoladami, co u nas doma nesmie a ta nema tvar je blba a pamlsna - tak si da vsetko, tak nam je jasne, ze ked sme to zakazali pri psovi, tak to budu mat zakazane aj pri nasich detoch.
chce to len od zaciatku povedat stop a ist si tvrdo za svojim.
u nas padol okrem inych argument ze psi lekar a zubar je drahsi ako ludsky, ci to chcu platit oni ? 😉 a bolo po sladkostiach 😉

olinel
12. mar 2007

Sa mi ráta ako sa niektoré mamičky vedia len odkopnúť od môjho príspevku, čo som sem na začiatku napísala.Prajem Vám len zdravé detičky.

miriam17
12. mar 2007

olinel mas pravdu moji rodici adavli mojmu bratovi uz aj krupicu a taka daake ostane co teraz sa zevraj nemozu davat..a brat ma teraz 18 rokov a je zdravy...a nic mu nei....

olinel
12. mar 2007

Vieš miriam17, asi si niektoré nevšimli, že som tam napísala, že je to vec názoru.Ja si zas neviem predstaviť, že by som dieťaťu nedala do troch rokov nijakú sladkosť.Podla mna je to prehnané.Ja nechcem, aby na mna dieťa potom čo ja viem v piatich rokoch vyvylovalo oči, akú má napríklad zmrzlina dobrú chuť a podobne.

mimi109
12. mar 2007

moja segra ma 10 mesacnu dceru a ta uz jedla vari vsetko ona jej da skusit zo vsetkeho co jedia oni uz aj tatarsku omacku skusala a na vianoce jej aj trosku vina dala chlupnut a Kika je krasne zdrave dievcatko 😅

certica
12. mar 2007

mimi, no tak na zdravie 😎 😅

lasenka
12. mar 2007

ahoj mimi 😉

certica - cool fotka 😉

moj maly jedol vsetko uz od 8 mesiacov... ked sme raz robili zabijacku, moja babka mu dala trosku jaternice, straaaasne mu chutila... troska som sa na to nazlostila, ale nic mu nebolo a odvtedy som mu davala uplne vsetko... a teraz vobec nevybera, aj ucitelky v skolke ho chvalia, ze spapka vzdy vsetko 😉

certica
12. mar 2007

he 😀 , dik lasenka 😉

ervotoc
13. mar 2007

keby hluposť nadnašala... 😕

certica
13. mar 2007

ervotoc: nemocnice na okraji mesta? 😀

ervotoc
13. mar 2007

😀 😀 tak,tak.... 😀