Môžem dávať 7 mesačnému Pribináčik?

beli
9. mar 2007

ahojte babenky chcela by som vediet ci nemate skusenosti s podavanim pribinacika detom ja mam 7.mesacneho anjelika a ked som jedla pribinacika ja dala som mu okostovat a moc mu chutil len sa bojim ci mu nemoze s toho byt zle ak mate nejake skusenosti napiste dik

babulka
23. feb 2009

Mukky, tie jogurty v skle su vynikajuce 😵 Mnam.

Este k tomu tvarohu, ten sa naozaj nedava do 1. roka prave kvoli vysokemu obsahu bielkovin, ktore zatazuju oblicky. takze s tvarohom treba pockat.

To co som pisala ohladom zltka, bananu... to vsetko plati pre zdrave deticky, samozrejme pre deti s alergiami, alebo alergikmi - rodicmi, platia pravidla prisnejsie a potraviny sa zavadzaju ovela neskor. Zltok po 18. mesiaci, bielok po 2. roku a pod.

tara33
23. feb 2009

ahojte, uplne suhlasim s nazormi babulky, sirinky a podobne zdravo zmyslajucimi maminkami 🙂
aj na mna sa moje okolie pozera divne kvoli tomu, ze moje zlaticko bolo 6 mesiacov plne dojcene (dojcim ho doteraz) a teraz este nepapa ani chlebik, ani krupicovu kasu a piskoty (nasa velmi zlata pani mudr. nam odporucala radsej zaviest lepok az po 10 mesiaci 🙂 ) ani pribinacky a podobne veci, lebo napr. moja kamoska v tomto veku davala svojmu synovi uz papkat aj parky, sunku a podobne "zdrave" jedla ☹
odporucam pozriet si tuto stranku: http://www.vyzivaprebuducnost.sk/
je tam super vysvetlene aku stravu by mali deticky papkat a preco 🙂

mukky
23. feb 2009

tara33 uplne suhlasim,aj ja v tomto nepopustim a myslim ze robim len spravne,za cely zivot sa potom napapa vsetkeho az az.A moja mamka to berie super,na vsetko sa ma pyta,a je rada ze dnesne mamky maju tolko informacii.A som alergicka,takze o dovod naviac,preco musim byt opatrnejsia,a aj svokru som vcera poucila,ona ze manzelovi davala v 5 mesiacoch krupicu v pohode 😠 a dostal celiakiu ☹ tak som jej vysvetlila ze preco asi,a aj svokor vcera ze maslo mozem dat,tak ja na to ze nemozem a nedam,a ok.Verim ze ak tam bude maly nahodou sam,nepodaju nic bez mojho vedomia co nedovolim,a to je svokra ydravotnik,no bola ina doba...tak sa im nemozno cudovat.

mimakro
23. feb 2009

Jogurt v skle Madeta a v kelímku Hollandia. Niektoré jogurty sú ako zafarbená želatína 😖 . Hnus. Aponchie, ja sa tiež niekedy čudujem, ako niektoré rodiny kupujú litre sladených nápojov, džúsov. U nás ide Yo sirup, potom Jupi premium alebo domáci ríbezľový (len cukor a ríbezle). O salámach a šunkách a párkoch viem svoje. Robila som jednom labáku a robili sme rozbory (ja tan mikrobiologický) potravín. Konkrétne aj morčacieho separátu (vyrábajú sa z neho napr. párky alebo mäkké salámy). Bože to bol grc. Nechápem, ako môže niekto dať malému dieťaťu párok. Teda chápem, tí ľudia isto nevideli, z čoho sa vyrába. Môžete mi veriť, že mäso v drvivej väčšine párkov nie je. Iba kože. Brrr 😝 😖

tara33
23. feb 2009

mukky 🙂 presne, tiez si myslim, ze sa este napapa tolko nezdravych veci za cely zivot, ze zatial kym to mozem ovplyvnit bude papkat zdravo, aby mal dobry zaklad do zivota 🙂 Horsie bude ustriehnut okolie - rodinu, aby mu napriek zakazu nedavali rozne "zdrave" mnamky.... To mas super, ked im veris, ze mu nedaju nic, co by si mu nedala ty, ja sa na to nemozem spolahnut, ale budem im to opakovata vysvetlovat dookola az to mozno pochopia, ze napr. piskoty, kolace ani krupicova kasa nie su zaklad stravy pre deticky a ked ich moj syn zatial nebude papat o nic nepride 🙂 som rada, ze som tu nasla podobne zmyslajuce maminky 🙂 drzim vam palce 🙂

babulka
23. feb 2009

Tara33, mukky, mimakro... 😵 Tesi ma, ze zdravy rozum "nevymrel" 😀
Mna mrzi to, ze vela mamiciek mi pise IP, teda co a ako zavadzat, ale boja sa to napisat sem, lebo sa obavaju "utokov" z druheho brehu a castokrat su to zaujimave veci, ktore by sa mohli zverejnit, aby si aj ine mamicky, ktore maju zaujem co-to sa podozvedat, mohli precitat.
Takze baby, netreba sa bat, ale napisat verejne a urazlive prispevky ignorovat. 😀

beruska2x
23. feb 2009

nasi mel nejdriv taky takove reci ze - ochutnani mu neublizi, tak jsem jim na ferovku rekla co si nepreju a proc a ze bud budou delat co maji pripravene nebo tam sam nebude, bez meho dohledu a myslim ze je jim to jasne, vedi ze jsem toho schopna a bude klid 😀

je mi jasne ze sem tam mu potom az bude starsi lizatko podstrci ale v mezich a opravdu je na t cas... 😉

tara33
23. feb 2009

mimakro 🙂 skoda, ze tie vysledky rozboru masovych (su vobec masove??? ked tam nie je maso?? 🙂 ) vyrobkov sa neuvadzaju aj niekde na obale, mozno by si to potom ludia rozmysleli, ci to daju spapat svojim detom ...

beruska2x
23. feb 2009

babulka.. tak y tak uz mi psalo vic maminek co a kdy aby NEMUSELY psat na konika 😢

beruska2x
23. feb 2009

tara... muj byvaly manzel delal v reznictvi s vyrobnou a dloooouho jsem po navsteve nic takoveho nekoupila.. salamy, parky, pastiky atd 😠

tara33
23. feb 2009

babulka 🙂 aj ja som vahala, ci sa mam pridat do tejto diskusie, lebo sa nerada hadam a presviedcam ludi, ktori nechapu o com to vlastne rozpravam ..... ale tesi ma, ze nas je tu viac s podobnym nazorom a chcela som vam vyjadrit svoju podporu 🙂
este by ma zaujimalo, kde kupujete tie dobre jogurty o ktorych ste pisali (ten v skle a hollandia), chcela by som ho vyskusat najskor pre seba, neskor aj pre maleho 🙂

tara33
23. feb 2009

beruska, ja nastastie parky, pasteky a podobne vyrobky vobec nemusim, takze ich kupujeme len velmi vynimocne, ale malemu by som ich urcite nedala

avanka
23. feb 2009

Tara, my tiez kupujeme tie jogurty v skle a su strasne dobre, ja si pred jedenim akurat odstranim vzdy tu tucnu vrstvu....a v Cechach

nam dr. povedala, ze mam malemu uz dat piskoty, tak sme mu jeden dali cez vikend do rucicky, on ho ozuzlaval a nakoniec sa z neho pogrckal 😀 😀 len ja som si potom precitala, ze lepok sa ma davat az od 9 mesiaca a teraz mam vycitky svedomia....

inak ja malemu nekupujem ani ovocie, ako hrusky, slivky a tak, lebo je to bez chuti a sama chemia 😅 tak papame len domace jablcka, mrazene slivky a vcera mal prvy krat cucoriedky , vsetko nase zo zahradky

radka.m.
23. feb 2009

avanka-já když jsem ty jogurty ve skle koupila poprvé,tak jsem si myslela,že ta tuhá vrstva je něco zdrcnutého,tak jsem to oddělala a vyhodila,až potom jsem si všimkla,že na skleničce je napsáno,že je to tuk,ptala jsem se na to a takhle malé děti právě potřebují hodně tučné mléčné výrobky,takže od té doby to malému pěkně smíchávám. 🙂 jinak s tím lepkem nemusíš mít obavy,protože názory a doporučení na zavádění lepku se dost liší,nejnovější doporučení je zavádět lepek už od 6měsíce.

mukky
23. feb 2009

ahojte,najblizsie si jogurt tento kupim,a dam Vediet ako chutil mne 🙂 K tym parkam,my obcas jedavame spissske parky,su u nas z parkov najdrahsie,a to vraj preto ze obsahuju najviac masa zo vsetkych a malo muky,a robila som i v masiarni a bolo tam naozaj najviac %masa,ale presne si uz nepamatam,tusim 70% ale fakt neviem presne,kuknem potom na obal v mrazaku.Slovenky ich asi poznaju,do Ciech neviem ci sa vyvazaju.Ale tym ze ja jem malo chlebika,asi raz,ci 2 ,za 2 tyzdne,kedy ako,tak vyrobky masove nejedavam takmer vobec.A ak,tak len prazsku sunku,debrecinsku pecen,a obcas kalinku.A lepok mi az od roka mozme zaviest.

avanka
23. feb 2009

radka, tu tucnu vrstvu vyhadzujem, ked to jeme my s manzelom
Lukasko mal jogurtik prvy krat vcera, biely Valassky smotanovy, 10 percent tuku a velmi mu chutil, zjedol teda len polovicku, ale na prvy krat staci 🙂

Mukky, preco lepok az od roka?

mukky
23. feb 2009

Manzel mal celiakiu,no take komplikovane vselijake to je,musime zistit ci ju ozaj mal,ci len alergiu,lebo od 8mich rokov dietu nemusi drzat uz bezlepkovu 😒

sirinka
23. feb 2009

joj co sa tyka parkov...ma minule vysmiali, ze este malej nedavam...ja ich inac zboznujem, ale som si plne vedoma toho, ze jem pomlete koze a chrupky umelo ochutene... 😖
a ani napis baby parky ma nepresvedci...

co sa tyka lepku, tak naozaj najnovsie vyskumy uvadzaju, ze je lepsie ho zavadzat u dojcenych deti skor, kym je este kvazi plne dojcene, lebo vraj je tak ochraneny trav. trakt a lahsie si na lepok zvykne...

kisska
23. feb 2009

mukky - ja co viem, tak lepok je aj v jogurtoch. Citala som niekde, ze vraj v bielych smotanovych nie, ale to by ti asi vedeli najlepsie povedat v teme celiakia. Alebo si to vies sama odsledovat, ked mas doma celiatika.

Siri parky mozem aj ja s drahym... ale maly ma na taketo veci este cas, spolu s klobasou, udenym a podobnymi mnamkami 😉

mukky
23. feb 2009

Ja pojdem do poradne na celiakiu a popytam sa na vsetko,a ja nic z kravskeho mlieka nepodam do roka,takze aj jogurty po roku.

nikitaf
23. feb 2009

sirinka vidis preslo len par dni (ani nie 10-20 rokov) a uz sa opat menia "tabulky" napr. ohladom lepku... nechcem provokovat, ja tiez nedam vsetko mojmu dietatu hned, mam tak isto svoje zasady, len ked nase deti vyrastu tak budu nam "vycitat" (ako my vycitame tym nasim) ze co sme im porobili zo zdravim. Preto sa radsej riadim rozumom ako tabulkami.. 😉

sirinka
23. feb 2009

nikitaf ja mojej mame nic nevycitam...ona robila vsetko podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia, takisto ako ja sa snazila pozistovat o vhodnej vyzive co najviac a riadila sa odporucaniami lekarov... 😉

radka.m.
23. feb 2009

kisska-jogurty lepek neobsahují,jenom dezerty-čokoládový,vanilkový a karamelový,protože obsahují pšeničný škrob,který lepek obsahuje,ale je to mizivé množství,tyto dezerty se nedoporučují celiakům,ale v jogurtech tato složka není. 🙂

radka.m.
23. feb 2009

jinak v takhle malém množství to zdravému člověku nevadí,ale je-li někdo celiak,tak lepek je obsažený i v ovesných vločkách,kuskusu a mnoha dalších potravinách,které jsou pro celiaci zakázané.

nikitaf
23. feb 2009

sirinka preto som dala "vycitat" do uvodzoviek.
vsetky mame ten isty ciel. mat zdrave deti 🙂

angellina
23. feb 2009

radka.m s temi jogurty nemas tak uplne pravdu. Tech, ktere obsahuji lepek je cela rada. Oves lepek obsahuje, tudiz i ovesne vlocky a kuskus je z psenice...

radka.m.
24. feb 2009

angellina-oves neobsahuje lepek,ale avenin!!!zdravému dítěti tato složka nevadí,ale celiak na ní reaguje podobně,jako na lepek,tudíž je pro celiaci zakázaná,ale pro zdravého člověka je v pohodě.nahoře jsem to špatně napsala,v kuskusu je přímo lepek,ale v ovsu je jenom avenin 🙂

kisska
24. feb 2009

radka ale kedze pri zavadzani lepku davame pozor na vznik celiakie, tak je to asi jedno, ked mi dieta aj na avenin zareaguje rovnako. Lepok nie je ziadny jed ani nic podobne, iba alergen a ked aj na avenin reaguje clovek rovnako, treba dat pozor aj na to. Rodicia, ktorych deti maju nabeh na celiakiu zrejme rozlisuju len dva druhy obilnin - nealergizujuce (proso, pohanka, ryza, kukurica) a tie ostatne (vratane ovsa). Zdravemu dietatu nevadi ani lepok ani avenin 😉 Ale cim viac informacii, tym lepsie 😉

radka.m.
24. feb 2009

kisska-právě že zdravému dítěti ,který není celiak může lepek vadit,protože celiakie a alergie na lepek jsou dvě různé věci,takže pokud se prokáže,že je alergie na lepek,tak výrobky z ovsa můžou klidně dítěti vyhovovat,protože tam lepek není,ovšem to neplatí u celiaků,protože tam je reakce na obě složky stejná,jinak celiakie nevzn iká při zavádění lepku,ale s tím se člověk už narodí a při plné zátěži lepkem se to projeví,klidně až za 3měsíce.

radka.m.
24. feb 2009

ještě pro představu-plná zátěž lepkem znamená pro dospělého 3krajíce bílého chleba denně po dobu 3 m ěsíců