Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

gabika7706
28. máj 2010

@majka35 svagrina je vitarianka, pravidelne chodi na kontroly, kedze vysadila kompletne vsetky lieky vratane tych na stitnu zlazu a vsetko ma OK. Tiez sa cudujem, ale ona tvrdi, ze treba vediet, co cim nahradit...To mohol byt pripad aj Tvojho manzela.
Co sa obsahu vapnika v mlieku tyka, naozaj si myslis, ze v tom mlieku, ktore kupujeme v obchode este nejaky vapnik je? Zanedbatelne mnozstvo...

luthien.k
28. máj 2010

majka, nevím samozřejmě, jak kvalitně se manžel jako vegan stravoval, takové stravování je docela věda, aby tělu něco nechybělo a rozhodně je řada zdravých veganů 😉

luthien.k
28. máj 2010

gabika, tak jsme psaly to samé 🙂

daducha
29. máj 2010

dakujem za reakcie, presne toto som cakala 😉 , tak nech sa paci zopar vedecky overenych faktov o " uzasnom zdravom mlieku "
mlieko spôsobuje osteoporozu : na travenie mliecnej bielkoviny, ktora je ludskemu telu uplne cudzia,potrebuje organizmus cloveka obrovske mnozstvo vapnika a kde ho zozenie ? v kostiach ktore su jeho zasobarnou . Je obrovskym omylom radit ludom s osteoporozou aby pili mlieko , este som nepocula ani o jednom pripade kde by mlieko osteoporozu vyliecilo ...

Finsko ma najvyssi vyskyt juvenilnej - detskej cukrovky , zaroven je tam jedna z najvyssich konzumacii mlieka . Podla kanadskej studie zverejnenej v New England Journal of Medicine - lekarsky casopis je detska cukrovka a cukrovka mladistvych spôsobena neprirodzenou,chybnou reakciou imun. systemu na bielkovinu krav. mlieka. V jednoduchosti sa BKM viaze na bunky v pankrease a do 10-tich rokov veku znici 90 % buniek produkujucich inzulin ☹

Takychto a pod. studii je velmi vela a boli zname uz pred 20-timi rokmi , len ako to vo svete chodi - co je dobre a hlavne ide proti ziskom obrovskych korporacii , si len velmi tazko razi cestu.Pre farma priemysel ma vyznam iba chory clovek,zdravy je im na nic.
Aj ja som jedla syry,tvaroh aj ked tekute mlieko som nedala do ust niekolko rokov , no ked clovek zacne patrat po tom, preco mu akosi nie je dobre a ze môze byt lepsie pride na mnohe veci 🙂 .Nam klasicky medicina nepomohla, pomohla som si sama ...
Presviedcam sa o tom na sebe aj detoch, ked napr.pomocou obyc. cisteho vit. C zlikvidujem synovi nadchu za 10 hodin. Nech si to niekto skusi s klas. liekmi.Mne sa to este nikdy nepodarilo a trvalo to aj tyzden.
10 rokov som sa nevedela zbavit zapalu koze okolo ust az kde mi konecne na moju ziadost urobili na alergo testy na mlieko,zistila som, ze som nan alergicka...Moje telo mi to hovorilo od malinka, ked som mame vracala z Feminaru aj sunaru, ked som odmietala mleicen privarky, nejedla jogurty,termixy a pod...Len ja som nepocuvala... ☹

majka - bola som veganka zhruba dva roky este na str. skole a môzem ta ubezpecit ze som neprisla ani o jeden zub, krvne vysledky som nikdy nemala lepsie ako v tom obdobi, nehovoriac o tom ako som sa super citila .To ako dopadol tvoj manzela, ospravedlnujem sa za mozno priame slova, no môze si za to sam.Ono aj byt veganom sa treba naucit, ako spominali baby vyssie - je to dost veda.
Ja tu nechcem nikoho presviedcat o mojej pravde,len chcem upozornit na to, ze mlieko môze narobit vela zla.A uprimne je mi velmi luto kazdeho dietatka ktore dostane minim. v prvom roku zivota pribinacky,termixy,mlieko z krabice a pod.
Poznam deti ktore sa z astmy dostali len vdaka tom ze prestali jest mliecne veci a pit mlieko,zbavili sa ekzemu a pod.A to nie su deti niekde v Amerike, ale v mojom okoli.
A mam nesmiernu radost ked im toto moje poznanie pomohlo...

luthien.k
29. máj 2010

Dadu 😉 Bohužel máš pravdu, ve všem.

Já to vidím tak, že každý slyší kolem sebe jen reklamy a dokonalý markteting o tom, jak je mléko a vše z něj úžasné, tak ho ani nenapadne, že by to mohlo být i jinak 😖

Já nejsem až takový extrémista v tom, že si nikdy nic mléčného nedám, to ne, já jsem zastáncem toho, že pokud člověk není nemocný, alergický atd., tak mu malé množství mléčných výrobků neublíží (nejlépe v bio kvalitě, protože těch kraviček, co jsou chovány jako stroje na mléko, těch je mi fakt líto ☹ ), ale nesmí se to přehánět stylem, že ráno sýr na chleba, ke svačině jogurt, na oběd smetanovou omáčku, na svačinu kefír, k večeři tvarohovou pomazánku apod.!

majka35
29. máj 2010

v podstate sa téma mala točiť okolo pribináčikov, s tým tiež nesúhlasím, aby sa podávali do jedného roka ... a čo sa týka toho mlieka, nemám chuť útočiť na nikoho, nech si každý dáva svojmu dieťaťu, čo chce ... bolo by mi doslova "blbé" aby som vás tu nasilu chcela presvedčiť prikladaním tu odkazov na štúdie, každá z nás predsa máme zdravý a triezvy rozum a veríme tomu, čomu chceme ... a ak si daducha myslíš, že vegánske stravovanie môj manžel nemal prekonzultované a preštudované, tak je to tvoj problém ... a nechápem, prečo si potom ty vegánovala len dva roky a nezotrvávaš vegánkou doteraz ... ale ja tu prispievam skôr s nadhľadom, mojim koníčkom nie je presviedčať ľudí o svojej pravde 🙂

daducha
29. máj 2010

majka, ja som vo svojom prispevku uviedla, ze nikoho nepresviedcam, no kto hlada odpovede na svoje otazky, je asi dobre vidiet veci aj druhej strany. Tie dva argumenty som uviedla iba preto, aby si niekto nemyslel, ze toto o com som sa ja presvedcila nemam zo svojej hlavy.Asi keby som mala dieta s astmou, ekzemom a pod. dost by som sa nad tym zamyslela.
Aj ja ked som si precitala napr.diskusiu o Cecku tu na konikovi, poklepala som si po cele a mysela, ze to je dobra haluz.Ale okolnosti ma prinutili vyskusat to a cuduj sa svete, funguje to 😉 .
Som mierumilovny clovek, nerada niekoho napadam, urazam a podobne veci,pisala som len svoj pohlad na vec.
No a to veganstvo bolo v obdobi hladania toho, co je pre mna najlepsie.Po dvoch rokoch mi zacali chybat pre chut 😀 vajicka, v tom obdobi aj syyry,tvaroh a bryndza.Mäso nie a tak az do tehotenstva som bola vegetarianka.Pocas neho som zacala mat brutalnu chut na mäso a to mi zostalo dodnes 😀 .Aj ked veci ako parky,salamy,pastety nejem, moje deti to ani nepoznaju.
A to ze nejem mlieko este neznamena ze by som si nedala plny tanier bryndzovych halusiek. Lenze, jednak kôli alergii nemôzem a uz ked viem co viem ... 😉

helcenka
30. máj 2010

Děvčata, tak já písnu něco za alergiky.
Už jsem to psala někde výše. Můj syn má atopický ekzém, což je potravinová alergie. Objevil se mu někdy po roce, kdy jsem mu do jídelníčku začala zařazovat nejvíce nových potravin. Víceméně u doktorky jsme dostali jen mastičku a to bylo vše. Tak jsem mu sama z jídelníčku vyřadila největší alergeny. Ekzém zmizel a já mu začala zpátky zařazovat jednotlivé potraviny. Takže dostal třeba tři dny za sebou rajče..... Nakonec jsem zjistila, že je alergický na kakao. V té době nejedl žádné sladkosti na bázi čokolády, ani nepil kakao. Ale občas přece jenom snědl kousek kakaové bábovky nebo tak podobně. Takže jsme kakaové věci na nějakou dobu vyřadili zcela z jídelníčku, asi po půl roce jsem mu ho zařadila zpátky a to tak 2x - 3x do měsíce něco kakaového sní. A atopický ekzém jsme už třičtvrtě roku neměli. Je v pohodě.
Nejprve mě také napadlo mléko a mléčné výrobky, protože bývají původcem alergií. Ale to opravdu není pravidlem. Já osobně bych se držela toho, že je nejdůležitější zjistit, na co je dítě nebo i dospělák alergický a pak udělat opatření. A ostatní potraviny zařazovat s mírou. Ale rozhodně bych nebrala jako danou věc, že když má někdy alergie, je nutné vyřadit mléko a mléčné výrobky. Jiná věc je to, pokud se k tomu někdo rozhodne dobrovolně, aniž by to ze zdravotních důvodů potřeboval. Tam je to věc osobního názoru, který každý může mít jiný.

luthien.k
30. máj 2010

@helcenka, tak to máš pravdu, je rozdíl, jestli jde o alergika nebo nealergika a ne každý ekzém je způsoben BKM, to je jasné 😉 Jen mě mrzí, že většina lidí, místo aby si o tom něco zjistila (když se jim to navíc nabízí úplně bez práce, například formou odkazu, který jsem dávala a není tam řeč jen o alergiích...), tak se nechá tím marktetingem zválcovat a má mléčných výrobků plnou lednici 😅

A kdybych měla mluvit k tématu, tak pribináčka, ve kterém je tvaroh, cukr (a často i aditiva) bych v žádném případě nedala dítěti mladšímu než rok, tvaroh je špatně stravitelný, obsahuje velké množství bílkoviny, také fosforu (stejně jako surové mléko), což zase zatěžuje ledviny... Já to vidím jako zbytečné zatěžování organismu něčím, co může klidně dostat o mnoho později, když už (například organismus mého dítěte ode mě nedostane nejspíš nikdy 😉, což je samozřejmě názor na delší diskuzi).

bombulka200
31. máj 2010

baby čítam to tu a nechcela som prispieť ale nedá mi sa opýtať že čo jedávate vy a nna čom vyrastaju vaše deti???ked podla niektorých z vás 90percent potravín su jedy??? 😉

majdula
31. máj 2010

Bombulko, myslim ze takhle se ptat nemuzes 😉 Ve vyzive deti plati dvoji metr - to ze ja si dam alkohol nebo korenene jidlo prece neznamena, ze to dam i diteti. A pritom jsem si vedoma, ze to jsou jedy a skodi mi - ale to skodim sama sobe. Dokud mam ale zodpovednost za dite, tak mu prece vedome skodit nebudu.
Vsak se to tyka i cigaret a milionu dalsich nezdravych veci (treba i chozeni na jehlach 😉), ktere delame. Ale v zadnem pripade je nenechame delat svoje deti.

bombulka200
31. máj 2010

MAJDULA si sa vyjadrila k niečomu uplne inému .. 😉

majdula
31. máj 2010

@bombulka200 Odpovidala jsem tobe, ale asi nesrozumitelne...

Zkratka jsem chtela napsat, ze i kdyz ja jim nezdrave, moje dite krmim zdrave 🙂

(a i kdyz si nemyslim, ze vetsina potravin jsou jedy, tak obecne se my dospeli stravujeme nezdrave, to je bez debaty)

majdula
31. máj 2010

@bombulka200 Jo uz chapu, necetla jsem predchozi prispevky 🙂

A urcite nesouhlasim s tim, ze vetsina potravin je skodlivych... jiste ze jsou i takove, ale kdyz clovek chce, muze se stravovat zdrave, coz ale neznamena, ze se stane vitarianem 😉

bombulka200
31. máj 2010

MAJDULA akože jasné v pohode ... 😎 ja osobne bby som vegetarián nevedela byť 😀 😝

jasné baby každý máme svoj názor atd atd ... ale niektoré názory mi tu prídu také zvláštne no .. 😕 človek nežije zo vzduchu alebo z lásky 😉.. ale z jedla .... ale jasné že nebudem dávať malému dieťaťu slaninu alebo klobásu atd .... 😝

luthien.k
31. máj 2010

bombulka200, já chápu, že Ti to připadá zvláštní, že máme některé odlišný pohled na výživu, protože se vymyká standardu, ale o sobě můžu říct, že nejsem žádný extremista, razím heslo, že doma jím, co uznám za vhodné a jinde, co mi dají (takže jsem na svatbě kamarádky nedělala rozruch tím, že bych si nedala svíčkovou se smetanou, ale doma bych ji určitě udělala s obilným mlékem 😉). Takže za mě: stravuju se relativně normálně, jen ve velmi omezené míře jím bílou mouku, bílý cukr a mléčné výrobky, dráždivá koření (maximálně v restauraci, doma nepoužívám), nekupuju slazené nápoje, bonbóny, sušenky jen výjimečně, maso také čím dál méně, snažím se sehnat v bio kvalitě nebo domácí, to samé vejce atd....
No a dítě se snažím krmit zdravě a zatím bez kravského mléka 😉 Kojím a když je potřeba dát UM, tak jen s rozštěpenou mléčnou bílkovinou, ačkoli alergii na BKM zřejmě nemá. Prostě kvůli svému přesvědčení a až bude větší, bude dostávat obilná mlíčka, kterými se dá mléko kravské bez problémů nahradit 😉

bombulka200
31. máj 2010

LUTHIEN.K ...super 😉

luthien.k
31. máj 2010

bobulka, jako super ve smyslu, že nejsem až takový blázen? 😀 😀 😀 Třeba velmi inspirativní pro moje vaření jsou stránky: www.varimezdrave.cz

Pekla jsem třeba poprvé zde uvedený chleba a je naprosto vynikající 😉 Ale to už jsem zase Off Topic 😅

luthien.k
31. máj 2010

Teda pardon, bombulka 🙂

bombulka200
1. jún 2010

LUTHIEN.K hmmm zaujímavé recepty no ja sa až tak zdravo zase nestravujem 😅 aj ked sa človek snaží no ale predsa každý máme svoje neduhy a u mna su to sladkosti bodaj by ich neboli vymysleli 😀 😝 ale vidím že su tam aj recepty na sladké jedlá ako su koláče atd 😀

luthien.k
1. jún 2010

Jojo, jsou tam i sladkosti, třeba ten dort s rýžovým krémem je super 🙂

bombulka200
1. jún 2010

už si ho robila?

sneho
1. jún 2010

ahojte! prave som sa zaregistrovala na modrom koniku a som zhrozena s vacsinovym nazorom na pribinacik☹. moja doktorka mi odporucila pribinacik na desiatu, tak sme ho zaradili do jedalnicka a Dianke (to je moja 8 mesacna dcerka) velmi chuti. ale po tom co som si tu precitala ho urcite nebudem malej uz davat! mozete mi poradit co davate detickam v podobnom veku na olovrant alebo nejake www stranky? a tiez na desiatu? na desiatu jej davam postruhane jablcko s rozpucenym bananikom ale chcela by som to obmenit nech stale nema to iste...skusala som opatrne aj hrusku a tiez jej chutila. dakujem za pripadne odpovede🙂

junovka
1. jún 2010

@sneho ja som robila takto, ze Nely do 9 mesiaca som na olovrant davala len UM, alebo ked kojis, tak len tvoje mliecko, na desiatu jablko, banan, hruska..proste ovocie, ktore uz mate vyskusane.Dieta do 9 mesiaca by malo nat len za den 2 tuhe prikrmy, ostatok by malo byt len mlieko.Ked chces zacat s mliec.vyrobkami, tak zacni klasickym bielym jogurtom bud Zvolenskym alebo Sabi jogurtom.Pribinacik , ktory obsahuje tvaroh sa dava detom az od 1. roka .

luthien.k
1. jún 2010

bombulka, dělala jsem obměnu, a to korpus z pohankové mouky a na to ten rýžový krém a je to fakt moc dobré (dělala jsem si na podzim dort k narozeninám, byla jsem kvůli malému na striktní bezmléčné dietě, tak mi ho nidko jiný udělat neuměl 😀 )

gabika7706
1. jún 2010

@junovka , @sneho, mna len zaraza, ze to dr odporucila pribinacik 8 mes dietatku 😒

sneho
1. jún 2010

Dakujem za tipy! Este stale kojim. Gabika 7706, Co sa tyka tej doktorky,pravdupovediac ona len zaskakuje za moju pediatricku. je to taka starsia pani...stara skola sa zrejme nezaprie... 😢 . este mi odporucala pomaly zacat s chlebom, maslom a medom 😕 . to sa mi zda este fakt dost skoro...

junovka
1. jún 2010

@gabika7706 to su stare skoly, ktore by trebalo riadne preskolit, a toto mna uz nemoze prekvapit 😎 Ked ti mam pravdu povedat, pri Nelke som sa nikdy neriadila radami nasej pediny , pokial sa jednalo o stravu.V dnesnej dobe je uz tolko moznosti, kde si zistit ako " na to", ale najlepsi je zdravy selsky rozum 🙂 😉

junovka
1. jún 2010

@sneho s chlebikom mozes pomaly a isto, tak isto piskotkmi, my sme papali od Nestle Baby susienky, potom bezvajecne cestovinky, ale vsetko pomaly ..medzi kazdou dalsiu zlozkou maj odstup 3 dni, aby si vedela odsledovat reakciu dcerky-zihlavka, hnacka, zvracanie, bolesti bruska.......med je najlepsi az po 1. roku, pokial neni dcera alergik, ak ano, tak az po 2-3 roku, masielko najlepsie je zivocisne s minim. 82 % tukom, ale to by som zacala, teda my sme zacali na 9 mesiacov, vtedy sme vlastne zacali papat aj biely jogurtik.... 😉